جمعه‌ی سیاه یا Black Friday آغاز عرضه ویژه محصولات برای مردم در نزدیکی سال نو میلادی می‌باشد.

این روز درست بعد از مراسم شکر گزاری (Thanksgiving) واقع می‌شود، که آغاز فروش ویژه محصولات توسط شرکت‌ها و مغازه‌های مختلف با تخفیفات باورنکردنی است. اما اتفاق مهم تری که در این روز می‌افتد این است که میزان خرید مردم در این روز شاخص مهمی برای تعیین میزان سنجش وضعیت اقتصادی ایالات متحده آمریکا است.

تفاوت اصلی این روز

تفاوت این روز با بقیه روزهایی که فروشگاه‌ها تخفیفی برای محصول خود در نظر می‌گیرند و بصورت عادی روال فروش خود را دارند این است که در این روز، فروشگاه‌ها درب‌های خود را از شب قبل به روی مشتریان می‌بندند و حدود ساعت 4 یا 5 درب‌های فروشگاه را باز می‌کنند و مردمی که از شب قبل جلوی فروشگاه در صف‌های طولانی خوابیده و منتظر مانده بودند به داخل مراکز خرید هجوم می‌آورند. حتی بعضی‌ها هنگام باز شدن درب‌های فروشگاه زیر دست پا له می‌شوند!  اصطلاحاتی مانند Door buster و یا Blow out Sale از اینجا پدید آمده‌اند. حتی فروشگاه‌های شبانه روزی هم از این قاعده مستثنی نیستند و چند ساعتی درب‌های خود را بسته نگه می‌دارند.

در این روز اگر در همان ساعت اولیه توانستید کالای مورد نظر خود را پیدا کنید و کسی قبل از شما آن را غارت نکرده بود باز هم نباید زیاد خوشحال شوید، چون بعضی از فروشگاه‌ها ساعات خاصی دارند، به طور مثال اگر کالای خود را بعد از ساعت 11 پای صندوق ببرید هزینه‌ی خرید شما بدون تخفیف محاسبه می‌گردد.

خرید در جمعه‌ی سیاه (black friday)

Cyber Monday یا جمعه‌ی سیاه مجازی

طبق معمول فروشندگان برای فروش آنلاین محصولات خود در این روز هم اقدام می‌کنند، اما اگر نتوانستید در روز جمعه اجناس خود را پیدا کنید نگران نباشید، چرا که دوشنبه‌ی بعد از جمعه‌ی سیاه نسخه‌ی آنلاین جمعه‌ی سیاه به نام دوشنبه‌ سایبری (Cyber Monday) در اختیار شما است. بدین معنی که می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر اینترنتی مانند: Target یا Amazon خرید کنید. ولی محدودیت‌ها در مورد ساعات خرید و همینطور هجوم مردم همچنان به قوت خود باقی‌اند.

جمعه‌ی سیاه امسال 29 نوامبر است. از همین حالا لیست‌های بلند بالای تخفیفات در سایت رسمی Blackfriday به چشم می‌خورد که می‌توانید آن‌ها را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *