عنوان بازی پرطرفدار پوکمون‌گو (Pokemon Go) مدتی است که منتشر شده و توانسته جای خود را حسابی در دل هواداران باز کند، اکنون نیز هوداران دوآتشه این بازی رویای تربیت کاراکترهای محبوب پوکمون را در سر می‌پرورانند، بازی پوکمون‌گو از فناوری واقعیت افزوده (Augmented Reality) بهره می‌برد و شاید بتوان یکی از دلایل اصلی محبوبیت پوکمون‌گو را استفاده از این فناوری دانست. بازی‌های موبایلی که تاکنون میشناختیم همگی گیمر را به کم‌ تحرکی تشویق می‌کردند؛ اما در پوکمون‌گو باید گوشی همراه هوشمند خود را به دست بگیرید و در کوچه و برزن به دنبال شکار پوکمو‌ن‌ها باشید. جالب اینجاست که برای انجام بعضی کارها در بازی، مانند باز کردن تخم پوکمون‌ (برای این مورد در ادامه مطلبتوضیح کاملی داده‌ایم.) حتما باید مسافت به خصوصی را طی کنید، جالب‌تر اینکه برای باز کردن بعضی تخم‌های نایاب، مسافتی حدود ۱۰ کیلومتر باید طی شود!

با این حساب اگر گوشی هوشمند اندروید یا iOS دارید وقت آن فرا رسیده تا آستین بالا بزنید و در دنیای پوکمون‌ها به گشت و گذار بپردازید. اگر این تعریف و تمجید‌ها دل شما را هم آب کرد و قصد شروع پوکمون‌گو را دارید، لیستی از مواردی که در ابتدای بازی باید بدانید را آماده کرده‌ایم.

با سیستم رهگیری پوکمون‌ها (Tracking System) آشنا شوید و از آن به نفع خود استفاده کنید

pokemongo tracking system

در ابتدای این بازی ممکن است سوال‌های زیادی برای بازیکنان وجود داشته باشد. اینجاست که سیستم‌ رهگیری پوکمون‌ها به کمک شما می‌آید. سیستم رهگیری پوکمون‌ها در پایین صفحه‌ بازی قرار دارد و به شما کمک می‌کند پوکمون‌های مورد نظر خود را پیدا کنید. در این سیستم رد پاهای بیشتر به معنای فاصله بیشتر پوکمون‌هاست، سیستم رهگیری پوکمون‌ها از ۹ نقطه تشکیل شده و اولین نقطه در قسمت بالا و سمت چپ به معنای نزدیک‌ترین پوکمون‌ است و نقطه پایین سمت راست دورترین پوکمون را نشان می‌دهد. با کمک این نقشه به راحتی می‌توانید پوکمونی را که مد نظر دارید دنبال کنید.

برای شروع در هر مسیری به صورت مستقیم حرکت کنید. اگر پوکمون از یک نقطه به نقطه پایین‌تر حرکت کرد، ممکن است بیانگر علامت خوبی باشد پس صبر پیشه کنید و اگر مشاهده کردید که پوکمون دو یا سه نقطه دیگر به پایین منتقل شد، مطمئن باشید که در مسیر درستی قرار ندارید. بازیکن‌های زیادی به این نتیجه رسیده‌اند که باز گذاشتن سیستم رهگیری پوکمون‌ها به رصد کردن موقعیت آنها کمک می‌کند. ممکن است در نگاه اول تعامل با این سیستم برای شما دشوار باشد؛ اما بد به دل خود راه ندهید چرا که پس از مدتی به این سیستم عادت می‌کنید.

شکار پوکمون

catch pokemon
اگر برای اولین بار است که پوکمون‌گو را بازی می‌کنید، بدون شک اولین هدف شما شکار پوکمون‌هاست. اینجاست که آشنا بودن با چَم و خَم گرفتن پوکمون‌ها اهمیت پیدا می‌کند. از طرف دیگر تعداد توپ‌های پوکی‌بال شما نیز محدود است و در مصرف کردن آنها باید دقت به خرج دهید. پس از مشاهده پوکمون دایره‌هایی که در وسط تصویر مشاهده می‌شود تنها به معنای زمان‌بندی نیست و میزان سختی شکار پوکمون را نیز مشخص می‌کند. اگر دایره سبز مشاهده کردید خوشحال باشید که بخت با شماست و به راحتی می‌توانید پوکمون مورد نظر را شکار کنید.

دایره زرد به معنای میزان ریسک بیشتر در گرفتن پوکمون است و دایره‌های نارنجی و قرمز از دشوار بودن شکار پوکمون حکایت دارد. احتمال زیادی وجود دارد که پوکی‌بال خود را از دست بدهید. در این بین از زمان‌بندی نیز غافل نشوید و سعی کنید توپ‌ پوکی‌بال خود را زمانی پرت کنید که دایره وسط صفحه در کوچکترین حالت خود قرار دارد. این امر باعث می‌شود شانس گرفتن پوکمون بسیار بالا باشد. برای بالابردن دقت در حین پرتاب توپ نیز توصیه می‌کنیم از انگشت اشاره خود استفاده کنید.

پوکی استاپ یا توقفگاه‌های پوکی (Poke Stops)

pokestops

اگر به پوکمون‌ها نزدیک شوید، گوشی شما به لرزه درمیآید؛ اما در حین رسیدن به Poke Stops‌ها از این خبرها نیست و با این حساب باید حتما برای بازدید به توقف‌گاه‌های پوکی مراجعه کنید. به این ترتیب وقتی نقطه آبی بر روی نقشه خود مشاهده کردید، می‌توانید آنرا لمس کرده تا موقعیت جغرافیایی این ایستگاه برملا شود. اگر این توقفگاه به شما نزدیک بود قادر هستید با چرخش آیکون مربوط به آن از تعداد آیتم‌هایی که در این ایستگاه وجود دارد نظیر، توپ‌ پوکی‌بال، تخم‌‌ها، معجون‌ها و بازیابی (Revive)، باخبر شوید. زمانی هم که Poke Stops از قبل استفاده شده باشد، آیتم جدیدی را نمی‌توان از آن استخراج کرد و برای تهیه آیتم‌ها باید ۵ دقیقه صبر کنید. به این ترتیب اگر آیتم به خصوصی را کم دارید و ایستگاه دیگری نیز در نزدیک شما وجود ندارد، پیشنهاد می‌کنیم در کنار ایستگاه مورد نظر ۵ دقیقه‌ای را وقت تلف کنید تا آیتم‌ها مجدد موجود شوند. گاهی اوقات ممکن است چندین ایستگاه مختلف را برای تهیه آیتم‌های مورد نیاز بررسی کنید.

افزایش قدرت پوکمون‌ها

pokemon go level up
بازی پوکمون‌گو تنها با هدف شکار پوکمون‌ها ساخته نشده است، گیمر در این بازی وظیفه دارد که پوکمون‌ها را پرورش دهد. واحد تشخیص قدرت هر پوکمون را در بازی با نماد CP می‌شناسیم. در واقع Cp همان سطح قدرت پوکمون است، با این حساب کاملاً مشخص است که هرچه میزان CP پوکمون بیشتر باشد، کاراکتر شما قدرت بیشتری دارد. افزایش CP و در نتیجه قدرت پوکمون نیز از طریق مصرف کردن Stardust ایجاد می‌شود. برای به دست آوردن Stardust‌های بیشتر نیز باید پوکمون‌های بیشتری شکار کنید. البته با رشد و جهش (Evolve) پوکمون نیز می‌توان قدرتش را اضافه کرد؛ اما این کار به سطح یا همان لول پوکمون مرتبط نیست و برای جهش پوکمون باید Candy یا همان آبنبات مصرف شود. به این ترتیب هر زمان که یک پوکمون شکار کردید به ازای پوکمون شکار شده Candy دریافت می‌کنید. برای دریافت Candy‌های اضافه نیز می‌توانید پوکمون‌های بیشتری از یک نژاد شکار کرده و سپس آنها را برای پروفسور ویلو (Willow) ارسال کنید. در این فرآیند حتماً دقت کنید؛ چرا که اگر پوکمونی را برای پروفسور ویلو ارسال کردید دیگر نمی‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

باشگاه ورزشی (GYM) پوکمون

pokemon-go-battle-gym
باشگاه‌های ورزشی برای تقویت پوکمون‌ها ایجاد شده‌اند. جالب اینجاست که در این باشگاه اگر پوکمون‌ شما به اندازه کافی قدرت داشته باشد می‌توانید نقش رهبر گروه را ایفا کنید. باشگاه‌های ورزشی در بازی پوکمون‌گو در روی نقشه با علامت قرمز یا زرد نمایش داده می‌شود. لازم به ذکر است که اگر سطح پوکمون شما پایین‌تر از ۵ باشد قادر به تعامل با باشگاه‌های ورزشی در بازی نیستید. پس از اینکه سطح ۵ را در بازی کسب کردید، می‌توانید عضو یکی از تیم‌های موجود در بازی شوید، از طرف دیگر در ورزشگاه‌ها قادر به رقابت خواهید بود و حتی پوکمون‌ خود را آموزش دهید. اگر هم به یک باشگاهی که توسط گروهی دیگر کنترل می‌شود حمله کنید باید با ضعیف‌ترین پوکمون‌ها مبارزه کنید تا کم‌کم سر و کله پوکمون‌های قوی‌تر و در نهایت رهبر باشگاه پیدا شود. این فرآیند باید به اندازه‌ای تکرار شود تا در نهایت پوکمو‌ن‌ها باشگاه را ترک کنند. اگر هم قوی‌ترین پوکمون در این مبارزه در تیم شما حضور داشته باشد. به راحتی می‌توانید به رهبر باشگاه تبدیل شوید. لازم به ذکر است که اگر در باشگاهی که کنترل می‌کنید آموزش دیده باشید و سایر پوکمون‌های داخل باشگاه را مغلوب کنید می‌توانید پرستیژ باشگاه را ارتقا داده و به این ترتیب باشگاه برای حملات بعدی به تمهیدات دفاعی بیشتری مجهز خواهد شد. برای رسیدن به این منظور باید سیاست خوبی داشته باشید زمان بیشتری را در بازی صرف کرده باشید، با این حساب پیشنهاد می‌کنیم در ابتدای بازی به این فکرها نیافتید و اجازه بدهید رهبران تیم در این زمینه تصمیم بگیرند.

مصرف دیتا و باتری گوشی

Pokemon-GO-Save-Battery
پوکمون‌گو از آن دسته بازی‌هایی است که رمق باتری گوشی هوشمند را میگیرند و خوشبختانه تنظیماتی برای این کار در داخل بازی تعبیه شده است که بازیکن می‌تواند گزینه ذخیره مصرف باتری را فعال یا غیر‌فعال کند. این ویژگی قابلیت‌های اساسی گوشی را که بازی پوکمون‌گو به آنها نیاز دارد نظیر جی‌پی‌اس و دیتا را روشن نگه می‌دارد و سایر ویژگی‌های غیر ضروری را برای مصرف بهینه باتری را غیرفعال می‌کند. از طرف دیگر مصرف دیتا نیز در حین انجام این بازی ممکن است برای گیمرها نگرانی ایجاد کند. بر اساس آزمایش‌هایی که بر روی گوشی کاربران این بازی انجام شده، بازی پوکمون‌گو حدود ۰.۰۱ گیگابایت در هر ساعت مصرف می‌کند که این میزان ممکن است برای بعضی از گیمرها نگران کننده باشد، با این حساب پیشنهاد می‌کنیم شش دانگ حواستان به مصرف اینترنت باشد.

کاربرد تخم‌ها در پوکمون‌گو

Pokemon-Go-egg

به همان‌ میزان که توقفگاه‌های پوکی بیشتری را بازدید می‌کنید، رفته رفته تخم‌های زیادتری دریافت خواهید کرد. با این حساب تخم‌های جمع شده را باید به بهترین نحو استفاده کنید. برای این کار حتما باید تخم‌ها در ماشین جوجه کشی گذاشته شود. به این ماشین در بازی Incubator گفته می‌شود. یک ماشین جوجه کشی در ابتدای بازی در اختیار گیمر قرار می‌گیرد؛ اما برای قرار دادن تخم‌های بیشتر باید ماشین‌های جوجه کشی بیشتری خریداری کنید. برای رشد این تخم‌ها نیز باید مسافتی را طی کنید. این مسافت بسته به تخم‌های مختلف متفاوت است، بعضی از تخم‌ها بعد از دو کیلومتر باز می‌شوند و بعضی دیگر با ۵ کیلومتر یا حتی بیشتر.

پوکی شاپ (Poke Shop)

Pokeshops
پوکمون گو بازی رایگانی است که به راحتی می‌توانید کارهای مقدماتی نظیر شکار پوکمون‌ها، سر زدن به توقفگاه‌‌های پوکی و جمع‌آوری غنیمت‌ها را انجام دهید. پوکی‌بال‌ها نیز که برای شکار استفاده می‌شوند رایگان نیستند؛ اما به صورت کاملا سخاوتمندانه تعداد زیادی از این پوکی‌بال‌ها را در ابتدای بازی در اختیار دارید و با پیشرفت در بازی پوکی‌بال‌های بیشتری را نیز دریافت می‌کنید.

اما اگر از بازیکن‌های دوآتشه این بازی هستید با خرج کردن پول می‌توانید راه‌ خود را سریع‌تر به پیش ببرید. بازیکن‌ها می‌توانند پوکی‌کوین که واحد پول پوکمون‌گو است با هزینه کردن پول واقعی خریداری کنند. این پوکی‌کوین‌ها به بازیکن‌ اجازه می‌دهد تا پوکی‌بال خریداری کنند، اینسِنس (Incense) بخرند تا پوکمون‌ها را برای بازه زمانی مشخصی به سمت خود جذب کنند و ماشین‌های جوجه کشی بیشتری بخرند تا سرعت باز شدن تخم‌ها سریع‌تر شود، تخم‌های شانس خریداری کنند تا ایکس‌پی در بازی برای مدت مشخصی دوبرابر شود و ماژول فریب (Lure Madule) خریداری کنند.

با این حساب می‌توان گفت پوکمون‌گو بازی رایگانی است که برای استاد تمام شدن در این بازی باید حتماً دست به جیب شوید و پول خرج کنید. ناگفته نماند که مدت زمان زیادی نیز باید در پوکمون‌گو صرف شود. به این ترتیب می‌توان گفت در پوکمون‌گو نیز پول حلال مشکلات است.

معامله کردن در پوکمون‌گو

pokemon-go-trading
زمانی که پوکمون‌گو معرفی شد، گفته می‌شد این بازی ساز و کاری فراهم خواهد کرد تا بازیکنان پوکمون‌های خود را با یکدیگر معامله کنند؛ اما شوربختانه باید گفت در زمان انتشار پوکمون‌گو، خبری از این سیستم در کار نبود. با این حساب بازیکنان در حال حاضر امکان معامله پوکومون‌‌های خود را با سایر بازیکنان ندارند؛ اما با توجه به محبوبیتی که این بازی دارد و تاکیدی که در زمان معرفی بازی بر روی سیستم‌ معامله کردن پوکمون‌‌ها انجام شد. احتمال زیادی وجود دارد که در آپدیت‌های بعدی شاهد اضافه شدن امکان معامله کردن پوکمون‌ها باشیم.

شش دانگ حواستان را در حین انجام بازی پوکمون‌گو جمع کنید

Pokémon Go Accidents
ایده اجبار بازیکنان به بیرون رفتن از منزل و گشتن به دنبال پوکمون‌ها، واقعا ایده جالبی است. اما حتی سازندگان پوکمون‌گو هم تاکید می‌کنند که در تمامی لحظه‌های انجام بازی شش دانگ حواس خود را به محیط اطراف جمع کنید چرا که ممکن است غرق بازی شوید و سر از ناکجا آباد در آورید. توصیه می‌شود در حین عبور از خیابان و مراکزی که در حین راه‌رفتن به تمرکز نیاز دارد بازی نکنید؛ چرا که اصلا دوست نداریم خبری ناگواری را در این زمینه بشنویم.
در اینجا به پایان نکته‌های بازی پوکمون‌گو رسیدیم، اگر شما هر هم از بازیکن‌های دو آتشه این بازی هستید و نکته‌ای در ذهن شماست که ما به آن اشاره نکردیم، پیشنهاد می‌کنیم آنرا در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

One thought on “هر آنچه از پوکمون‌گو باید بدانیم

  1. علی گفت:

    واقعا بازی سرگرم کننده ای هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *