اگر اهل بازی‌های موبایل باشید بدون شک نام بازی پوکمون‌گو را شنیده‌اید، این بازی توانست راه صد ساله را در یک شب طی کند و پس از انتشار، به سرعت مقام اولِ تعداد دانلود را در مارکت‌های اندروید و آی‌اواِس از آن خود کرد. این موارد باعث شد تا نگاهی به عوامل موفقیت استثنایی این بازی داشته باشیم.

صنعت بازی‌های موبایل تراکنش میلیارد دلاری را در سال ایجاد می‌کند و این امر باعث شده است تا شاهد عناوین بسیار زیادی در مارکت‌های اندروید و آی‌اواِس باشیم. تعداد زیادِ عناوین حاضر در این مارکت‌‌ها باعث شده تا رقابت بسیار تنگ و دشواری بین بازی‌های موبایل ایجاد شود. به این ترتیب به راحتی‌ها نمی‌توان بازی موبایلی ساخت که با اقبال جهانی روبرو شود.

با این حساب بد نیست نگاهی به دلایل اصلی موفقیت پوکمون‌گو داشته باشیم.

۱. تلاش، پشتکار و استمرار

Pokemon Seris

ممکن است در نگاه اول، پوکمون‌گو بازی به نظر بیاید که سازندگان آن شانس زیادی داشته‌اند و فروش این بازی توانسته روزگار آن‌ها را زیر و زبر کند. اما وقتی بیشتر به تاریخچه پوکمون‌ نگاه می‌اندازیم متوجه می‌شویم که فرانچایز پوکمون بیشتر از ۲۰ سال است که در صنعت بازی‌های کامپیوتری و همچنین سایر رسانه‌های ایجاد سرگرمی حضور دارد. در دو دهه گذشته شاهد عناوین بازی‌های بسیار زیادی از فرانچایز پوکمون بوده‌ایم. بد نیست بدانید شخصیت‌های این بازی به اندازه‌ای محبوب هستند که سریال و فیلم‌های سینمایی زیادی از آن‌ها ساخته شده و طبیعی است که پوکمون‌ها در این مدت طرفداران زیادی داشته باشند. به جرأت می‌توان گفت نینتندو پلتفرم خاص خود را با عناوین پوکمون ساخته و کاملاً طبیعی است که پوکمون‌گو با ایده‌ای جذاب و منحصر به فرد بتواند به سرعت جای خود را در دل هواداران باز کند.

۲. انتخاب شریک تجاری مناسب

Niantic

نینتندو برای ساخت پوکمون‌گو با شرکت نیانتِک (Niantic) هم پیمان شد. این شرکت در زمینه ساخت بازی‌هایی بر اساس تشخیص موقعیت جغرافیاییِ کاربر، کارنامه پُر و پیمانی دارد. نیانتک در گذشته از زیر مجموعه‌های گوگل بود. از طرف دیگر همان‌گونه که اشاره شد، بازی پوکمون‌گو بر اساس واقعیت افزوده (Augmented Reality) ساخته شده است. از آنجایی که بازی‌های واقعیت مجازی سابقه زیادی در حضور بین کاربران ندارند. ساخت بازی در این زمینه به لحاظ فنی نیازمند تیمی است که تجربه کافی را داشته باشد. بد نیست بدانید نیانتک در گذشته با گوگل برای ساخت و توسعه سرویس نقشه‌های گوگل همکاری داشته است. بازی پوکمون‌گو هم وابستگی زیادی به تشخیص مکان جغرافیایی کاربر دارد. به این ترتیب نیانتک بهترین انتخاب برای شرکتی بوده است که قصد ساخت و توسعه بازی‌ بر اساس واقعیت مجازی را دارد.

۳. نوآوری در بازی

Pokemon augmented reality

همان‌گونه که اشاره شد، عناوین بیشماری در مارکت‌های اندروید و آی‌او‌اس برای بازی وجود دارد. بیشترِ این بازی‌ها به لحاظ سبک و سیاق شبیه به هم هستند. این امر باعث شده صنعت بازی‌ موبایل به نوعی دچار یکنواختی شود. اینجاست که به خدمت گرفتن یک فناوری جدید می‌تواند به برگ برنده‌ای برای سازنده بازی‌های موبایل تبدیل شود. اگر پیگیر اخبار فناوری باشید حتماً می‌دانید که مدتی است عبارت‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را زیاد می‌شنویم. همان‌گونه که در بالا اشاره شد، بازی پوکمون‌گو از واقعیت افزوده یا Augmented Reality استفاده کرده است. همان‌طور که از نام این فناوری پیداست، در واقعیت افزوده ما ویژگی یا آیتم‌هایی را به صورت کاملاً مجازی به فضایی واقعی اضافه می‌کنیم. اساس کار پوکمون‌گو هم شکار پوکمون‌ها در فضای واقعی است. مهندسین نیانتک موفق شده‌اند با استفاده از واقعیت افزوده، کاربران را قادر سازند تا از دریچه دوربین گوشی‌های خود به صورت مجازی، پوکمون‌ها را در دنیای واقعی مشاهده و آن‌ها را شکار کنند. همان‌طور که توضیح داده شد، کاملاً مشخص است اگر شرکتی بتواند نوآوری را چاشنی ساخت بازی‌های خود کند، بدون شک شانس خود را برای محبوبیت بازی ساخته شده بیشتر خواهد کرد.

پوکمون‌گو و تحول در صنعت بازی‌های موبایل

Pokemon-GO-money

پوکمون‌گو توانست کار و کاسبی شرکت سازنده خود را زیر و رو کند، بد نیست بدانید این بازی را نیانتک برای نینتندو ساخته است و به همین دلیل ارزش سهام نینتندو در روزهای اول انتشار پوکمون‌گو به بیش از ۳۰ هزار ین رسید، این میزان افزایش از سال ۲۰۱۰ تاکنون در ژاپن بی‌سابقه بوده است. البته بعد از اینکه مشخص شد پوکمون‌گو را نیانتک ساخته است، سهام نینتندو سقوط کرد؛ اما آنچه مهم است رشد و محبوبیت این بازی و همچنین روانه شدن سود بسیار زیاد به جیب نیانتک است. با این حساب شاید زود باشد که بخواهیم در خصوص تأثیرات نهایی پوکمون‌گو در صنعت موبایل نظر دهیم؛ اما آنچه مهم است این نکته است که بدون شک پوکمون‌گو رنگ‌ و بویی تازه به صنعت موبایل خواهد بخشید.

همان‌گونه که در بالا اشاره شد پوکمون‌گو، خلاقیت و نوآوری خود را مدیون استفاده از فناوری واقعیت افزوده است. این فناوری در حال حاضر در بازی‌های بسیار کمی استفاده می‌شود؛ اما اکنون که دیگر کاربران طعم بازی با استفاده از واقعیت افزوده را چشیده‌اند پیش‌بینی می‌شود سایر شرکت‌های سازنده بازی نیز دست روی دست نگذارند و عناوین مخصوص به خود را با به خدمت گرفته فناوری واقعیت افزوده روانه بازار کنند.
به این ترتیب انتظار می‌رود در آینده بسیار نزدیک عناوین زیادی از روی پوکمون‌گو کپی‌ برداری شوند و چه بسا در حال حاضر که مشغول خواندن این متن هستید، حتی شرکت‌های داخلی ایرانی هم مشغول به ساخت عناوینی با الهام از پوکمون‌گو باشند.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر از طرفداران بازی‌های موبایل هستید و این همه تعریف و تمجدید از پوکمون‌گو شما را هم به وسوسه‌ انداخته است، نگاهی به مطلب هر آنچه از پوکمون گو باید بدانیم که پیش از این در پارسیش منتشر کردیم داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *