فرودگاه بین المللی سانفرانسیسکو (SFO) در حال بررسی یک طرح آزمایشی است که هدف از طراحی آن کمک به مسافران نابینا یا کم بینا در پیدا کردن قسمت‌های مختلف فرودگاه می‌باشد. برای اجرای این پروژه سنسورهای بسیار کوچکی به نام بیکن (beacon) در یکی از ترمینال‌های جدید آن (ترمینال ۲) نصب شده که هر سیستم بیکن با استفاده از بلوتوث Low Energy سیگنال‌هایی به اطراف می‌فرستد و پس از متصل شدن به اپلیکیشنی که مسافران باید در گوشی خود داشته باشند اطلاعات مربوطبه آن محدوده را به آن‌ها می‌گوید. نسخه اولیه‌ی این اپلیکیشن فعلا برای سیستم iOS تهیه شده که البته SFO در نظر دارد این امکان را برای کاربران اندروید نیز فراهم کند.

این اپلیکیشن با استفاده از سیستم Voiceover در گوشی مسافران، قسمت points of intrest (مثل کافی شاپ) را  برای آن‌ها می‌خواند. بنابراین افرادی که مشکل بینایی دارند می‌توانند به راحتی از چگونگی مسیرهای اطراف آگاه شوند. از دیگر قابلیت‌های این برنامه پیدا کردن مکان‌ها از طریق مسیرهای طبقه بندی شده است مثلا نزدیک‌ترین خروجی یا نزدیک‌ترین کافی شاپ اما راهنماهای این قسمت به صورت بصری می‌باشد.

beacon2

سایز هر بیکن به اندازه‌ی درب بطری است و قیمت آن ۲۰ دلار می‌باشد که توسط شرکت Indoo.rs طراحی شده است. یکی از کارآفرینان این شرکت می‌گوید: تعداد بیکن‌های نصب شده در فرودگاه ۳۰۰ عدد است و باطری آن ها به گونه‌ای است که تا چهار سال دوام خواهد داشت و نیازی به تعویض ندارد. این قطعات کوچک به سختی دیده می‌شوند چون بالاتر از سطح چشم افراد قرار دارند و بسیار هم‌رنگ جایی که به آن نصب شده‌اند می‌باشند.

نمونه‌ی دیگری از این طرح پیشتر توسط شرکت Virgin Atlantic با همکاری Estimote (رقیب شرکت Indoo.rs) در فرودگاه «هیترو لندن» اجرا شد با این تفاوت که اولویت سیستم، افراد نابینا نبودند.

سنسورهای مکان‌یاب «بیکن» هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند اما استفاده از آن‌ها در فضاهای کوچکتر مانند موزه، سینما، تئاتر و برخی از سالن‌های ورزشی به زودی آغاز خواهد شد. فرودگاه SFO و شرکت Indoo.rs اعلام کرده‌اند که این پروژه تا ماه آینده به صورت آزمایشی فعالیت خواهد داشت که چنانچه با موفقیت همراه باشد آن را در کل فرودگاه عملی خواهند کرد و نرم افزار آن نیز در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *