Daydream پلتفرم اندرویدی واقعیت مجازی گوگل معرفی شد

پس از ماه ها شایعه، شرکت گوگل در نهایت پلتفرم واقعیت مجازی خود را در جریان کنفرانس I/O 2016 از پلتفرم اندرویدی واقعیت مجازی Daydream رونمایی و معرفی کرد. پلتفرمی که برای اندروید N بهینه سازی شده و با کنترلری افراد قادرند به کنترل آن بپردازند.

Daydream در پاییز امسال دردسترس کاربران قرار خواهد گرفت. این پلتفرم شامل دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری شده و می توان آن یک جانشین پیشرفته برای Cardboard یکبار مصرف محسوب کرد. این سیستم از تلفن های هوشمندی با سیستم عامل اندروید N پشتیبانی کرده که یک استانداردی خواهد بود. به گفته گوگل Daydream از هر تلفن هوشمندی با سیستم عامل اندروید N پشتیبانی کرده و هیچ شباهتی به پروژه تانگو ندارد. تلفن های هوشمند در این سیستم تجربه واقعیت مجازی روان و کم تاخیری را به کاربران ارائه خواهند داد و گوگل نیز برای آن هرچندگاهی بروزرسانی نرم افزار منتشر می کند.

controller_daydream-google

برای تلفن های هوشمندی که از آن پشتیبانی می کنند، گوگل حالت Android VR Mode را توسعه داده که در جدیدترین سیستم عامل یعنی اندروید N قرار دارد. حالت Android VR Mode شامل مجموعه ای بهینه سازیهایی برای عملکرد بهبودیافته سیستم عامل اندروید N است. همچنین شامل اکوسیستمی می شود و کاربران را قادر می سازد تا کاربران دسترسی آسانی به واقعیت مجازی داشته باشند. رابط کاربری Daydream یک جنگل عجیب و غریب بوده و می توان لوگوی برنامه هایی چون YouTube، Street View،Google Play Store،Play Moviesو Google Photos را درآن مشاهده کرد. Daydream همچنین از شبکه های استریم ویدئویی چون Netflix و بازیهای شرکت یوبیسافت و EA پشتیبانی می کند.

گوگل اسامی هشت شرکتی که برای Daydream تلفن هوشمند سازگار تولید خواهند کرد را اعلام نمود که از جمله می توان به Samsung, HTC, LG, Xiaomi, Huawei, ZTE, Asus و Alcatel اشاره داشت.

FINALDaydreamRefernceDesign

در حالی که Daydream می توان شرایط نمایش محتوای واقعیت مجازی را فراهم آورد اما کاربران نیازمند یک کنترلر و هدستی هستند که باید تحت توسعه قرار گیرد. متاسفانه گوگل هیچ هدستی را معرفی نساخت اما تصویر رندر شده هدستی در کنار یک کنترلر را نشان می داد که در طراحی تفاوتی با سایر هدست ها نداشت. به گفته گوگل این هدست کاربری راحتی داشته و تجربه فوق العاده ای از واقعیت مجازی را ارائه می دهد. همچنین اختلاف بسیاری بین آن و هدست قبل Cardboard است. بنابراین انتظار می رود در زمانی دیگر گوگل اطلاعاتی بیشتر درباره آن منتشر نماید.

متاسفانه هیچ اطلاعاتی درباره زمان عرضه وقیمت هدست واقعیت مجازی گوگل دردسترس نیست اما می توان پیش بینی کرد که رقیبی برای Gear VR سامسونگ با قیمت 99 دلاری باشد. هفته گذشته در وب سایت اندروید گوگل Android VR آشکار شد و پیش ازآن نیز نسخه پیش نمایش توسعه اندروید N با چنین برنامه ای همراه بود. به گزارش وال استریت ژورنال گوگل تیم مخفی را برای ساخت این هدست اندرویدی به کار گرفته است.

کسانی که آماده خرید تلفن هوشمند جدید در پاییز امسال نیستند، بد نیست بدانند که گوگل قصد نداشته هدست Cardboard را کنار گذارد. همچنین در این هفته اپ iOS یوتیوب برای پشتیبانی از این پلتفرم بروزرسانی خواهد شد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *