حدود ۲۸۵ میلیون نفر در جهان مشکل بینایی دارند یا به نابینایی مبتلا شده‌اند حال آنکه بیشتر این بیماران با عینک یا یک عمل جراحی ساده‌ی آب مروارید درمان می‌شوند. اما مشکل اینجاست که ۹۰٪ این افراد ساکن کشورهای در حال توسعه به خصوص روستاهای دوردست هستند و به چشم‌پزشکان دسترسی ندارند تا از بیماری خود مطلع شوند.

9893_42-52734405Gاما یکی از پزشکان جوان دانشکده بهداشت و پزشکی لندن به نام «اندرو باستارو» راه حلی ارائه داد که شاید بخشی از این مشکل را حل کند. وی اپلیکیشن جدیدی را به نام PEEK (کیت قابل حمل معاینه چشم) ابداع کرد که با استفاده از آن می‌توان گوشی‌های هوشمند را به ابزاری جهت معاینه و تشخیص بیماری‌های چشم تبدیل کرد. سپس تحقیقاتی را در کشور کنیا انجام داد که در آن ۵۰۰۰ نفر مورد معاینه قرار گرفتند. او برای جمع آوری اطلاعات و نتیجه‌گیری از تحقیقاتش عکس‌های گرفته شده با برنامه‌ی PEEK را با عکس‌های تجهیزات بیمارستانی مقایسه می‌کند که اپلیکیشن PEEK بسیار کم هزینه‌تر است و برای استفاده از آن نیاز به تخصص خاصی نیست. باستارو به این امید که طرحش به زودی در سراسر جهان قابل اجرا شود قصد دارد آزمایشات راخود در تانزانیا، بوتسوانا و هند نیز آغاز کند.

در این روش دوربین گوشی بر روی چشم قرار می‌گیرد و درحالی‌که به دنبال آب مروارید می‌گردد صفحه نمایش گوشی آزمایش بینایی را به سادگی انجام می‌دهد. نور فلش دوربین نیز می‌تواند گلوکوم (آب سیاه) و سایر بیماری‌ها را بررسی کند.علاوه بر عکس معاینه، اطلاعات مکان‌یابی و تماس با بیمار نیز ذخیره می‌شود و سپس برای پزشکان ایمیل می‌شود تا به طور کامل بررسی شود و بیماران هرچه سریع‌تر درمان شوند. در حال حاضر اپلیکیشن جدید فقط در گوشی‌های اندرویدی قابل اجراست اما باستارو اعلام کرد به زودی تمام سیستم عامل‌ها از آن بهره‌مند خواهند شد.

9889_wn20130905a3a-870x562

وی افزود: خیلی‌ها نمی‌دانند که ۸۰٪ مواردی که به نابینایی ختم می‌شوند قابل درمان و پیشگیری هستند و دلیل اصلی آن این است که مردم فکر می‌کنند درمان آن‌ها غیرممکن است درحالیکه باید این تفکرات را به چالش کشید.

«اندرو باستارو» تخصص خود را از دانشگاه لیدز دریافت کرد. بنا به گفته‌ی خودش وقتی به ارزش بینایی پی برد که برای اولین بار عینک زد و ناگهان دنیا برایش عوض شد بنابراین تصمیم گرفت در کشورهای در حال توسعه خدمت کند، جایی که بیماری‌های چشم از مشکلات عمده‌ به شمار می‌آید.

او پروژه‌ی فارغ التحصیلی خود را در کشورهایی مثل سریلانکا و سیرالئون انجام داد سپس برای طرح دکترا با خانواده‌اش به کنیا رفت و ۵۰۰۰ نفر را جهت معاینه چشم آزمایش کرد. در نهایت دولت کنیا نیز توانست با استفاده از برنامه‌ی PEEK و اطلاعات به دست آمده سیستم ملی سلامت چشم را توسعه دهد و شرایط انتقال بیمارستان‌های مجهز محلی را به مناطق محروم فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *