با رونق گرفتن اینترنت موبایل، اپراتورهای سعی کردند مشتریان خود را از الگوی دسترسی نامحدود دیتا به الگوی مصرفی منتقل کنند، که در آن کاربران به اندازه‌ای که دیتا مصرف می‌کنند، هزینه پرداخت خواهند کرد. که البته این تلاش کاملا در سطح وسیع موفق بود. برای مثال AT&T، بزرگترین اپراتور آمریکایی، ماه گذشته اعلام کرد که بیش از 80 درصد کاربران تلفن‌های همراه هوشمند به استثنای پیش پرداختی‌ها، از الگوی مصرفی پیروی می‌کنند. این مقدار از 45 درصد در سه سال گذشته به این عدد رسیده است!

نتیجه: استفاده از وب موبایل و اپها، حتی آن‌هایی که رایگان هستند، هزینه در بر دارند. البته بسیاری از این اپها بسیار مفید و کاربردی هستند. اما حال که مصرف دیتا هزینه قابل توجهی به همراه دارد، شاید جالب باشد بدانید کدام اپلیکیشن ها بر اساس استفاده از پهنای باند، پر هزینه ترین هستند.

در ادامه همراه ما باشید تا این اپلیکیشن های رایگان ولی پر هزینه را بشناسید.

خوشبختانه هر دو سیستم عامل فراگیر تلفن‌های همراه هوشمند، یعنی iOS شرکت اپل و اندروید شرکت گوگل، به کاربرانشان این اجازه را می‌دهند که ببینند چه مقدار دیتا مصرف می‌کنند و هر اپی چه مقدار مصرف دیتا دارد. به طور کلی، مشاهده بخش تلفن همراه در تنظیمات اپها، کل مقدار دیتای مصرف شده و هم‌چنین مقدار دیتای مصرفی به ازای هر اپ را نمایش می‌دهد.

در موردی که ما به عنوان نمونه بررسی کردیم، مقدار 6 گیگابایت از آخرین باری که چند ماه قبل شمارنده دیتای آیفون مورد نظر ریست شده بود، دیتا مصرف کرده است. توییتر بیشترین هزینه دیتا را داشته است، که مقدار 2.2 گیگابایت در این مدت مصرف دیتا داشته است، که تقریبا یک سوم مقدار کل مصرف را تشکیل داده است. در ابتدا ممکن است این رقم به نظر عجیب برسد، آیا توییتر فقط قطعات 140 کاراکتری متنی نیست؟ اما دقت کنید که تمام عکس‌ها و ویدیو‌هایی که امروزه در توییتر در جریان است به علاوه لود کردن وبسایت‌ها در بروزر و اعتیادآور بودن این اپ هم باید در نظر گرفته شوند.

اینستاگرام در رده دوم قرار گرفته است که 20 درصد مصرف دیتا را شامل شده است. با توجه به تمام تصاویر رزولوشن بالایی که لود می‌کند، کاملا هم منطقی است. تنها سه اپ سافاری، پادکستس و میل بالای 5 درصد را به خود اختصاص داده اند.

درصد استفاده دیتا

محاسبه مقدار دقیق پولی که بابت مصرف این میزان دیتا برای هر اپ میپردازید کمی سخت تر است. بیشتر مردم تمام سهمی را که در ماه بابت آن هزینه پرداخت کرده‌اند را مصرف نمی‌کنند. و بسیاری از افراد از الگوهای اشتراکی خانوادگی استفاده می‌کنند که طی آن پهنای باند بین تعدادی دیوایس و چندین نفر تقسیم می‌شود. اما با این حال ما به سختی توانستیم مقدار هزینه مصرفی روی اپ توییتر در موردی که بررسی کرده بودیم را محاسبه کنیم که این مقدار 10 دلار در ماه بود. و با توجه به اینکه چقدر استفاده از آن لذت بخش است، به نظر عادلانه می‌آید.

One thought on “کدام اپلیکیشن های رایگان بیشترین هزینه را برای شما دارند؟

  1. میلاد گفت:

    عالی بود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *