جهان وارد عصر موبایل شده است و صنعت اپ سازی در نتیجه آن ظهور انفجارگونه داشته است. این صنعت ارزش 53 میلیارد دلاری در سال 2012 داشته و پیش بینی می شود رشد آن در سال 2016 به مرز 143 میلیارد دلار برسد. این اعداد و ارقام هر کسی را ترقیب می کند تا تکه ای از این سفره گسترده شده را بردارد و به دنبال سهم خود در بازار دیجیتال بگردد. اما تنها برخی توسعه دهدگان اپ موبایل برای چنین بازاری مسلح و قدرتمند هستند.
در یک استور هر برنامه و اپ، در واقع قطره ای است از یک دریای بیکران، پس اگر شما بدنبال آن هستید تا کسب و کار خود را برجسته سازید و شانس ایجاد یک پایگاه کاربرپسند و سودآور را برای خود فراهم سازید، بهتر است برخی موارد، قبل از هر اقدام به ورود به صنعت توسعه اپ را بدانید:

1- تقلید و کپی برداری:

اگر محصول شما چیز خوبی باشد، قطعا عده ای هستند که از شما کپی کنند که هر چه توانایی شما و استقبال از اپ بیشتر باشد احتمالا کپی برداری بیشتر خواهد بود. این یک خصیصه از صنعت است و اولین چیزی است که شما باید بعنوان یک توسعه دهنده اپ موبایل آن را بدانید.

اگر شما می دانید که دارای یک محصول قوی و عالی و پرکاربرد هستید، نمایش و عرضه قوی مهمترین فاکتور پیش روی شماست (تبلیغ و نمایش حرفه ای محصول) تا بتوانید آن اپ را به نام خود ثبت و جاودانه کنید. این نمایش بهتر همچنین کمک می کند تا شما در برابر مقلدان و یا کسانی که اپی مشابه را عرضه می کنند سرتر ظاهر شوید و در آمارهای فروش رتبه بهتری کسب کنید و کاربران بیشتری را جذب خود کنید.با داشتن کاربران فعال تر، اپ شما با قدرت و ریشه دوانی بیشتر در استورها رشد می کند. مضاعف اینکه، بسیاری از این کاربران به کاربرانی که برای آثار شما پول پرداخت می کنند، تبدیل می شوند که خود به معنای درآمد بیشتر است.

2- عقب ماندن از رقبا بسیار آسان رخ می دهد:

یکی از بزرگترین چالش های پیش روی توسعه دهدگان اپ موبایل پیدا کردن نیازهای کاربران است بطوریکه بتواند آنها را جذب به برنامه ی توسعه دهنده کند و با وجود بیش از یک میلیون اپ در هر یک از استورهای اپل و گوگل، هر روز داشتن کاربران سازمان یافته سخت و سخت تر می شود.
برای غلبه بر چنین معضلی شما باید بر روی زمان، برنامه ریزی داشته باشید، و سعی کنید از تکنیک های بهینه سازی اپ استورها بهره بگیرید. نام و آیکون اپ تاثیر بالایی دارد از طرفی توصیف و بیان ویژگی های نرم افزار و همچنین نمایش تصاویری از برنامه می تواند کاربران را به خرید اپ ترقیب کند. تمام این موارد نیاز به دقت و حرفه ای کاری بالایی دارند تا نتیجه بهتری حاصل شود.

سعی کنید بر زمان و پول سرمایه گذاری نمایید تا بتوانید قبل از هر دانلودی اقدام به ارائه یک محصول منحصربفرد نمایید و با اینکار کاربران را جذب خود و برنامه تان نمایید.
3- لازم نیست طبق قواعد، بازی کنید تا محبوب شوید:

وقتی اپ آماده توزیع می شود، توسعه دهندگان اغلب فکر می کنند که تنها راه قرار گرفتن در صدر آمار، از خلال نتایج طبیعی و معمولی حاصل می شود ( اینکه فردی بطور عادی به برنامه نیاز پیدا کند و آن را دانلود کند). در واقع اینگونه نیست! همه گیر شدن شدن یک برنامه بسیار نادر است، لذا توسعه دهدگان نباید از خرج کردن پول برای خرید چند دانلود خجالت بکشند!!!

این خیلی مهم و ویژه است که شما مطمئن شوید ارائه اپ شما پرقدرت صورت می پذیرد. تنظیم بودجه و ارتباط با یک شبکه یکپارچه و هدف قرار دادن مخاطبان و جذب آنها باید در دستور کاری شما باشد.

بخش دیگر که نیاز به تمرین دارد، کمی داشتن خلاقیت در کسب درآمد است. پس از تلاش برای بکارگیری روش ها و راه حل های جدید برای افزایش کسب درآمد نترسید. برای بسیاری از توسعه دهندگان اپ تلفن همراه، تنها راه حل روشن و عمومی قرار دادن ثابت و خسته کننده بنرهای آگهی در اپ هایشان است. که البته کار بسیار غلطی است چرا که گذاشتن تبلیغ در یک اپ نیاز به بررسی بیشتر دارد. بهتر است اجازه دهید آب خلاقیت در مغز شما جریان بگیرد تا بتوانید از راه حل های نوآورانه بهره گیرید و از اپی که ساختید درآمد کسب نمایید.
به عنوان نمونه اکثریت کاربران به مراتب بیشتر از آنچیزی که فکر می کنید نسبت به برنامه های که دارای تبلیغ هستند ظرفیت بالاتری در تحمل انها دارند. بخصوص اگر اپ شما بخوبی ساخته شده باشد و مشکلات آن حل شده باشد و یا حتی سرگرم کننده هم باشد.

یکپارچه سازی خوب، آگهی به موقع ، اپ وال و یا ویدئو می تواند درآمد بیشتری را تا اندازه ای حاصل کند که تجربه خوبی از ارائه اپ است بجای اینکه سبب تخریب و یا انحراف آن از هدف اصلی شود.
4- از زمانهای مناسب برای ارائه اپ خود بهره گیرید:

شما شاید این عبارت را شنیده باشید که ” چیزهای خوب برای کسانی است که صبورند ” (گر صبر کنی ز غوره حلوا سازم!) مشخصا این حرف کاملا درستی است بویژه هنگامی که شما قصد دارید زمانی مناسب را برای عرضه اپ موبایل خود انتخاب کنید.

اگر شما به انتشار در وب عادت دارید و برای آن راهکارهایی دارید در این مورد بخصوص بهتر است تمام تجربه و دانش خود را از پنجره بیرون بیندازید! چرا که بهترین زمان برای عرضه اپ موبایل در خلال فصل تابستان و تعطیلات آخر سال ( دسمبر) است.
مردم در جاده ها و مناطق تفریحی هستند و وقت بیشتری برای بازی کردن با گوشی خود و سرک کشیدن به اطراف دارند. این ویژگی تعطیلات را دریابید و به نفع خود از انها استفاده نمایید. با برنامه ریزی و آماده سازی برنامه قبل از تعطیلات شما می توانید امیدوار باشید تا موج گسترده تری از کاربران را اسیر اپ خود کنید.

5– اپ های جدید معمولا پرطرفدارند.

قبل از انتشار اپ ، از خود بپرسید که واقعا این اپ چه گره ای از مشکلات مردم را می تواند حل کند؟ چه دلیلی وجود دارد تا کاربران به این اپ واکنش نشان داده و جذب آن شوند؟ بسیاری برنامه های مختلف و عجیب و غریب وجود دارند که محبوب هم هستند اما در صدر بودن آنها بطور مستمر ادامه نمی یابد. تنها آدرسی که یک برنامه را برای کاربران مختلف زنده نگه می دارد این است که آن برنامه قدرت ماندن در صدر استفاده را داشته باشد و آن را حفظ کند.

زمانی که مردم می گویند، ای کاش برنامه ای برای مثلا فلان چیز بود و درباره آن جستجو می کنند و به اپ شما می رسند، نفس اینکار سبب تحرک و شور می شود. علاوه بر این همگی دوست دارند که اولین فرد باشند که در مورد یک برنامه جدید و عالی اطلاعات دارند، تا بتوانند در مورد آن با دوستان و همکارانشان صحبت کنند. این سبب افزایش و رشد پایگاه کاربری شما می شود و آنها را برای دانلود مشتاق تر می نماید.

One thought on “5 چیز که باید قبل از شروع توسعه اپ های موبایل بدانید

  1. habib گفت:

    سلام
    لطفا نسخه بتا اپلیکیشن ولیتی را تو سایت واسه دانلود بزارید

    bit.ly/viltyapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *