پنجمین گزارش سالانه آزادی در استفاده از اینترنت توسط سازمان دیده بان مستقل «خانه آزادی» منتشر شد. این بررسی میان 65 کشور و در تاریخ های می سال 2013 تا می 2014 انجام شده است. این بررسی آزادی در استفاده از اینترنت را از وجوه: مسدود سازی شبکه های اجتماعی، نظارت بر حملات و تهاجم های سایبری آنلاین، ارعاب و بازداشت روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان و فعالان آنلاین بررسی می کند. در واقع سه فاکتور اساسی در این رتبه بندی ها مد نظر این نهاد مستقل است: اول موانع دسترسی به اینترنت، دوم محدودیت محتواها و سوم حقوق کاربران. بر اساس رتبه بندی انجام شده در این گزارش، به این موضوع اشاره می کند که علی رغم روی کار آمدن رئیس جمهور جدید (حسن روحانی)، ایران همچنان دارای کمترین درجه آزادی اینترنتی است و مردم همچنان دسترسی به شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک و توییتر ندارند.

در این گزارش همچنین به بازداشت 6 جوان ایرانی که ویدئویی Happy اثر فارل ویلیام را بازسازی کرده بودند اشاره دارد و از آن انتقاد می کند. این جوانان به 6 ماه حبس تعلیقی (کارگردان اثر به یکسال) و 91 ضربه شلاق محکوم و پس از آن آزاد شدند. کشورهای سوریه، چین، کوبا و ازبکستان ایران را در این لیست دنبال می کنند.

در مقام مقایسه باید به کشور ایسلند به عنوان آزادترین کشور در استفاده از اینترنت اشاره کرد. 97 درصد مردم این کشور به اینترنت دسترسی دارند و این کشور هیچگونه وب سایت اجتماعی و یا وبلاگی را مسدود نکرده است. پس از آن استونی، کاناداریال استرالیا، آلمان و ایالات متحده آمریکا قرار دارند. لیست کامل کشورها به شرح عکس زیر است:

پارسیش نمی تواند صحت و عدالت موجود در این گزارش را تایید و یا تکذیب نماید

screenshot-freedomhouse org 2014-12-17 20-00-3920141205_Internet_Freedom_MAS_02

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *