اف بی آی ممکن است در حال جمع آوری اطلاعات شما باشد !

دنیای مدرن نیازمند ابزارهای مدرن برای جمع آوری اطلاعاتاست. برای جلوگیری از وقوع جرم و گرفتار کردن قانون شکنان باید از روش های جدیدی استفاده کرد تا همیشه یک قدم از آنان جلو بود.

اینها دلایلی است که پلیس فدرال امریکا برای هک کردن شبکه های کامپیوتری، نفوذ به رایانه های متهمین و جمع آوری اطلاعات با استفاده از ابزارهای جاسوسی دیجیتال از آنها یاد میکند. بر اساس گزارشی که یک مامور سابق FBI در اختیار رسانه های عمومی قرار داده است این سازمان کاملا قادر به انجام چنین کارهایی است.

مارکوس توماس، مامور سابق FBI که در واحد عملیات رایانه ای این سازمان مشغول به فعالیت بوده است در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست گفته است نرم افزار جاسوسی FBI قادر است بصورت مخفیانه و بدون آنکه کاربر رایانه از آن اطلاعی داشته باشد وبکم لپ تاپ مظنونان را فعال نماید. البته وی تصریح کرده است که این گونه ماموریت ها تنها در مواردی انجام میگیرد که پرونده مربوط به تحقیقات در مورد عملیات تروریستی یا جرمهای بسیار مهم باشد.

بر اساس این گزارش پلیس فدرال امریکا معمولا تلاش می کند با استفاده از ارسال ایمیل های آلوده به بدافزار این سازمان به آدرس مظنونان و نصب این برنامه ها اقدام به جمع آوری اطلاعات از آنها نماید.از دیگر بدافزارهایی که این سازمان بر روی لپ تاپ یا رایانه متهمان نصب می نماید نرم افزاری است که موقعیت مکانی متهم،اسناد و تصاویر و هر گونه مراودات کاربر را در شبکه های اجتماعی به آن سازمان بصورت مخفیانه گزارش می نماید.از این شیوه به تازگی برای دستگیری متهمی که به نام مستعار «Mo» شناخته می شود استفاده گردید. وی مظنون به دست داشتن در چندین مورد بمب گذاری و حملات تروریستی می باشد.

در عین حال سخنگوی FBI تاکید کرده است اینگونه اقدامات پلیسی تنها در پرونده های خاصی و آن هم پس از کسب اجازه از مقامات قضایی انجام می گیرد اما انتشار این خبر و خبرهای دیگر در این زمینه در مورد جاسوسی دولت امریکا از شهروندان خود و حتی افراد سایر کشورها که در میان آنها نام «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان هم دیده میشود موجی از نگرانی در مورد آزادی های فردی و حریم شخصی را در میان امریکاییان به وجود آورده است تا جایی که کریستوفر سوقیان (Christopher Soghoian) عضو اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا خواستار کنترل و نظارت شدیدتر نهادهای نظارتی بر اینگونه موارد شد.

هیچکس با اینکه مجری قانون باید به قویترین ابزارها برای حفظ امنیت مجهز باشد شکی ندارد اما جمع آوری اطلاعات به این شیوه، حتی اگر برای یک هدف مهم و حیاتی باشد می تواند باعث فراهم آوردن زمینه های سوء استفاده از قدرت و فساد را در دستگاه های امنیتی تقویت نماید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *