در صورتیکه با گوگل پلاس آشنایی کافی دارید می دانید که پلتفورم آن چقدر برای ساخت یک اجتماع که به برند اختصاص یافته، قدرتمند است. همین حالت برای افرادی که با Google Local ، Google Analytics ، YouTube آشنایی دارند هم صدق می کند.

در گذشته ثابت شده، اگر شما در استفاده از یکی از این شبکه های اجتماعی مهارت لازم دارید به این معنا نیست که الزاما برای استفاده از بقیه ی وبسایت ها صلاحیت دارید. یا اینکه اصلا بتوانید به تنهایی زمان و انرژی لازم را داشته باشید که از پس تمام آن ها بربیایید. با بوجود آمدن Google My Business تمام خدمات گوگل که مورد علاقه ی شما هستند در پلتفورمی یک جا گرد هم آمده اند.

شاید بهتر باشد برای آغاز کار یک یا دو فیلم آموزشی ببینید. وقتی توانستید تفاوت آن را ببینید، می توانید مناسب ترین و قدرتمند ترین خدماتی که گوگل برای تجارت در اختیار شما قرار داده را یک جا استفاده کنید.

بررسی کلی وبسایت تجارت گوگل

این مسئله بیشتر بصورت محلی عملی می شود. با کارآمد شدن تمام این خدمات و گرد آوری آن ها در یک داشبورد، گوگل اخیرا پشت صحنه رابطه ی کسب و کارها با مشتریان را نمایش داده و در آن تمام شیوه های ارتباط با مشتری را معرفی کرده.

google-my-business-730x330

اگر از پیش یک صفحه ی گوگل پلاس یا یک حساب کاربری در Google Places داشتید، آن ها به صورت خودکار به وبسایت تجارت گوگل به روز رسانی می شوند. در این حالت باز هم می توانید به ساخت اجتماع بپردازید و با مشتریان ارتباط برقرار کنید، در آن واحد می توانید به افرادی که در contact دارید هم اطلاعات بدهید.

ساختن یک حساب کاربری در بخش تجارت گوگل باعث می شود بتوانید بخش شبکه های اجتماعی، جست و جو و ابتکارات خودتان را در یک داشبور فشرده کنید. هر چقدر با دقت بیشتری بخش مربوط به اطلاعات را پر کنید و بیشتر در گوگل پلاس پست جدید قرار بدهید، در نتایج جست و جو رتبه ی بالاتری به خودتان اختصاص می دهید. بعدا می توانید این اطلاعات را با Google Analytics تجزیه و تحلیل کنید که دقیقا کنار دیگر خدمات گوگل گنجانده شده است.

بررسی داشبورد به روز شده

وقتی به داشبورد صفحه ی تجارت گوگل وارد می شوید، بخش هایی را می بینید که باید با اطلاعات مربوط به کسب و کارتان، لینک گوگل پلاس، گوگل Insight، گوگل Reviews، گوگل Analytic، یوتیوب، AdWords و Hangout آن ها را پر کنید.

همین طور که می توانید به جزئیات این بخش با دقت بیشتری نگاه کنید، می توانید بدون ترک کردن این صفحه کارهای دیگری انجام دهید. به عنوان مثال می توانید در بخش گوگل پلاس با فشردن دکمه ی آبی پست جدیدی قرار دهید.

Screen-Shot-2014-07-30-at-2.38.18-PM-730x191

همچنین می توانید بخش های کلیدی دیگر را هم ببینید مثل قسمت به اشتراک گذاشتن، بازدید، تعداد کاربران بیننده. آمار نهایی برای تمام این موارد هم قرار داده شده است.

Screen-Shot-2014-07-30-at-2.39.01-PM-730x792

به راه اندازی پاتوق مشتریان (Hangout with your customers) به اندازه ی یک کلیک ساده وقت شما را می گیرد. همچنین آغاز فعالیت در  AdWords هم به همین صورت است. در این حالت بخش گوگل تجارت می تواند موقعیتی بوجود آورد که سریعا فعالیت تمام این حساب های کاربری را بررسی کنید.

البته شما می توانید از گوگل تجارت تنها برای هدایت صفحات متعلق به گوگل استفاده کنید.

استفاده از ابزار Insights

استفاده از ابزار Insights نمی تواند یک شبه شما را به استاد سئو تبدیل کند. روش مفیدی ست که صاحبان کسب و کار های کوچک و تاجران می توانند بدانند تلاش هایی که داشته اند تا چه اندازه نتیجه داشته است. به عنوان مثال می توانید ببینید صفحه ی گوگل پلاستان در یک دوره ی زمانی خاص چندبار دیده شده، می توانید تعداد کلیک ها را ببینید یا بدانید بازدید کننده ها به کدام قسمت وارد شده اند.

این کار می تواند به شما کمک کند که بدانید چه نوعی از محتوا در بین کاربران بیشتر طرفدار دارد. یا بهتر است مطالب در مورد چه موضوعی باشند.

مدیریت Review ها (بررسی ها)

Screen-Shot-2014-07-30-at-2.47.35-PM-730x504

ریویو ها می توانند با توجه به میزان صحتی که دارند به بهبود کسب و کار کمک کنند یا آن را به کلی نابود کنند. پاسخگو بودن شما می تواند یک فاکتور تعیین کننده ی کلیدی برای مشتری باشد.

به همین دلیل باقی ماندن در راس ریویو ها اهمیت زیادی دارد. باید بتوانید به مشتریان ناراضی راه حل ارائه بدهید و از مشتریانی که از شما تعریف و تمجید کردند سپاسگزاری کنید.

می توانید از ویژگی های وبسایت Review استفاده کنید تا همیشه در جریان صحبت های مشتریان قرار بگیرید. این صحبت ها تنها به کسب و کار شما محدود نمی شود بلکه ممکن است در مورد رقیبان شما هم باشد. در این شرایط می توانید در بهترین حالت سرویس دهی به مشتری قرار بگیرید و در مقابل، مشتری های بالقوه از برطرف شدن مشکلات کسب و کار های رقیب برای شما می گویند و در شما طوفانی در حوزه ی بازاریابی و طرح های فروش بوجود می آید تا مشکلات خودتان را هر چه سریع تر برطرف کنید.

استفاده ی بهینه از گوگل Carousel

چه متوجه این موضوع شده باشید چه نشده باشید، وقتی به دنبال محصولات و کسب و کار های آنلاین می گردید در واقع از بخش جدید گوگل به نام Carousel استفاده می کنید. Carousel همان ردیف از عکس هایی ست که در بخش جست و جوی صفحه ی اول گوگل در کنار اسامی کسب و کارها، بررسی کالا و آدرس محل می بینید.

همانطور که حدس زدید محصولاتی که در Carousel قرار می گیرند بیشتر کلیک می شوند و به همین ترتیب طبیعتا کسب و کار های فعال تری دارند ولی این مسئله وقتی عملی می شود که لیستی که قرار می دهید به اندازه ی کافی جذاب باشد.

برای اینکه اطمینان حاصل کنید بهترین تصاویر را به نمایش گذاشتید، عکسی را در حساب کاربری قرار دهید که توسط یک عکاس حرفه ای گرفته شده، نور خوبی دارد و جذاب است. گاهی اوقات گوگل به طرز عجیبی از عکس های بخش های دیگر مثل گوگل پلاس استفاده می کند. تمام عکس ها را چک کنید.

برای اینکه درگیر برش اتوماتیک عکس ها نشوید بهتر است از حالت landscape استفاده کنید که بصورت طبیعی فضای زیادی در اختیار شما قرار می دهد.

Screen-Shot-2014-07-30-at-2.42.03-PM-730x147

 و البته به خاطر داشته باشید تمام جزئیات صفحه را تکمیل کنید. در این حالت وقتی مشتری روی لیست شما کلیک می کند شانس شما بالا می رود. همچنین باید از کلمات کلیدی بیشتری استفاده کنید که احتمال قرار گرفتن شما در Carousel را افزایش می دهد.

انتخاب محتوای صحیح برای گوگل پلاس

احتمالا توانستید در تمام این دستور العمل ها پس زمینه ای پیدا کنید که بیشتر آن ها با گوگل پلاس مرتبط هستند. اگر زمانی به این سوال برخوردید که چرا گوگل سرویس شبکه ی اجتماعی به راه انداخته، گوگل پلاس می تواند به شما پاسخ دهد. در بخش تجارت گوگل هر سرویس کوچکی که برای کسب و کار طراحی شده به دور گوگل پلاس می گردد. در کنار پر کردن اطلاعات صفحه و انجام تجزیه و تحلیل مداوم می توانید با به اشتراک گذاشتن مطالبی سازگار با محیط گوگل پلاس بیشترین استفاده را از آن داشته باشید:

محتوای بصری: با توجه به طراحی منظم گوگل پلاس و تاکید آن بر محتوای بصری، استفاده از تصویر، ویدئو و اینفوگرافی (نوشته های مخلوط با نقاشی) نتیجه ی خوبی به دنبال خواهد داشت.

ظاهر وبسایت پینترست مانند است و باید مطمئن شوید هر عکسی که در سایز بزرگ روی صفحه قرار داده می شود خوب به نظر می رسد. حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که تصویر خوبی را با نوشته هایتان همراه کنید.

محتوایی که بازدید کنندگان بتوانند از آن چیزی یاد بگیرند: افرادی که در گوگل پلاس فعالیت می کنند تشنه ی اطلاعات هستند. (در مقابل می توانید در یوتیوب ویدئو هایی از گربه ها تماشا کنید) بنابراین در صورتیکه محتوای مطالب شما آموزنده باشد کلیک بیشتری دریافت می کنید.

این بخش با بخش بصری ارتباط دارد و از ترکیب آن ها اینفوگرافی و فیلم های آموزشی پدید می آیند.

محتوای گوگل پلاس متا: نکته ای که اهمیت دارد این است که هنوز کاربران درگیر این مسئله هستند که گوگل پلاس چیست. در نتیجه اگر به برند شما مربوط می شود می توانید یک مطلب متا در مورد چگونگی استفاده از گوگل پلاس تهیه کنید تا به دفعات زیادی به اشتراک گذاشته شود.

معاملات، پیشنهادات، تبلیغات: گوگل پلاس عمدتا برای تجارت استفاده می شود به همین دلیل تعداد زیادی از کاربران تنها به این دلیل از گوگل پلاس استفاده می کنند که بتوانند معامله ی خوبی تجربه کنند. به اشتراک گذاشتن تبلیغات در گوگل پلاس می تواند تعداد دنبال کننده هایتان را بالا ببرد و در نهایت ممکن است کاربران معمولی هم مطالب شما را به اشتراک بگذارند.

پرسش ها و نظرسنجی ها: آیا نمی دانید چه نوع محتوایی در گوگل پلاس قرار دهید یا نمی دانید چطور باید محصول جدیدتان را معرفی کنید؟ می توانید از دنبال کننده ها بپرسید. مشتریان انتظار دارند بتوانند در هر پلتفورمی با برند ارتباط تنگاتنگی برقرار کنند پس از این موضوع استقبال می کنند.

به خاطر داشته باشید حتما در ساعات 9 صبح تا 11 صبح مطالب را منتشر کنید.

بهترین شیوه ی برقراری ارتباط با طرفداران در گوگل پلاس

Hangout-730x330

 بخش تجارت گوگل برقراری ارتباط با مشتریان را از گذشته هم ساده تر کرده است. همانطور که در بخش بالا ذکر شد وارد شدن به بخش پاتوق مشتریان تنها با یک کلیک انجام می شود.

وقتی فعالیت در پاتوق ها حول موضوعی متمرکز می شود در بهترین حالت قرار می گیرند ولی با این حال می توانید فعالیت های متنوعی روی آن انجام دهید مثل قرار دادن فیلم های آموزشی، دستور العمل استفاده از محصول یا گروه های پرسش و پاسخ. می توانید تا جایی که دوست دارید خلاق باشید. با استفاده از بخش Hangout on Air کاری کنید که فیلم های منتشر شده بطور مستقیم روی یوتیوب قرار بگیرند و بقیه ی کاربران هم آن را ببینند.

برای برقراری ارتباط در پلتفورم شیوه های دیگری هم وجود دارد:

در بخش نظرات گفت و گو کنید: از طرفداران نترسید. در صفحه حضور داشته باشید و با رعایت ادب از خودتان دفاع کنید یا از بازخورد مثبت آن ها تشکر کنید. هر چقدر بیشتر با آن ها ارتباط برقرار کنید، کاربران بیشتر ترغیب می شوند که در پست های بعدی شما حضور داشته باشند.

مطالب طرفداران را پست کنید: برای طرفداران شما هیچ چیز جالب تر از این نیست که ببینند شما مطالب آن ها را در صفحه منتشر کردید. البته این مسئله تا وقتی صادق است که پست مورد نظر به بقیه ی کاربران هم مرتبط باشد.

داستان هایی از طرفداران به اشتراک بگذارید: همه دوست دارند ستاره باشند. در مورد ارتباط موفق مشتری با برندتان برای بقیه داستان بگویید. می توانید مطمئن باشید که آن ها این داستان را با دوستانشان به اشتراک می گذارند.

برای هر پست گروه خاصی را مد نظر داشته باشید: استفاده از Circle های خاص تنها برای امنیت نیست. وقتی پست خاصی را تنها برای گروه محدودی از مخاطبان در نظر می گیرید در واقع شانس خوانده شدن آن را افزایش داده اید.

خلاصه بگویم به روز رسانی بخش تجارت گوگل به شما اجازه می دهد از تمام امکاناتی که شرکت در اختیار شما قرار می دهد حداکثر استفاده را ببرید. به علاوه می توانید ابزارهایی از گوگل پلاس برای خودتان بسازید که اصلا وجود ندارند.

2 thoughts on “گوگل پلاس چگونه به کسب و کار شما کمک می کند

  1. باسلام
    ممنون از پست خوبتون.

  2. بسیار عالی. ممنون از شما.
    خیلی کمکم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *