آیا منتظر شغل مورد علاقه‌ی خود هستید؟ نمی‌توانید شرح شغلی را پیدا کنید که مهارت‌ها و اهداف شما را پیاده می‌کند؟ اگرمدت‌ها به دنبال شغل رویایی‌تان بوده‌اید و آن را پیدا نکرده‌اید، ممکن است اصلا وجود نداشته باشد – حداقل تا به امروز. در حقیقت اگر واقعاً شغلی را می‌خواهید که عاشق آن هستید، خود را محدود به جستجو در موقعیت‌های ارسال شده نکنید. من اخیراً جای خود را در محل کارم یافته‌ام، شما هم با انجام تحقیقات منسجم، برقراری تماس با دیگران و محکم‌کردن مهارت‌هایتان می‌توانید. برنامه‌ی شما اینجاست:

1. لیستی کوتاه از کارفرماهای رویایی‌تان بسازید

داشتن شغلی رویایی معمولاً به این معناست که کاری را انجام دهید که به آن باور دارید. کاری که برای شما الهام بخش است، فرصت‌هایی که به شما اجازه‌ی رشد می‌دهد و همکارانی که در واقع شما دوست دارید هر روز با آن‌ها کار کنید.

خُب، شروع کنید. تحقیقی انجام دهید و لیستی از کمپانی‌های مورد علاقه‌تان را کنارهم بچینید، صرف نظر از اینکه آن‌ها استخدام می‌کنند یا خیر. من پیشنهاد می‌کنم اسم 10 الی 20 کمپانی را در برگه‌ای بزرگ و در ستون‌هایی دپارتمان‌های محتملی را که می‌توانید در آن کار کنید بنویسید. ارتباط‌هایی که ممکن است داشته‌باشید و هر اطلاعات مفید دیگری را بنویسید. سپس برای هر شرکت مقداری کنکاش کنید و واقع‌‌بینانه ببینید موقعیتی خالی برای شما دارند یا نه با کمی جستجو در رسانه‌های جمعی، سایت‌هایی مثل گلس‌دور و وبلاگ شرکت‌ها می‌توانید تصمیم بگیرید: کدام بخش‌ها درحال رشد و کدام رشد کافی نیافته‌است؟ کدام شرکت‌ها سرمایه‌ای دریافت کرده‌اند و ممکن است آماده‌ی دریافت نیرو باشند؟ فرصت‌های محتمل برای مهارت‌های شما کجاست که هنوز شرکت‌ها به آن دست نیافته‌اند؟ به‌عنوان مثال اگر شما یک استراتژیست دیجیتال هستید و متوجه شده‌اید که مد راه‌اندازی شده‌ای که شما دنبال می‌کنید فردی فعال در شبکه‌های اجتماعی و فیس‌بوک ندارد، می‌تواند شغل رویایی‌تان آن‌جا منتظر شما باشد.

دوباره اشاره می‌کنم مهم است که خودرا محدود لیست شغل‌هایی که شرکت‌ها بیرون می‌دهند نکنید. دپارتمان کمپانی‌های کوچکتر شاید هنوز آماده‌ی ارسال آگهی استخدام نباشند اما اگر فرد مناسبی بیاید آماده‌ی استخدام باشند. به‌محض این‌که تصمیم گرفتید که مناسب کجا هستید و کدام کمپانی‌ها در حال استخدام اند و کجاها رخنه‌های سودمندی برای شما وجود دارد آن را در آن برگه ذکر کنید.

2. ارتباط‌های خود را لیست کنید

احتمالاً بیشترین قدرتی که شما دارید ارتباط‌های نانوشته‌ی شماست – کسانی که می‌دانند در رویاهای شما چه می‌گذرد. کسانی که می‌توانند به شما راه‌هایی نشان دهند که مورد توجه قرار بگیرند و در بهترین حالت کسانی که می‌توانند ضمانت شما را برای مهارت‌ها و توانایی‌هایتان برای رئیس آینده‌تان بکنند. «شما نیاز دارید که این فرد را همین الآن استخدام کنید.»

خُب، به لینکدین سربزنید و ببینید آیا کسانی که می‌شناسید در شرکتی که دوست دارید کار می‌کنند یا خیر. یا می‌توانند شمارا به کارکنان مربوط معرفی کنند. یک پیام کوتاه به کانتکت خود بفرستید و آن‌ها را از چیزی که دنبال آن هستید مطلع کنید:

«امیدوارم همگی خوب باشید! اوضاع در(نام کمپانی) چطوراست؟ امیدوارم بتوانید در حق من لطفی بکنید – من واقعاً علاقه‌مندم با(اسم شخص) آشنا شوم و درباره‌ی دپارتمان بازاریابی کمپانی بیشتر یاد بگیرم. من علاقه‌مندم بفهمم که آیا مهارت‌های من در(آن‌ها را نام ببرید) به کار می‌آید؟ اگر مشکلی نیست، آیا مایلید که مرا معرفی کنید؟»

اگر شما ارتباط مشترکی ندارید، نگران نباشید. شما می‌توانید به مدیران به طورمستقیم وصل شوید. می‌توانید ایمیل مستقیم آن‌هارا پیدا کنید یا با حساب کاربری پریمیوم وارد لینکدین شوید و ایمیل خودرا مستقیماً بفرستید. به محض اینکه آن اطلاعات را به دست آوردید، حالا وقت این است که:

3. قدم بی‌عیب و نقص خودرا آماده کنید

وقتی شما تلاش می‌کنید که نقش خودرا در شرکت بیافرینید، نیاز دارید که خودرا مانند هرمحصول یا سرویس دیگری که کارفرما هنوز ندارد بفروشید (وشاید کارفرما هنوز نمی‌داند حتی به آن احتیاج دارد). به عبارتی دیگر شما نیاز دارید به تصمیم گیرندگان نشان دهید که اگر روی شما سرمایه‌گذاری کنند تأثیر بسزایی در بازارفروش، رهبری کسب‌و‌کار، بهره‌وری و جزئیات کلیدی تجارت خواهید داشت.

رزومه خود را بردارید و همه‌ی دست‌آوردهای خودرا درنظربگیرید. خودرا آماده کنید که نشان دهید چطور تجربه‌تان می‌تواند به کارفرمای مقصود کمک کند. به‌علاوه، نشان بدهید که گذشته‌ی شرکت را می‌دانید و چرا میخواهید جایی در آن داشته باشید. اشتیاقتان باید بلند و واضح باشد.

در اینجا مثالی را آورده‌ام که آخرین بار استفاده کردم:

سلام کیت

من واقعاً تحت تأثیر قرار گرفتم وقتی دیدم که چقدر شما هزینه‌های بیماران را قابل دسترس می‌سازید – تحقیقاتی کردم، پرداخت قبض آن‌لاین شما بسیار تمیزوساده است. من مایلم بدانم جایی در شرکت شما برای پشتیبانی استراتژی‌های دیجیتال برای افزایش فروش و شناساندن برند هست یا خیر؟ بنده هفت سال سابقه در زمینه‌ی بازاریابی آنلاین دارم و با موفقیت تبلیغات کارفرمای اخیر خود را به نشریه‌های دیجیتال انتقال داده‌ام که باعث صرفه‌جویی 80000دلار در سال شد. این تبلیغات جدید با یک کمپین آن‌لاین که رهبری آن به عهده‌ی من بود ترکیب شده بود که ما توانستیم فروش خودرا 10% افزایش دهیم. من می‌خواهم دست‌آوردهای خودم را به شرکت شما بیاورم. آیا می‌توانیم ملاقاتی داشته باشیم که ببینیم آیا اهداف شما و مهارت‌های من می‌توانند مکمل هم باشند؟

با تشکر

من به برخی از جزئیات در نامه‌ی اصلی تأکید کردم که کارساز نیز شد. کمپانی به دنبال مدیر بازاریابی بود ولی بعداز دیدن تجربه‌ها و مزایای من، من در شغل رؤیایی‌ام استخدام شدم – رئیس بازاریابی. درنهایت اگرشما فرصت مصاحبه را پیدا کردید، مطمئن باشید همه‌ی کاری را که می‌توانید در تجارت، صنعت و رقابت انجام دهید ذکر کنید و نشان دهید که اگر استخدام شوید می‌توانید زمین را جابجا کنید. ودوباره، آماده باشید که اهمیت شغلی را که می‌خواهید به دست آورید نشان دهید. که چرا در صنعت مهم است و چطور می‌تواند بهره‌وری را بالا ببرد و دلارها را ذخیره کند و بازده را بالا ببرید. شما فقط خودرا به عنوان فرد مناسب ارائه نمی‌دهید بلکه مدیر بالقوه‌تان را در کار نشان می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *