من شخصیت برونگرایی دارم. زمانی که در کنار گروهی از افراد هستم از آن ها انرژی می گیرم به همین دلیل زمانی که به من پیشنهاد یک شغل از راه دور داده شد کمی مردد بودم. کار کردن از خانه تجربه ی جدیدی بود و من مطمئن نبودم که از انجام آن لذت می برم.

زمانی که برای کار در Aha! پذیرفته شدم به این نتیجه رسیدم که تنها نیستم. همه ی اعضای گروه شغل ریموت (از راه دور) را برای بار اول تجربه می کردند چون خیلی از آن ها با فضای کار به سبک قدیم آشنا بودند. یعنی سالنی بزرگ که توسط دیوار های کوتاه از هم جدا شده اند و هر فضا به یک کارمند اختصاص داده شده است. بعد از شروع کار متوجه شدم که این سبک از کار کردن توانسته حس استقلال را به زندگی من بیاورد.

بهترین قسمت کار ریموت این است که هر زمان که از نظر ذهنی آمادگی لازم را دارم مشغول به کار می شوم یا به عبارتی در هر نقطه ی مکانی که به اینترنت دسترسی دارم به امور کاری رسیدگی می کنم. همچنین کار کردن بصورت ریموت در سلامتی و خوشحالی من موثر بوده. تمام همکاران در این مورد با من هم عقیده هستند.

پیش از این معنای کار کردن از راه دور،به روز جمعه ای محدود می شد که از منزل به کارهای عقب مانده رسیدگی می کردیم ولی حالا مشاغل ریموت به یک سبک زندگی تبدیل شده اند و تعداد زیادی از کارمندان به این شیوه مشغول به کار هستند چون در طول دهه ی گذشته موقعیت کار به شکل ریموت تا 80 درصد افزایش پیدا کرده است. شرکت هایی مانند Github، Zapier، Treehouse و Buffer با استفاده از کارکنان ریموت تیم های کاری جدیدی تشکیل می دهند تا کسب و کار خودشان را توسعه بدهند.

remoteworking-520x257

فردی به نام رودولف دوتل کار ریموت را از سال 2012 آغاز کرد. دوتل پیش از آن مسئول فروش در گوگل بود ولی بعد در Buffer استخدام شد و بصورت ریموت به عنوان متخصص محصولات مشغول به کار شد. هنوز هم رودولف در Buffer مشغول به کار است و 40 نفر کارمند دیگر بصورت ریموت برای این شرکت فعالیت می کنند. همکاران او از نقاط مختلف دنیا هستند و او از شرایط کاری خود کاملا راضی است.

او در این مورد می گوید:

برای من مهم ترین مزایای کاری ریموت به دست گرفتن کنترل تنها چیزی ست که با از دست دادن آن نمی توانیم آن را دوباره پس بگیریم و این چیزی نیست جز زمان. وقتی که بصورت ریموت کار می کنید می توانید از نظر ساعت کاری و موقعیت مکانی خودتان را هماهنگ کنید. کارمندان ریموت نسل جدید نیروی کار جهانی را تشکیل می دهند.

در هر صورت کار کردن در منزل هم چالش های خاص خود را دارد. تیم های از راه دور نسبت به کسانی که بصورت رو در رو با هم همکاری می کنند موقعیت بسیار متفاوتی را تجربه می کنند. همه ی ما با آداب و رسوم مخصوص به محل کار آشنا هستیم. دقیقا می دانیم که برای حاضر شدن در محل کار باید چه لباسی بپوشیم و برای خارج شدن از جلسه چگونه عذرخواهی کنیم. ولی زمانی که در محل کار نیستیم باید چگونه رفتار کنیم؟

remoteworking-520x275

حالا که عضو یک تیم ریموت هستم به خوبی با زیر و بم شرایط آشنایی دارم. آداب و رسوم مشاغل ریموت هنوز به درستی تعریف شده نیست به همین دلیل برخی از کارمندان از راه دور در شرایطی مشغول به کار می شوند که این شرایط می تواند بهره وری آن ها را بکاهد. اگر قصد دارید به عنوان یک کارمند ریموت موفق عمل کنید باید عادات و نگرش های خاصی را در خود ایجاد کنید. در این مقاله 7 روش گردآوری شده است:

هدف گذاری کنید

زمانی که بصورت ریموت کار می کنید آزادی عمل دارید و این مهم ترین چیزی ست که یک کارمند به آن احتیاج دارد. ولی خود آزادی به تنهایی کافی نیست چون برای اینکه بتوانید با دیگر اعضا و شرکت پیش بروید باید حد و مرز داشته باشید. ممکن است کارمندان عادت های صحیح را کنار بگذارند و از روش های میانبر استفاده کنند. زمانی که روی پروژه های اشتباه وقت صرف می کنید در واقع راهی را پیش رو می گیرید که شما را به ناکجا آباد می رساند. این کار هم به شما و هم به تیم و در نهایت به شرکتتان آسیب می رساند.

به همین دلیل برای شروع کار باید ابتدا هدفگذاری کنید. به این ترتیب برای ساخت پروژه ای که ارزشمند است متمرکز می شوید. به علاوه دقیقا می دانید که هر روز باید چطور کارتان را شروع کنید. راز داشتن یک تیم پربار این است که تمام اعضا احساس مسئولیت داشته باشند و همین احساس در کارمندان ریموت اهمیت دو چندان پیدا می کند.

بهترین نصیحت من به شما این است که هر روز قبل از اینکه به دنیای آنلاین شیرجه بزنید، برنامه ریزی کنید. از یک دفتر و مداد استفاده کنید. ببینید در روز های گذشته چه کاری انجام دادید و بعد برای امروز سه کار جدید انتخاب و یادداشت کنید. با این برنامه ریزی می توانید زمان و انرژی خودتان را مدیریت کنید.

remoteworking-520x277 (1)

خودتان برنامه ریزی کنید

یکی از مزایای کار ریموت این است که شما آزاد هستید تا برای خودتان یک برنامه ی کاری بنویسید. آیا با کار کردن در ساعات شب راحت تر هستید؟ آیا انجام حرکات ورزشی به تمرکز بیشتر شما کمک می کند؟ زمانی که بصورت ریموت کار می کنید می توانید ساعات کاری را مطابق با سلیقه ی خودتان انتخاب کنید.

تیم های موفق از ساعت 9 صبح تا 5 عصر کار نمی کنند. بقیه ی اعضای تیم باید بتوانند به شما اعتماد کنند و مطمئن باشند که روی پروژه ی درست وقت صرف می کنید و در طول کار حواس پرتی ندارید. اگر می خواهید ساعت 12 ظهر کار را رها کنید این مسئله را صادقانه با رئیس در میان بگذارید.

اهدافتان را یادداشت کنید. سپس برنامه ی کاری طراحی کنید که با شرایط خودتان بیشترین سازگاری را داشته باشد و بتواند به شما برای رسیدن به این اهداف کمک کند.

محل کارتان را مرتب کنید

همکاران من در Aha! اهل کشور های مختلف بودند. ولی همه ی آن ها زمانی که به این تیم ریموت منتقل شدند با محل کار متفاوتی روبرو شدند. در گذشته بین محل کار و فضای خانه مرز وجود داشت ولی بصورت ناگهانی به شما اجازه داده شد که از رختخواب و یا با پیژامه به انجام کار ها مشغول شوید.

زمانی که فضای کار شما در خانه بهم ریخته است و یا با ظاهری آشفته جلوی تماس ویدئویی ظاهر می شوید در واقع تمرکز همکارتان را بهم می زنید و آن ها با خود گمان می کنند که شما فرد بی نظم و غیر متعهدی هستید.

کاری که باید انجام دهید این است که فضایی از خانه را به کار اختصاص دهید (رختخواب جای مناسبی نیست) می توانید اتاقی را تماما به این کار اختصاص دهید و یا حتی از میزی که کنار آشپزخانه قرار گرفته استفاده کنید. نکته ی مهم این است که محلی که در آن کار می کنید ثابت باشد. زمانی که در یک مکان ثابت به کار مشغول می شوید تمرکز بیشتری دارید. همچنین زمانی که تمام تماس های ویدئویی شما از یک نقطه انجام می شوند اعضای تیم به شما اعتماد بیشتری دارند.

remoteworking-520x277

با همکاران هماهنگ باشید

گفتگو با همکاران از طریق اپلیکیشن های مخصوص چت خیلی ساده تر از این است که به اتاق کارشان بروید و مدت زیادی معطل شوید. زمانی که از طریق اپلیکیشن در حال گفتگو هستید و کار ضروری برای شما پیش می آید می توانید بصورت واضح و مستقیم به همکارتان بگویید که فعلا نمی توانید صحبت کنید.

موفق ترین کارمندان ریموت سعی بر این دارند که از هر گونه حواس پرتی جلوگیری کنند. برای هر روز کاری برنامه ریزی کنید و ساعات مشخصی را برای ایمیل ها، قرار ملاقات، انجام پروژه ها و غیره در نظر بگیرید. با این کار تمرکزتان را از دست نمی دهید. مرتبا تقویمتان را به روز کنید و آن را در اختیار همکاران قرار دهید. به این ترتیب دقیقا می دانند که در چه ساعت هایی از روز مشغله دارید.

فردی به نام امانوئل گویست به مدت 6 سال بصورت ریموت مشغول به کار است او موسس Outsite است و فعالیت های کسب و کار او به یک شرکت نرم افزاری اروپایی در سانفرانسیسکو مربوط می شود. تیم امانوئل در Outsite تماما بصورت ریموت اداره می شود. ابتدا امانوئل ساعت های کاری تعیین کرد و برای انجام دادن امور، کارمندان مناسبی گزینش کرد و کاری کرد که اعضای تیم تا مدت زیادی به مسئولیت خودشان متعهد شوند سپس کارمندان کارشان را به شکل ریموت آغاز کردند.

همه ی اعضای تیم من بصورت ریموت مشغول به کار هستند. به همین دلیل ما تا به حال اصلا همدیگر را ملاقات نکرده ایم. همین مسئله پس از مدتی مشکلاتی پدید می آورد. کلید موفقیت در کار این است که در کنار هم مشغول به کار شویم. برنامه هایی مانند Slack  و Skype خیلی خوب هستند ولی تک تک کارمندان باید بتوانند بصورت رو در رو با همکارانشان ملاقات کنند و این جلسات باید بصورت مرتب برگزار شوند.

با همکاران ارتباط برقرار کنید

تیم های ریموت، زمان استراحت و اتاق تفریح ندارند. به همین دلیل اگر شما هم بصورت ریموت مشغول به کار هستید باید راهی پیدا کنید که به همکاران نزدیک شوید. چت های گروهی که با فرستادن صدا انجام می شود روش بسیار خوبی برای نزدیک شدن به همکاران در طول روز هستند. ولی همین عادت ممکن است کم کم دردسر ساز شود مخصوصا زمانی که این گفتگو ها طولانی می شوند.

ایجاد تعادل میان رفتار های تیمی و بازده کاری بالا کمی مشکل است. زمانی که در منزل کار می کنید تمرکز بیشتری دارید و به همین دلیل از نظر کاری پربار تر هستید. با این حال زمانی که خودتان را از بقیه ی اعضا ایزوله می کنید نمی توانید از بقیه راهنمایی بخواهید. گویست در این مورد می گوید:

مشکل اصلی مشاغل ریموت این است که با همکاران ارتباط واقعی برقرار نمی کنید به همین دلیل ممکن است احساس تنهایی و یا ایزوله شدن داشته باشید. استفاده از ابزار هایی که می تواند روابط میان اعضای گروه را هماهنگ کند به شما کمک می کند. تیم آها از ابزار های خاص خود استفاده می کند تا برای اعضای تیم هدفگذاری کند، استراتژی تعیین کند و وظایف کارمندان را مدیریت کند. از آنجایی که همه ی اعضا در آن واحد از یک نرم افزار استفاده می کنند، خیلی سریع با هم هماهنگ می شوند و زمان زیادی را صرف جواب دادن به ایمیل ها نمی کنند.

دوتل و تیمش به جای استفاده از تلفن از ابزار هایی مانند HipChat، Zapier و Sqwiggle استفاده می کنند. مدیر تیم، گویست به جای اینکه به تمام اعضا تلفن بزند از اسکایپ استفاده می کند و آن ها را راهنمایی می کند. او معتقد است که کارمندان باید زمانی را به معاشرت بصورت رو در رو اختصاص دهند چون با این کار می توانند مدت زمانی که از منزل به کار مشغول بودند را متعادل کنند.

تنها مشکل کار کردن از منزل این است که با همکارانتان رابطه ی مستقیم ندارید و احساس تنهایی می کنید، به همین دلیل حاضر شدن در جلسات و مراسم مختلف که بیرون از منزل اجرا می شوند ارزش زیادی دارد.

عواملی که باعث حواس پرتی می شوند را محدود کنید

کار کردن در منزل یک سری حواس پرتی مخصوص به خود ایجاد می کند. ممکن است صدای پارس سگ یا جیغ همسایه های خردسال تمرکز شما را بهم بریزد. از آنجایی که بین فضای خانه و فضای کار شما هیچ حد و مرزی قرار داده نشده، شرایط خاصی بوجود می آید. به همین دلیل ایجاد تمرکز برای خودتان و بقیه ی همکاران، در حین جلسه اهمیت زیادی دارد.

تنها راه چاره این است که در یک اتاق در بسته کار کنید تا سر و صدای محیط را به حداقل برسانید. اگر میزان آلودگی صوتی اطرافتان در کنترل شما نیست بهتر است هنگام یک کنفرانس آنلاین صدای میکروفون خودتان را ببندید.

workingremotely-520x261

هر گونه درگیری را حل و فصل کنید

کار کردن از راه دور باعث جلوگیری از درگیری و بحث نمی شود. حتی می تواند این منازعات را توسعه بدهد. بعلاوه همه ی اعضای تیم با روحیه ی کار ریموت آشنایی لازم را ندارند و به همین دلیل به بدترین شکل ممکن رفتار می کنند و احتمال دارد گفت و گوهای ناخوشایندی پیش بیاید.

بهترین شیوه برای گفتگو استفاده از تماس ویدئویی است. اگر از روش های دیگر استفاده کنید در واقع به کار خودتان، همکارانتان و مشکلی که پیش آمده بی احترامی کرده اید. همیشه از کاربردی ترین و شخصی ترین راه برای برقراری ارتباط استفاده کنید. تقویم همکارانتان را بررسی کنید تا ببینید چه ساعتی از روز آزاد هستند. سپس از طریق ایمیل از آن ها بخواهید که با تماس ویدئویی با شما صحبت کنند.

برای این جلسه آمادگی قبلی داشته باشید. از قبل تمام مطالبی که قصد دارید بیان کنید را انتخاب کنید. به همکارتان فرصت صحبت کردن بدهید. اگر در جلسه ابهاماتی باقی ماند، به همکارتان بگویید که خوشحال می شوید که در جلسه ای دیگر باقی مطالب را حل و فصل کنید.

مشاغل ریموت فواید زیادی دارند. زمانی که تک تک اعضای تیم در نقاط دور از هم مشغول به کار هستند، رفت و آمد های همیشگی که در شرکت های وجود دارد به کلی کنار گذاشته می شود به همین دلیل هر کدام از آن ها از نظر کاری پربار تر هستند و کمتر تمرکزشان را از دست می دهند.

بیشتر ما با شروع کار ریموت یاد می گیریم که خودمان را با وضعیت کاری تطبیق دهیم و پیشرفت کنیم ولی واقعیت این است که شغل ریموت اصلا یادگرفتنی نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که هنگام کار حضور ذهن داشته باشید و به همکارانتان و شرکتی که در آن کار می کنید احترام بگذارید. همین موارد برای موفقیت شما کافی هستند.

2 thoughts on “7 عادت کارمندان موفق مشاغل ریموت

  1. من خودم هم در یک گروه ریموت کار می‌کنم و فکر می‌کنم لذت‌بخش است. اگه مطلبی هم در مورد مدیریت گروه‌های ریموت بنویسید خیلی عالی میشه، چون من هم در آینده مدیریت همچین گروهی را باید برعهده بگیرم.

  2. اسماعیل گفت:

    با سلام
    دائما از سیستم خود اصلاحی استفاده کنید و خود و پروژه در دست اجرا را مورد بررسی قرار داده و واکاوی نماید تا نتیجه بهتری دریافت شود
    مدیریت سایت http://www.berozfile.ir
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *