در پنج ساله گذشته گوگل معنای جدیدی به SEO داده و بسیاری از وب مستران را مجبور به تبعیت از قوانین خود کرده. روش های اشتباه و حتی استفاده از متدهای کلاه سیاه ها (تقلب)، سبب پایین آمدن چکش عدالت گوگل و تنبیه سایت های متخلف شده تا جایی که شاهد از دست رفتن رنکینگ آن سایت ها و حتی اخراج از گوگل بودیم. بروز رسانی الگوی پاندا و یا پنگوئن گوگل وب مستران و متخصصان سئو را به سمت بکارگیری از روش های صحیح (کلاه سفید) ترقیب می کند به این معنا که گوگل می خواهد صاحبان وب سایت ها، در مسیر و خط مشی الگوهای گوگل حرکت کنند.

برای داشتن نتیجه بهتر در صفحات موتورهای جستجو، هیچ راه میانبر ثابتی وجود ندارد، مطمئن باشید! هر کسی که از روش های غیر معمول و خلاف قوانین گوگل استفاده کند در نهایت گیوتین گوگل را بالای سر خود خواهد یافت! برای کسانی که سایت خود را بر پایه وردپرس بنا کرده اند خبر خوب این است که به لطف پلاگین هاب مختلف، سئو کار سختی نیست، اما باز هم کارهای زیادی وجود دارد که می تواند در بهبود سئوی سایت شما تاثیر گذار باشد. در ادامه مطلب جدیدترین راه حل های بهبود سئو، بویژه برای  وردپرس بیان می شود. بسیاری از این روش ها را ممکن است از قبل بشناسیم و برخی دیگر جدید باشند. پارسیش سعی کرده تا مقاله جامعی را در این خصوص ارائه کند:

1-بهینه سازی قالب اصل اول بهبود سئو است:

در چند سال گذشته بسیاری از تولید کنندگان قالب وردرپس تلاش کرده اند تا قالب های خود را متناسب با سئو تولید نمایند. مهمترین بخش قالب کدنویسی آن است. نوشتن قابل با کدهای تمیز و شفاف به این معناست که طراح، برای بهینه سازی قالب با آخرین متدهای سئو وقت گذاشته است. اما چرا کدنویسی سبک و شفاف مهم است؟ ربات های گوگل با دیدن این چنین قالب هایی، سریعاً با آن خو گرفته و بدون اینکه در این راه سردرگم شوند، می توانند به تمام اجزای آن دسترسی یابند. برخی فاکتورهای مهم در قالب های سازگار با سئو:

 • استفاده درست و به جا از متا تگ های URL
 • استفاده مناسب و به جا از عنوان و تگهای متای عنوان
 • ساختار شفاف که از ساختار HTML معتبر بهره برده باشد
 • استفاده از متاتگ های ادغام سازِ Open Garph برای توسعه اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

علاوه بر سهولت تردد ربات ها، کد نویسی شفاف و سبک باعث می شود تا سرعت سایت هم افزایش یابد. اما ممکن است سوال کنید چرا سرعت وب سایتهای مبتنی بر وردپرس کم است؟ قالب و سایت به طور پیش فرض سریع بارگذازی می شود اما وقتی پلاگین های مختلف و یا دیگر عناصر و المنت ها به آن اضافه می شود کمی سرعت آن پایین می آید. خدا رو شکر! راه هایی هم برای افزایش سرعت وردپرس وجود دارد اما قالب خوب برای سئو، قالبی است که از همان ابتدا سبک نوشته شود و از کد بندی مناسب برخوردار باشد.

سئو و الگوی پاندا و پنگوئن

2-بکارگیری پیوندهای یکتای مناسب

پیوندهای یکتا یا پرمالینک ها، آدرس های URL هستند که معرف پست و مطلبی هستند که شما آنها را منتشر می کنید. در واقع کاربران وقتی به روی پست شما کلیک می کنند در بالای مرورگر این آدرس نمایش داده می شود. وردپرس به طور پیش فرض تنظیماتی را برای این بخش در نظر گرفته اما این تنظیمات به هیچ وجه با استاندارهای سئو متناسب نیستند اما نگران نباشید چرا که وردپرس امکان تغییر و سفارشی سازی این بخش را تعریف کرده.

اما پرمالینک های ناصحیح چه پیامدی دارند؟ انتخاب نادرست پرمالینک، این پیام را به موتورهای جستجوگر می رساند که پست شما درباره هیچ چیز نیست! مثلاً به طور پیش فرض، وردپرس چنین پرمالینکی می سازد:

Permalink بد: www.parsish.com/?p=3423

چنین لینکی حتی برای ما قابل فهم نیست چه برسد به موتورهای جستجو! خوشبختانه همانطور که گفته شد وردپرس امکان تغییر در این ساختار را فراهم آورده که می توانید آن را طبق نظر خود تغییر دهید. مثلاً یک ساختار پرمالینک صحیح می تواند به شکل زیر باشد:

Permalink خوب: www.parsish.com/this-is-easy-to-read

پرمالینک ها باید چه ساختاری داشته باشند؟

برای اینکه به تنظیمات پرمالینک ها یا پیوندهای یکتا بروید باید آدرس (http://www.yourwebsite.com/wp-admin/options-permalink.php) را در مرورگر خود وارد کنید. وردپرس در این بخش بیش از 5 ساختار برای پرمالینک برگزیده است که گزینه سفارشی ساز آن ششمین مورد محسوب می باشد که توسط کاربر می تواند دستکاری شود.

سئو و پرمالینک وردپرس

بطور پیش فرض وردپرس آدرس را بصورت عددی انتشار می دهد که این عدد مربوط به شماره پست در دیتابیس می باشد. در واقع اگر شما در دیتابیس و در جدول wp_posts (البته ممکن است پیشوند دیتابیس شما چیزی غیر از wp_ باشد) به دنبال ID پست تازه منتشر شده بگردید همان عدد را خواهید دید. مثلاً اگر آدرس روبرو را در نظر بگیریم (http://www.yourwebsite.com/?p=50) با رفتن به جدول wp_posts و ردیف پنجاهم می توانیم به ردیف مربوط با این پست بروید. علامت سوال در p=123? مفهوم یک رشته کوئری (پرس و جو) را می رساند به این معنا که وردپرس چیزی را جستجو و فراخوانی می کند که آن چیز، شماره پست در دیتابیس است.

پرمالینک صرفاً عددی، علاوه بر اینکه مورد پسند موتورهای جستجو نیست، به هیچ وجه کاربر پسند هم نمی باشد.

در بخش راهنمای آغازین برای بهینه سازی با موتورهای جستجو، گوگل به صراحت بیان می کند که URL متشکل از کلمات کلیدی بهترین راه برای خزیدن در نتایج موتورهای جستجو است. توجه کنید که در این راهنما بر کلمات کلیدی تاکید شده، پس کلمات اضافه مثل: که، در، به، و … جز طولانی شدن لینک هیچ ارزشی ندارند و البته می دانیم که طولانی شدن لینک هم برای سئو و برای کاربرانی که احتمالاً می خواهند URL را در ذهن نگه دارند، جالب نیست. مثلا اگر مطلبی با عنوان (باتری کدام گوشی از همه بیشتر عمر می کند؟) ساختید برای درج پرمالینک می بایست آن را به شکل (عمر-باتری-گوشی) یا (عمر-بیشتر-باتری-گوشی) تغییر دهید و واژه های اضافی همچون “کدام” و یا “از” و “همه” و “علامت سوال” و “فعل” را حذف کنید.

گوگل:

 1. URL های با ساختار سلسله مراتبی آسانتر در نتایج موتورهای جستجوگر نمایان می شوند.
 2. URL هایی که حاوی کلمات کلیدی مربوط به پست باشند، رتبه ی سایت را در موتورهای جستجو بهبود می بخشند.

بهتر است کمی بیشتر به مبحث پرمالینک ها بپردازیم:

موتورهای جستجو با چه ساختاری از پرمالینک ها، رفیق می شوند!؟

جدای از پرمالینک دیفالت وردپرس، سایر پیشنهادات وردپرس با موتورهای جستجو سازگار هستند هر چند که %post_id% فاقد کلمات کلیدی است. پرمالینک های پیشنهادی زیر سبب تولید پیوندهای یکتای شفاف و زیبا می شوند. وقتی شما یکی از پنج پرمالینک پیشنهادی ووردپرس را انتخاب کنید خواهید دید که، بخش آخر (Custom) دچار تغییر می شود و تگ هایی به آن اضافه می شود. این تگ ها را “تگ های ساختاری” می نامند و شامل 10 نوع مختلف می باشد:

 • %postname% : نام پست
 • %post_id%: شناسه عددی پست
 • %category%: طبقه بندی
 • %year% : سال انتشار
 • %monthnum% : ماه انتشار
 • %day%: روز انتشار

تگ هایی دیگری نیز وجود دارند که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند:

 • %hour%: ساعت انتشار مطلب
 • %minute%: دقیقه انتشار
 • %second%: ثانیه انتشار
 • %author%: نام نویسنده

اصولاً یک ساختار عالی برای پرمالینک باید حتماً باید نشانه ای از پست داشته باشد مثلاً شامل نام پست و یا ID مطلب باشد. مثلاً می توانید بخش کاستوم را بدین شیوه مرتب کنید:

http://parsish.com/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/

پس از تعیین پرمالینک ها در بخش تنظیمات، امکان ادیت و ویرایش آنها، بصورت اختصاصی، برای هر پست وجود دارد. این مساله بسیار مهم است چرا که  وردپرس به طور پیش فرض تمام عنوان پست را به پرمالینک اضافه می کند که لازم است همان طور که گفته شد، حروف اضافه و کلمات غیر کلیدی را حذف کنید. این امکان در بالای بخش نوشتن پست موجود است:

سئو
عنوان پست بسیار طولانی است لذا نویسنده تها سه کلمه کلیدی را به جای کل عنوان متن جایگزین کرده است

کار با پرمالینک ها همیشه به این نحو، و دارای روند ثابتی نیست. مثلاً در صورتی که شما ماهانه یک مقاله منتشر می کنید می توانید از درج روز و یا حتی نام پست و یا ID صرفنظر کنید و به دو تگ: سال و ماه بسنده کنید. اما اگر ماهانه بیش از یک مقاله منتشر می کنید لازم است تا ID و یا نام برای پست تعریف شود چرا که اگر فقط از سال و ماه استفاده کنید آنگاه دو مطلب با یک لینک خواهید داشت! به عبارت دیگر همانطور که گفته شد برای ساخت URL های یکتا یا یونیک می بایست از ID و یا نام پست استفاده گردد.

سئو

بهترین ساختار برای پرمالینک چیست؟

همانطور که گفته شد ده تگ مختلف برای ساخت یک لینک یکتا وجود دارد که با اسفتاده ترکیبی از انها می توان پیوندهای بونیک را ایجاد کرد. در عمل بسیاری از سایتهای وردپرسی از ساختارهای زیر بهره می گیرند:

1-نام پست (%postname%):

مثال: www.yourwebsite.com/big-news

نام پست یکی از رایج ترین روش های ساخت پرمالینک برای صاحبان وردپرس است. یکی از دلایل بکارگیری این روش به یادماندنی تر بودن پست ها و همینطور کوتاه شدن URL است. چنین ساختاری برای وب سایتهایی که روزانه تا چند پست آپدیت می کنند اصلاً جالب نیست چرا که ساخت پیوندهای یکتا کار سختی خواهد بود. مثلاً اگر یکبار از عبارت “اخبار-آی فون-6” استفاده کنید دیگر قادر به بکارگیری آن نخواهید بود.

2-طبقه بندی + نام پست (/%category%/%postname%):

مثال: www.yourwebsite.com/sports/big-news

بکارگیری طبقه بندی در کنار نام پست می تواند URL شما را به طور قابل توجهی “سلسله مراتبی” کند و این موضوع را تضمین کند که کاربر خواهد توانست، دسته مقاله را تشخیص داده و حتی به مطالب بیشترِ آن دسته، دست یابد. همانطور که پیشتر نیز گفته شد، گوگل سلسله مراتبی شدن URL را راه حلی برای بهبود سئو سایت می داند. پس بیشتر به طبقه بندی ها اهمیت دهید.

3- تاریخ + نام پست (%year%/%monthnum%/%day%/%postname%):

مثال: www.yourwebsite.com/2014/05/01/big-news

سایت های با ترافیک بالا در انتشار مطالب، قطعاً نیاز به ساختار پیچیده تری دارند تا بتوانند URL های غیر تکراری ایجاد کنند. محدود کردن نام پست با یک تاریخ روزانه می تواند تضمین کند تا هیچگاه، هیچ پستی پرمالینک تکراری نگیرد. وب سایت هایی که روزانه حداکثر یک یا دو مقاله در روز منتظر می کنند می توانند روز را فاکتور گرفته و تاریخ را در حد سال و ماه خلاصه کنند.

پیشنهاد پارسیشی:

اگر وب سایتی خبری دارید توصیه می شود از ساختار: (%year%/%monthnum%/%day%/%postname%) بهره بگیرید. در واقع اگر سایت خبری شما در روز چند خبر را منتشر می کند، ایبن ساختار بهترین نتیجه را برای سایت شما به دنبال خواهد داشت. مثال های بین المللی: (mashable.com و engadget.com). در صورتی که سایت شما غیر خبری است، با توجه به توضیحات بالا، بکارگیری (%postname%) و یا (%category%/%postname%) کفایت می کند.

پرمالینک فارسی باشد یا انگلیسی؟

متداول است که بسیاری از سایت ها از پرمالینک انگلیسی بهره می برند (مثلا در همین پارسیش!). سابق بر این بکارگیری پرمالینک انگلیسی اقدامی بهینه، برای افزایش سئو محسوب می شد چرا که تصور بر این بود که ربات ها با پرمالینک های انگلیسی رابطه بهتری دارند که احتمالاً تفکر درستی بود. اما امروزه که زبان های مختلف از جمله فارسی به شکل قابل توجه ای در گوگل ساپورت می شود، آیا همین قضیه برقرار است؟ بر اساس نظر برخی صاحب نظران سئو، موتور جستجوگر گوگل توانایی ترجمه پرمالینک ها به یکدیگر را دارد به این معنا که اگر مثلاً، شما سایت فارسی داشته باشید و از پرمالینک انگلیسی استفاده کنید گوگل با توانایی ترجمه، وب سایت شما را به کاربر نشان می دهد.

برای مثال کافی است “توان در جاوا” را در گوگل سرچ کنید. خواهید دید که اکثر وب سایتهای نمایش داده شده انگلیسی زبان هستند! اگر جمله “توان در جاوا pow” را سرچ کنید، اوضاع بدتر می شود و تمام سایتهای نمایش داده شده انگلیسی خواهند بود. پس این نشان می دهند که گوگل توانایی تبدیل زبانی پرمالینک ها را دارد اما اینکه اولویت را به کدام می دهد نیز مهم است، مثلاً اگر یک سایت فارسی چنین مطلبی را تولید کرده بود، گوگل رتبه بهتری به آن نمی داد؟ هدف از این مثال ها این است که تذکر دهیم گوگل تونایی ترجمه پرمالینک ها (و حتی مطالب سایت) را دارد و این ویژگی را در کمک به جستجوی بهتر بکار می گیرد.

پس می توان گفت که از نظر تئوری، اینکه گفته می شود: پرمالینک چه فارسی باشد چه انگلیسی تفاوتی نمی کند شاید درست باشد، اما در عمل این موضوع کمی پیچیده تر است. تجربه شخصی! نشان می دهد بکارگیری پرمالینک های فارسی تاثیری مستقیمی در افزایش سئوی یک سایت فارسی دارد. البته تاکید می کنم اگر سایت شما بازدیدخور زیادی دارد نباید نگران این موضوع باشید. مثلاً سایتی مثل پی سی دانلود اصولاً از هیچ پرمالینک حروفی استفاده نمی کند و مطالب را بر اساس ID، یکتا می کند و هیچ نگرانی ای در خصوص پرمالینک ها ندارد.

سئو

3-تولید محتوای با کیفیت و بهینه سازی المنت های مختلف

سوالی که ابتداً باید به آن پاسخ داده شود این است که: چه تاکتیکی بهترین نتیجه در سئو را عامل می شود؟ پاسخ: ایجاد محتوای باکیفیت!

سوال بعدی که احتمالاً خواهید پرسید این است که: محتوای با کیفیت چگونه محتوایی است؟ پاسخ: این اصطلاح اگرچه کمی گنگ و حتی گیج کننده است اما از چند بخش قابل تعریف و تفکیک تشکیل می شود که موارد مهم آن به شکل زیر است:

 • یونیک و یا یکتا بودن مطلب: بکارگیری مطالب تکراری به هیچ وجه مثمر ثمر نیست. اصولاً گوگل از مطالب تکراری استقبال نمی کند و حتی ممکن است بواسطه اینکار با شما برخورد کند و وب سایت شما را به قهقرا بکشاند! البته اگر می خواهید نقل قولی از یک مرجع داشته باشید چیزی دیگری است، اما کپی کردن مطلب چندان کار پسندیده ای نیست. مطلب نویسی در موضوعات مشترک نباید به این معنا باشد که شما اثر دیگران را به نام خودتان منتشر کنید. کاربران نیز علاقه چندانی به دیدن مطالب تکراری در یک سایت ندارند و چنانچه سایت شما را کپی کار تشخیص دهند عطایش را به لقایش خواهند بخشید. البته این هم یک قضیه تئوری وار است. در عمل آیا چنین موضوعی صادق است؟ بویژه در ایران که کپی رایت معنا ندارد؟ مختصرا بگویم که عموماً خیر. کپی کردن کار خیلی ها را رونق داده و چه ملتی که پشت دروازه این سایتها صف نکشیده اند!
 • مطالب مفید: اینکه مقاله شما در چه حدی می تواند چیز جدیدی به کاربران یاد دهد می تواند در تولید یک محتوای مفید موثر باشد. اینترنت پر است از کاربرانی که به دنبال یاد گرفتن جزئی ترین موارد هستند پس اگر کمر همت را بسته و مطلبی مفید و درخور آموزش تولید کنید حاصل دست رنج خود را خواهید گرفت. یک نمونه از این مطلب را اینجا خواهید یافت.
 • اشتراک پذیری: وقتی مطلبی با کیفیت باشد مردم به دنبال به اشتراک گذاری آن می روند. البته صرفاً بکارگیری مطلب و مقاله کفایت نمی کند. استفاده از شوخی ها و یا داستانی کردن مقاله می تواند سبب ترغیب کاربران به اشتراک گذاری مطلب شود.

قبل از اینکه شروع به نوشتن مطلبی نمایید باید چند سوال را به خود پاسخ دهید:

 • آیا مطلبی که می خواهم بنویسم، به سایت من و موضوعات آن مربوط می شود؟ آیا کسانی که سایت مرا می شناسند تمایلی به دریافت این اطلاعات جدید دارند؟ اگر پاسخ را نمی دانید و یا در مورد آن مطمئن نیستید بهتر است از نوشتن آن مطالب صرف نظر کنید
 • مطب را برای چه کسی می نویسید؟ برخی بلاگر علاقه دارند تا فقط در مورد مطالب مورد علاقه خود پست بگذارند! و اهمیتی به آنچه که دیگران دوست دارند بخوانند، ندارند. اگر مطلبتان منحصر به خودتان است و اهمیتی برای کاربران ندارند در مورد آن چیزی ننویسید.
 • آیا این مقاله می تواند گره از مشکلات کسی باز کند؟ قطعاً کاربران از مطلبی که آموزشی باشد و چیزی به آموزه های آنها بیفزاید، استقبال خواهند کرد بخصوص اینکه این آموزش شامل راه حل هایی برای خلاصی از شر برخی مشکلات متداول باشد. اگر تشخیص می دهید که مطلبتان در این محدوده قرار دارد می توانید اطمینان داشته باشید که مطلبتان مفید خواهد بود. یک نمونه از این نوع مطالب اینحا آورده شده.

نکته ای که باید همیشه مد نظرتان باشد این است که هیچ چیز به اندازه یک مقاله تک و خاص که مفید باشد و البته قابل اشتراک گذاری بودن هم در آن لحاظ شده باشد، تاثیر مستقیم بر سئوی شما نمی گذارد. اما آیا تنها نوشتن مطالب کفایت می کند؟ قطعاً خیر مواردی دیگر هم هست که باید مطلب شما را خاص تر نماید:

 • عکس های خاص و یونیک: از عکس هایی در مطلبتان استفاده کنید که رابطه مستقیمی با مطلب شما داشته باشند تا بتوانند در عین اینکه توجه کاربران را به خود معطوف می کنند ارزش به اشتراک گذاری مطلب را نیز بالا ببرند و کاربران را ترغیب به اینکار بکنند. مثلاً اگر کسی بخواهد عکس مطالب شما را به Pinterest اضافه کند لازمه اینکار چیست؟ پاسخ ساده است عکس! پس اگر مطلب فاقد عکس باشد شما یکی از حوزه های پر اهمیت به اشتراک گذاری را از دست داده اید. البته دقت داشته باشید که ذکر کردیم: یونیک. به این معنا که عکس شما باید نمونه جدیدی از تصویر را عرضه نماید و نه اینکه صرفاً کپی باشد. پس اگر نمی توانید عکسی تولید کنید می توانید به سراغ سایت های عرضه کننده عکس مثل stock بروید و عکس های خاص خود را به گوگل معرفی نماید. گوگل علاقه خاصی به عکس های جدید و یونیک دارد و آن را در رتبه بندی های  شما لحاظ می کند.
 • اینفوگرافیک: اگر نمی دانید اینفوگرافیک چیست در یک جمله آن را برای شما تعریف می کنم:

  اینفوگرافیک در واقع ارائه خلاصه ای از مطلب در قالب عکس است. مثلاً اگر آمار جمعیت استان های ایران را بر روی نقشه و در برابر شکل هر استان بنویسیم، به ساده ترین شکل ممکن از اینفوگرافی استفاده کردیم و دید بصری کاربر را در دریافت اطلاعات سهیم کرده ایم. اینفوگرافیک یکی از بهترین راه حل های انتقال اطلاعات به دیگران است که در عین اشتراک پذیری می تواند با تولید یک عکس یکتا و یونیک به رتبه بندی بهتر سایت شما کمک کند و حتی کاربران ترغیب به اشتراک گذاری کند.

 • ویدئوهای با کیفیت و پادکست های آموزنده: شاید باور نکنید اما محتواهای ویدئویی و شنیداری در سال های اخیر به یک شاخص اصلی در ارزش گذاری محتوا از طرف گوگل بدل شده است. این محتواها این پیام را به گوگل می رساند که محتوای من کاملاً اختصاصی است.

اشتراک پذیری فقط به معنای Share کردن مطالب در شبکه های اجتماعی نیست. گاهی اوقال تولید یک کتابچه الکترونیکی و یا همان پادکست اختصاصی سب می شود تا لینک های مطالب شما در سایت های دیگر نیز به اشتراک گذاشته شود . سبب گسترش نام سایت شما گردد.

در کل اگر بخواهیم خلاصه ای از این بخش تهیه کنیم، می توانیم بگوییم: مطالب با کیفیت و یونیک که با هدف مفید بودن تولید شوند و ارزش اشتراک پذیری خود را به اثبات برساند می تواند تاثیری چشمگیری بر روی رنک سایت شما داشته باشد. پس می توان گوگل=مطالب یکتا و اختصاصی دانست.

آیا کاربران به سایت شما وارده شده، و سریعاً آن را ترک می کنند؟ آیا آنها مطالب شما را توییت می کنند و یا در شبکه های اجتماعی منتسب به شما فعال هستند؟ اگر چنین است: چه تعداد از کاربران به طور میانگین اینکار را انجام می دهند؟ آیا کاربران وارد شده به سایت شما در بخش های دیگر سایت نیز پخش شده و مطالب دیگر را نیز مطالعه می کنند؟ آیا سایت های همرده و مشابه، شما را لینک می کنند؟

گوگل تمام موارد فوق را مد نظر قرار می دهد تا ببیند که آیا واقعا وب سایت شما ارزش افزایش رنکینگ بهتر و پیمودن پله های پیشرفت را دارد یا نه؟

بکارگیری درست تگ هیدینگ (Heading Tag)

استفاده صحیح از تگ هیدینگ یکی از گام های مهم و تاثیر گذار عملی در بهبود سئو است. دسرتسی به هیدینگ ها از طرق پنل ادیتور متون وردپرس، با عناوین Heading 1 تا Heading 6 در دسترس هستند اما سوالی که ذهن ما را درگیر خواهد این است که کدام را و در چه زمانی بکار بگیریم؟

تگ H1 همیشه و فقط باید برای عناوین سایت و یا صفحات در نظر گرفته شود. برای نمونه باید عناوین پست های شما حتماً با این تگ به نمایش درآیند پس اگر قالب شما در این زمینه بد عمل می کند، لازم است آن را ویرایش کنید. این عناوین باید به اندازه ای بزرگ باشند که وقتی کاربر وارد سایت شما شد سریعاً متوجهِ “تیتر مطالب بودن” آنها بشود.

اگر مقاله و مطلب شما دارای بخش های مختلف است، بهتر است به سراغ H2 هم بروید و برای ساب هیدینگ ها (زیر مجموعه های H2) از H3 و H4 استفاده کیند.

 بهینه سازی عکس های برای سئوی بهتر

آیا می دانستید که عکس های بکار گرفته شده در مطالب شما می تواند بر روی سئو تاثیر بگذارد؟ شاید پاسخ دهید سوال تکراری است و قبلاً در همین مقاله، پاسخ آن داده شده که: با تولید عکس های یونیک می توان به این مهم دست یافت! البته این بخشی از پاسخ است. علاوه بر این نیاز است تا این عکس اطلاعاتی را در خود داشته باشد. قطعاً ربات ها قادر به تشخیص تفاوت ظاهری عکس ها نیستند و اطلاعات مندرج در آنهاست که ارزش عکس را بالا می برد. جزیئات بیشتر برای یک عکس شامل:

 • عنوان (Title)
 • کپشن (Caption)
 • Alt
 • توضیحات (Description)

می باشد. اما مهمترین بخش که باید روی آن تمرکز بیشتری داشت: Alt است. ربات های خزنده تنها به کمک همین تگ به شناسایی تفاوت عکس های می پردازند. Alt حتماً و حتماً باید دارای کلمه کلیدی کلی سایت باشد. کپشن نیز در واقع نوشتن توضیحاتی مختصر و مفید در زیر عکس هاست که کاربر را از خواندن مقاله شما راضی تر خواهد کرد.

مساله دیگری که باید در زمینه عکس ها به آن توجه کرد، اندازه تصاویر است. بکارگیری تصاویر با اندازه و حجم بالا می تواند بارگذاری سایت را طولانی تر کرده که هم بر روی سئو تاثیر منفی می گذارد و هم کاربر را ناراضی می کند. اگر می خواهید حرفه ای تر و بهتر عکس های خود را به نمایش بگذارید به سراغ پلاگین Smush بروید. این افزونه می تواند عکس های شما بدون افت کیفیت، فشرده کرده و افزایش سرعت لود سایت را هموار کند.

 از لینک و آنکر لینک ها به درستی استفاده کنید

اضافه کردن لینک به پست بسیار حائز اهمیت است که بسیاری نیز از آن بهره می برند. اما آیا به درستی از آن استفاده می کنیم؟ ذیلاً چند مورد از راه حل های ایجاد صحیحِ لینک در مطلب آورده شده:

 • لینک به محتوای درون سایت خودتان: لینک های داخلی باعث مرتبط شدن مطالب با هم می شود. همواره باید به این موضوع توجه کرده و تلاش کرد مطالب مرتبط را با هم مخلوط کرد. البته، این کار تنها و تنها زمانی باید صورت گیرد که استفاده از لینک، ضروری و مثمر ثمر باشد. بخصوص باید مد نظر داشت که مطلبی که به کلمه ای لینک می شود، مرتبط با آن موضوع باشد. هرگز تنها به منظور ایجاد پیوند و یا یک کار واجب به این موضوع نگاه نکنید و صرفاً به این فکر باشید که این لینک می تواند در بهبود اطلاعات کاربر کمک کند. لینک دهی ها علاوه بر اینکه سبب پیشرفت مقاله شده کمک می کند تا خزنده های موتورهای جستجو بهتر در خلال مطالب وبسایت شما تردد کنند.
 • لینک به سایت های مقتدر با رنکینگ بالا: لینک های خروجی و نقش آن می تواند از لینک های داخلی بیشتر باشد. لازم است که این برقراری ارتباط با سایت های برتر در رنکینک گوگل باشد چرا که خزنده ها ارتباط سایت شما با آن سایت ها را تشخیص می دهند و هم کاربران و هم گوگل مطمئن می شوند که مقاله شما به یک سایت قابل اعتماد مستند شده، پس ارزش خواندن دارد. لینک دادن به سایت های رده پایین و یا حتی اسپم باعث خدشه دار شدن اعتبار وب سایتان خواهد شد.
 • آنکر تکست نیز می توانند مهم باشند. گوگل نگاه نزدیکی به آنکر تکست ها خواهد کرد و موارد موثر و مفید را از مواردی که آزار دهند هستند، تشخیص می دهد.

آنکر تکست چیست؟

آنکر به معنای لنگر است و در برخی ادیتورهای پیشرفته به نقش لنگر دیده می شود. انکر تکست در واقع کاراکترها و کلمات هایپرلینک شده ای هستند که با کلیک بر آنها وارد بخش و سند دیگری می شویم. مثلا در عبارت:

CNN is a good source of news, but I actually prefer the BBC’s take on events

دو بخش لینک شده دیده می شوند. یکی CNN و دیگری BBC’s take on events. مورد اول یعنی CNN به سایت اصلی این بنگاه خبرپراکنی لینک داده اما در BBC منحصراً به بخش خبرها لینک داده شده است. موتورهای جستجو از این تکست ها برای ایجاد ارتباط موضوعی استفاده می کنند.

در نهایت به کلمات کلیدی می رسیم

کی ورد یا کلمات کلیدی بخشی مهم و بزرگی از سئو را به خود اختصاص می دهد چرا که این کلمات نقش اساسی در تعریف آنچه که شما در حال نوشتن آن هستید، دارند. نقش این کلمات زمانی بیشتر احساس می شود که تاییده و تشویق گوگل را در کنار آن میبینیم. با این حال باید در استفاده از آنها احتیاط کرد. بکار گیری کلمات کلیدی تکراری و مشابه در یک پست و یا در پست های مختلف، می تواند به شدت مخرب باشد. در واقع مثل این می ماند که کسی، چیزی را بارها و بارها تکرار کند، قطعاً چنین موضوعی خوشایند نیست حتی برای ربات ها.

به کلمات کلیدی باید به مانند یک چاشنی غذا نگاه کرد و زمانی که لازم باشد از آنها استفاده کرد و دقت کنیم که کلمه کلیدی به کار گرفته شده مناسب آن پست باشد. البته توجه کنید که این موضوع توسط گوگل مطرح می شود اما اینکه ربات های گوگل تا چه میزان توانایی رهگیری چنین موضوعاتی را دارند مساله متفاوتی است. با این حال قطعا بهبود سیستم های گوگل در رسیدن به چنین اهدافی، توسط این شرکت دنبال می شود و دیر یا زود  گوگل می تواند بر بسیاری از قوانینی که وضع کرده، نظارت کند. پس اگر قصد کار طولانی مدت در فضای وب را دارید بهتر است طبق قوانین و تاکیدات گوگل جلو بروید و از سوء استفاده از کلمات ایمنی پرهیز کنید.

در این زمینه نیز چند پیشنهاد داریم:

 • استفاده در حد نرمال: اگر کلمه کلیدی که می خواهید بکار بگیرید در متن جمله نیست از بکارگیری آن خودداری کنید چرا که تمام سیستم گوگل بر رضایت کابران تاکید دارد. فراموش نکنید که کلمات کلیدی را برای کاربران و نه برای ربات ها بنویسید.
 • استفاده در عنوان مطلب و یا رئوس مطالب: البته خود را مجبور به این کار نکنید اما اگر بتوانید کلمه کلیدی اصلی خود را در عنوان مطلب و یا رئوس مطالب بکار بگیرید در بهینه سازی سایت شما تاثیر بیشتری دارد.
 • در بخش Alt عکس ها: Alt یا متن جایگزین بخشی در ادیت عکس ها می باشد که باید جایگاه کلمه کلیدی مطلب شما باشد. اما بهتر است که از یک کلمه کلیدی مشترک در همه عکس ها استفاد نکنید. از آنجا که ربات های گوگل Alt را می خوانند بکارگیری یک کلمه مشترک، فقط یکبار حساب می شود و حتی ممکن است رباتها را به سایت شما حساس کند. پس کلمه کلیدی اصلی+یک یا دو کلمه متفاوت در مورد عکس می تواند فرمول بسیار عالی ای در Alt عکس ها باشد.
 • توضیحات Meta: این بخش که به انگلیسی با عنوان Meta-Descriptions شناخته می شود، بهتر است جایگاهِ کلمات کلیدی مهمی باشد که مطلب شما با آنها سر و کار دارد. اینکار را به کمک پلاگین های خاص که بعداً معرفی خواهیم کرد، راحتر می توان انجام داد.

چگونه وب سایتی که از ما کپی می کند را تنبیه کنیم؟

گوگل برای اینکار راه چاره ای ارائه کرده. بهتر است به گوگل سری بزنید و در آنجا وب سایت های خاطی را معرفی کنید. گوگل توانایی آنالیز وب سایت شما و وب سایت های خاطی را دارد به این معنا که می تواند با بررسی تاریخ انتشار، از حق کپی رایت شما دفاع کند.

مثلا عبارت (۵ راه برای افزایش امنیت در اینترنت) را سرچ کنید خواهید دید که به جز پارسیش به عنوان ناشر اصلی، تمام سایت های عالم در جستجوی گوگل صف کشیده اند! این نشان می دهد که ساختار اصلی پاندا و پنگوئن گوگل مشکل اساسی دارد و آنگونه که تصور می شود، گوگل سیستم باهوشی در صیانت از کپی رایت و یا رتبه بندی سایت ها ندارد. در واقع می توان گفت همین عدم توانایی گوگل را به جایی کشانده که سیستم گزارش دستی یا انسانی را راه بیندازد.

4-بهترین ابزارها و پلاگین های وردپرسی برای بهبود SEO

فاکتورهای دیگری نیز برای بهبود سئو وجود دارند، که طراحی و بکارگیری آنها کار هر کس نیست و مرد کهن می خواهد! مثلاً نقشه سایت (Sitemaps) یکی از فاکتورهایی است که گوگل به تاکید به آن اشاره کرده و تقریباً می توان گفت سایتی که فاقد نقشه سایت باشد مثل یک هزارتو برای ربات های گوگل محسوب می شود. همانطور که در بخش فوق گفته شده برای نوشتن توضیحات متا (Meta-Descriptions) نیز بهتر است از روش سریعتری بهره گرفت که خدا رو شکر توسط توسعه دهندگان وردپرس در دسترس قرار گرفته. لیست زیر شامل برخی ابزارهای ضروری و حساب پس داده ی وردپرسی است که می تواند شما را در دستیابی به سئوی بهتر یاری کند:

1- سئوی وردپرس با کمک پلاگین Yoast

این پلاگین یکی از بهترین و پرمخاطب ترین پلاگین های سئوی وردپرس است. این پلاگین علاوه بر تمرکز بر روی کلمات کلیدی، امکان اضافه کردن توضیحات متا برای هر پست را فراهم می کند. این پلاگین همچنین کنترل ساخت فایل XML نقشه سایت را به طور اتوماتیک به دست می گیرد و شما را از هرگونه درگیری در این موضوع معاف می کند. اگر به خوبی از آن بهره گرفته شود، می تواند بهترین و موثرترین ابزار سئو برایوب سایت وردپرسی شما باشد.

2- پلاگین به اشتراک گذاری Monarch

این افزونه یکی از بهترین افزونه های به اشتراک گذاری مطالب محسوب می شود که نسخه فارسی شده آن نیز در ایران ترجمه و امکان خرید آن فراهم است. در این مقاله می توانید با انواع و اقسام حالت های پشتیبانی شده توسط این “پادشاهِ افزونه های اشتراک گذاری” آشنا شوید.

3- افزونه کَش برای سایت خود نصب کنید

کشینگ اگرچه توسط بسیاری از سرورهای میزبانی سایت پشتیبانی می شود اما بکارگیری پلاگین اختصاصی در وردپرس می تواند به طور قابل توجهی سرعت سایت را بالا ببرد که خود یک فاکتور مثبت برای سئو محسوب می شود. یکی از پلاگین های شناخته شده اینکار W3 Total Cache می باشد.

4- از CDN بهره بگیرید:

این تکنولوژی توسط برخی از سرویس دهندگان خاص ارائه می شود که بر اساس کاربر سایت شما را به کمک نزدیک ترین سرور به محل خود مشاهده می کند. این ویژگی سبب می شود تا سرعت بالا آمدن سایت برای مخاطب افزایش یابد و رضایت کاربران افزایش یابد. پلاگین جت پک می تواند در این زمینه مفید باشد. این پلاگین سایت وردپرسی شما را به CDN وردپرس.کام متصل می کند. maxcdn.com نیز یکی از سایت های مطرح ارائه دهنده این سرویس است.

standard_vs_cdn

فنون و ریزِکاری های سئو یکی و دوتا نیست! و به جرات می توان گفت راهکارهای زیادی برای بهبود سئو وجود دارد اما در این مقاله سعی شده تا بهترین و مهمترین مسائل سئو در وردپرس به ساده ترین شکل بیان شود.

17 thoughts on “بهترین راه کارهای بهبود سئو در وردپرس کدامند؟

 1. محمد گفت:

  خیلی عالی بود
  کمتر سایتی را دیده بودم که درباره سئو به این صراحت مطلب نوشته باشد.

 2. ERFAN-HD گفت:

  واقعا دلم نیومد تشکر نکنم
  کامل و بی‌نقص
  ممنون از آقای بدیعی

 3. سلام. توضیحات کامل و مفید بود. متشکرم از اشتراک

 4. راستی در بخش مطالب مرتبط (بالا)، عنوان مطالب کامل نمایش داده نمیشه. گفتم که اصلاح کنید :)

 5. سئو گفت:

  سلام. توضیحات کامل و مفید بود. متشکرم از اشتراک گذاری این مقاله.

 6. ممنون عالی بود

 7. مثل همیشه همه ی مطالب سایتتون عالیه ممنون

  1. من هم با شما موافقم

 8. ممنون از مطلب خوبتون . آیا استفاده از CDN برای وب سایت های کوچیک هم توصیه میشه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *