چهارمین و به گفته سازندگان آخرین ماجراجویی «نیتن دریک» در Uncharted 4 از همان ابتدا بسیار پر سروصدا بود. آخرین ماجراجویی «نِیتِن دریک» که قرار است تا بیانگر سرانجام یک دزد باشد. بازی ای پر از آشوب، حرص، طمع، وفاداری و دوست‌داشتن را رقم می‌زند.

اولین تریلر عرضه شده از آنچارتد ۴ نوید یک بازی زیبا پولیش شده و همچنین داستانی تاریک تر از نسخه های قبلی را می‌دهد. هرچند که بعد از موفقیت چشگیر The Last Of Us این اتفاق آنچنان دور از انتظار نبود. توسعه دهنده بازی یعنی ناتی داگ با Uncharted 3، Unchrted 2 و The Last Of Us انتظارات کاربران را بسیار بالا برد، در نتیجه برای این بازی انتظارات یا به اصطلاح هایپ بسیار بالا بود و خود ناتی داگ نیز از این امر با خبر بود.با ورود به بازی متوجه سطح بالای توجه سازندگان خواهید شد. متوجه میشوید که داستان هم جدی تر شده هم تاریک تر البته کاملا لحظات کمدی خود و آن جوک ها را کنار نگذاشته. داشتان بشدت بلند پروازانه تر و جسور تر شده. به گذشته کاراکتر ها اشاره می‌کند، شما را وادار می‌کند تفنگ را کنار بگذارید ، از بالا پایین رفتن دست بردارید و همین باعث می‌شود کاراکتر ها عمق بیشتری داشته باشند. اگر بخواهیم در مورد استفاده هر چه بیشتر از سخت افزار های سونی برای ساخت یک بازی خوش ساخت صحبت کنیم ناتی داگ بهترین استودیو در این مقوله هستند. پس از لحاظ بصری هم بازی حرف های زیادی برای گفتن دارد و به پختگی رسیده است. تلفیق این داستان پردازی و دستاوردهای فنی یک تجربه کاملا سینمایی را به ارمغان آورده است.

در ادامه مطلب بررسی خواهیم کرد که آیا ناتی داگ انتظارات را برآورده می کند یا خیر.

جمله ی شروعین Unchareted 4
جمله ی شروعین Unchareted 4

داستان Uncharted 4

بازی در اقیانوس بر روی قایقی شروع می‌شود نیتن دریک و برادرش سم که تا الان در هیچ‌کدام از نسخه ها نامی نیز ار او به میان نیامده بود، شروع می‌شود. درحالی که دو برادر در حال فرار از اوباش مسلح هستند.

داستان در برش‌های زمانی مختلفی روایت می‌شود. همانند نسخه‌های داستان بازی در اثنای پیدا کردن یک گنج روایت می‌شود. اینبار نیتن و همراهان به دنبال گنج Henry Avery دزد دریایی معروفی که در سال 1695 بزرگترین دزدی تاریخ را انجام داد، هستند. پس از نبرد دریایی داستان فلش بکی میزند به زمانی که نیتن در یتیم خانه است و برادرش برای ملاقات او آمده اینجا است که با المان جدید گیم پلی آشنا می‌شویم که مخفی کاری است. چیزی که در نسخه های قبل زیاد به آن پرداخته نشده بود البته توضیح بیشتر را به قسمت مربوط به گیم پلی که در ادامه آمده است می‌سپاریم.

هانظور که گفتیم تا به الان در هیچکدام ازنسخه‌ها به سم، برادر نیتن پرداخته نشده بود به‌ همین خاطر پیشینه این دو برادر را در قالب فلش بک هایی که مربوط به دوران نوجوانی و جوانی آن ها می شود، روایت می کند. اینکار بسیار خوب انجام می‌شود، به طوری که پس از مدتی بازیکن با دینامیک بین دو برادر و رابطه آن ها به خوبی وفق می آید.

کودکی نیتن در یتیم خانه!
کودکی نیتن در یتیم خانه!

شخصیت پردازی

اینبار النا و دریک ازدواج کرده اند و زندگی روتینی را پیش گرفته اند. نیتن نیز به درشرکتی مشغول کار است، بازی در دو قسمت زندگی النا و نیتن و هم چنین زندگی جدید آن ها را نشان می‌دهد. یکی دیالوگ های النا و تین و روکم کنی آن ها در بازی کراش و دیگری، ماموریت زیر آب نیتن (شغل جدیدش). البته همه این ها با دیدار دوباره با سم (که نیتن فکر می‌کرد مرده است) تغییر می‌کند.

اگر بخواهیم به شخصیت های اصلی بپردازیم بپردازیم به جز «نیتن» و «سم» کاراکتر های دیگر شامل «النا»، «سالی» و «ریف نادین» می شود. که ریف و نادین آدم بدهای این نسخه هستند.

بازی از لحاظ شخصیت پردازی و داستان پردازی بسیار عالی عمل می‌کند چیزی که از سازندگان The Last of Us انتظار میرفت.

سالی کمی تغییر کرده است ، درسته؟
سالی کمی تغییر کرده است ، درسته؟

گیم پلی

Uncharted 4 یک شوتر سوم شخص خوش ساخت است، تمام المان‌هایی که ما از نسخه قبل یعنی Uncharted 3 دوست داشتیم در اینجا نیز حضور دارند و حتی در خیلی از موارد شامل یک ارتقاء جزیی نیز شده اند.

سم زیاد دوست ندارد چراغ قوه را روی چشمان او بگیرید. البته طبیعی است!
سم زیاد دوست ندارد چراغ قوه را روی چشمان او بگیرید. البته طبیعی است!

نبرد های مسلحانه مثل همیشه روان هستند.سیستم کاورگیری بهتر شده. پلتفرمینگ سریعتر شده و همچنین دقیق تر به طوری که با گرفتن جهت ها رو کنترلر کاراکتر لبه موردنظر را برای گرفتن هدف می‌گیرد.

پلتفرمینگ
پلتفرمینگ

البته المان های جدیدی نیز به گیم پلی اضافه شده، مثل مخفی کاری. قبلا در Uncharted 2 نیز ناتی داگ مخفی کاری را در مراحل اولیه بازی امتحان کرده بود. فکرکنم از آن صرف نظر کنیم بهتر است چون یکی از بدترین مراحل Uncharted 2 نیز به نظر ما همین بود. اینبار می‌توان خیلی از قسمت ها را با کمترین سر و صدا تمام کرد البته تاکتیک بزن، بکش، برو هنوز قابل استفاده است. اما اینبار قدرت اختیار دارید، می توان پشت ساختار ها کاور بگیرید یا لابه‌لای گیاهان مخفی شوید و از پشت دشمنان را غافلگیر کنید. راستی شما می‌توانید دشمنان رو علامت گذاری کنید تا گمشان نکنید. همچنین اگر بعد از تبادل آتش از چشمان دشمنان ناپدید شدید آخرین مکانی که دشمنان شما را در آنجا دیده اند به صورت هاله ای سفید نشان داده می‌شود.

در بعضی قسمت‌های بازی شما باید بر سطوح لیز، سر بخورید و این قسمت ها آنقدر زیاد می‌شود که خود کاراکتر هم از زیاد بودن آن‌ها خسته می‌شود و دیالوگی درباره آن رد وبل می‌شود.

دشمنان در این قسمت بسیار باهوش تر شده‌اند و هوش مصنوعی آن ها بسیار ارتقا یافته. اگر یادتان باشد در نسخه قبلی اگر یکی از دشمنان شما را می‌دیدند ناگهان همه دشمنان بر سر شما خراب می‌شدند اما در اینجا اگر کسی شما را دید تنها زمانی بقیه مطلع می‌شوند که شما را ببینند یا صدای مبارزات را بشنوند. همراهان شما هم باهوش تر شده‌اند در بسیاری از موارد اگر دشمنان در مبارزه تن به تن شما را گرفته اند، دوستانتان شما نجات خواهند داد.

اینبار به شما یک طناب و قلاب بسیار کاربردی نیز داده شده است که استفاده از آن برای پیشبرد مراحل الزامی است. البته می‌تواند از آن برای فرود آمدن روی سر دشمنان و ناک آوت کردن آن‌ها نیز استفاده کنید.

پازل ها عضو جدایی ناپذیر از سری Uncharted هستند این نسخه نیز مستثنی نیست. پازل ها خیلی سخت نیستند و با کمی فکر و رجوع به نوت بوک نیت قابل حل هستند و بسیار جالب و متنوع هستند.

در این نسخه قابلیت راندن وسایل نقلیه نیز اضافه شده است. ولی نباید انتظار گیم پلی شبیه GTA باشیم در قسمت هایی از بازی وسیله هایی مانند جیپ و قایق در نظر گرفته شده است که برای جلوبردن بازی باید از آن ها استفاده کنید.

رانندگی!
رانندگی!

گرافیگ

Uncharted 4 بر روی PS4 با رزولیشن 1080p و 30 فریم بر ثانیه در قسمت یک نفره اجرا می‌شود. باید بگوییم که از نظر بصری Uncharted زیباترین نمایش یک بازی بر روی PS4 را ارائه می‌دهد.

 همه چیز از محیط گرفته تا پوشش گیاهی (فولیج)، بافت ها و کاراکتر مدل جزییات بالایی دارند. بافت های چهره در برابر نور بسیار خوب واکنش نشان می‌دهند که وقتی با انیمشن های بسیار دقیق چهره تلفیق می‌شوند، کاراکتر ها زنده تر به ‌نطر می‌رسند.

چه منظره ای...
چه منظره ای…

موهای کاراکتر ها هم بصورت دینامیک برحسب شرایط حرکت می‌کنند و به خوبی در برار نور واکنش می‌دهند. لباس ها نیز بسیار زیبا کار شده اند به طوری که در قسمت هایی که باد و طوفان باشد کاملا تاثیر محیط بر روی آن ها مشهود است. تصویر به لطف Anti-Aliasing صاف و بدون لبه های تیز است. محیط های بزرگ و زیبا از دیگر ویژگی های Uncharted 4 است.

کاراکتر مدل ها بسیار با کیفیت هستند.
کاراکتر مدل ها بسیار با کیفیت هستند.

لودینگ ها کمی طولانی هستند ولی وقتی بازی لود شد صفحه لود دیگر کمتر دیده می‌شود.

نکته‌ی دیگر که بسیار برروی بازی و تجربه آن تاثیر می‌گذارد رندر ریل تایم بازی در تمام قسمت ها است. این امر شامل تمام میان پرده ها نیز می‌شود. همین باعث می‌شود که تغییر از میان پرده به گیم پلی آنی و بدون وقفه باشد.

فیزیک بازی...
فیزیک بازی…

سخن آخر

Uncharted 4 یکی از بهترین بازی هایی که امسال عرضه شده است. همه چیز با دقت تمام انجام شده و ناتی داگ از چیزی کم نگذاشته است. با وجود داستان پردازی سینماتیک و بخش مولتی پلیر راضی کننده بعد از تمام کردن بازی، احتمال اینکه دوباره کنترلر را بردارید و Uncharted بازی کنید بالاست.

اگر کنسول PS4 دارید و می‌خواهید یک بازی کم نقص را تجربه کنید حتما Uncharted 4 را در لیست خرید خود بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *