گوگل اخیرا اعلام کرده است که برنامه ریزی های لازم را برای متوقف کردن شبکه اجتماعی اورکات انجام داده است. این پلت فرم قرار است رسماً در 30 سپتامبر (8 مهرماه) برای همیشه تعطیل گردد و بر اساس آن دیگر کاربران قادر نخواهند بود وارد آن شوند و یا عکس های خود را از آن به گوگل پلاس وارد کنند. شبکه اجتماهی اورکات در سال 2004 (10 سال پیش) توسط Orkut Büyükkökten خلق شد که در مالکیت گوگل قرار دارد. این سروس برای ارتباط میان افراد مختلف جدید و پیدا کردن دوستان قدیمی بکار می آمد و در کشورهای هند و برزیل بیشترین میزان بازدید را داشت به همین دلیل در سال 2008 گوگل اعلام کرد دفتر مرکزی این شبکه اجتماعی باید از کالیفرنیا به برزیل منتقل شود. اورکات بزرگ شده در محیط “ 20percent time” است که بر اساس آن گوگل به کارمندان خود اجازه می دهد یک روز از هفته را بر روی پروژه های شخصی نه ضرورتا برای گوگل صرف کنند.

البته این بدیهی است که گوگل پلاس به راحتی و تا قبل از این جایگزینی برای این شبکه اجتماعی محسوب می شد، سرویس بلند پروازانه تری که رابطه و لینک مناسب با سایر ابزارهای گوگل را دارد. پس،  تعطیل شدن اورکات چیز عجیبی نیست و چیزی که ما را شوکه می کند این است که چرا زودتر این اتفاق نیفتاده بود! این شبکه اجتماعی جایگاه چندانی به مانند سایر سرویس های گوگل ندارد و تعطیلی آن سبب تمرکز بیشتر کاربران بر گوگل پلاس می شود، چیزی که گوگل هم از آن با روی باز استقبال می کند!

به هر حال شما دیگر قادر به ساخت اکانت در اورکات نیستید و کاربران موجود در این شبکه اجتماعی تا تاریخ مقرر یعنی 30 سپتامبر امکان استفاده از سرویس را دارند. با کمک ابزار Google Takeout کاربران می توانید پروفایل ، اطلاعات و عکس ها خود را استخراج نمایند (اکسپورت کنند). گوگل نیز اعلام کرده به عنوان میراثی از سابقه 10 سال پیش خود، تمام اطلاعات مرتبط با اورکات را ذخیره و آرشیو می کند.

پل گالر از مهندسین گوگل می گوید:

10 سال با شکوه از ارائه سرویس می گذرد و ما عذرخواهی ویژه ای به کسانی که هنوز این سرویس استفاده می کنند بدهکاریم. ما امیدواریم که مردم روشها و شبکه های اجتماعی دیگر و بهتری را برای ارتباط با یکدیگر، حتی برای دهه آینده و فراتر از آن، پیدا کنند.

اپ اورکات همکنون از گوگل پلی حذف شده است. اطلاعات و جزئیات بیشتر در این باره توسط گوگل و در ماه های آینده از این طریق قابل پیگیری است. گوگل اعلام کرده است تلاش خود را بر روی پیشرفت یوتیوب و گوگل پلاس و بلاگر متمرکز خواهد کرد هر چند که در گوگل I/O چند روز پیش هیچ صحبتی از هیچکدام از این سرویس ها نشد با این حال قابل ذکر است که گوگل پلاس اخیرا با ویژگی های جدیدی چون ادیتور عکس، اوتو آوسام افکت (افکت گذاری اتوماتیک) و گالری عکس ها که “گوگل پلاس استوریز” نامیده می شود آپدیت شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *