تلفن همراه در حال پیشرفت است و در بسیاری از صنایع سنتی تغییراتی بوجود آورده مثل حمل و نقل، اقامت، خدمات و خرده فروشی. به همین دلیل تجارت از طریق موبایل شدیدا افزایش پیدا کرده بطوری که انتظار می رود تا پایان سال سودی معادل 204 میلیارد دلار به کل جهان برسد.

وقتی مشتریان به تلفن همراه رو می آورند بیشتر به دنبال تجربه ی خرید آسان و راحت هستند. مثل کار کردن با Airbnb، Trunk Club، Uber ، YPlan. هر چقدر روند خرید از طریق موبایل ساده تر شود، رشد تجارت الکترونیک بیشتر می شود. با این حال فاصله ی زیادی بین گشت و گذار کردن در فضای مجازی و خرید کردن با تلفن همراه وجود دارد. به علاوه موانع زیادی بین مشتریان و تاجرانی که قصد دارند محصولشان را بفروشند وجود دارد.

چطور می توانیم از جایی که امروز قرار داریم و حالتی که تنها یک درصد از نقل و انتقالات مالی با تلفن همراه انجام می شود به جایی برسیم که این رقم به 30، 40 یا 50 درصد افزایش پیدا کند. تجارت از طریق موبایل چگونه در سالیان آینده تکامل پیدا می کند؟

برای خرید از طریق تلفن همراه از کیف پول دیجیتالی استفاده می شود

در طی 5 سال آینده شاهد بوجود آمدن کیف پول های دیجیتالی خواهیم بود. (اپلیکیشن و سخت افزار های پدید می آیند که می توانید بدون نیاز به اطلاعات کارت اعتباری، بصورت آنلاین خرید کنید) کیف پول دیجیتالی نخستین راه خرید در تلفن همراه خواهد بود و این تغییر بطور جدی در سال 2015 آغاز خواهد شد. ولی علت بوجود آمدن آن این نیست که مردم می خواهند کیف پول های توی کیف دستی شان را دور بیندازند.

ما هرجایی که می رویم، گوشی هوشمند به همراه داریم. از آن ها برای برقراری ارتباط، استفاده از مطالب آنلاین، خرید کردن و پر کردن اوقات خالی روز استفاده می کنیم. بطور متوسط افرادی که در ایالات متحده صاحب گوشی هوشمند هستند روزانه سه ساعت با آن وقت می گذرانند. این افزایش استفاده از تلفن همراه هم می تواند باعث رشد تجارت الکترونیک شود.

همه ی ما با اخبار رشد چشم گیر خرید آنلاین در ایام تعطیلات آشنایی داریم. چه خرید شما یک تلویزیون تخت بزرگ باشد که از سر میز شام سفارش می دهید، دانلود یک اپلیکیشن معروف برای پر کردن اوقات بیکاری، یا رزرو هتل برای تعطیلات بعدی باشد. شرکت من به نام Braintree شاهد رشد نقل و انتقالات از طریق تلفن همراه در روز تعطیلات شکرگزاری بود.

با این حال شکافی که بین جست و جوی آنلاین و خرید از طریق تلفن همراه وجود دارد سر جای خودش باقی می ماند. هنوز هم بسیاری از وبسایت های خرید آنلاین برای خرید روی تلفن همراه بهینه سازی نشده اند و مشتریان باید اطلاعات مربوط به کارت اعتباری خودشان را وارد کنند و پیش از خرید کالا صورت حساب دریافت کنند.

shutterstock_119978758

در این شرایط مشتریان کمتر ترغیب می شوند که از طریق تلفن همراه خرید کنند و شرایط ایده آل زمانی بوجود می آید که از کیف پول های دیجیتالی استفاده شود.

ایده ی کیف پول دیجیتالی مسئله ی جدیدی نیست، تنها برای جذب مخاطب زمان زیادی نیاز دارد. برنامه هایی مانند Apple Pay و PayPal می توانند این وضعیت را تغییر دهند.

نگرانی های امنیتی مشتریان را به سمت استفاده از کیف پول دیجیتالی هدایت می کند

در 15 سال اخیر، کیف پول های دیجیتالی مخصوصا آن هایی که به PayPal شباهت دارند موقعیتی فراهم کردند تا مشتریان با استفاده از تلفن همراه بدون نیاز به وارد کردن اطلاعات شخصی به پرداخت پول و خرید بپردازند. در این حالت امنیت مالی مشتریان بیشتر حفظ می شود. با این حال هنوز هم بخش زیادی از مشتریان حاضرند روند عادی خرید آنلاین را پشت سر بگذارند و تمام بخش فرم ها را تکمیل کنند.

با این وجود فروشگاه های بزرگ که در سراسر دنیا شناخته شده اند، فروشندگان معتبر، مشتریان و تاجران حالا متوجه شده اند که قرار دادن بخش های امنیتی اضافی لازم است و شیوه ی پرداخت آنلاینی که باید تمام جزئیات اقتصادی به وبسایت های بی شماری وارد شود به قدر کافی کارآمد و امن نیست.

به همین دلیل کیف پول دیجیتالی به کالایی ضروری تبدیل می شود که تاجران و مشتریانی که به دنبال تجارت الکترونیکی امن هستند از آن استفاده می کنند.

hightech_ecommerce

رواج پیدا کردن ابزار های پوشیدنی و پول الکترونیکی زمینه ی بازرگانی را تغییر می دهند

در سال های آینده وجود ابزار های پوشیدنی و پول الکترونیکی شیوه های انتخاب و خرید محصول را تغییر می دهند. با کمک شرکت های بزرگی مثل اپل، سامسونگ و پبل روز به روز زمان بیشتری صرف طراحی ابزار هایی می شود که روی دست قرار می گیرند. (یا حتی ابزار های کوچکتر)

در نتیجه ابزار هایی که در دسترس داریم برای برقراری با دنیای اطراف قابلیت بیشتری پیدا می کنند. ولی برای اینکه بتوانند به خوبی این کار را انجام دهند به حجم زیادی از اطلاعات شخصی ما احتیاج دارند. هر چیزی از محل زندگی گرفته تا خرید هایی که در گذشته انجام داده ایم استفاده می شود تا خواسته های ما را پیش بینی کنند  . در این صورت می توانیم به سادگی به سیستم هایی متصل شویم که لازم نیست هیچ اطلاعاتی به آن ها وارد کنیم.

هر چقدر از ابزار های پوشیدنی بیشتر برای گشت و گذار در نت و خرید استفاده کنید، تکنولوژی هوشیار می تواند شیوه های برقراری ارتباطی شما با دنیای اطراف را پیش بینی کند و بالاخره تمام این امکانات حیاتی می شوند. خرید آنلاین موقعیتی بوجود می آورد که مشتریان تجربه ی خرید از فروشگاه را تجربه کنند با این تفاوت که می توانند از طریق تلفن همراه به انتخاب و خرید کالا بپردازند.

تکنولوژی بلوتوث با انرژی پایین هم راه حل دیگری ست که در Venmo قرار داده شده و می تواند افراد را در منطقه ی مشخصی به هم متصل کند تا بتوانند برای هر مسئله ای به نقل و انتقال پول بپردازند مثل هزینه ی سفارش غذا یا خرید بلیط کنسرت. در این حالت به شماره ی تلفن یا آدرس ایمیل هم احتیاجی نیست. همینطور که ابزار های پوشیدنی با صفحه نمایش کوچک رواج پیدا می کنند وجود کیف پول دیجیتالی ضروری تر می شود.

مردم کالای کمتری می خرند و تجربیات بیشتری کسب می کنند

با رشد اقتصاد مشارکتی، مشتریان بیشتر برای تجربه های تازه پول خرج می کنند. با استفاده از Airbnb برای تعطیلات آخر هفته هتل رزرو می کنند یا برای نمایش ها بلیط تهیه می کنند. حجم این قبیل فعالیت های آنلاین از هر فصل تا فصل بعدی 50% افزایش پیدا می کند. بخش زیادی از پرداخت هایی که بصورت آنلاین انجام می شوند جهت مسافرت، شرکت در مسابقات فوتبال یا دیدن فیلم در سالن سینما است. در سال آینده بیشتر شاهد پدیده ی خریدن تجربیات و کنار گذاشته شدن خرید کالا خواهیم بود.

تجارت الکترونیکی بارخورد خوبی خواهد داشت

در چند سال اخیر عده ای ادعا می کردند که قرار است تجارت الکترونیکی با شکست روبرو شود. در آن زمان تصور کلی بر این پایه بود که تجارت الکترونیکی به خرید کالا از صفحات رسمی برند ها یا به اشتراک گذاشتن محصولات جدید در صفحات اجتماعی محدود می شود.

ولی تجارت الکترونیکی به وضوح گسترش پیدا کرده به این صورت که در حالت عادی خرید انجام می شود و در کنار آن در مورد محصولات گفتگو می شود. به زودی مشتریانی را می بینیم که در توییتر و فیسبوک اجناس را به اشتراک می گذارند یا خریداری می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *