محاسبات ابری در واقع به این معناست که شما بتوانید یک برنامه و یا اپلیکیشن را بطور همزمان در چندین کامپیوتر متصل به هم اجرا کنید.

شاید شما بر این عقیده باشید  که سیستم ابری ، سیستم آینده است که برای فروشندگان و مشتریان جنبه منفی ندارد و حتی زیرساخت‌ها و شبکه‌های ارائه دهنده از فروش و افزایش ترافیک هم بهره مالی بیشتری می‌برند و این سیستمی برای رسیدن به ثروت بیشتر است که هر کسی در آن برنده است. اما آیا واقعاً این درست است؟ و چه دلایلی وجود دارد که ممکن است ما در ادعاهای فوق شک کنیم؟  در مرحله اول باید تصدیق کرد که مزایای بزرگی در سیستم ابری وجود دارد و اگر شما بر پایه آن کار خود را شروع کرده اید بهتر است به کارتان ادامه دهید. مثلا در سان فرانسیسکو سیستم تحویل ابری بسیار رایج شده است و وب‌سایت‌هایی چون Huddle, ZenPayroll وExpensify بسیار عالی هستند.

در اینجا 5 مزیت برای ارائه دهندگان سیستم ابری وجود دارد:

  • چرخه فروش سریع تر:  بدون صرف هزینه و وقت اضافی جذب مشتریان بیشتر را آغاز می‌کنند و توانایی ارائه رویکرد « امتحان کنید و بخرید» که سبب افزایش سرعت و تسهیل ثبت نام کاربران دارای کسب و کار می‌شود که معمولاً در دپارتمان‌های آی‌تی بکار گرفته میشود، چیزی که من علاقه دارم آن را مخفی‌کاری ابری بنامم.
  • هزینه تحویل: خود خدمات دهی ، چند منظوره بودن ، روش ابری به این معناست که ارائه دهندگان این سیستم می‌توانند راه حل‌های خود را به صورت مقرون به صرفه به شرکت‌های بزرگ و افزایش آمار فروش شرکت‌های کوچک و متوسط ارائه دهند. دیگر مانند سابق ارائه دهندگان روی شرکت های پرمحصول سود ده که در کشورهای مختلف فروش دارند تمرکز نمی‌کنند.
  • سهولت در بروز رسانی: فروشندگان می‌توانند باگ‌ها و حفره‌ها و همچنین به روز رسانی‌های جدید را اعمال کنند و نیاز به تماس با پشتیبانی نیز به حداقل می‌رسد.
  • موفقیت مشتری و مقایسه و بهبود فروش و محصولات: با استفاده از الگوی ابری مشتری‌ها برای فروشندگان قابل مشاهده هستند و فروشنده می‌تواند پیشنهادات خود را برای افزایش منافع مشتری که منجر به فروش بیشتر می‌شود را به او ارائه دهد. اما فروشنده نیز می‌تواند به افراد در انتخابشان کمک کند که این نیز راهی برای افزایش درآمد است.
  • مدل درآمد سالانه: مدل درآمد ماهیانه ممکن است دردناک باشد و سبب شود مشتریان سردرگم شوند اما ارائه درآمد سالانه و دراز مدت می‌تواند اعتماد به نفس در کسب و کار را بالا ببرد.

اما داستان به لطف این پنج تصور درباره محاسبات ابری برای مشتریان به همین سادگی قانع کننده نیست:

  • این الگو فقط برای شرکت های تکنولوژی جدید مناسب است: فروشندگان می‌توانند اپلیکیشن‌های خود را میزبانی و بصورت جداگانه و برای هر مشتری ارائه دهند البته اگر آن اپلیکیشن ، یک اپلیکیشن چند منظوره نباشد. این روش سرعت چرخه فروش را بالا می برد با این حال سبب ذخیره سایر هزینه های تحویل نمی‌شود. پاسخ واقعی در اپلیکیشن و برنامه است که اگر چند منظوره باشد زمانی که در هر معماری ابری قرار می‌گیرد باید در مقیاس و معیار صحیح ارائه شود که البته ممکن است این ایده موفقیت آمیز نباشد و گاهی اوقات ساخت مجدد راه حل آسان‌تری باشد پس بکارگیری ایده‌های قدیمی در این الگو سخت است اما غیر ممکن نیست.
  • عدم امنیت بزرگترین خطر است:  عمده ایراد مشتریان از این سیستم عدم احساس امنیت است زمانی که آنها برای مشاهده اپلیکیشن ها هزینه پرداخت کردند. امنیت ارائه دهندگان اپلیکیشن‌ها ابری بهتر از خود مشتریان است. البته پنهان نیست که استفاده از اینترنت عمومی توسط ارائه دهندگان سرویس خطر بزرگی است که ارائه دهندگان می‌توانند با ارائه یک شبکه خصوصی آن را برطرف نمایند.
  • پیاده سازی آن بسیار راحت است: یک تصور رایج این است که پیاده سازی برنامه‌های ابری بسیار سریع است. زمان نصب برای حالت ارتقا تقریبا صفر است اما تغییرات برای فرآیندهای کاربر و الگوهای کار در صورتی که برنامه جدیدی به کار گرفته شود هنوز باید اعمال شود. در واقع پیاده سازی بسیار مهم است که کاربران را از سردرگمی خارج کند.
  • پرداخت ماهیانه:  در حالی که وب سایت ارائه دهندگان ابری قیمت‌ها را بصورت ماهانه دریافت می‌کنند اما در واقعیت تعداد کمی اگر وجود داشته باشد بصورت ماهانه شارژ می‌کنند و اغلب شارژها سه ماهه و یا سالانه است.
  • ارزان است: شما علاوه بر قیمت دائم و اصلی باید 15 تا 25 درصد کل قیمت را بعنوان پشتیبانی سالانه نیز پرداخت کنید . در برخی مواقع هزینه موارد مرتبط با ابری بالاتر از هزینه سالانیه تعمیر و نگهداری میشود. همچنین هزینه‌های زیر ساخت و صدور مجوزات و مالیات به فاکتور لایسنس اضافه می شود.

عجله نکنید

قبل از ورود پیدا کردن به استفاده از ابزار و نرم افزارهای ابری بهتر است مکث کنید و کمی در مورد آن از جمله هزینه ، و یا اینکه این کار حرکتی توجیه پذیر است فکر کنید. در واقع تنها دلیل استفاده از این ابزار و یا ابزارهای غیرابری یک چیز است و آن کسب و کار و رونق آن است. این نرم افزارها میتواند هم در بالا رفتن و هم در کاهش هزینه ها و فروش موثر باشند پس تحت تاثیر تبلیغ ارائه دهندگان این سیستم اغوا نشوید و با فکر جلو بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *