بعضی از بزرگترین برند های دنیا برای بدست آوردن لایک و دنبال کننده ی بیشتر سرمایه ی زیادی هدر داده اند و بهتر است بدانید که آن ها راه اشتباهی را پیش گرفته اند. این دسته از برند ها بدون توجه به کارمندان خود، در عمق زیادی از شبکه های اجتماعی فرو رفته اند و سرمایه گذاری بسیاری هم انجام داده اند که به هیچ نتیجه ای هم نرسیده.

واقعا مسخره است چون راه حل مشکل آن ها انتشار مطالب و محتوای صفحات توسط افراد است، یعنی کارمندانی که در محل کار در اتاق بغلی نشسته اند. بهترین سفیران و مبلغان هر برندی کارمندان همان شرکت هستند که معمولا مطالب را روی صفحات شخصی خودشان به اشتراک می گذارند.

 • 84% از کاربران به توصیه ی کسانی که آشنا هستند عمل می کنند و در مقابل 42 درصد آن ها به تبلیغات اعتماد دارند.
 • در شبکه های اجتماعی بطور متوسط هر کاربر با 846 نفر دیگر ارتباط برقرار می کند.
 • 50% کارمندان در شبکه های اجتماعی از کارفرما عکس و ویدئو منتشر می کنند.
 • 39% از کارمندان در مورد کارفرماها بصورت آنلاین نظرات مثبتی اعلام می کنند.

شاید این جمله به گوشتان خورده باشد:

برند ها از آدم ها تشکیل نمی شوند. این جمله کاملا درست است. شبکه های اجتماعی به گورستان مطالب بسته بندی شده ی کلیشه ای در مورد بازاریابی تبدیل شده اند که نمی توانند مردم، کارمندان، مشتریان، شخصیت ها و علایق آن ها را بازتاب کنند و با این حال برند ها دائما می پرسند چرا هیچ کس با محتوای صفحات آن ها ارتباط برقرار نمی کند.

اگر بخواهیم با دید گسترده به این موضوع نگاه کنیم، مشکل آن ها این است که به شبکه های اجتماعی به دید یک رسانه بین برند و مردم نگاه می کنند ولی در واقع فعالیت در شبکه های اجتماعی تنها در صورتی موفق خواهد بود که ارتباطی بین مردم و مردم برقرار شود و نه بازاریابی از طرف برند برای مردم.

همیشه گفته شده که بهترین راه بازاریابی به شیوه ی کلامی میسر می شود و این جمله برای شبکه های اجتماعی هم مصداق دارد. کارمندان بهترین حامیان هر شرکت هستند و خودشان هم مطالب را به اشتراک می گذارند. تصور کنید که موج مطالب را بدست بگیرید و برای جلب اعتماد کاربران از آدم ها استفاده کنید. علاوه بر اعتماد کاربران، شرکت باید برای موثر شدن حمایت کارمندان سیستم های کنترل را آزاد تر کند. در صورتیکه از مطالب مناسب استفاده می کنید و با استفاده از کارمندانتان محتوای حرفه ای منتشر می کنید، هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

بدست آوردن سود از شبکه های اجتماعی با دموکرات شدن مطالب و انتشار سریع آن ها عملی می شود. کارمندان باید هنگام استفاده از تمام ابزار های تبلیغاتی در انتشار مطالب توهین آمیز میانه روی کنند ولی تنها شرکت هایی که اجازه می دهند جریان محتوا بصورت آزادانه جاری شود می توانند از تمام مزایای تبلیغات توسط کارمندان استفاده کنند.

86545839-730x258

برای اینکه یک شرکت از یک استراتژی شبکه ی اجتماعی که نمی تواند رقابت کند به شرکتی تبدیل شود که از تمام کارمندان به بهترین نحو استفاده می کند باید چه مواردی را در نظر داشته باشد؟

استفاده از شبکه های اجتماعی برای جذب افراد مسن تر کارساز نیست

در اخباری که به مشتریان می رسد تداخل ایجاد می شود بصورتیکه آن ها از دریافت اخبار صرف نظر می کنند. بعضی از تبلیغات پولی خود به خود فیلتر می شوند، اصلا دیده نمی شوند و یا جعلی هستند. اگر بخواهید 10% از سرمایه ی بازاریابی شرکت را به بخش آنلاین اختصاص دهید باید بدانید که فایده ای نخواهد داشت.

خلاصه ی کلام این است که انتظار نداشته باشید که شیوه های کسب و بازاریابی سنتی در بازاریابی آنلاین عملی شوند.به جای آن از قدرت اصلی شبکه های اجتماعی استفاده کنید: صحت و مقیاس پذیری.

تشکیل اجتماعات آنلاین ثمربخش خواهد بود

مشتریان و کارمندان شما بدون اینکه از آن ها درخواست کنید حامی و مبلغ برند شما هستند. قبل از اینکه مشکلی دردسر ساز شود آن ها در مورد توسعه ی محصول، اشکالات محصول و خدمات تحویل محصول ایده های خوبی به شما می دهند.

اجتماع آنلاین شرکت را گسترش دهید و وقتی آن را برپا کردید، از کنار افراد فعال گروه بی توجه عبور نکنید. وقتی یکی از کارمندان مطلبی منتشر کرد و مورد استقبال قرار نگرفت باید بدانید که زمان آن رسیده که شما وارد میدان شوید.

برای اینکه مشتریان بصورت مستقیم با برند ارتباط برقرار کنند شبکه های اجتماعی راه بسیار مناسبی هستند

مصرف کنندگان از شما انتظار دارند و وقتی بصورت آنلاین با دیگران ارتباط برقرار می کنند از بازخورد محصولات شما آگاه می شوند.

خبر خوب سریع پخش می شود و خبر بد سریع تر. به اشتراک گذاشتن مطالبی که نه تنها محصولات شما را بازتاب می کند بلکه اجتماع شرکت شما را نشان می دهد راه بسیار مناسبی برای انسانی کردن یک حساب کاربری ست. ممکن است این حساب کاربری هیچ ارتباطی با انسان ندشته باشد و محدود به بازاریابی باشد.

iPhones-730x279

حمایت کارمندان یک موقعیت مناسب است

استفاده از کارمندان موجب می شود مهارت های ضروری کسب شود، فروش محصول و استخدام افراد جدید انجام شود و این وضعیت تداوم داشته باشد. شرکت ها باید اطمینان حاصل کنند که کارمندان مدام در مورد آن ها در شبکه های اجتماعی حرف می زنند. آن ها می توانند از این فرصت استفاده کنند و به بهترین وجه ممکن از کارمندان بهره ببرند یا خودشان را با سیاست های پیش پا افتاده ی شبکه های اجتماعی درگیر کنند.

ریتم تند شبکه های اجتماعی نشان دهنده ی این است که شما نمی توانید هر لحظه همه چیز را نظارت کنید و در واقع دلیلی هم برای این کار وجود ندارد.

فشار وارد نکنید. فقط ار کارمندان بخواهید مرتبا در مورد شرکت صحبت کنند. اگر شرایطی بحرانی بوجود بیاید خیلی زود زیر اخبار جدید مدفون می شود به همین دلیل این که هیچ کاری انجام ندهید در بیشتر موقعیت ها بهترین تصمیم است. هر اشتباه را با موجی از اخبار خوب بپوشانید. اخبار مرتبا دست به دست می شوند.

استراتژی داشته باشید

بخش بازار یابی، فروش و روابط عمومی باید باهم همکاری داشته باشند تا یک پیام سازگار از نشان تجاری منتقل کنند. در بسیاری از سازمان ها بخش شبکه های اجتماعی هنوز فعال نیست و با اینکه می تواند روی بخش های زیادی از کسب و کار موثر واقع شود هنوز به اندازه ی کافی روی آن سرمایه گذاری و توجه نمی شود.

حالا موقعیتی برای کارفرما محیا شده تا از نوآوری و تاثیر گروه سربازان حامی نشان تجاری استفاده کند.

بهترین برنامه های بازاریابی آنلاین روی افراد بیشتر از محصول تمرکز می کنند. این موضوع را به خاطر داشته باشید تا بعدا نتایج آن را به چشم خودتان ببینید.

One thought on “چرا استراتژی شما در شبکه های اجتماعی اشتباه است؟

 1. اسماعیل گفت:

  سلام
  با تشکر از مطالب خوب و ارزنده
  مدیریت سایت بروز فایل ( http://www.berozfile.ir )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *