طبق وعده از قبل داده شده گوگل در سخنرانی اصلی خود ورژن جدید اندروید را معرفی کرد، این رابط کاربری جدید در لباس پلت فرم جدید و جامعی موسوم به دیزاین متریال است. دیزاین متریال جلوه جدیدی از طرح بندی و رنگ بندی نه تنها برای موبایل بلکه برای تمام سرویس های گوگل است از جمله دسکتاپ ( سیستم عامل کروم) و سیستم های تحت وب مانند تقویم گوگل ، گوگل پلاس، جیمیل و غیره.

این رابط به اصطلاح مسطح تر از گذشته است چیزی که گوگل در بیان آن اصرار دارد، با بلوک های رنگی و حداقل خطوط برای فونت ارائه شده، به نظر گوگل قرار است از فونت جدید روبوتو در این نسخه جدید اندروید بهره بگیرد. دراین رابط کاربری می توان گفت، گویی همه چیز از اول طراحی شده است. برای مثال به جای نوار پیمایش پایین اندروید (کلید های خانه، بازگشت و جزئیات یا مالتی‌تسکینگ) با سه شکل هندسی مثلث ، دایره و مربع روبرو می شویم! انیمیشن ها پرتر و طبیعی تر به نظر می رسند و آیکون ها و کلید و متون به شکل قابل توجهی تغییر و دچار تغییر کیفیت و ظاهر شده اند.

googleio_2014_142-730x486

قالب تایپوگرافیک جدید قابل فهم تر و واضح تر از گذشته است. توسعه دهندگان قادر به اختیار رنگ بندی های مختلف خواهند بود همچنین با ابزار کمکی قادر خواهند بود تا اپ های خود برای تمام پلت فرم های گوگل ( دسکتاپ و وب و…) قابل استفاده نمایند و به این ترتیب دیگر کاربران نباید از اینکه از چه پلت فرمی در حال استفاده هستند نگران باشند. گوگل همچنین می افزاید که توسعه دهندگان در تعیین حد ارتفاعی اشیا در اپ های خود مختارند ( متناسب با دستگاهی که در حال برنامه نویسی برای ان هستید) و اندروید جدید خود شکل ظاهری آن را با دادن خودکار ابعاد و سایه ها ، مچ می کند. همچنین به توسعه دهندگان این امکان داده می شود تا به خلق انیمیشن بپردازند و اندروید را جذاب تر بسازند و در خلال اپ ها بکار گیرند. برای کمک بیشتر به توسعه دهندگان گوگل بخش جدیدی به آدرس http://google.com/design را افتتاح نموده و توصیه هایی را در خصوص انیمیشن ها ، قالب ها ، تایپوگرافی ها و رنگ بندی ارائه می دهد.

اندروید جدید همچنین اقدام به ارائه نمونه پیشرفته تری از اعلانات می کند که این امکان را فراهم می کند در وضعیت لوک اسکرین (قفل صفحه) نیز اعلانات را مشاهده نمایید. این اعلانات بصورت کارتی باز می شود که با اسویپ به سمت پایین ( پایین کشیدن انگشت) این کارت باز شده و شما تمام اعلانات را مشاهده می نمایید.

googleio_2014_263-730x486

همچنین حالت کارت مانندی بصورت انباشه شده (روی هم قرار گرفته) در این اندورید جدید به نمایش درآمد که در ان می توانید آخرین اپ های باز شده و صفحات وب را مشاهده نمایید. هنوز مشخص نیست که واقعا این بخش جایگزین حالت ” کورنت اپ” ( اپ های در حال اجرا) می شود یا نه؟

 با گرفتن نام L Developer Preview برای این قسمت از کنفرانس، بهتر است بدانیم که این اندروید و یا دیگر پلت فرم های طراحی شده با متریال دیزاین به عنوان خانواده “ال” (L) شناخته خواهند شد. در بخش سخت افزاری و امکانات ، البته قابل ذکر است که اندروید جدید یا اندروید ال صرفا برای اندروید ران تایم به اختصار ART بکار گرفته می شود که به معنای نیاز به منابع کمتر و مصرف باتری کمتر و تجهیزات کمتر قوی است.

ران تایم (Runtime) چیست ؟

به زبان خیلی ساده، ران تایم یک قطعه نرم اَفزاری است که به عنوان بخشی از سیستم عامل وظیفه اجرا (Run) کردن اکثر برنامه ها را بر عهده دارد . این ران تایم قرار است جایگزینی برای دالویک یا ران تایم کنونی اندروید باشد که چندان در برابر iOS خوب عمل نمی کند و برنامه ها را به کندی و با مصرف رم و باتری بالا اجرا می کند.

گوگل فیت نیز قرار است به مانند HealthKit در محصولات اپل نقش آفرینی کند و جزئی از اندروید ال پرویو باشد.

گوگل تحت نام پروژه “Project Volta” بدنبال بهبود وضعیت باتری و مصرف آن در گوشی ها و تبلت هاست که طبق آن گوگل قول داده است تا 90 دقیقه به میزان شارژ نکسوس 5 بیفزاید.

googleio_2014_213-730x486

آپدیت جدید:

گوگل در پستی اعلام کرده که L Preview در انتهای سال جاری برای دانلود توسعه دهندگان قرار داده خواهد شد. L Preview  با ارائه بیش از 5 هزار API برای اندروید در کنار طراحی بر اساس دیزاین متریال ویژگی های منحصر بفردی از خود بروز خواهد داد. یکی از این ویژگی ها ، زبان طراحی آن است، که در بر گیرنده موبایل ، تبلت ، وب و دسکتاپ است. به نظر L Preview  فقط و فقط برای نکسوس 5 و نکسوس 7 قابل استفاده است و دیگر توسعه دهندگان باید تا اخر امسال صبر کنند تا قابلیت دانلود آن را بیابند و آن را بر روی دوایس های خود بکار اندازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *