شرکت اپل حق امتیاز (پتنت) صفحه نمایش خمیده و لمسی را ثبت کرد. بر طبق گفته‌های این شرکت این پتنت شامل سیستم تولید صفحه نمایش خمیده با شیشه‌ی حساس است. اپل از این شیوه برای تولید سطوح خمیده استفاده می‌کند که بدون تغییر شکل یا بهم خوردن تصاویر حساسیت خود را حفظ می‌کند. از این فناوری می‌توان در صفحه نمایش‌ها، موس‌های لمسی، پدهای لمسی و دیگر قطعات استفاده کرد.

فناوری اپل از برخی تکنیک‌های شیشه‌های خمیده متفاوت است، چراکه اغلب لایه‌ی زیر صفحه‌ی لمسی، مسطح  است؛ صرف نظر از اینکه پنل‌های شیشه‌ای که آن را پوشش می‌دهد، خمیده است. ممکن است گاهی کاربر بیش از حد به صفحه نمایش فشار وارد کند و این فشار از پنل لمسی رد شود، در نتیجه ممکن است صفحه  لمسی آسیب ببیند.

این پتنت شامل روش تولید صفحه نمایش‌ها با تغییراتی در انحنای آن‌ها نیز می‌شود. این موضوع بیشتر شبیه آن است که مثلا از یک سری حباب برای درست کردن نرم افزاری برای کیبرد استفاده کنیم. از این فناوری می‌توان در درست کردن  کلید‌های لمسی در این صفحه نمایش‌ها استفاده کرد. مثلا برای کنترل نور صفحه نمایش یا بلندی صدا.

اپل هنوز قدمی برای تولید گوشی‌های صفحه منحنی، همانند رقبایش ال جی و سامسونگ، برنداشته است. اما از این شرکت زمزمه‌هایی مبنی بر تولید صفحه نمایش‌هایی که با طراحی‌های معمولی مطابقت ندارد، به گوش می رسد. طبق گزارشی که  بولومبرگ در ماه نوامبر منتشر کرد حتی پیش بینی می‌شود که اپل بر روی آیفونی که قرار است سال ۲۰۱۴ عرضه شود، صفحه منحنی  کار می‌کند. که می‌تواند از آن به عنوان الگویی برای دیگر محصولات آتی الکترونیکی استفاده کرد.

صفحه نمایش خمیده ممکن است یک مُد زودگذر باشد، اما هنوز هم مشخص نیست این فناوری قرار است کدام مشکل کاربر را حل کند و یا راحتر بگوییم چه دردی از او دوا کند! با این حال این فناوری شبیه به منطقه‌ای زیباست که ارزش تماشا کردن را دارد. تلاشی که دانشمندان و کارمندان تحقیق و توسعه برای خلق نسل جدیدی از صفحه نمایش‌ها کرده‌اند، ستودنی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *