قیمت گذاری بر روی یک محصول کار ساده ای نیست. اگر قیمت بالا باشد این خطر وجود دارد که امکان خرید محصول برای اکثریت مردم کاهش پیدا کند. در حالیکه اگر قیمت محصول کم باشد این احتمال وجود دارد که بازار فروش شلوغ شود. شما می توانید یک بطور بالقوه یک جنگ قیمت گذاری تمام عیار راه بیندازید.

باید از کجا شروع کرد؟ از تعدادی از کار آفرینان موفق پرس و جو به عمل آمد و روش هایی برای قیمت گذاری محصول توضیح دادند:

یک موقعیت منحصر به فرد خلق کنید

مشتریان تنها زمانی قیمت محصول شما را با بقیه ی محصولات مقایسه می کنند که دو محصول ارزش یکسانی داشته باشند یا تفاوت اندکی در آن ها وجود داشته باشد.

تنها راهی که برای شروع جنگ قیمت گذاری وجود دارد این است که یک تفاوت خاص در محصول قائل شوید یا محصول را در موقعیتی قرار دهید که با تفاوت زیادی ، جدا از دیگر محصولات موجود در بازار قرار بگیرد. مثلا اگر محصول در آمریکا تولید شده می توانید به این بهانه قیمت بالاتری در نظر بگیرید.

ارزش افزوده اضافه کنید

با توجه به صنعتی که در آن مشغول فعالیت هستید در نظر گرفتن یک جایگاه خاص برای محصول همیشه امکان پذیر نیست. در بعضی موارد صاحبان کالا با اضافه کردن ارزش افزوده ، قیمت بالاتری برای کالا در نظر می گیرند.

fiverr-extras-730x476

یک نمونه برای این حالت Fiverr است. در این بازار فروش قیمت پایه 5 دلار است. با این حال فروشندگان درخواست ارزش افزوده می کنند تا قیمت کم محصولات جبران شود.

با قیمت بالا شروع کنید سپس ارزان ترشان کنید

قیمت محصول همیشه می تواند تغییر کند اما افزایش آن بسیار دشوارتر از کاهش آن است.

این یک قاعده است. ابتدا در روزهای اولیه ی تولید ، محصول را گران تر قیمت گذاری کنید سپس کم کم قیمت را کاهش دهید. یک نمونه از شرکتی که همین روش را در پیش گرفته اپل است. هر زمان که یک آیفون جدید رو نمایی می شود ، انتقاد های بسیاری به خاطر قیمت بالای محصول روانه ی مسئولان می شود.  وقتی خریداری مشتاقان تلفن همراه به اتمام رسید ، شرکت سعی می کند که کالا را به قیمت پایین تر و معقول تری به فروش برساند. مشتاقان و خوره های تکنولوژی معمولا با همان قیمت اولیه محصول را خریداری می کنند اما عموم مردم صبر می کنند تا قیمت ها شکسته شود در نتیجه قدرت خریدشان بیشتر می شود.

apple-office

از هزینه ها آگاه باشید

هر صنعتی ، نسبت معمولی بین هزینه محصولات و قیمت خرده فروشی در نظر می گیرد. برای مثال یکی از افراد موفق که در زمینه تولید و فروش بالشت فعال است این نسبت یعنی هزینه تولید به قیمت فروش را 1 به 5 تعریف کرده است. در روزهای اول تولید کارآفرین قیمت فروش را خیلی پایین تر از این نسبت اعلام کرد و نتیجه این شد که تا آستانه اعلام ورشکستگی پیش رفت.

نکته این است که  باید به وضوح تمام هزینه های که برای تهیه منابع مواد خام، تولید و توزیع پرداخت شد در نظر داشت تا با ارزیابی آن ها محصول با قیمت مناسب و کافی به فروش برسد تا احتمال ورشکستگی هم کمتر شود.

قیمت های مختلف را تست کنید

گاهی اوقات رسیدن به بهترین قیمت با تست کردن در برابر مشتریان میسر است. اگر شبکه آنلاین فروش محصول دارید می توانید از صفحات جداگانه برای تست قیمت کالا و رده بندی قیمت ها استفاده کنید.

به این ترتیب این صفحات جداگانه نه تنها بهترین مبدل قیمت محسوب می شوند بلکه بهترین جریان برای در آمد های آینده شما هم هستند.

نکته ای که تمام کارآفرینان به آن معتقد هستند این است که باید محصولی که می فروشید ارزش بالایی داشته باشد تا در نهایت قیمت بالای آن هم قابل توجیه باشد. به علاوه همیشه یک بازار فروش برای محصولاتی با قیمت مناسب و پایین وجود دارد در نتیجه باید هر لحظه آمادگی داشته باشید وقتی هیچ کدامیک از استراتژی هایی که پیش بینی کرده بودید عملی نشدند از این استراتژی استفاده کنید.

در غیر اینصورت شما عامل یک جنگ قیمت گذاری جدید هستید. تاریخ نشان داده این جنگ ها همیشه با پیروزی شرکت های بزرگ تر و نابودی شرکت های کوچک به پایان رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *