دانگل استریم تلویزیونی کروم کست مدتی است از جانب گوگل روانه بازار شده، این محصول نوپای دنیای فناوری در همین ابتدا توانسته بازار خوبی را برای گوگل دست و پا کند، از طرف دیگر کروم کست اشکالاتی نیز دارد و کاربری با آن بعضی مواقع دست و پاگیر می‌شود به همین منظور گوگل حالت مهمان را به کرو‌م‌کست اضافه کرده است،‌ این ویژگی به میهمانان اجازه می دهند بدون وارد کردن پسورد وای‌فای شبکه خانگی به کروم کست دسترسی داشته و ویدئو‌های ذخیره شده بر روی گوشی موبایل یا تبلت خود را با اتصال به کروم کست بر روی صفحه‌ بزرگ تلویزیون مشاهده کنند.

کروم‌کست برای مصارف خانگی ساخته شده و انتقال تصویر از طریق‌ وای‌فای به این دستگاه انجام می‌شود حال اگر صاحب‌خانه نخواهد پسورد وای‌فای خود را در اختیار سایرین قرار دهد، مهمان‌ها نمی‌توانند محتوای ویدئو‌های ذخیره شده بر روی گوشی یا تبلت خود را از طریق کروم‌کست به مشاهده بنشینند، اینجاست که حالت مهمان کروم‌کست به کمک‌ آمده و بدون نیاز به پسورد وای‌فای، مهمان‌ها را قادر می‌کند تا به آسانی ویدئوهای خود را بر روی تلویزیون استریم کنند. این ویژگی به لطف فناوری اتصال آلتراسونیک گوگل مسیر شده است.
پس از این‌همه تعریف و تمجید بد نیست ببینیم ویژگی مهمان کروم کست چگونه کار می‌کند.

chromecast 2
برای شروع ابتدا باید اپلیکیشن کروم کست بر روی موبایل نصب شود،‌سپس تلویزیونی را که قصد دارید استریم ویدئو بر روی آن انجام دهید را انتخاب کنید و گزینه Guest Mode را فعال کنید.

فعال کردن ویژگی مهمان کروم کست باعث می‌شود فرستنده وای‌فای کروم کست برای دریافت اطلاعات آماده شود. در این مرحله گوشی همراه نزدیک‌ترین کروم کست را شناسایی می‌کند و کاربر کافی است تا برای اتصال گزینه Cast را برای ارسال ویدئو انتخاب کند.

دقت داشته باشید که در این مرحله کروم‌کست ابتدا سعی می‌کند از طریق ارسال امواج صوتی که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست گذرواژه چهار رقمی را مخابره کند.

گوگل فکر همه جا را کرده و اگر اتصال از طریق آلتراسونیک با مشکل مواجه شد، مهمان می‌تواند گذرواژه چهار رقمی را به صورت دستی وارد کند. جالب اینجاست که فرآیند وارد نمودن گذرواژه نیز به سادگی انجام می‌شود، برای این‌کار کروم کست گذرواژه را بر روی صفحه تلویزیون و اپلیکیشن کروم کست موبایل نمایش می‌دهد. پس از اتصال نیز کاربر به سرعت و بدون هیچ‌ وقفه‌ای می‌تواند ویدئوی دلخواه خود را بر روی صفحه‌ تلویزیون استریم کند.

chromecast 3
همان‌طور که مشاهده کردید ویژگی مهمان کروم کست بسیار ساده و کاربردی است، این حالت نکات بارزی دارد که در اینجا به بررسی آنها می‌پردازیم.

  1. ویژگی مهمان به صورت اختیاری توسط کاربر قابل استفاده است، بنابر این اگر به آن نیازی احساس نمی‌شود به راحتی می‌توانید به همان صورت که آنرا فعال کرده‌اید غیر فعال کنید. در ضمن این ویژگی به صورت پیش‌فرض در حالت غیرفعال قرار دارد.
  2. حالت مهمان کروم‌کست تنها برای اندروید قابل استفاده است. با این حساب اگر مهمان شما آیفون داشته باشد نمی‌تواند از این ویژگی استفاده کند. ناگفته نماند که کروم‌کست با گوشی‌های اندرویدی سازگار است که نسخه اندروید آنها ۴.۳ یا بالاتر باشد.
  3. کروم‌کست برای استفاده از حالت مهمان باید به وای‌فای متصل شود؛ اما کاربران مهمان نیازی به اتصال ندارند. لازم به ذکر است که برای تنظیمات کروم‌کست و اپلیکیشن موبایل اتصال به وای‌فای لازم است.
  4. کروم‌کست به صورت تصادفی گذر‌واژه‌های مختلف چهار کارکتری انتخاب می‌کند. این گذرواژه‌ها هر ۲۴ ساعت یک‌بار به صورت خودکار ریست می‌شوند، البته اگر کروم‌کست ریبوت شود نیز گذر‌واژه جدیدی اختصاص می‌یابد.
  5. حالت مهمان کروم‌کست با تمامی اپلیکیشن‌ها سازگار نیست بنابراین ممکن است بعضی از اپلیکیشن‌ها قادر به استریم ویدئو و تصاویر ذخیره شده بر روی گوشی موبایل با استفاده از حالت مهمان کروم‌کست نباشند.
  6. نوجوانان ممکن است حین استفاده از حالت مهمان کروم‌کست صدای نامتعارفی شبیه به وزوز بشوند. همان‌طور که ذکر شد، حالت مهمان کروم‌کست از فناوری آلتراسونیک استفاده می‌کند، این فناوری امواج صوتی تولید می‌کند که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست اما باز هم ممکن است نوجوانان بتوانند ارتعاشات خفیف این طول موج را تشخیص دهند.

در مجموع میتوان گفت که گوگل با اضافه کردن حالت مهمان به کروم‌کست سعی داشته تا کاربری این دانگل استریم ویدئویی را آسان‌تر کند و باید اعتراف کرد که انصافا این‌کار را به خوبی انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *