شرکت‌های فعال در عرصه فناوری مدتی است بازار جدیدی برای خود پیدا کرده‌اند این بازار را تکنولوژهای هوشمند پوشیدنی می‌نامند و شاهد روانه شدن محصولات مختلفی به این بازار هستیم، این محصولات که بیشتر دستبند و ساعت هوشمند را تشکیل می‌دهد روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کنند و کاربران سعی دارند به نوعی این محصولات هوشمند جدید را نوبر کنند.

در این بین ساعت‌های هوشمند طرفداران بیشتری دارند و این‌طور که پیداست شرکت‌های تولید کننده نیز محبوبیت ساعت‌های هوشمند را درک کرده‌اند و سعی دارند هرچه بیشتر از این آب گله آلود ماهی بگیرند. از طرف دیگر گوگل نیز با عرضه سیستم‌عامل اندروید ویر (Android Wear) به این بازار رونق بخشیده است.

این روزها ممکن نیست صحبت از محصولات هوشمند به میان آید و نامی از سامسونگ مطرح نشود، این شرکت که با عرضه گوشی‌های هوشمند توانست کار و کاسبی سکه‌ای برای خود دست و پا کند، نتوانست در مقابل وسوسه بازار برای ساعت‌های هوشمند مقاومت کند و فناوری‌های پوشیدنی خود را روانه بازار کرده است.

samsung-gear-live 2
همان‌طور که از سامسونگ انتظار می‌رود در زمینه تجهیزات پوشیدنی هوشمند نیز محصولات متفاوتی را روانه بازار کرده است اما از قرار معلوم از بین این تجهیزات، ساعت هوشمند گیر لایو (Gear Live) سامسونگ حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. این ساعت هوشمند از لحاظ زیبا شناختی، بسیار زیبا طراحی شده است و وزن آن نیز نه زیاد است و نه کم، با این حساب کاربر در حین تعامل با این ساعت هوشمند به هیچ وجه احساس بدی نخواهد داشت. ناگفته نماند که ابعاد ساعت هوشمند سامسونگ گیر لایو ممکن است برای مچ دست خانم‌ها کمی بزرگ‌ به نظر برسد.

سامسونگ، گیر لایو را حسابی تحویل گرفته است و این ساعت هوشمند به سیستم‌عامل اندروید ویر مجهز است، اندروید به کار گرفته شده در این ساعت هوشمند در واقع نسخه‌ای فشرده از اندروید ۴.۴ است. کاربران قادر هستند این ساعت هوشمند را به گوشی اندرویدی خود متصل کنند، این فرآیند از طریق نصب اپلیکیشن به خصوصی بر روی گوشی انجام می‌شود. پس از نصب، امکان اعمال تنظیمات بر روی ساعت هوشمند از روی گوشی میسر می‌شود.

آیتم‌های مختلفی در صفحه اصلی ساعت هوشمند گیر لایو نمایش داده می‌شود، اطلاعات هواشناسی، تبدیل واحد‌های پول و زمان، ارزش سهام، اخبار و سایر مواردی که از نظر کاربر مهم هستند در صفحه‌اصلی نمایش داده می‌شود. در قسمت بالا نیز کاربر می‌تواند به منوی نوتیفیکیشن‌ها دسترسی داشته باشد.

اگر از طرفداران اندروید باشید بدون شک Google Now را می‌شناسید، این ویژگی پرطرفدار در ساعت‌های هوشمند اندرویدی نیز تعبیه شده و گیر لایو سامسونگ از آن بی‌نصیب نیست. این امکانات به کاربر کمک‌ می‌کنند بدون اینکه نیاز به بررسی اطلاعات مورد نیاز بر روی گوشی باشد،‌ در یک نگاه و با چرخش مچ دست مطالب دلخواه خود را بر روی صفحه‌ ساعت هوشمند گیر لایو سامسونگ بررسی کند.

همان‌طور که گفته شد Google Now در گلکسی گیر لایو تعبیه شده است، امکانات مختلف ابزار جستجوی صوتی بی‌نظیر گوگل باعث شده است تجربه کاربری بسیار متفاوتی در این ساعت هوشمند سامسونگ برای کاربر به ارمغان آورده شود. برای نمونه اگر کاربر در حین پیاده روی از مقصدی به مقصد دیگر است تنها کافی است ساعت هوشمند را به صورت خود نزدیک کرده و از Google Now بپرسد که تا مقصد چند قدم دیگر پیاده راه مانده است، یا حتی برای تفریح هم که شده اسامی پایتخت‌ کشورهای جهان را از بپرسد و در طول مسیر راه خود را سرگرم کند.

samsung-gear-live 3

اگر به خاطر داشته باشید اشاره کردیم که منوی نوتیفیکیشن‌ها در ساعت هوشمند گیر لایو سامسونگ به راحتی در دسترس است، این ویژگی به کاربر کمک می‌کند تا بدون نیاز به گوشی هوشمند به تمامی نوتیفیکیشن‌های دریافت شده بر روی صفحه‌نمایش گیر لایو به راحتی دسترسی داشته باشد. این امر برای مواقعی که سر کاربر شلوغ است به کار می‌آید، با این حساب بدون نیاز به در آوردن گوشی هوشمند از جیب، می‌توانید ایمیل‌ها را بر روی گیر لایو مطالعه کنید، به توئییت‌ها دسترسی داشته باشد و سایر نوتیفیکیشن‌ها را مدیریت کنید.

گیر لایو نیز مانند سایر ساعت‌های هوشمند به اپلیکیشن‌های سلامتی مجهز است، اپلیکیشن گوگل فیت در این ساعت هوشمند به خوبی وظیفه رصد کردن فعالیت‌های روزانه را به عهده می‌گیرد. ناگفته نماند که گیر لایو به سنسور تشخیص ضربان قلب نیز مجهز است، این ویژگی باعث می‌شود کاربر بتواند در چند ثانیه،‌گزارشی از ضربان قلب خود داشته باشد. البته برای استخراج گزارش دقیق باید چند ثانیه‌ای ساکت و بی‌حرکت بمانید.

اندروید ویر به تنهایی امکانات زیادی را بر روی گیر لایو به ارمغان آورده است اما اپلیکیشن‌های جانبی نصب شده بر روی این ساعت هوشند باعث شده تا کارایی آن دوچندان شود. اپلیکیشن نقشه خوان گوگل مپز یکی از این موارد است که به جهت‌یابی سریع کاربر تنها با نگاه بر روی صفحه‌نمایش کمک شایانی می‌کند. از طرف دیگر استفاده از گوگل مپز بر روی گیر لایو در حین رانندگی نیز بسیار راحت است و باعث می‌شود مسیریابی بدون پرت شدن حواس راننده انجام شود.

اپلیکیشن Lyft نیز در گیر لایو تعبیه شده است،‌ به این ترتیب کاربر در زمان نیاز به تاکسی کافیست تا جمله OK Google, order me a cab را با صدای بلند برای این ساعت هوشمند بخواند، فرآیند درخواست تاکسی و اعلام موقعیت فعلی مسافر را اپلیکیشن Lyft با هوشمندی تمام انجام می‌دهد. البته ساعت‌های هوشمند هنوز در ابتدای راه هستند و بدون شک به تعداد این اپلیکیشن‌های کاربردی در آینده اضافه خواهد شد.

تا اینجا از مزایای گیر لایو زیاد صحبت کردیم اما این امر به این معنا نیست که ساعت هوشمند جدید سامسونگ معایبی نداشته باشد. برای نمونه انتظار داشتیم باتری گیر لایو سه تا چهار روز دوام بیاورد اما عمر شارژ باتری این ساعت به بیشتر از دو روز قد نمی‌دهد.

Samsung-Gear-Live 4
اگر خاطر شما باشد در بالا ذکر کردیم که نوتیفیکیشن‌ها در این ساعت به خوبی نمایش داده می‌شود اما اگر تعداد این نوتیفیکیشن‌ها بیشتر از اندازه شود دیگر سرسام آور می‌شوند. برای نمونه فرض کنید توئیتی منتشر کرده‌اید که پاسخ زیادی در پی داشته است،‌اینجاست که شاید مجبور شوید برای قطع نوتیفیکیشن‌های گیر لایو، دست به دامان اپلیکیشن نصب شده این ساعت هوشمند بر روی گوشی همراه شوید.

گیر لایو با نوتیفیکیشن‌هایی که به صورت گروهی دریافت می‌شوند تعامل خوبی دارد اما هیچ‌ راه سریعی برای قطع کردن نوتیفیکیشن‌های یک اپلیکیشن به خصوص وجود ندارد. جالب اینجاست که گیر لایو، تنظیماتی را که برای نوتیفیکیشن‌ها در ساعت هوشمند انجام داده‌اید را تشخیص داده و آنها را برای ساعت هوشمند نیز اعمال می‌کند.

صفحه‌نمایش گیر لایو نیز در زیر نور آفتاب به راحتی رویت نمی‌شود. این امر به حدی است که گاهی اوقات مجبور می‌شوید با دست دیگر خود بر روی صفحه‌نمایش سایه ایجاد کنید. این امر به خصوص برای افرادی که زمان زیادی از روز را در زیر آفتاب به سر می‌برند دردسر ساز می‌شود.

ناگفته نماند که بعضی اپلیکیشن‌ها نیز در حین کار هنگ می‌کردند که این امر با توجه به نوظهور بودن این محصول در بازار دور از انتظار نیست. گوگل نیز آپدیت‌های منظمی برای این اندروید ویر منتشر می‌کند که با نصب و تجهیز گیر لایو به جدیدترین آپدیت‌ها امید‌واریم شاهد کاهش باگ‌های نرم‌افزاری باشیم.

به هر ترتیب باید گفت سامسونگ با معرفی گیر لایو قدم بزرگی در تولید ساعت‌های هوشمند برداشته است،‌ اگر از طرفداران تجهیزات پوشیدتی هوشمند هستید حتماً‌ ساعت هوشمند گیر لایو را جز انتخاب‌های خود قرار دهید. مطمئن باشید تجربه جدیدی در صدور دستورات صوتی و دسترسی به اطلاعات مورد نیاز با گیر لایو خواهید داشت، این تجربه به اندازه‌ای لذت بخش است که به جرات می‌توان گفت از خرید این ساعت هوشمند به هیچ وجه پشیمان نخواهید شد.

سامسونگ گیر لایو را با قیمت ۱۹۹ دلار روانه کارزار ساعت‌های هوشمند کرده است.

2 thoughts on “سامسونگ گیر لایو ساعت هوشمندی برای تمام فصول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *