اندروید سال به سال در حال توسعه و تغییر است و در این راه، روز به روز بهتر شده و تکامل می یابد. تا همین چند سال پیش برای کارهای ساده ای مانند استفاده از فایروال یا گرفتن اسکرین شات از صفحه نمایش یا ضبط ویدئو از اندروید نیاز به دسترسی روت داشتیم! اما حال به راحتی از طریق اپ های ثالث و یا حتی اپ های کار گذاشته شده توسط کارخانه، گوشی ها به راحتی چنین کارهایی را انجام می دهند.

برای دسترسی به فایروال های بدون نیاز به روت شدن، الزاما باید اندروید لولی پاپ به بالا، شالوده ی اصلی سیستمیِ گوشی تان باشد چرا که در این ورژن و بالاتر از آن، ویژگیِ شبکه خصوصی مجازی یا همان V-P-N تعریف شده که باعث می شود فایروال ها بتوانند بدون نیاز به دسترسی روت و از طریق شبکه مجازی ایجاد شده اعمال وظیفه کنند.

شاید بپرسید که فایروال اصولا چرا باید برای شما مهم و مفید باشد؟

ساده ترین پاسخی که به آن می توان داد این است که فایروال می تواند دسترسی اپ های شما را به اینترنت کنترل کند. شاید با برنامه ها و بازی های غیر آنلاینی روبرو شده باشید که مدام اقدام به پخش تبلیغ و … می کنند. تمام این موارد پس از آن رخ می دهد که این بازی ها متوجه می شوند شما به اینرتنت متصل شده اید حال اگر بتوانید به کمک فایروال، جلوی آنلاین شدن بازی را بگیرید، دیگر شاهد این موارد تبلیغی در حین بازی و یا کار با یک اپ نخواهید بود. این عمل دقیقا برابر است با حفظ پهنای باند و حجم اینترنت شما. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا نحوه تعریف فایروال بدون نیاز به روت شدن را برای شما بیشتر توضیح دهیم.

فایروال در واقع یک مرکز کنترل است که تمام ترافیک ورودی و خروجی اینترنتی شما را چک می کند. مثلا یک وایروال می تواند در برابر نفوذ بدافزارها بایستد و یا اینکه دسترسی یک اپ را به اینترنت قطع کند.

سناریوهایی که داشتن فایروال را توجیه می کنند:

 1. فرض کنید بخواهید دسترسی فیسبوک و یا واتس اپ را به اینترنت قطع کنید. شاید بپرسید چرا باید چنین کاری بکنم؟ یکی از دلایلی که ممکن است دست به این کار بزنید این است که شما در محدوده رومینگ بین الملل باشید و شاید بدانید که هزینه اینترنت در حالت رومینگ چقدر بالاست؟! در این مواقع که شارژ سیم کارتان مثل آب خوردن در حال تمام شدن است آرزو خواهید کرد که ای کاش این مقاله را کامل خوانده بودید و حداقل روشی را برای مقابله با آن بلد بودید! مواردی دیگری هم هست مثل اینکه بخواهید مدتی از فضای شبکه های مجازی دور باشید و یا …..
 2. همانطور که قبلا هم گفتیم، بازی ها و اپ ها مداوما دسترسی به اینترنت را چک می کنند تا تبلیغات گران بهایِ خود را به شما نشان دهند. در این مواقع بازی و اپ ها آزاردهنده می شوند و باید به نحوی جلوی آنها را گرفت. این جلوگیری علاوه بر تسهیل استفاده از برنامه و گیم، باعث حفظ پهنای باند اینترنت نیز می شود چرا که اخیرا تبلغاتِ ویدئویی یک دقیقه ای که امکان بستن آنها نیز وجود ندارد، باب شده که به شدت حجم خورِ اینترنت است.
 3. یکی از سناریوهای دیگر مصرف باتری است. قطعا دسترسی یک اپ به اینترنت باعث تکاپوی بیشتر آن شده و در مصرف انرژی تاثیر دارد. اکثر این اپ ها در بک گراند (پس زمینه) فعال بوده و در عینِ متصل بودن به اینترنت در حال مصرف ذخیره انرژی و اینترنت هستند.
 4. یکی از مزایای فایروال این است که می توانید انتخاب کنید کدام اپ به اینترنت سیم کارت و کدام فقط به اینترنت WiFi متصل شود. مثلا می توانید دسترسیِ اپ های هزنیه بر در رومینگ را به سیم کارت ببندید اما اتصال آنها به WiFi را آزاد بگذارید.
 5. امنیت. ممکن است اپی را از استوری تایید نشده دانلود کرده باشید و آن اپ در قالبِ یک بد افزار، اقدام به آپلود اطلاعات شما نمایید. به کمک اپ های زیر می توانید متوجه این عمل شوید و جلوی آن را گرفته و اپ را حذف نمایید.

چگونه در اندروید به فایروال دسترسی دهیم؟

حال که به اهمیت فایروال پی بردید، بهتر است دو راهِ بسیار ساده و کاربردی برای اتصال قایروال به اندروید را تشریح نماییم. بر این اساس دو اپ مهم را به شما معرفی می کنیم و پیرامون آنها توضیحاتی می دهیم:

1- NetGuard: بدون نیاز به دسترسی روت

اپلیکیشن NetGuard اولین اپی است که باید آن را روی دستگاه اندرویدی خود نصب کنید. زمانی که اپ را باز می کنید و آن را فعال می کنید از شما سوال می شود که با ایجاد شبکه VPN موافقید که باید آن را تایید کنید تا فایروال بتواند کارش را به درستی انجام دهد.

توجه کنید که VPN ایجاد شده صرفا محلی بوده و اطلاعات به هیچ وجه به سرور بیرونِ گوشی شما ارسال نمی شود. لذا نباید این VPN را با اصطلاح فیلتر-شکن اشتباه بگیرید.

در NetGuard لیستی از تمام اپ ها به صف شده اند که در کنار آنها آیکون wifi و داده تلفن همراه قرار داده شده که برای غیر فعال کردن دسترسی هر کدام از اپ ها کافی است که آیکون wifi و یا داده را تپ کرده و آن را از حالت سبز (فعال) به قرمز (غیر فعال) تغییر دهید.

disable-access-to-apps

در تنظیمات می توانید مواردِ پیش فرض را تغییر داده و مثلا کل ترافیک ورودی و خروجی به گوشی را قطع کنید. در بخش پیشرفته (Advanced) می توانید اپ های سیستمی را نیز تنظیم و مدیریت نمایید اما باید در این خصوص کمی محتاط باشید و اصولا اگر آشنایی کاملی به موضوعاتِ موجود در این بخش ندارید از دستکاری آن صرفنظر کنید.

settings

gt_googleplay

2- NoRoot Firewall: فایروال پیشرفته بدون نیاز به دسترسی روت

NoRoot اپ دیگری است که می توانید آن را بر روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. این اپ نیز بر اساس ساخت VPN یا همان شبکه خصوصی مجازی کار می کند.

توجه داشته باشید که اندروید صرفا از یک شبکه مجازی ساپورت می کند پس تلاش برای نصب چند فایروال بی فایده است و شما بین این دو اپ، باید یکی را انتخاب کنید.

no-root-firewall-2

برخلاف NetGuard این اپ برای اتصال هر اپ به اینترنت از شما اجازه می خواهد. در واقع بطور پیش فرض دسترسی همه اپ ها به اینترنت بسته شده و باید شخصِ شما اجازه دسترسی به نت را به آنها بدهید. اگر برخلافِ من! سر رشته ای از شبکه دارید، اپِ NoRoot امکان دیدن IP و پورتی که اپ قصد اتصال به آنها دارد را به شما نشان می دهد که در صورتی که ببینید تهدیدی در کار نیست (برای اپ هایی که خارج از گوگل استور دانلود و نصب می شوند) می توانید اجازه دسترسی را صادر کنید (Allow) و یا از اتصال جلوگیری کنید (Deny).

زمانی که اندروید VPNرا فعال می کند یک آیکون کلید مانند در بالای صفحه و در کنار ساعت و آیکون باتری و wifi ظاهر می شود که حاکی از اتنصال گوشی به VPN است.

no-root-firewall

NoRoot Firewall نسبت به NetGuard امکانات کنترلی و نظارتی بیشتری دارد. مثلا امکات دسترسی به log ها به راحتی وجود دارد و به راحتی می توان آنها را خواند و متوجه شد که کدام اپ ها دسترسی به اینترنت را بیش از بقیه طلب می کنند.

Global Filters ویژگی دیگری است که در NoRoot Firewall وجود دارد که می تواند عمل فیلترگذاری بر روی IP ها و یا آدرس های خاص را در دسترسی به نت فراهم آورد. ویژگی Auto Start نیز باعث می شود به محض روشن شدن گوشی، فایروال فعال شده و وارد عمل شود و حفاظت از دیتای ورودی و خروجی را بر عهده گیرد.

details

gt_googleplay

در انتها باید مجددا تکرار کنیم که دو اپ فوق صرفا با اندروید لولی پاپ به بالا، سازگارند چرا که برای فعال شدن نیاز به ساخت VPN دارند و اینکار در اندروید قدیمی امکان پذیر نیست. توجه داشته باشید که اندروید در حال حاضر، فقط یک شبکه مجازی می سازد لذا فقط به دنبال یک اپ فایروال باشید. البته به جر فایروال برخی اپ ها مانند Opera Max و یا AdAway نیاز به VPN دارند که باعث ایجاد اختلال در عملکرد فایروال می شوند، لذا باید دقت کنید که هیچ اپی ویژگی VPN را اشغال نکرده باشد و پس از آن اقدام به نصب فایروال کنید.

2 thoughts on “چگونه بدون روت کردن گوشی، فایروال داشته باشیم؟

 1. جالب بود
  واسه من به صورت اتوماتیک هرچی که نصب می کنم تیک میزنه!
  راهی هست که از این کار جلوگیری کنم؟

  1. معمولا در بخش تنظیمات گزینه ای هست که از شما می خواد تعیین کنید بلوک کردن اپ ها اتوامتیک انجام یشه و یا اینکه قبلش از شما سوال کنه. باید این مورد رو در تنظیمات جستجو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *