در مراحل ابتدایی راه اندازی کسب وکار، شما قادر به پرداخت دستمزد های بالا نیستید. چون تازه در حال پیدا کردن شرایط کاری خودتان هستید. پس باید به دنبال راه های دیگری باشید که کارمندان را به دلایل مختلف هیجان زده کنید. برای اینکه بفهمم کارآفرینان در این موقعیت چه کاری انجام می دهند با گروهی از موسسان YEC گفتگو کردم و از آن ها پرسیدم که چه عاملی می تواند استعداد های برتر را جذب کند و باعث ماندگاری آن ها در استارتاپ شود.

موقعیت های مناسب برای یادگیری بوجود آورید

زمانی که سرمایه ی کافی برای پرداخت حقوق بالا ندارید بهتر است پروژه های بزرگی در اختیار کارمندان قرار دهید که موقعیتی برای یادگیری بوجود بیاید. به عنوان مثال زمانی که مشتری با پشتیبانی تماس می گیرد کارمند شما به اجبار با مواردی در این خصوص آشنایی پیدا می کند. با گذشت زمانی کوتاه تعداد کارمندان شما بیشتر می شود. سپس آن ها به جای افزایش حقوق به دنبال یادگیری بیشتر هستند. این کار نه تنها آن ها را خوشحال می کند بلکه پتانسیلی برای دریافت حقوق بالاتر فراهم می شود.

به جز حقوق بالا، موقعیت های مناسب پیشنهاد دهید

حالا که از نظر مالی دست شما باز نیست می توانید امکانات خوب دیگری به کارمندان پیشنهاد کنید. مثل ناهار رایگان، کتابخانه ی کاری، ساعت های کاری قابل جابجایی در تابستان و … همچنین می توانید برای استفاده از وسایل نقلیه بلیط تهیه کنید و یا برای آن دسته از کارمندانی که ایده های خوبی ارائه می دهند یک هدیه در نظر بگیرید. نباید به آن ها قول های بی ارزش و یا به عبارتی هدایای پوچ بدهید. کارمندان سریعا متوجه می شوند که این قول و قرار های شما هیچ ارزشی ندارد. اگر می خواهید که یک رهبر خوب باشید سعی کنید تک تک اعضای گروه را بشناسید و کاری کنید که احساس کنند فرد باارزشی هستند. در اینصورت چنین کارمندانی شما را رها نمی کنند. حتی زمانی که پول چندان زیاد برای پرداخت دستمزد ها در اختیار ندارید.

یک گروه ویژه تشکیل دهید

ساعت های کاری طولانی و استرس بیش از حد در استارتاپ ها باعث می شود که اعضای گروه یکدیگر را به خوبی بشناسند. در بهترین حالت چنین کارمندانی برای یکدیگر اهمیت قائل می شوند و برای موفقیت تیم هر کاری انجام می دهند. به هر حال ممکن است وضعیت تیم طبق پیش بینی شما پیش نرود. لازمه ی بوجود آمدن چنین فضایی این است که تک تک اعضا با هم مرتبط باشند، تصور کنند که از نظر شما درک می شوند و ارزشمند هستند. باید برای شناخت آن ها و بوجود آوردن چالش های کاری وقت صرف کنید. به علاوه باید کارمندان را تشویق کنید که با یکدیگر روابط سالم تشکیل دهند، از این رابطه به نفع خودشان استفاده کنند و در شرایط سخت کاری از هم کمک بگیرند.

Group of happy young business people in a meeting at office

جو خوبی بوجود بیاورید

باید در فضای کاری شرکت جوی بوجود بیاورید که کارمندان مایل باشند در این فضا کار کنند. سعی کنید فضای کاری را به شکلی در بیاورید که کارمندان روی کاناپه، میز کار و یا حتی در فضای باز کار کننند. می توانید وعده ی ناهار را از یک رستوران با کیفیت کوچک سفارش دهید تا بتواند حقوق پایینی که پرداخت می کنید را جبران کنید. شما نمی توانید به اندازه ی گوگل حقوق بدهید پس باید فضای خوبی را فراهم کنید تا تمام کارمندان را نسبت به محل کار علاقمند کنید. طوری با آن ها رفتار کنید که احساس کنند از کسب و کار شما سهمی دارند. همیشه شرط کار کردن میزان حقوق نیست. فضایی را بوجود آورید که بیشتر کارمندان به عنوان محل کار آن ها می پسندند.

یک برنامه ی منسجم داشته باشید

زمانی که کار را شروع کردید سعی کنید برنامه ای تنظیم کنید تا دقیقا بدانید وظیفه ی هرکدام از اعضای تیم چیست. به این ترتیب نشان می دهید که وظیفه ی تک تک کارمندان چقدر ارزشمند است. شاید نتوانید از نظر مالی با دیگر شرکت ها رقابت داشته باشید ولی حتما می توانید به خاطر داشتن یک هدف منسجم از آن ها جلو بزنید.

در کنار کارمندان حضور داشته باشید

زمانی که در کنار بقیه ی کارمندان سخت کار می کنید علاقه ی خودتان را به آن ها نشان می دهید و ثابت می کنید که به این کار معتقد هستید. همین مسئله می تواند سختی کار را شیرین تر کند. در روز های تعطیل برنامه ی سفر گروهی ترتیب دهید تا بتوانید تمام اعضای گروه را بشناسید. می توانید در طبیعت وقت صرف کنید، با هم فیلم ببینید یا در کنار هم یک شام ساده میل کنید. به این ترتیب تمام اعضای گروه به هم نزدیک می شوند. در مورد وضعیت شرکت با آن ها صحبت کنید و مسائل را با آن ها در میان بگذارید. با این کار برای کارمندان خود هدفگذاری می کنید و آن ها با انگیزه ی بیشتری برای شما فعالیت می کنند.

صادق و روراست باشید

ماهانه با هر کدام از کارمندان یک جلسه ی 20 دقیقه ای دو نفره برگزار کنید. از آن ها بخواهید در مورد برنامه های ارزشمندی که توانستند به سر انجام برسانند صحبت کنند و بگویند که چه بخشی از این برنامه را مثبت و کدام قسمت را نیازمند پیشرفت می دانند. یکی از اهداف مهم شما صداقت است و باید پیشرفت مداوم را به یکی از ملزومات کار اضافه کنید. نظرات آن ها را برای بهبود بخش مدیریت، ساختار کلی شرکت و دیگر مسائل را به خوبی بشنوید. خیلی از کارمندان دوست دارند که صدای خودشان را به گوش مدیر برسانند ولی بهتر است که به صحبت های آن ها اهمیت بدهید چون در نهایت همین نظرات می تواند شما را در مسیر رسیدن به اهداف کمک کند.

انجام کار های جالب را بر عهده ی آن ها قرار دهید و از توانایی آن ها تقدیر کنید

اگر نمی توانید زحمات آن ها را جبران کنید، می توانید موقعیت های خوبی در اختیار آن ها قرار دهید که در آینده نتایج خوبی به دنبال دارند. اگر در پروژه های بزرگ و مهم شرکت از کارمندان تازه کار بخواهید که با شما همکاری کنند و بعد این موفقیت را مدیون آن ها باشید در واقع شغل آن ها را توسعه داده اید. هر چقدر برای موفقیت این کارمندان به آن ها کمک کنید در واقع برای آینده ی آن ها به عنوان یک فرد حرفه ای سرمایه گذاری کرده اید. همچنین چنین افرادی به خوبی می دانند که کسب مهارت ارزشمند تر از دریافت حقوق است.

به کارمندان سهام بفروشید

یکی از روش های ماندگار کردن کارکنانی که حقوق بالا دریافت نمی کنند این است که به آن ها سهام بفروشید. این کار نه تنها می تواند منابع شرکت را برای پیشرفت بیشتر کند بلکه پس از مدت طولانی (پس از چند سال) نتیجه بخش خواهد بود. بطوریکه نه تنها شرکت را به صورت کلی متعهد و موفق جلوه می دهد بلکه آینده ی شما را تضمین می کند.

علاوه بر تمام این موارد زمانی که یکی از کارمندان سهام شرکت را خریداری می کند مانند یکی از سهامداران واقعی رفتار می کند. یعنی با جدیت بیشتری کار می کند چون به خوبی می داند که تمام فعالیت هایش مستقیما روی شرکت تاثیر گذار است. در صورتیکه حقوق کمی پرداخت می کنید می توانید با فروش سهام کارمندان را راضی نگه دارید.

Untitled

به آن ها اجازه دهید بصورت ریموت کار کنند

وقتی به کارمندان اجازه می دهید که بصورت ریموت کار کنند در واقع امتیازی به آن ها می دهید که بتوانند با حقوق کم کنار بیایند. اگر کار شما به برگزاری جلسه و ملاقات با مشتری نیازمند است بهتر است روز های خاصی را از قبل تعیین کنید تا بقیه ی روزها را به صورت ریموت کار کنند. راه دیگر این است که ساعت کاری اداری همیشگی را کنار بگذارید و به آن ها اجازه دهید که مطابق با میل خود به محل کار بیایند. همین مسئله باعث می شود که دستمزد کم را قبول کنند و حاضر به همکاری با شما باشند.

2 thoughts on “کارمندان خود را در استارتاپ نگه دارید

  1. بنظر من مهمترین قسمت در مدیریت یک تیم اینه که کل تیم هرروزه در حال یادگیری باشند.

  2. اسماعیل گفت:

    با سلام
    یک تیم کاری می بایست طبق قانون ” ساعت ” کار کنند یعنی هم جرخ دنده درشت و هم ریز داشته یاشد بدین منظور می بایستی هم از افراد خلاق استفاده کرد و هم از افراد غیر خلاق ، هم باهوش و هم سر به هوا چون که هر کدام دارای دیدگاه های خود می باشند که برای تیم مفید می باشد .
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *