این روزها شاهد نفوذ فناوری‌های نوین به تمامی جوانب زندگی هستیم. در این بین تجهیزات آموزشی هوشمندِ مختلفی همچون برد و کیت آموزشی هم قدم به مدرسه‌ها گذاشته‌اند که نحوه تعامل معلم و دانش آموز با تخته سیاه را دگرگون کرده‌اند، با این حساب خالی از لطف نیست اگر نگاهی به تجهیزات هوشمند آموزشی داشته باشیم و فناوری‌ها و نقاط ضعف و قدرت آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

اگر از خواننده‌های قدیمی و ریش‌ سفید پارسیش هستید، حتماً به خاطر دارید که تخته سیاه، سال‌های زیادی در کلاس‌های آموزشی وظیفه تعامل معلم با دانش آموز را بر عهده گرفته بود. استفاده از تخته سیاه مزایای زیادی نداشت و از طرف دیگر به کارگیری گچ برای نوشتن بر روی صفحه تخته سیاه باعث شده بود مشکلات زیادی برای سلامت دانش‌آموزان و به‌ خصوص معلمین ایجاد شود.

با توجه به تمامی این موارد تخته سیاه رفته‌‌رفته جای خود را به تخته‌ سفید یا همان وایت برد داد. بر روی وایت برد با ماژیک مخصوصی می‌توان مطالب را ترسیم کرد. به این ترتیب سلامت معلم کمتر در خطر قرار می‌گرفت. اما از طرف دیگر صفحه روشن و براق وایت برد باعث می‌شد تا بازتاب نور در دراز مدت چشم دانش‌آموزان را اذیت کند. از طرف دیگر معلم چه با تخته سیاه و چه با وایت برد، ابزار به‌خصوصی در اختیار نداشت و مجبور بود تمامی مطالب آموزشی را با دست بر روی صفحه ترسیم کند.

حضور تخته‌های سیاه و سفید در کلاس‌های آموزشی ادامه داشت تا اینکه نهایتاً برد و کیت‌های هوشمند آموزشی به مشکلات معملین خاتمه دادند. با استفاده از بردهای هوشمند معلم به راحتی قادر است با انگشت یا قلم مخصوص با صفحه‌ برد تعامل برقرار کند. برد هوشمند، صفحه‌ هوشمند بزرگی است که به کامپیوتر متصل می‌شود و معلم تمامی امکاناتی را که بر روی کامپیوتر دارد می‌تواند به صفحه‌نمایش بزرگ برد هوشمند منتقل کند. به این ترتیب برای نمونه به جای اینکه معلم تصویر نقشه ایران را بر روی تخته با دست ترسیم کند به راحتی قادر است نقشه ایران را از داخل کامپیوتر بر روی صفحه‌ بزرگ برد هوشمند نمایش دهد.

برای راه‌اندازی یک کلاس مجهز به برد هوشمند به سه آیتم اصلی نیاز داریم. ابتدا برد هوشمند که می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد، دوم کامپیوتر و سومین آیتم هم دستگاه دیتا پروژکتور است. در این فرآیند اطلاعات نمایش داده شده بر روی صفحه‌نمایش کامپیوتر از طریق کابل تصویر به دیتا پروژکتور منتقل می‌شود، اگر خاطر شما باشد در مطلب راهنمای جامع خرید دیتا پروژکتور گفتیم که دستگاه دیتا پروژکتور وظیفه نمایش تصاویر را بر روی پرده نمایش با ابعاد بزرگ بر عهده دارد. در کلاس هوشمند دیتا پروژکتور به جای اینکه تصاویر را بر روی پرده نمایش به تصویر بکشد، اطلاعات دریافت شده از کامپیوتر را بر روی برد هوشمند به نمایش می‌گذارد. با این حساب می‌توان گفت در‌واقع معلم و دانش آموزان صفحه دِسکتاپ کامپیوتر را به صورت تمام و کمال و بدون هیچ محدودیتی بر روی برد مشاهده می‌کنند. نحوه تعامل معلم و دانش آموزان با برد هوشمند نیز بسیار راحت است و معلم به آسانی با انگشت یا قلمِ مخصوص می‌تواند مطالب مورد نیاز را بر روی صفحه‌نمایش برد هوشمند ترسیم کند.

بردهای هوشمند از فناوری‌های مختلفی استفاده می‌کنند، در بین این فناوری‌ها، بردهای هوشمندی که از فناوری آی‌آر (infera red) یا مادون قرمز بهره می‌گیرند به همراه بردهای هوشمند الکترومغناطیس، رواج بیشتری پیدا کرده‌اند. طرز کار این بردها نیز از زمین تا آسمان تفاوت دارد، این تفاوت به اندازه‌ای است که حتی کارشناسان آموزشی کشور، برد‌های آی‌آر را برای مقاطع بالای تحصیلی و بردهای الکترومغناطیس را برای مقاطع ابتدایی پیشنهاد می‌کنند.

بد نیست بدانید در کنار بردهای هوشمند کیت‌های هوشمندی نیز در بازار موجود است که باعث می‌شود وایت برد معمولی که هم‌ اکنون در کلاس استفاده می‌شود هوشمند شود. با این حساب پس از اینکه به فناوری‌های استفاده شده در بردهای هوشمند پرداختیم، به کیت‌های هوشمند آموزشی نیز اشاره‌ای خواهیم داشت.

برد هوشمند آی‌آر (infera red)

SmartBoard Touch

بردهای هوشمند آی‌آر در گروه گران‌ قیمت‌ترین بردهای هوشمند در کشور قرار می‌گیرند. این بردها مزایا و معایب خاص خود را دارند که در ادامه بیشتر در خصوص آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

در چهار طرف برد هوشمند آی‌آر،‌قسمتی برای ساطع کردن امواج مادون قرمز تعبیه شده است. مختصات برخورد این امواج بر روی سطح برد هوشمند با یکدیگر، توسط کامپیوتر شناسایی شده و باعث نقش بستنِ تصویر می‌شود. به این ترتیب در‌ واقع بردهای هوشمند آی‌آر از صفحه‌ هوشمند به‌خصوصی بهره نمی‌برند و یک صفحه‌ معمولی در داخل قابی قرار داده شده که از اطراف این قاب، امواج اینفرارد یا مادون قرمز ساطع می‌شود، این امر باعث می‌شود اگر به سطح برد هوشمند صدمه‌ای هم وارد شد هزینه تعمیر آن بسیار کمتر از بردهای هوشمند الکترومغناطیس باشد. از طرف دیگر همان‌گونه که پیشتر نیز اشاره شد، برای تعامل با بردهای هوشمند آی‌آر نیازی به قلم به‌ خصوصی نیست و با انگشت یا قلم معمولی می‌توان با بردهای هوشمند آی‌آر تعامل داشت، این امر باعث می‌شود در هزینه تأمین و همچنین تعمیر قلم نیز صرفه جویی شود. تمامی این موارد دست به دست هم داده‌اند تا بردهای هوشمند آی‌آر به بهترین گزینه در کلاس‌های آموزشی تبدیل شوند. البته ذکر این نکته نیز لازم است که برای مقاطع تحصیلی ابتدایی که دانش آموزان هنوز با استفاده مناسب از قلم آشنا نیستند پیشنهاد می‌شود برد هوشمند الکترومغناطیس تهیه شود.

برد هوشمند الکترومغناطیس

activboard

در پشت صفحه برد هوشمندِ الکترومغناطیس صفحه‌ای از مدارهای الکترونیکی حضور دارد که تماس قلم مخصوص را با صفحه‌ برد شناسایی کرده و ترسیم متون را انجام می‌دهد. به این ترتیب برای تعامل با برد هوشمند الکترومغناطیس حتماً نیاز به قلم مخصوص برد است. از طرف دیگر بر خلاف برد هوشمند آی‌آر، در بردهای هوشمند الکترومغناطیس شاهد حضور مدارهای الکترونیکی زیادی در پشت صفحه برد هستیم، این امر باعث می‌شود در صورت صدمه دیدن صفحه برد، تمامِ صفحه تعویض شود. همان‌گونه که اشاره شد برای تعامل با برد هوشمند الکترومغناطیس باید حتماً از قلم مخصوص استفاده کرد، این قلم اگر صدمه ببیند باید تعویض شود که این امر نیز هزینه‌ بر است. البته بردهای هوشمند الکترومغناطیس به لحاظ قیمتی در رده بردهای مقرون به صرفه بازار قرار می‌گیرند. تمامی این موارد باعث می‌شود تا برد الکترومغناطیس برای مدرسه‌های ابتدایی پیشنهاد کرد.

برد هوشمند آلترا سونیک (Ultra Sonic) یا فرا صوت

ultra sonic board

این بردهای هوشمند در گروه آخر بردهای هوشمند بازار قرار دارند و به لحاظ کیفیت در رده پایین‌تری نسبت به بردهای آی‌آر و الکترومغناطیس قرار می‌گیرند. در بردهای هوشمند آلترا صوت یک کیت آلتراسونیک در کنار صفحه برد تعبیه شده است، این کیت امواج صوتی را به روی سطح برد ساطع می‌کند و سپس با اتصال قلم مخصوص بر روی سطح برد باعث تشکیل تصویر می‌شود. در‌واقع بردهای آلترا سونیک به لحاظ فنی تفاوت‌های چندانی با کیت‌های هوشمند سازی صفحه‌ نمایش ندارند و به همین دلیل قیمت کمتری دارند. صفحه‌ بردهای هوشمند آلترا سونیک، تجهیزات به‌ خصوصی ندارد و در نتیجه اگر خراب شود به راحتی قابل تعمیر است. تنها قسمتی که در این بردها مهم است، قسمت آلتراسونیک برد است که عموما در بالا سمت راست یا چپ برد تعبیه می‌شود. برای تعامل با صفحه این بردها نیز حتماً باید از قلم مخصوص استفاده شود. در مجموع همان‌ گونه که اشاره شد، بردهای هوشمند آلترا سونیک به لحاظ کیفیت و دقت در پایین‌ترین رده فناوری‌های به خدمت گرفته شده در بردها قرار می‌گیرد.

کیت‌های هوشمند سازی سطوح

در کنار بردهای هوشمند، تجهیزات دیگری نیز برای هوشمند سازی یا تعامل پویا با یک سطح وجود دارد که به اصطلاح از آن‌ها با نام کیت‌های هوشمند یاد می‌شود. این کیت‌های هوشمند در‌ واقع دستگاه‌هایی هستند که می‌توانید آن‌ها را بسته به نوع فناوری که از آن بهره می‌برند در کنار دیتا پروژکتور یا تخته وایت برد و حتی پرده نمایش قرار دهید و سطح روی آنرا هوشمند یا تعاملی سازید. این کیت‌های هوشمند نیز با دو فناوری مختلف در بازار یافت می‌شوند، کیت‌های هوشمند آی‌آر و کیت‌های هوشمند آلترا سونیک که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کیت‌های هوشمند ساز آلترا سونیک

luiidia Ebeam

اگر خاطر شما باشد به بردهای هوشمند آلترا سونیک اشاره کردیم، کیت‌های هوشمند آلترا سونیک هم دقیقاً از همان شیوه استفاده می‌کنند، جالب است بدانید کیت هوشمند آلترا سونیک را بر روی صفحه برد نصب کرده و آنرا به جای برد هوشمند در بازار به فروش می‌رسانند. کیت‌های هوشمندی که از فناوری آلترا سونیک استفاده می‌کنند دقت بالایی دارند و یکی از مهمترین مزیت‌های این کیت‌ها قابل حمل بودن است. به این ترتیب یک معلم خصوصی با تهیه کیت آلترا سونیک و دستگاه دیتا پروژکتور به همراه یک کامپیوتر به راحتی می‌تواند یک وایت برد معمولی را تبدیل به برد هوشمند کند. لازم به ذکر است که این کیت‌ها برای استفاده حتماً به قلم مخصوص خود نیاز دارند.

کیت‌های هوشمند ساز آی‌آر

Ultra Sonic Smart Kit

اگر خاطر شما باشد گفتیم که در میان برد‌های هوشمند، بردهای آی‌آر از بهترین بردها در بازار ایران هستند؛ اما این امر در خصوص کیت‌های هوشمندی که از فناوری آی‌آر استفاده می‌کنند صدق نمی‌کنند و به همین دلیل کیت‌های هوشمند آی‌آر را در آخرین رده این لیست قرار داده‌ایم. این کیت‌ها در فاصله دور و عموما بر روی دیتا پروژکتور نصب می‌شوند، معلم نیز با قلم مخصوص قادر است تصاویر را بر روی تصویر شکل گرفته بر روی وایت برد ترسیم کند. از آنجایی که امواج مادون قرمز در گستره نور قرار دارند از قوانین نور پیروی کرده و به صورت خط مستقیم سیر می‌کنند. در نتیجه اگر بین کیت هوشمند آی‌آر و تخته وایت برد، مانعی وجود نداشته باشد، کیت هوشمند قادر است برخورد قلم مخصوص را با تخته شناسایی کرده و فرمان لازم را به کامپیوتر برای ترسیم تصاویر ارسال کند. به این ترتیب بزرگترین مشکلی که کیت‌های هوشمند آی‌آر دارند این است که اگر بین امواج ارسال شده از کیت و محل تلاقی قلم با تخته وایت برد، مانعی حضور داشته باشد، قلم بر روی برد هوشمند کار نمی‌کند. این امر باعث می‌شود تا معلم در حین تدریس همیشه مجبور باشد با زاویه به‌ خصوصی در جلوی تخته وایت برد قرار بگیرد. مشکل دیگری که هر دو کیت هوشند آی‌آر و آلترا سونیک دارند، نیاز این کیت‌ها به نمایش تصویر بر روی وایت‌برد است، اگر خاطر شما باشد، در مطلب راهنمای خرید جامع دیتا پروژکتور گفتیم که دستگاه‌های دیتا پروژکتور امروزی، نور بسیار زیادی را تولید و به صفحه روبرو ساطع می‌کنند. در کیت‌های هوشمند باید حتماً برای تشکیل تصویر و تعامل با آن از یک تخته سفید استفاده کرد، این تخته سفید باید به صورت مات درست شده باشد تا بازتاب نور را به چشم دانش‌آموزان برنگرداند؛ اما متأسفانه شاهد هستیم در بیشتر مدرسه‌ها از تخته وایت‌برد به همراه کیت هوشمند استفاده می‌کنند این امر باعث می‌شود نور شدیدِ دیتا پروژکتور مستقیماً به چشم دانش آموزان بازتاب داشته باشد.

در اینجا به پایان آشنایی با انواع بُرد و کیت‌های هوشمند رسیدیم، اگر شما هم تجربه‌ای در زمینه کار با بردهای هوشمند دارید، خواهشمندیم آنرا در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

One thought on “آشنایی با انواع برد و کیت‌های هوشمند آموزشی

  1. کیجانا گفت:

    سلام خیلی عالی میشد اگر در مورد رنج قیمت این تجهیزاتم صحبت کوچیکی میکردید
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *