هند، بزرگترین اکوسیستم استارتاپ در حال رشد دنیا

در سال های اخیر اکوسیستم استارتاپ های هند واقعا پیشرفت کرده اند و علت این پدیده اختصاص سرمایه های هنگفت، فعالیت های تثبیت شده، فن آوری در حال تکامل و بازار داخلی رو به رشد بوده است.

اعداد و ارقام به اندازه ی کافی گویا هستند. 3100 استارتاپ در سال 2014 بوجود آمدند و قرار است این عدد تا سال 2020 به 11500 استارتاپ برسد. این پدیده یک واقعه ی زودگذر نیست و یک تکامل واقعی محسوب می شود. این تغییرات قرار است فعالیت بازار های هند را به کلی تغییر دهد.

در این مقاله قصد داریم بعضی از ویژگی های کلیدی اکوسیستم استارتاپ های هندی را معرفی کنیم و تمام مراحل لازم برای بوجود آوردن شرایط مساعد و لازم را توضیح دهیم.

shutterstock_160868918_India-520x260

ابتدا با تعدادی از استارتاپ های از هم گسیخته شروع می کنیم و بعد به این نتیجه می رسیم که چطور توانستند سرمایه خود را افزایش دهند. سپس به بهترین شیوه های سرمایه گذاری و شیوه های توانمندسازی کلیدی که باعث بوجود آمدن این رشد می شوند نگاهی می اندازیم.

استارتاپ های از هم گسیخته ی هند

بسیاری از استارتاپ های هند با وارد شدن به صنعت، کسب و کار کاملا جدیدی به راه انداختند ولی بعضی از آن ها به شکاف موجود در بازار و خطوط تولید وارد شده اند. با اینکه استارتاپ های موفق بسیاری وجود دارند، در این جا به 5 مورد از آن ها اشاره می کنیم که در حال حاضر سریعا رشد می کنند و در حال تغییر دادن روند کلی کاری صنعت مربوطه هستند:

Housing.com

آن ها تنها پس از دو سال از آغاز کار با سرعت و به طرزی هوشمندانه در حال حرکت رو به جلو هستند و در رقابت از همتایان پیشی گرفته اند. آن ها اخیرا توانستند بورس اطلاعات کسب و کار دهلی را به قیمت حدودی 2 تا 4 میلیون دلار به خود اختصاص دهند. اطلاعات کسب و کار به اتفاقات داغ مربوط به مشاورین املاک اختصاص داده شده است و با استفاده از تکنولوژی به طراحی ابزار هایی برای مدیریت ریسک می پردازند. اخیرا نام housing.com در بسیاری از خبر ها آورده شده است.

ZIvame

ریچا کار مدیر فروشگاه زنانه که طوفانی در هند به پا کرده گفته: به این نتیجه رسیدم که در هند به لباس های زنانه به اندازه ی کافی توجه نمی شود. علت اصلی این پدیده در دسترس نبودن سایزهای مناسب، راحت نبودن عموم لباس ها و عدم توانایی در نفوذ به بازار بوده است. آزادی مشتریان در انتخاب لباس ها قبلا در هیچ فروشگاه لباس های زنانه ای دیده نشده بود.

AdPushup

با وجود اینکه شبکه های تبلیغاتی بیشتر از یک دهه است که اینترنت را در مشت خود گرفته اند و در حال بهینه سازی واحد های تبلیغاتی توسط هدف قرار دادن کاربران، ارتباط برقرار کردن و به کار بردن خلاقیت هستند، هیچ کدام نتوانستند چیدمان تبلیغات در صفحه را بهبود ببخشند. AdPushup با بهینه سازی چیدمان تبلیغات در صفحه از نمایش آگهی های مزاحم جلوگیری می کند و سود حاصل از تبلیغات وبسایت را بیشتر از شبکه های تبلیغاتی می کند. با بوجود آوردن یک سازمان شفاف ابتدا سعی کرده اند سرمایه ی اولیه جمع آوری کنند، سپس به راه اندازی یک دفتر پرداختند و بعد روی بخش بازاریابی تمرکز کردند.

Paytm

این شرکت با در اختیار داشتن 80 میلیون کیف پول موبایلی به خود می بالد و هر ماه بیش از 15 میلیون سفارش جدید دریافت می کند. این شرکت توانسته تجارت موبایلی هند را تکامل ببخشد. این استارتاپ برای تجارت الکترونیکی روش های پرداخت وجه در نظر می گیرد و از کیف پول های نیمه بسته ی تایید شده استفاده می کند. برای خرید پیتزا از Domino گرفته تا استفاده از Zivame و Uber می توان از این برنامه استفاه کرد.

Redbus

تصور این مسئله که برای مدت زیادی هیچ برنامه ای مانند Redbus وجود نداشته غیرقابل باور به نظر می رسد. به جای این برنامه MakeMyTrip و Yatra مسافران را جلب می کردند. با توجه به تعداد زیاد تقاضا برای استفاده از قطار و هواپیما چرا اتوبوس ها کنار گذاشته شدند؟ این سوال متقاعد کننده به Redbus زندگی بخشید. حالا این استارتاپ توسط گروه ibibio به قیمت 138 میلیون دلار خریداری شده است.

InMobi

در نگاهی به 50 شرکت برتر در سال 2013 متوجه شدند که پیشرفت های بین المللی و رشد تصاعدی InMobi می تواند با غول هایی مانند اپل، فیسبوک و گوگل رقابت کند. نوآوری آن ها در علم اطلاعات این است که به دنبال DNA رشد استارتاپ ها بگردند و به بیان خودشان قصد دارند درک رفتار های کاربر را دموکراتیزه کنند.

این لیست ممکن است به نظر کامل نباشد ولی می تواند تصوری کلی از اکوسیستم های هندی در اختیار شما قرار دهد که چهارمین رتبه ی جهانی را در این زمینه به خود اختصاص داده.

سرمایه گذاری های اخیر

بین سال های 2010 و 2014 سرمایه ی شرکت سرمایه گذاری Angel از 4.2 میلیون دلار 8 برابر شد و به 32.2 میلیون دلار رسید. این استارتاپ چگونه توانست دارایی هایش را توسعه دهد؟ این پول چگونه می تواند به رشد آن ها کمک کند؟ بهتر است به چند مثال نگاهی بیندازیم.

Chaayos

Chaayos برگ های چای را بصورت جزئی می فروشد. یعنی با استفاده از مراکز چای این محصول را می گیرد و به شیوه ی خود نوشیدنی درست می کند. سپس کتری های نوآورانه ای طراجی کرده که با آن یک لیتر چای تحویل می دهد و این چای به مدت یک ساعت و نیم گرم باقی می ماند.

در اولین دور سرمایه گذاری Chaayos به عنوان یک سرمایه گذار غیر تکنولوژیکی شناخته شد. امسال Tiger Global حدود پنج میلیوند دلار در چرخه ی بودجه ی چای سرمایه گذاری کرده. این حرکت با همکاری بنیانگذاران Ola، Bhavish Aggarwal و Ankit Bhati انجام شد.

با وجود سرمایه ی بیشتر، این تولید کننده قصد دارد خدماتش را تا بمبئی، بنگلور و دهلی توسعه دهد و 50 فروشگاه جدید راه اندازی کند. همچنین از این سرمایه برای راه اندازی سرویس تحویل با استفاده از اپلیکیشن های تلفن همراه هم استفاده می کند. علاوه بر توسعه ی خدمات وابسته به تقاضای چای، Chaayos سعی می کند روی فروش نوشیدنی های بسته بندی شده که چند ماه پیش با شراکت آمازون و Ola معرفی کرده بود تمرکز کند.

Housing.com

در سال گذشته پورتال مشاور املاک Housing.com توانست از طریق SoftBank سرمایه ای به اندازه ی 90 میلیون دلار جمع آوری کند.

محصولاتی که ارائه می کردند دید کامل از تمام زوایای خانه و نقشه ی تقسیم بندی شهر از نظر قیمتی بوده. (یعنی خانه های مناطق مختلف شهر با توجه به قیمت روی نقشه مشخص شده بودند) آن ها تمرکز زیادی روی قسمت تحلیل و تجزیه اطلاعات داشتند و بخشی از سرمایه ی دریافتی را به آن اختصاص می دهند.

به غیر از سرمایه گذاری بسیاری که روی بخش جزئیات اطلاعات شده بود و توسعه ای که به شهر های دیگر پیدا کرده بود، کار مشاور املاک وابستگی زیادی به استخدام افراد با استعداد دارد.

Ola

Ola که در گذشته به نام تاکسی های Ola معروف بود با سرمایه گذاری دور پنجم توانست به 400 میلیون دلار دست پیدا کند. این سرمایه گذاری ها توسط شرکت هایی مانند DST Global و Falcon Edge Capital و گروه های سرمایه گذاری مثل SoftBank، Tiger Global، Steadview Capital و Accel partners از ایالات متحده انجام شده بود. شرکت تاکسیرانی TaxiForSure با توسعه ی خدمات و پیشرفتی که داشته توانسته به 100 میلیون دلار سرمایه دست پیدا کند.

تنوع خدمات آن ها در طی سال های اخیر افزایش پیدا کرده مثل ماشین های مینی، سدان(شاسی بلند)، Auto، تاکسی و کافه (تحویل غذا). Ola برنامه دارد برای بهبود خدمات مشتریان و رانندگان در هر بازار فروش، سفارشات دریافتی را منطقه بندی کند و روی این کار سرمایه گذاری کند. Ola قصد دارد تا پایان سال جاری در 200 کشور فعالیت داشته باشد.

در شرایطی که Ola با بانک دولتی هند شریک شده رانندگان می توانند از وام هایی با بازپرداخت روزانه استفاده کنند و ماشین هایی با قیمت پایین تر خریداری کنند. Ola این برنامه را به بیش از 100000 راننده در سراسر هند پیشنهاد می دهد.

پول های بین المللی که به هند وارد می شوند

علاقه ی سرمایه گذاران خارجی به هند می توانند به فاکتور های بسیاری وابسته باشد ولی مهم ترین آن ها این است که با توجه به تکامل صنعت موبایل تعداد مشتریان روز به روز رو به افزایش است.

money-budget-finance-520x288

بعلاوه تمرکز هند روی شرکت Tiger Global، که در نیویورک قرار گرفته باعث جلب دیگر سرمایه گذاران خارجی شده و آن ها را به هند ترغیب کرده است.

سرمایه گذاری های هنگفت روی نوآوری های هندی به یک سرگرمی جهانی تبدیل شده. در ادامه نمونه هایی از سرمایه گذاری خارجی روی استارتاپ های هندی نوشته شده است:

 • Tiger Global در طی 4 ماه اول سال 2015 سرمایه گذار برتر هند شناخته شد. استارتاپ های هندی در 18 پروژه از 26 پروژه ی سرمایه گذاری شده ی آن ها در سال 2015 نقش داشتند. این شرکت هنوز مراحل اولیه ی سرمایه گذاری در هند را پشت سر می گذارد.
 • Tiger Global با پرداخت 422 میلیون دلار یکی از سرمایه گذاران برتر هند در سال 2014 بوده. با توجه به این شروع خوب، بعد از ماه آوریل با سرمایه گذاری فوق العاده زیاد روی Flipkart کل مبلغ پرداخت شده در سال 2014 را به 2 میلیارد دلار رساند.
 • بعد ازآن یک سرمایه گذار روسی به نام یوری میلنر به میزان 352 میلیون دلار سرمایه گذاری کرد.
 • تلکام ژاپن (Softbank غولپیکر) در سال 2014 در هند 282 میلیون دلار سرمایه گذاری کرد.
 • در طی همین مدت در سال گذشته شرکت VC متعلق به شرکای Nexus که بزرگترین رقیب VC در کشور بود 73 میلیون دلار سرمایه گذاری کرد و به دنبال آن مرکز کالاری در طی 6 قرارداد 45 میلیون دلار سرمایه گذاری کرد.
 • شرکت VC مرکز سکویا به اندازه ی 208 میلیون دلار سرمایه گذاری کرد و این مبلغ را در طی 4 ماه و از طریق 14 قرار داد پرداخت کرد.
 • شرکای Accel یکی از اولین سرمایه گذاران در هند، سرمایه گذاری های مختلفی را در شرکت های تکنولوژی اینترنتی انجام دادند و مقدار آن ها از نیم تا 50 میلیون دلار متفاوت بوده است.
 • دیگر سرمایه گذاران خارجی که افق سرمایه های هند را از سال 2009 شکل دادند به 500 استارتاپ محدود می شوند. در بین این استارتاپ ها Capital Partner هم قرار گرفته است.

سرمایه گذاران فعال در حوزه ی استارتاپ های هندی

بر اساس اطلاعاتی که توسط YourStory در سال 2014 منتشر شد، شرکای هلیون با توجه به مجموع قرارداد ها در صدر لیست سرمایه گذاران قرار گرفته بودند و به دنبال آن مرکز سکویا، Blume Ventures، مرکز کالاری و شرکای Accel قرار گرفته بودند.

همانطور که نمودار بعدی مشاهده می کنید، با قرار گرفتن Tiger Global در صدر جدول 2015، ترتیب ها بهم ریخته شدند. آن ها با عقد 11 قرارداد به مقدار 269 میلیون دلار سرمایه گذاری انجام دادند. به دنبال آن مرکز سکویا 208 میلیون دلار را در طی 14 قرارداد پرداخت کرد و مرکز Steadview  با دو قرارداد به اندازه ی 107 میلیون دلار سرمایه گذاری کرد.

وقتی صحبت از شهر هایی می شود که استارتاپ های بزرگ در آن شکل گرفتند، بنگلور با 2.43 میلیارد دلار در صدر لیست قرار می گیرد و بعد از آن دهلی با 1.43 میلیارد و بمبئی در رتبه ی سوم با 610 میلیون دلار قرار می گیرند.

اگر بخواهیم با توجه به موضوعات سرمایه گذاری آن ها را دسته بندی کنیم به طرز غافل گیر کننده ای متوجه می شویم که تجارت الکترونیکی با اختصاص 3.23 میلیارد بیشترین مقدار بودجه را به خود اختصاص داده و بعد از آن اینترنت و بعد اپلیکیشن های موبایل بیشترین سرمایه را به خود اختصاص داده اند.

با روند سرمایه گذاری ها و غیر ممکن بودن خروج از هند، شرایط اطمینان بخش است.

با توجه به گزارشی که در سال 2015 تهیه شد، این موقعیت های استراتژیک موقعیت مناسبی برای زایندگی و توسعه و پیشرفت زمینه های مشابه در آینده فراهم می کنند.

فعالیت های دیگر هند

یک استارتاپ به نام Traxcn که به شناسایی قرارداد های دخیل در استارتاپ ها می پردازد اطلاعاتی فراهم کرده.

در سال 2014 43 استارتاپ توسعه پیدا کردند و در سال جاری تا به اینجای کار این عدد به 41 رسیده است. این استارتاپ ها به تنهایی جای پیشرفت بسیاری دارند. در این 41 استارتاپ تنها دو استارتاپ توسط شرکت های بزرگی مانند Godrej و Mahindra & Mahindra خریداری شدند.

این قراردادها تنها به رد و بدل شدن سرمایه محدود نمی شوند بلکه با این پیشرفت ها، استارتاپ های جوان انگیزه ی زیادی برای فعالیت پیدا می کنند.

با وجود Housing.com  که اخیرا توانسته بورس دولتی دریافت کند بهتر است به یک سری دیگر از این قرارداد ها که توانسته اند به بازار بورس برسند نگاهی بیندازیم:

 • Livspace توانسته در دومین قرارداد امسال با Dwll.in که یک شبکه ی آنلاین برای طراحان داخلی است همکاری کند.
 • بزرگترین موتور جستجوی پزشکان آسیا به نام Pratco توانسته با Fitho همکاری کند که این شرکت مختص خدمات ارائه دهنده راه حل تناسب اندام دیجیتالی است.
 • MakeMyTrip توانست در ماه آوریل با Mygola که یک شرکت برنامه ریز برای مسافرت است همکاری کند.
 • Snapdeal توانست با کمک FreeCharge بزرگترین و قدرتمندترین اکوسیستم تجارت دیجیتالی را پایه ریزی کند.

برای مشخص شدن تمام فعالیت ها یک اینفوگرافی از تمام فعالیت های 3 تا 4 سال اخیر تهیه شده است:

این رشد ناگهانی به چه علتی اتفاق افتاده است؟

بهتر است به بعضی از موقعیت های استراتژیکی که باعث ایجاد انگیزه در خریداران می شود نگاهی بیندازیم:

 1. وقتی استارتاپی از سوی شرکت بزرگی خریداری می شود موقعیت مناسبی فراهم می شود و خریداران به محض اینکه موقعیت مناسب بوجود می آید دست به کار می شوند.
 2. برای اینکه دسترسی جغرافیایی خودشان را توسعه دهند.
 3. برای اینکه تعداد مشتریان پایه ای خودشان را افزایش دهند.
 4. برای اینکه کسب و کارشان را توسعه دهند.
 5. گاهی اوقات خریدار به دنبال یک عملکرد پرسود است و گاهی تنها می خواهد از این فعالیت ها کناره گیری کند.
 6. برای افزایش دارایی های معنوی.
 7. برای دفاع در برابر رقابت ها.
 8. برای سرمایه گذاری در فعالیت های دیگر شرکت ها.

 خریداری که در هند فعالیت می کند روی یک یا دو دلیل از دلایل بالا تمرکز می کند و بعد به پیش می رود.

پیشرفت های بین المللی: این واقعه به چه معناست؟

می گویند بهترین راه برای درک آینده این است که گذشته را خوب درک کنیم. اگر تمرکز شما روی توسعه ی محصول و یا ارائه دادن خدمات و مزایا است، باید بتوانید با صراحت در مورد استراتژی های آینده ی شرکت بحث کنید.

در اوایل سال 2015 توییتر ZipDialرا خریداری کرد. یک شرکت تحلیلی و بازاریابی موبایلی که در بنگلر راه اندازی شده است. ZipDial پلتفورمی برای بازاریابی موبایلی است که عنوان های مهمی در لیست مشتریان او قرار گرفته اند مثل: Unilever، دیزنی، ژیلت، آمازون، فیسبوک و البته توییتر. در کشوری مثل هند که مصرف اینترنت هنوز نسبت به کشور های غربی خیلی اندک است، توییتر برنامه دارد محتوای وبسایت را توسط پیام کوتاه به تعداد زیادی از کاربران تلفن بدون اینترنت ارسال کند.

در ماه ژانویه ی سال 2014، فیسبوک یکی از استارتاپ های متعلق به بنگلور به نام Little Eye Labs را خریداری کرد. این استارتاپ یک نرم افزار ابزاری بوجود آورده که عملکرد اپلیکیشن های اندرویید را تحلیل می کند. قراردادی که میان دو شرکت منعقد شد حدود 10 الی 15 میلیون دلار گزارش شده. کاملا مشخص است که فیسبوک با بستن این قرار داد سعی داشته توسعه ی فیسبوک از طریق تلفن همراه را پیشرفته تر کند. تاثیری که این نرم افزار روی فیسبوک دارد این است که می تواند کاری کند تعداد کاربران فیسبوک به بیشتر از یک میلیارد نفر برسند.

شایع شده در قراردادی بین یاهو و استارتاپی از بنگلور به نام Bookpad، یاهو این شرکت را که به تکنولوژی مدیریت مدارک مرتبط می شود خریداری کرده. این تصمیم برای یاهو منطقی به نظر می رسد چون نه تنها به فکر فضایی برای همکاری بین اسناد و مدارک است تا با همتایانش مثل مایکروسافت، گوگل و دراپ باکس رقابت کند بلکه با توجه به توانایی های کاری مهندسان Bookpad کارمندان مناسبی به شرکت اضافه می شوند.

فعال کننده های اکوسیستم های استارتاپی هند

استارتاپ هایی که در هند بوجود آمدند باعث رشد و پیشرفت دیگر استارتاپ ها شده اند. توانمندسازها، شتاب دهنده ها و مراکز رشد شرکت هایی هستند که ابزار های تصمیم گیری در اختیار استارتاپ ها می گذارند و آن ها را راهنمایی می کنند. از توصیه هایی مربوط به قوانین دولتی گرفته تا عمل کردن به عنوان شتاب دهنده در کسب و کار، می توانند سرمایه گذارهای جوان را به بلوغ برسانند.

فعال کننده هایی مانند NASSCOM و iSpirt عوامل مهم اکوسیستم را بهم مرتبط می کنند از جمله مراکز رشد، شتاب دهنده ها، سرمایه گذاران، گروه های پشتیبانی، مربیان و شرکت های فن آوری هستند.

shutterstock_69807301-1-520x509

تمرکز اصلی آن ها در تهیه ی سرمایه برای استارتاپ ها و حمایت از آن هاست. در بخش زیر نمونه و تاریخ مختصری از فعالیت هایی که تا به حال انجام داده اند آمده است.

10000 استارتاپ NASSCOM

این شرکت با ابتکاری بلند پروازانه کارش را شروع کرد و آن را 10000 استارتاپ نامید و توانست اکوسیستم استارتاپ در هند را تا 10 برابر بهبود ببخشد. این برنامه توسط مایکروسافت، گوگل، اینتل، وریساین و کوتاک حمایت می شود.

10000 استارتاپ تلاش می کند که بین 10000 استارتاپ هندی همکاری بوجود آورد و سرمایه ی لازم را در اختیار آن ها قرار دهد و به عبارتی از آن ها حمایت کند.

این برنامه در طی 10 سال آینده انجام می شود. این برنامه تا به حال توانسته روی بیش از 150 استارتاپ مرتبط با تکنولوژی اثر مثبت داشته باشد. همچنین سرمایه ی آن ها را توسعه داده، بین استارتاپ های همکاری بوجود آورده و با ابتکاری که داشته مشتری و اعضایی آماده به کار یافته است.

iSPIRT

iSPIRT یک منبع اندیشه است و به پیشرفت شرکت هایی اختصاص داده شده که محصولات نرم افزاری تولید می کنند. کار این شرکت با NASSCOM متفاوت است چون NASSCOM تنها یک چارچوب تجاری دارد و انجمنی صنعتی است. آن ها به دنبال این هستند که موفقیت سیلیکون ولی را در این شرکت و در هند که توسط شاراد شارما رهبری می شود تکرار کنند.

ایده های نهایی شده

سرمایه گذاران هندی مانند سرمایه گذاران خارجی با بیرون آمدن از شرایط دشوار و تکیه بر آزمون و خطا، تصمیم گیرنده های خیلی مطلعی شده اند. ولی فعالیت های سرمایه گذاری هنوز از مهم ترین عوامل پیشرفت اکوسیستم استارتاپ محسوب می شوند.

 • به طور متوسط ارزش یک استارتاپ هندی 2.3 میلیون دلار است که این عدد در مقایسه با استارتاپ های 4.2 میلیون دلاری آمریکا هنوز کمتر است.
 • 43 درصد از سازمان های دیجیتالی یا تولید کننده ها، روی بازار های جهانی تمرکز می کنند در حالیکه 28 درصد از آن ها هنوز هم روی تکنولوژی های منطقه ای محدود شده اند.
 • 59 درصد از استارتاپ ها به کسب و کارهایی تعلق گرفته که به ارائه ی سرویس به مشتریان مربوط می شود. 37 درصد از آن ها مربوط به کسب و کارهایی ست که به دیگر مشاغل خدمات می رساند و در 4 درصد دیگر آن ها خدمات بطور مشترک بین این دو حیطه رد و بدل می شود. این اکوسیستم باید در جهت حفاظت از سرمایه هایی که بدست آورده شدیدا تلاش کند.

بهتر است به نکات کلیدی فکر کنیم.

انتخاب درست اکوسیستم هند چیست؟

 • استخدام، کسب فناوری، تثبیت بازار و جذب مشتری از عوامل مهم برای رشد استارتاپ های هندی هستند.
 • با افزایش شتاب در هند، سرمایه گذاران فرصتی برای خروج پیدا می کنند.
 • استارتاپ ها به دنبال اهداف نوآورانه هستند تا افراد با استعداد را جذب کنند.

انتخاب اشتباه اکوسیستم هند چیست؟

 • استارتاپ های هندی عادت دارند که از استارتاپ های خارجی تقلید کنند.
 • معمولا هیچ برنامه ی مرحله ای مناسبی ندارند.
 • برای افزایش قوانین حمایتی دولتی به تلاش های مستقیم نیاز است مثل سهولت انجام تجارت، مشوق های مالیاتی، شرکت در قرارداد های دولتی و در دسترس بودن سرمایه.

اکوسیستم های دیگر چه چیزی از اکوسیستم هند می آموزند؟

 • استارتاپ هایی که برای تحکیم خود با استارتاپ های دیگر همکاری می کنند و آن ها را می خرند.
 • کارآفرینان موفق برای حمایت از استارتاپ های نوپا پا پیش می گذارند و از روش های مختلف آن ها را راهنمایی می کنند.
 • کارآفرینان جوانی که حدود 73 درصد از مدیران و موسسان را تشکیل می دهند کمتر از 36 سال سن دارند.
 • کارآفرینان زن در اقتصاد نوآوری نقش تثبیت شده تری پیدا می کنند.

تعداد زیادی از شرکت ها خودشان را برای فروش سهام آماده می کنند ولی واقعیت این است که این امکان، آن سوی آب ها اتفاق می افتد و نه در هند.

پیش بینی هایی که برای آینده ی استارتاپ ها انجام شده بیشتر به اعداد و ارقام محدود شده است. ولی نمی توان از علاقه ای که این شرکت ها تا به حال از خود نشان داده اند صرف نظر کرد.

4 دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *