از رئیستان بخواهید از تکنیک بازاریابی موثر استفاده کند

بازاریابی موثر یکی از بهترین استراتژی های بازاریابی ست و هنوز خیلی متداول نشده است. البته درکتان می کنم. اجرای یک استراتژی جدید و کنار آمدن با آن کار ساده ای نیست. با این وجود در بازار پر رقابت امروز به نفع شماست که تمام گزینه ها را امتحان کنید. در شرایطی که تبلیغات پولی را کنار می گذارید این احتمال وجود دارد که از بقیه ی رقبا عقب بمانید.

به بیان دیگر، هر روز که بدون بازاریابی موثر جلو می روید یعنی کمبودی از جانب شبکه های اجتماعی شما را تهدید می کند. شاید در حال حاضر این کمبود در نظر شما جلوه نکند ولی با گذشت زمان بیشتر و بیشتر می شود. آیا رقبای شما با افراد سر شناس شبکه های اجتماعی رابطه ی خوبی دارند؟ آیا مخاطب بصورت خودکار شما را به بقیه معرفی می کند؟ آیا در شرایط نابسامان کسانی را دارید که کنارتان بمانند و از شما حمایت کنند؟

چه چیزی بازاریابی موثر را ویژه می کند؟

بازاریابی موثر نوعی بازاریابی ست که در آن برند ها و شرکت ها، افراد شناخته شده و سرشناس را هدف قرار می دهند تا روی بقیه ی کاربران اثر بگذارند و آن ها را تشویق به خرید کنند. به جای اینکه به تمام مخاطب ها توجه داشته باشید می توانید روی تنها چند نفر تمرکز کنید. آیا این شیوه به صرفه تر نیست؟ حالا که از معنای بازارایابی موثر آگاهی پیدا کردیم بهتر است به ابعاد آن نگاهی بیندازیم.

دو راهی بازاریابی موثر

این تکنیک روز به روز بیشتر بر سر زبان ها می افتد ولی آیا اصلا لازم است که در بازاریابی شبکه های اجتماعی تغییری بوجود بیاورید؟ چرا این مسئله بطور ناگهانی اهمیت زیادی پیدا کرده؟

شما بلاک شده اید

تا پایان سال 2015 حدود 200 میلیون کاربر فعال، مدام تبلیغات را بلاک می کردند و همین مسئله به یکی از معضلات مهم بازاریاب ها تبدیل شد. مردم از تبلیغات بیزارند و حالا به شکلی فعالانه در مقابل آن عکس العمل نشان می دهند. نتیجه می گیریم که تبلیغات پولی مانند سابق تاثیر گذار نخواهد بود. دسترسی به مخاطب از راه های معمولی مثل بازاریابی موثر راه حل این مسئله است.

influence-marketing

برای وضعیت قرمز آماده باشید

این روز ها قرار گرفتن در بحران شبکه های اجتماعی امری عادی و همیشگی ست. تنها چیزی که لازم دارید یک مشتری عصبانی و یا یک توییت بی ادبانه از جانب یکی از کارمندان خودتان است. با اینکه این اتفاقات معمول هستند، خیلی از برندها برای روبرو شدن با آن ها خودشان را آماده نمی کنند. ملیسا اگنس متخصص مدیریت بحران، معتقد است که پیش از وقوع شرایط وخیم، بهتر است فعالانه عمل کنید. (حتی قبل از اینکه اتفاق ناگواری رخ دهد) برای اینکه ریسک وقوع چنین اتفاقاتی را کاهش دهید می توانید این موارد را انجام دهید: خطرات موجود را ارزیابی کنید، بطور فعال در شبکه های اجتماعی به گفتگوها گوش دهید و به هر شکایتی پاسخ دهید.

متاسفانه زمانی که یک اتفاق پیش بینی نشده روی می دهد دیگر نمی توانید این موارد را عملی کنید. بهترین گزینه این است که با افراد سر شناس شبکه های اجتماعی رابطه برقرار کنید. این افراد می توانند در شرایط بحرانی به سراغ شما بیایند و کمکتان کنند چون نظر آن ها مورد قبول مخاطب واقع می شود. اگر نیاز دارید که یکی از مشتری ها با شما احساس همدردی کند می توانید از چنین کاربرانی درخواست کمک کنید.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید، نباید فرصت برقراری رابطه با کاربران وفادار را به بعد از رخ دادن بحران موکول کنید چون در چنین شرایطی دیگر کار از کار گذشته است. اگر قصد دارید هر روز احتمال وقوع بحران را کاهش دهید می توانید روی برقراری ارتباط با این کاربران سرشناس حساب کنید.

هیچ کس به مطالب شما اهمیت نمی دهد

آیا تصور می کنید تلاش هایتان بابت نوشتن مطالب هدر می روند؟ خوب شما تنها نیستید. این مشکل یکی از متداول ترین مشکلاتی ست که بازاریاب ها با آن سر و کار دارند. برای انتشار عکس های اینستاگرامی با کیفیت، پست های فیسبوک خلاقانه و یا پست های حاوی مطالب ارزشمند باید زحمت زیادی بکشید. حالا تصور کنید که هیچ کس به این پست ها توجه نکند. بهتر است این پست ها مورد قبول افراد سرشناس در شبکه های اجتماعی قرار بگیرند. به این ترتیب آن ها پست شما را به اشتراک می گذارند و شما یک قدم به جلو می روید.

بر سر زبان ها بیفتید

آیا همه در مورد شما صحبت می کنند؟ آگاهی دادن در مورد یک برند کار بسیار مشکلی است. زمانی که کاربران مهم با برند شما آشنا می شوند در گفتگوهایشان از شما صحبت می کنند. حتی اگر یک نفر هم از برند شما صحبت کند می تواند تعداد زیادی مشتری جدید برای شما پیدا کند.

کاربران سرشناس قابل اعتماد هستند (برعکس شما)

تصور کنید فردی در حال خرید اینترنتی است و در حال مقایسه ی محصولات مختلف است که یکی از این محصولات متعلق به شماست. کسی را دارید که این مشتری را به خرید محصول شما تشویق کند؟ البته خودتان هم می توانید این کار را انجام دهید و بین صحبت دیگران بپرید ولی احتمالا هیچ کس این رفتار شما را تایید نمی کند و امکان ندارد حرف های شما مورد قبول واقع شود در مقابل زمانی که توسط رهبران شبکه های اجتماعی توصیه می شوید محصول شما به شکلی جدید و از یک دید نو معرفی می شود.

چنین کاربرانی در مقابل سایر کاربران، مشهور هستند و هر زمان که یک برند را توصیه می کنند به این معناست که احتمالا تجربه ی خوبی از آن دارند یا موسس آن برند را می شناسند و می دانند که بقیه ی کاربران به آن ها اعتماد دارند و در نهایت برند توصیه شده مورد قبول واقع می شود.

مخاطب آن ها مخاطب شماست

می خواهید با گروه مخاطب هایتان ارتباط داشته باشید؟ جالب اینجاست که افراد سرشناس در حال حاضر این گروه ها را رهبری می کنند. ایجاد یک رابطه ی نزدیک با رهبر گروه می تواند شما را با کاربران زیادی آشنا کند.

عواقب کنار گذاشتن بازاریابی موثر

اگر به همین ترتیب وقتتان را صرف تبلیغات پولی کنید فرصتی در اختیار رقبایتان قرار می دهید که افراد سرشناس را پیدا کنند. اگر با تاخیر به بازاریابی موثر رو بیاورید انگار به مهمانی که خیلی وقت است شروع شده دیر رسیده اید. رهبران شبکه های اجتماعی برند دیگری را انتخاب می کنند و باقی مخاطب ها هم به پیشنهاد آن ها عمل می کنند. همیشه بهترین گزینه را برای کسب و کار خودتان انتخاب کنید.

اگر می توانستید کاری کنید که هر روز به مخاطب هایتان نزدیکتر شوید، چه کاری انجام می دادید؟

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *