در دره‌ی سلیکون بازاریابی معمولا واژه‌ی بدی تلقی می‌شود. برای خیلی‌ها این واژه تداعی کننده‌ی بودجه‌های کلان و حقه‌های روانی برای سرپوش گذاشتن بر این حقیقت است که محصول شما مضخرف است!

ساکنین این دره اعتقاد دارند اگر محصولی خوب باشد باید خودش باعث فروش خودش شود. از طراحی خوب، کدهای تمیز و ایده‌های هوشمندانه استقبال می‌کنند در حالی که با بازاریابی با سودهای کلانش مخالف هستند.

اما حقیقت این است که بسیاری از بهترین محصولات توسط نابغه‌های بازاریابی تولید  شده‌اند. چراکه برای ساختن محصولی که خودش باعث فروش خودش شود، باید بازاریابی در عمق وجودش نهادینه شود.

موارد زیر درس‌هایی است که به ما می‌گوید چه چیزهایی باعث می‌شود یک محصول باعث فروش خودش شود.

قبل از ساخت محصول، آن را بفروشید

شما می‌توانید حجم زیادی از اطلاعات را در مورد خوب بودن محصولتان داشته باشید حتی قبل از اینکه یک خط درباره‌ی آن بنویسید. درباره‌ی محصولتان قبل از ساختنش صحبت کنید. درباره‌ی خوب بودنش با دوستان، خانواده، خبرنگاران و هرکس که گوشی به شما قرض می‌دهد، صحبت کنید.

زمانی که درباره‌ی محصولتان صحبت می‌کنید، می‌توانید نموداری از عکس العمل‌های مردم را در مورد ایده‌تان ببینید. آیا با اولین جمله‌ی شما چشمانشان برق می‌زند؟ آیا لبخند می‌زنند؟ آیا هیجان زده می‌شوند و می‌گویند مشتاق هستند هرچه سریع‌تر از این محصول استفاده کنند؟ و حتی بهتر می‌شود اگر بپرسید می‌توانند بر روی این محصول سرمایه گذاری کنند؟

یا با نگاهی بی‌تفاوت به شما می‌نگرند، می‌گویند متوجه ایده‌تان نمی‌شوند، و یا درک نمی‌کنند ارزش این محصول چه می‌تواند باشد.

معمولا عکس العمل‌ها چیزی بین دو جریان بالا خواهد بود. حتما به این موضوع توجه کنید که مردم در مورد چه چیز ایده‌ی شما هیجان زده می‌شوند و محصولتان را بر اساس آن بسازید.

کاربر را در ۱۰ ثانیه به دام بیاندازید

اینکه مردم اپلیکیشن شما را دانلود کنند تنها نیمی از راه است. مرحله‌ی بعدی زمانی است که آن‌ها شروع به فروش اپلیکیشن شما کنند.

پس چگونه کاربران را وادار به فروش محصولتان کنید؟

باید در ۱۰ ثاینه‌ی اول آن‌ها را جذب کنید. اغلب کاربران بیشتر از این، زمان برای محصول شما نمی‌گذارند تا در مورد آن قضاوت کنند. اگر محصول شما در ۱۰ ثانیه‌ی اول بتواند کاربر را به دام بیاندازد، باعث خنده‌ی آن‌ها شود، آن‌ها را مجذوب خود کند، کاربرد کافی را داشته باشد و یا فقط آن‌ها را معتاد خود کند، کافی خواهد بود تا همین کاربر به فروشنده‌ی وفادار شما تبدیل شود.

بهترین‌ها در نوع خود باشید

بهترین محصولات فقط یک ویژگی خیلی خوب دارند که می‌توانند به بهترین شکل انجامش دهند. در زمان تولید محصولتان وسوسه نشوید که میلیون‌ها ویژگی مختلف را به آن اضافه کنید. یک ویژگی از محصولتان را که از دیگر رقبایش بهتر انجام می‌دهد، مشخص کنید و بر روی آن تمرکز کنید.

اگر تمرکزی شفاف بر روی محصولتان داشته باشید، فروش آن را راحتر خواهید کرد؛ چراکه می‌توانید خیلی راحت توضیح دهید محصولتان چه کار می‌کند، چرا خیلی فوق العاده است و چرا در بازار موفق‌تر خواهد بود. این باعث می‌شود که محصول شما در اپ استورها موفق‌ترعمل کند و در روابط عمومی مردم را بیشتر جذب کند و در بازاریابان وفادار شما موثرتر باشد.

تمام محصولات موفق Smule  مثل Magic Piano ،Sing! Karaoke ،AutoRap ،Guitar همه جزو بهترین‌ها در ژانر خود هستند. این تمرکز بر روی یک ویژگی خاص باعث شده رشد این محصولات در یک بازه‌ی زمانی پایدار  بالا باشد.

اگر محصولتان را بر اساس این دستورالعمل‌ها تولید کنید بازاریابی برای شما راحتر و مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

3 thoughts on “چگونه محصول خود را بدون بازاریابی بفروشیم؟

 1. امین گفت:

  لطفا از این دست مقالات مربوط به بازاریابی بیشتر بذارید. چون واقعا واسه استارت اپ ها حیاتیه

 2. سلام قربان بنده مسئول فروش شرکت امید عمران سهند می باشم
  اگر امکان دارد بنده رو در مورد فروش دستگاه الات کمکم کنید
  اسم سایتم رو هم نوشتم

 3. فروش دستگاه های نوار نقاله
  تسمه نقاله-نوار نقاله بارگیری-کانوایر -بلت کانوایر-تسمه نوار نقاله-لوازم جانبی نوار نقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *