آزادترین اینترنت جهان: ایسلند و ایران در تقابل هم
نوشته شده توسط

آزادترین اینترنت جهان: ایسلند و ایران در تقابل هم

پنجمین گزارش سالانه آزادی در استفاده از اینترنت توسط سازمان دیده بان مستقل «خانه آزادی» منتشر شد. این بررسی میان ۶۵ کشور و در تاریخ های می سال ۲۰۱۳ تا می ۲۰۱۴ انجام شده است. این بررسی آزادی در استفاده از اینترنت را از وجوه: مسدود سازی شبکه های اجتماعی، نظارت بر حملات و تهاجم های سایبری آنلاین، ارعاب و بازداشت روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان و فعالان آنلاین بررسی می کند. در واقع سه فاکتور اساسی در این رتبه بندی ها مد نظر این نهاد مستقل است: اول موانع دسترسی به اینترنت، دوم محدودیت محتواها و سوم حقوق کاربران. بر اساس رتبه بندی انجام شده در این گزارش، به این موضوع اشاره می کند که علی رغم روی کار آمدن رئیس جمهور جدید (حسن روحانی)، ایران همچنان دارای کمترین درجه آزادی اینترنتی است و مردم همچنان دسترسی به شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک و توییتر ندارند.

در این گزارش همچنین به بازداشت ۶ جوان ایرانی که ویدئویی Happy اثر فارل ویلیام را بازسازی کرده بودند اشاره دارد و از آن انتقاد می کند. این جوانان به ۶ ماه حبس تعلیقی (کارگردان اثر به یکسال) و ۹۱ ضربه شلاق محکوم و پس از آن آزاد شدند. کشورهای سوریه، چین، کوبا و ازبکستان ایران را در این لیست دنبال می کنند.

در مقام مقایسه باید به کشور ایسلند به عنوان آزادترین کشور در استفاده از اینترنت اشاره کرد. ۹۷ درصد مردم این کشور به اینترنت دسترسی دارند و این کشور هیچگونه وب سایت اجتماعی و یا وبلاگی را مسدود نکرده است. پس از آن استونی، کاناداریال استرالیا، آلمان و ایالات متحده آمریکا قرار دارند. لیست کامل کشورها به شرح عکس زیر است:

پارسیش نمی تواند صحت و عدالت موجود در این گزارش را تایید و یا تکذیب نماید

screenshot-freedomhouse org 2014-12-17 20-00-3920141205_Internet_Freedom_MAS_02

0 ۰ 25460 18 دسامبر, 2014 اخبار, جهان دسامبر 18, 2014

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو