در حالیکه اپلیکیشن های بازی به اپلیکیشن هایی تبدیل می شوند که می توانید از طریق آن ها به خرید بپردازید به نظر می رسد آینده ی تلفن های همراه برای سرگرمی شما با بازی پیش نمی رود، بلکه موقعیتی فراهم می کند که بصورت آنلاین خرید کنید. تجارت از طریق موبایل کم کم به واقعیت می پیوندد.

می خواهید بدانید چقدر از تلفن همراه برای نقل و انتقالات استفاده می شود؟ در این فصل شلوغ حدود 30% از سفارش های آنلاین از طریق تلفن همراه انجام می شوند. این عدد از سال گذشته تغییر بزرگی داشته بعلاوه نشان می دهد که آینده ی دولوپر های تلفن همراه خیلی روشن است.

بررسی رفتار آمریکایی ها در خرید آنلاین

از سال 2008 شاخص دیجیتالی Adobe یا ADI عملکرد آنلاین مشتریان آمریکایی ها را زیر نظر گرفت. تا آن زمان 4500 وبسایت تجاری بیشتر از یک تریلیون بار بازدید شدند و وبسایت های تجارت الکترونیک در ماه اکتبر سال 2014 به تنهایی 20 میلیارد بار بازدید شدند. به دنبال بررسی ها متوجه شدند که 70% از پولی که بصورت آنلاین پرداخت شد به خرید از 500 فروشنده ی برتر اختصاص یافته. همچنین پیش بینی هایی که برای خرید آنلاین سال گذشته در نظر گرفته شده بود تنها 1% از مبلغ کل خرید آنلاین واقعی را تشکیل می داد.

به بیان دیگر ADI به خوبی توانسته از پس ثبت عملکرد مشتری های آمریکایی بربیاید. با چشم های خودتان به اعداد و ارقام نگاهی بیندازید.

MTI1OTM0OTYzMDI2NjIwMzg2

بعضی از این یافته ها کمک می کنند که مشتریان بهترین زمان برای انجام سفارش را بدانند. به عنوان مثال ADI معتقد است بهترین روز برای خرید آنلاین روز شکرگزاری است که تمام فروشگاه ها بطور متوسط تا 24% تخفیف می خورند. اگر نمی توانید تا روز شکرگزاری منتظر بمانید می توانید در روزهای دیگری خرید آنلاین انجام بدهید. به عنوان مثال در روز 24 نوامبر قیمت ها به پایین ترین حد خودشان در کل فصل می رسند.

پول بیشتر ، استفاده از موبایل بیشتر

جالب ترین اطلاعات منتشر شده از ADI باید در مورد عملکرد های آنلاین روی تلفن همراه باشند.

در تمام کشور ها نرخ تجارت الکترونیک سر به فلک کشیده. ثبت سفارش آنلاین در سه سال گذشته دو برابر شده و این بررسی تنها در 12 مورد از 22 دسته بندی مختلف انجام شده است و در سال 2014 با 1.5 تریلیون دلار خرید به اوج خودش رسیده است. همانطور که در ADI ذکر شده با توجه به اعداد و ارقام سال گذشته، در تعطیلات سال جاری این رقم 28% افزایش خواهد داشت.

در هر صورت خرید آنلاین مسئله ی تازه ای نیست ولی رشد خرید آنلاینی که از طریق تلفن همراه انجام می شود به تازگی رواج پیدا کرده است.

در سال گذشته تجارت الکترونیک از طریق تلفن همراه تنها به بررسی وبسایت ها محدود می شد. مثلا مشتریان به وبسایت ها وارد می شدند تا ببینند بهترین قیمت در چه سایتی ارائه شده است یا کالایی مثل ماشین ظرفشویی را به ظاهر می دیدند تا بعدا با خرید آنلاین آن را سفارش دهند.

در سال 2014 ADI پیش بینی کرد کل روند خرید کالا از بررسی گرفته تا تحویل آن، با تلفن همراه افزایش پیدا خواهد کرد، مخصوصا توسط گوشی های هوشمند.

البته تبلت ها را از یاد نبریم. این وسایل گوشه گیر که کسی به آن توجه نمی کند وضعیت بدتری پیدا خواهد کرد. ممکن است تصور کرده باشید با صفحه نمایش بزرگ تبلت ها شاید بهترین وسیله برای خرید آنلاین باشند. وضعیت تبلت را از روزنامه وال استریت می خوانیم:

البته به نظر نمی رسد که تبلت ها کاملا کنار گذاشته شوند. با اینکه تلفن های هوشمند روز به روز بیشتر در مرکز توجه قرار می گیرند، تبلت ها هنوز هم در تجارت الکترونیک مقامشان را حفظ می کنند.

MTI1OTM1MjQ5NzE1NjY0MTQ2

با این اوصاف نقش تبلت ها روز به روز کمرنگ تر می شود. به عنوان مثال در سال 2013 تبلت ها دو برابر بیشتر از تلفن ها هوشمند استفاده می شدند ولی امسال وضعیت بصورتی شده که به یک اندازه از این دو وسیله استفاده می شوند. در این صورت اگر در سال آینده شاهد پیشی گرفتن تلفن همراه باشیم نباید به خاطر این قضیه متعجب شویم.

در مرکزیت این جهش (از خرید با تبلت به خرید با گوشی هوشمند) عاملی جز آسودگی مشتری تعیین کننده نیست. تا چند سال گذشته اپلیکیشن ها و وبسایت ها قابل استفاده نبودند ولی حالا برای تسهیل در خرید آنلاین بهینه سازی شده اند.

شخصا به خاطر ندارم که هیچ گاه بصورت آنلاین لباس خریده باشم. مخصوصا خرید کفش، که باید حتما پیش از خرید یک بار آن را بپوشم و از سایز آن مطمئن باشم.

ولی دیروز با استفاده از اپلیکیشن nordstrom یک جفت کفش خریدم. در محل کار بودم که به این فکر افتادم که به یک جفت کفش کار جدید نیاز دارم. به اندازه ی کافی وقت در اختیار نداشتم که به نزدیک ترین فروشگاه Nordstrom سری بزنم در نتیجه اپلیکیشن آن را دانلود کردم و به کفش ها نگاهی انداختم. ده دقیقه بعد خرید انجام شده بود و کفش ها در راه رسیدن به منزل بودند.

این مسئله برای دولوپر ها چه اهمیتی دارد؟

تمام صحبت های بالا به این منظور است که خبر های خوبی برای دولوپران و شرکت هایی که در آن ها به کار مشغول هستند در راه است. در گذشته برای موفقیت تنها یک روش وجود داشت. اپلیکیشنی بساز که به طرز وحشتناکی مورد استقبال قرار بگیرد. بعد آن را به قیمت 1 میلیارد دلار به فیسبوک بفروش. در نهایت این اپلیکیشن به صورت مجانی در دسترس کاربران قرار می گرفت.

نتیجه می گیریم که دولوپر های حد وسط وجود خارجی ندارند. افزایش درآمد دولوپر ها به حدی ست که 1.6% از آن ها چند برابر بقیه دستمزد دریافت می کنند. یعنی حدود نیمی از دولوپر ها اصلا کار نمی کنند.

بخشی از این تفاوت ها به خاطر زمینه های کاری مختلف دولوپر ها است. در حالیکه دسکتاپ، بازاری مناسب برای تبلیغات فراهم می کند، تبلیغات برای تلفن همراه به کندی پیش می رود. اینکه توجه بقیه را به آن جلب کنیم و وادارشان کنیم که برای تبلیغات موبایلی سرمایه گذاری کنند کار بسیار مشکلی است.

تجارت از طریق تلفن همراه روش دیگری ارائه می دهد

تجارت از طریق تلفن همراه که کمی بیشتر از یک چهارم تمام تجارت های الکترونیکی سال 2014 را به خود اختصاص می دهد، در سال 2018 نیمی از خرید های آنلاین را انجام می دهد. یعنی رشد تجارت موبایلی در طول زمان سه برابر افزایش داشته در حالیکه در همین مدت زمانی رشد تبلیغات روی تلفن همراه تنها 31% پیشرفت داشته است.

با توجه به این رشد آینده نگرانه، دولوپر های تلفن همراه تنها نباید به فکر ساخت اپلیکیشن های بازی یا برنامه های پخش ویدئو باشند بلکه کاربران باید بتوانند از طریق آن ها خرید کنند. با توجه به رشد بانکداری الکترونیکی لازم نیست دولوپر ها به دنبال ساخت اپلیکیشن برای شرکت ها باشند. آن ها می توانند برای خودشان اپلیکیشن بسازند.

همینطور که مشتریان با خرید از طریق تلفن همراه احساس راحتی می کنند، در آمد دولوپر ها از حالت خرید اپلیکیشن توسط کاربران به خرید کالا مبدل می شود. همچنین نقش دولوپر ها از خلق نوآوری به دریافت ارزش افزوده تبدیل می شود.

2 thoughts on “چرا تجارت موبایلی برای دولوپر ها خوب است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *