در دو سال اخیر ساعت های هوشمند به لطف محصولاتی از سامسونگ، اپل، فیت بیت و موتورولا که هرکدام ویژگی هایی را برای متقاعد کردن شما برای خرید آن ها ارائه می‌کنند، به جایگاهی قابل قبولی رسیده اند. اما متاسفانه، یکی از بزرگترین مشکلات ساعت‌های هوشمند این است که سایز آن‌ها قابلیت کنترل و پیمایش آن ها را با محدود می‌کند. صفحات لمسی کوچک، دکمه ها تنها کنترل کمی را بر روی این دستگاه‌هایی که می‌توانند ابزار ارتباطی بسیار قدرتمندتری باشند؛ اینجاست که پروژه Soli 2.0 گوگل به میدان می آید.

قدم اخیر گوگل در تلاش مداوم آن برای گنجادن سنسورهای بیشتر در دستگاه‌های پوشیدنی و اینترنت اشیا است که از رادار برای دنبال و تفسیر کردن فرمان‌های حرکتی استفاده می‌کند. این تکنولوژی اگر به درستی پیاده سازی شود، می‌تواند به شکل قابل قبولی سطح کنترلی که کاربران بر روی دستگاه کوچک دارند را افزایش دهد.

Soli Dev Kit

پروژه Soli گوگل تقریبا یک سال پیش شروع شد. نسخه اولیه آن در کنفراس سالانه گوگل I/O سال 2015 معرفی شد. چالش های بسیار بودند که شامل ساخت چیپ مجهز به راداری می‌شد که به اندازه کوچک باشد که بتوان آن‌را در دستگاه کوچک جا داد، به اندازه‌ای بهینه باشد که باطری این دستگاه‌ها را سریع خالی نکند و به اندازه‌ای قدرتمند باشدکه بتوانند حتی کوچکترین فرمان‌های حرکتی را نیز تفسیر کند.

 گوگل سخت در حال کار بر روی Soli بوده است

در سال گذشته، گوگل در حال کار بر روی بهبود پروژه Soli بوده است. در خلال نطق سالانه گوگل I/O رییس تیم گوگل ATAP آقای Dan Kaufman گفت که پروژه Soli 2.0 شامل چیپ ارتقا یافته می‌شود که 5 درصد برق کمتری مصرف میکند و هم چنین مقدار قدرت محاسباتی مورد نیاز نیز کاهش یافته. این افزایش بهینگی برای تجاری کردن آن امری حیاتی محسوب شده، جایی که زمان بین هر دوشارژ به اندازه طراحی مهم است.

پروژه Soli تنها برای ساعت‌های هوشمند نیست. می‌تواند نحوه تعامل ما با خودرو ها، تلفن‌ها ، تلبت ها و حتی کامپوترهای رومیزی را بهبود ببخشد. موارد استفاده ممکن برای چنین محصولی بی حد و مرز است.

با این که در حال حاضر محصول تجاری که از پروژه Soli بهره‌گیری کند وجود ندارد، انتظار می‌رود که گوگل از پاییز امسال درخواست توسعه دهندگانی که خواهان دریافت کیت توسعه هستند را پذیرش کند.

در آخر بد نیست که نگاهی به ویدئو این پروژه هیجان انگیز بیندازیم و ببینیم آینده گجت‌های پوشیدنی چطور رقم خواهد خورد.

One thought on “پروژه Soli 2.0 راداری کوچک برای دستگاه های پوشیدنی شما

  1. الف دال گفت:

    باعث میشود تعامل با تبلت و گوشی های همراه و کامپیوترهایمان را حتی تا حدودی درست کند و موارد استفاده برای چنین محصولی بی حدوو مرز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *