جزئیات کنونیکال از اولین گوشی هوشمند بر پایه اوبونتو

کنونیکال تأیید کرده است که در حال تهیه موافقت نامه  با دو شرکت تهیه سخت افزار در خصوص ارائه گوشی هوشمند مبتنی بر سیستم عامل رایگان اوبونتو ( بر پایه لینوکس) است که احتمالا در اواخر سال جاری وارد بازار شود. این خبر نه تنها از آرمان‌های زنده این شرکت برای تهیه گوشی هوشمند بر پایه اوبونتو تأکید دارد بلکه از پیشرفت این کار از پروژه شکست خورده سال پیش ایندی گوگو خبر می‌دهد. در واقع در حال حاضر تایید شدهه است که این دستگاه از سوی شرکت اسپانیایی BQ و سازنده چینی Meizu ساخته خواهد شد. و احتمالاً این ابزار جدید نامی غیر بومی در خارج از خانه  خواهد داشت.

با این حال باز هم بسیار خوب است که ساخت یک ابزار بر پایه اوبونتو چیزی می‌شنویم. این خبر همچنین گواه بر اعلام رسمی Meizu در ماه گذشته است که اعلام کرده بود بدنبال افزایش فروش و سهم بازار بیشتر از سه ماهه سوم سال جاری در ایالات متحده آمریکا است. اگرچه جزئیاتی بیشتر از گوشی فاش نشده است ، کنونیکال گفته است که با شرکاری خود مشغول ساماندهی و ساخت ابزار و سخت افزارهای کاربر پسند و فوق العاده است. به این معنا که حداقل در آغاز ارائه آن نباید شاهد دستگاهی بی‌فایده باشیم. البته اوبونتو زمان خاصی برای عرضه این گوشی اعلام نکرده است و یا اینکه این گوشی از طریق وب سایت اوبونتو و یا شرکای سخت افزاری او به فروش می‌رسد.

جزئیات زیادی از سوی آن‌ها اعلام نشده است اما مارک شاتلورث بنیانگذار کنونیکال و اوبونتو اشاره کرده است که دستگاه BQ دو سیم کارته خواهد بود در حالی که Meizu  تنها گوشی دارنده سیستم عامل اوبونتو را با سخت افزاری متفاوت از BQ عرضه خواهد کرد. به طور طبیعی اما به احتمال قوی ، گوشی های اوبونتو بدون پشتوانه و توزیع شبکه های محلی و زنجیره ای قابلیت عرضه ندارد اما این شرکت اعلام کرده است: که اوبونتو به دنبال همکاری با بزرگترین حمل کننده کالا در جهان است همچنین از احتمال همکاری با OEM ها (شرکت هایی که محصول را با نام خود عرضه می‌کنند) خبر داده است و این‌ها همه از احتمال عرضه این نوع گوشی در بسیاری از مغازه های کوچک و بزرگ خبر می دهد.

ابونتو

راه طولانی:

اگرچه ممکن است امسال این گوشی عرضه شود اما به نظر کنونیکال راه بسیار طولانی را برای استفاده اوبونتو در گوشی‌های هوشمند دارد و علی‌رغم به روز رسانی منظم در مورد پیشرفت این پروژه این اولین تأیید رسمی از گوشی است که قرار است امسال عرضه شود – این در حالی است که هیچ تاریخی برای عرضه آن وجود ندارد – کنونیکال تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا از مرحله طراحی به مرحله عملیاتی وارد شود که این مهم را از طریق همکاری  وایجاد سایت و انجمن و گروه ارائه دهنده گان تلفن همراه در ژوئن سال گذشته یک نما از تلاش این شرکت برای انعطاف پذیر کردن و هماهنگ سازی اوبونتو با اپراتورها و همچنین مصرف کنندگان بوده است.

«اوبونتو نتو یک رابط کاربری جدید را برای دستگاه‌های تلفن همراه معرفی خواهد کرد. اوبونتو  محتوا و سرویس‌ها را در مرکز توجه قرار می‌دهد به جای این که آن را پشت فروشگاه و اپلیکیشن‌ها پنهان کند این کار در واقع مصرف کنندگان را در راهای  تازه و غنی برای تعامل و ارتباط با ویدئو‌ها ، موسیقی و دیگر فعالیت‌های گوشی همراه قرار می‌دهد و در واقع این بدان معناست که شرکت‌ها و اپراتورها توانایی و فرصت ایجاد تغییرات و اختصاصی سازی آن را بدون آسیب به قالب اصلی را پیدا می‌کنند»

این قابلیت به نظر به زودی شرکت‌های سازنده گوشی و استفاده کننده از سیستم‌های عامل متفاوت را به تجربه ساخت گوشی‌های هوشمند مبتنی بر اوبونتو سوق می‌دهد که خود سبب توجه مصرف کنندگان به این سیستم عامل می‌شود. در ادامه شاتلورث می‌افزاید « شرکت بدنبال عرضه اوبونتو بر روی تبلت‌ها نیزهست با این حال هفته آینده نمایشگاه MWC در بارسلونا برگزار می شود و ما دست پر به آنجا خواهیم رفت تا ببینیم چه ایده‌ای بهتر از گوشی هوشمند اوبونتو آنجا وجود خواهد داشت.

توسط سجاد بدیعی

Tested

2 دیدگاه

  1. جسارتا تا جایی که اطلاع داشتم، پروژه‌ی این گوشی کنار گذاشته شد هرچند گوشی دست خیلی ها بود و خیلی رویو ها ازش تو نت موجوده…

    1. پروژه ای سابقاً انجام گرفته که مسکوت ماند این پروژه جدید کنونیکال است و از عرضه گوشی تا انتهای سال 2014 خبر داده است که در متن خبر بطور کامل توضیح داده شد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *