هر آنچه در خصوص ماشین لباسشویی باید بدانید
نوشته شده توسط

هر آنچه در خصوص ماشین لباسشویی باید بدانید

این روزها خرید کردن به سادگی گذشته نیست و برای خرید باید هزار و یک فاکتور گوناگون را بررسی کرد، انصافا باید گفت ماشین‌های لباسشویی هم نسبت به گذشته پیشرفت‌های زیادی داشته‌اند،‌ فناوری‌های جدید نیز به این پیشرفت کمک کرده و با ماشین‌های لباسشویی طرف هستیم که امکانات هوشمندی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند، به همین منظور بر آن شدیم تا به نکاتی که باید در خصوص خرید ماشین‌لباسشویی در نظر داشته باشید نگاهی بیاندازیم.

اگر قصد خرید ماشین لباسشویی دارید پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا نیاز خود را شناسایی کنید

washing-machine_1

وظیفه ماشین لباسشویی تمیز کردن لباس‌های شماست و بدون شک تمامی ماشین‌های لباسشویی موجود در بازار از عهده این کار به راحتی برمی‌آیند، در این بین گزینه‌های جانبی که در ماشین‌های لباسشویی وجود دارد نقش اساسی را در اتخاذ تصمیم شما بازی می‌کند. برای نمونه باید ببینید به چه مقدار لباس خیلی کثیف برای شستن در هفته دارید. یا اینکه حجم کلی لباس‌های شما برای شستن در هفته به چه میزان است. به این ترتیب زمانی که نیاز شما مشخص شود گزینه‌های موجود در بازار نیز محدودتر می‌شود تا خرید آگاهانه‌تری داشته باشید.

با فناوری‌های به خدمت گرفته شده در ماشین‌های لباس‌شویی موجود در بازار آشنا شوید

همان‌‌گونه که اشاره شد این روزها شاهد ماشین‌های لباس‌شویی هستیم که فناوری‌های مختلفی را به خدمت گرفته‌اند، بعضی از این ماشین‌های لباس‌شویی با بخار لباس را تمیز می‌کنند در حالی که ماشین‌های لباس‌شویی کاملا هوشمند دیگری نیز هستند که سنسورهای مختلفی در آنها به خدمت گرفته شده است. با این حساب اگر چندین سال پیش ماشین‌ لباس‌شویی خریده‌اید و اکنون قصد دارید آنرا با مدل‌ جدید جایگزین کنید بدون شک از اینهمه پیشرفت در ماشین‌های لباس‌شویی جدید متعجب خواهید شد. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم مدتی را در بازار به گشت و گذار بپردازید و با فناوری‌های استفاده شده در ماشین‌های لباس‌شویی از نزدیک آشنا شوید تا مدل مناسبی را نسبت به نیاز خود انتخاب کنید.

بودجه‌ای که برای این کار در نظر دارید را مشخص کنید

به شما اطمینان خاطر می‌دهیم در حال حاضر ماشین‌های لباس‌شویی در بازار موجود است قیمت آنها سر به فلک می‌کشد،‌ از طرف دیگر ممکن است از لحاظ هزینه کردن مشکل مالی نداشته باشید؛ اما همان‌گونه که اشاره شد باید خرید هوشمندانه‌ای داشته باشید و ماشین‌لباس‌شویی را انتخاب کنید که با نیاز و بدوجه شما سازگار باشد. برای نمونه بد نیست بدانید کارآیی و قیمت ماشین لباس‌شویی که درِ آن از بالا باز می‌شود با ماشین لباس‌شویی اتوماتیکی که در آن از جلو باز می‌شود از زمین تا آسمان تفاوت دارد. ذکر این نکته نیز لازم است که برای خرید ماشین‌ لباسشویی بهتر است در اعیاد و مناسبت‌ها که بیشتر فروشگاه‌ها کالاهای خود را با تخفیف عرضه می‌کنند اقدام کنید. تا اینجا به بررسی نیاز و میزان بودجه‌ای که برای خرید ماشین‌ لباس‌شویی لازم است پرداختیم، اکنون بد نیست نگاهی به انواع ماشین‌های لباس‌شویی موجود در بازار داشته باشیم.

ماشین‌های لباس‌شویی که درِ آنها از بالا باز می‌شود

top load washing machine

همان‌گونه که از نام این ماشین‌های لباس‌شویی پیداست باید لباس‌های کثیف خود را از بالا داخل محفظه شستشو قرار دهید. با این حساب زمانی که درِ ماشین‌ لباس‌شویی را از بالا باز می‌کنید به راحتی دیگ و مخزن شستشو قابل مشاهده است. این مدل از ماشین‌های لباس‌شویی هنوز هم در سبک‌ قدیمی و سنتی خود و به شیوه مدرن در بازار موجود است. لازم به ذکر است که در پیشرفته‌ترین مدل‌های ماشین‌های لباس‌شویی که درِ آنها از بالا باز می‌شود نیز شاهد فناوری‌های خیره کننده‌ای نیستیم؛ اما اخیرا شرکت‌های سازنده توجه بیشتری به این ماشین‌های لباس‌شویی دارند و رفته رفته شاهد اضافه شدن امکاناتی که در ماشین‌های لباس‌شویی که درِ آنها از جلو باز می‌شود هستیم. بیشتر این ماشین‌ها از ۲ تا ۱۱ برنامه چرخش موتور را برای شستشوی لباس‌ها دارند و بعضی از آنها از صفحه‌ لمسی برای تعامل با ماشین لباس‌شویی بهره می‌برند.

ماشین‌های لباس‌شویی که در آنها از جلو باز می‌شود

Front Load-washing-machine-

چند سالی است که شاهد افزایش محبوبیت این مدل از ماشین‌های لباس‌شویی هستیم، یکی از این دلایل محبوبیت را شاید بتوان ظرفیت بیشتر آنها دانست. دیگ این ماشین‌های لباس‌شویی حدود یک متر مکعب تا ۱.۵ متر مکعب فضا برای قرار دادن لباس دارد. به این ترتیب به راحتی برای شستن لباس‌های حجیم‌تر و گاهی اوقات ملحفه و پتوهای مسافرتی می‌توان روی این ماشین‌های لباس‌شویی حساب کرد. اینجاست که دوباره بررسی نیاز شما از لحاظ حجم لباس را یادآور می‌شویم. ناگفته نماند ماشین‌‌هایی لباس‌شویی که درِ آنها از بالا باز می‌شود نیز این روزها شاهد افزایش ظرفیت هستند؛ اما هنوز نسبت به ماشین‌های لباس‌شویی که درِ آنها از جلو باز می‌شود ظرفیت کمتری دارند. با این حساب اگر به دنبال فناوری‌های جدید هستید و حجم لباس زیادی را در هفته برای شستن دارید بهتر است در بین ماشین‌های لباس‌شویی که درِ آنها از جلو باز می‌شود به دنبال گزینه‌ مناسب بگردید. لازم به ذکر است که بعضی از ماشین‌های لباس‌شویی که درِ آنها از جلو باز می‌شود را می‌توان بر روی سایر تجهیزات یا حتی روی یکدیگر گذاشت. با این حساب اگر محلی که برای قرار دادن ماشین‌لباس‌شویی در نظر دارید، فضای کمی دارد می‌توانید از این ماشین‌ها استفاده کنید.

ناگفته نماند که ماشین‌ لباس‌شویی‌هایی که با این هدف طراحی شده فضای دیگ کوچکتری دارند اما برای شستن حجم معمولی از لباس‌های منزل کفایت می‌کنند. برای اتصال این ماشین‌ها باید از گیره‌های مخصوص این کار استفاده کرد.

ماشین‌های لباس‌شویی کامپکت و جمع و جور

compact-washing-machine

این دسته از ماشین‌ها برای منازلی طراحی شده که جای کمی دارند. از لحاظ امکانات نیز زیاد نمی‌توان روی ماشین‌های لباس‌شویی کامپکت حساب باز کرد؛ اما برای شستن لباس‌ها در منازلی که جای زیادی ندارند گزینه مناسبی به نظر می‌رسد. از طرف دیگر ممکن است شما در منزل خود ماشین لباس‌شویی تمام عیاری داشته باشید که درِ آن از جلو باز می‌شود؛ اما نمی‌خواهید برای شستن لباس‌های دم دستی هر روز آنرا روشن کنید، اینجاست که ماشین لباس‌شویی کامپکتی می‌توانید تهیه کنید که درِ آن از بالا باز می‌شود سپس این ماشین را بر روی ماشین‌لباس‌شویی دیگری که دارید نصب می‌کنید تا هم در فضا صرفه جویی کرده باشید و به ماشین لباس‌شویی حرفه‌ای و گران قیمت خود هم فشار زیادی برای شستن لباس‌ها وارد نکنید.

ماشین‌های لباس‌شویی دوقلو

در گذشته شاهد رواج این ماشین‌های لباسشویی بودیم اما این روزها طرفداران کمتری دارد. همان‌گونه که از نام این ماشین‌ها پیداست دو محفظه دارند یکی برای شستن لباس‌ها و دیگری برای خشک کردن لباس. ناگفته نماند که محفظه مخصوص خشک کردن لباس‌ها در این مدل ماشین لباسشویی آنچنان که باید و شاید لباس‌ها را خشک نمی‌کند.

twin washing machine

مشخص کردن ظرفیت ماشین لباسشویی

بد نیست بدانید عمر مفید ماشین‌‌های لباسشویی بین ۸ تا ۱۲ سال است، بنابر این مجدد تاکید می‌کنیم که در حین خرید حتما نیاز خود را بسنجید از طرف دیگر نگاهی به آینده نیز داشته باشید و محصولی را خرید کنید که تا حدود ده سال آینده بتواند به خوبی پاسخگوی نیاز شما باشد. برای نمونه اگر ماشین‌ لباسشویی خریداری کنید که ظرفیت دیگ زیادی ندارد و از طرف دیگر در چند سال آینده ممکن است خانواده شما دارای عضو‌های بیشتری شود و حجم لباس‌های شما زیادتر شود، این امر باعث می‌شود به موتور ماشین لباسشویی فشار وارد شود و زودتر خراب شود.

امکانات و ویژگی‌های ماشین‌های لباسشویی

در گذشته ماشین‌های لباسشویی ویژگی‌های بسیار کمی داشتند و در حین خرید تنها حجم دیگ به همراه ویژگی گرم کردن آب به چشم خریدار می‌آمد، اما این روزها امکانات زیادی را در ماشین‌های لباسشویی مدرن شاهد هستیم. برای نمونه می‌توان به تنظیمات گوناگون برای لباس‌های مختلف اشاره کرد، به این ترتیب می‌توانید برای هر مدل لباس تنظیمات شستشوی مختلفی را به کار گرفت.
ناگفته پیداست که این امر منجر به حفظ کیفیت لباس‌ها می‌شود.

تنظیم دور موتور و درجه حرارت مورد نیاز برای شستشو

ماشین‌های لباسشویی قدیمی تنظیمات چندانی برای شستن لباس‌ها نداشتند اما امروزه با ماشین‌هایی طرف هستیم که حالت‌های مختلفی را برای شستن انواع لباس به صورت پیش فرض دارند. برای نمونه اکنون می‌توانید قبل از شستشو لباس‌ها را خیس کنید (Prewash)، تنظیم کنید تا ماشین لباسشویی لباس‌ها را دوباره آبکشی کند، بین لباس‌های کتان و پشم حالت‌های مختلف شستشو را انتخاب کنید یا اینکه از قابلیت شبیه‌سازی شستن دست برای لباس‌ها استفاده کنید. تمامی این حالت‌های مختلف بسته به نوع لباس‌های شما قابل انتخاب است. البته در بیشتر مواقع انتخاب حالت شستشوی استاندارد کفاف کار شستن لباس‌ها را می‌دهد. اما اگر از آن دسته افرادی هستید که لباس‌های زیادی دارند و هر کدام از آنها باید در شرایط خاصی شسته شوند شرکت‌های سازنده ماشین لباسشویی تنظیمات متفاوتی را در محصولات مدرن خود اعمال کرده‌اند.

washing machine lady hanging out

ماشین‌های لباسشویی قدیمی تنها قادر بود از آب گرم یا سرد برای شستشوی لباس‌ها استفاده کند؛ اما این روزها به راحتی می‌توان انتخاب‌های مختلفی را در خصوص درجه حرارت آب توسط ماشین لبا‌س‌شویی اعمال کرد. بعضی از لباس‌ها در برابر حرارت بالا کیفیت خود را از دست می‌دهند، بعضی دیگر نیز آنقدر کثیف هستند که حتما باید با درجه حرارت بالا شسته شوند، اینجاست که امکانات مختلفی را برای تنظیم درجه حرارت آب در حین لباسشویی در اختیار دارید،‌البته خاطر نشان می‌کنیم که بهتر است برای آب‌کشی لباس‌ها از آب سرد استفاده کنید تا لباس‌ها به اصطلاح آب نروند.

میزان مصرف آب برای شستن لباس‌ها

در بیشتر ماشین‌های لباسشویی میزان مشخصی برای ظرفیت شستن لباس در نظر گرفته شده و به همان میزان نیز ماشین آب مصرف می‌کند. از آنجایی که موارد مربوط به صرفه جویی انرژی در تمامی تجهیزات هوشمند جدید اهمیت بیشتری پیدا کرده است، اخیرا شاهد ماشین‌های لباسشویی هوشمندی هستیم که به سنسورهای تشخیص میزان لباس وارد شده در مخزن مجهز هستند، به این ترتیب پس از تشخیص دقیق حجم لباس مورد شستشو، به همان اندازه آب مصرف می‌کنند.

طرح و رنگ ماشین‌های لباسشویی

در بیشتر موارد ماشین لباسشویی در محلی از منزل نصب می‌شود که در معرض دید است، اینجاست که زیبایی و تنوع رنگ ماشین لباسشویی می‌تواند به اهرمی تعیین کننده برای خریداران بدل شود.

سکو و پایه‌های پایین ماشین لباسشویی

این روزها شاهد ماشین‌های لباسشویی هستیم که در قسمت پایین آنها سکو یا کشویی تعبیه شده تا از این طریق قد ماشین لباسشویی بیشتر شود و در نتیجه دسترسی به آن راحت‌تر باشد.

ویژگی‌های جدید هوشمند در ماشین‌های لباسشویی تراز اول:

Digital washing machine

استفاده از بخار در فرآیند شستشو

این روزها ماشین‌های لباسشویی جدید زیادی را می‌بینیم که به فناوری استفاده از بخار در شستشو مجهز هستند. این ماشین‌ها با استفاده از بخار به راحتی لکه‌های روغن، خاک و چین و چروک لباس را از بین می‌برند بدون اینکه لباس‌های گران قیمت در این فرآیند شستشو صدمه ببینند.

صفحه‌نمایش لمسی

دکمه‌های تنظیم حالت‌های مختلف شستشو در ماشین‌های لباسشویی رفته رفته جای خود را به تنظیمات از طریق صفحه‌نمایش‌های لمسی می‌دهند، ناگفته نماند که این صفحه‌نمایش‌های لمسی تعبیه شده دوران بلوغ خود را می‌گذرانند و هنوز با استانداردهایی که از آنها انتظار می‌رود فاصله زیادی دارند و امیدواریم در ماشین لباس‌شویی‌های آینده کامل شدن این صفحه‌نمایش‌های لمسی را شاهد باشیم.

زمان‌سنج پیشرفته

ماشین‌های لباسشویی را می‌توان در بازار یافت که در کنار تنظیمات مختلف برای گردش موتور زمان شستشو را نیز مشخص کرد. بیشتر ماشین‌های لباسشویی در زمانی حدود ۲۰ دقیقه لباس‌ها را در حالت تنظیمات شستشوی سریع می‌شورند. اینجاست که می‌توانید برای ماشین لباسشویی زمان شروع شستشو را مشخص کنید. برای نمونه می‌توانید لباس‌های کثیف را صبح در ماشین لباسشویی گذاشته و تنظیم کنید تا حدود یک ساعت قبل از اینکه به منزل می‌رسد فرآیند شستشو آغاز شود، به این ترتیب زمانی که به خانه می‌رسید لباس‌ها تازه شسته شده‌اند.

لباسشویی انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتری داشته باشد

در کنار تمامی مواردی که اشاره شد ماشین‌لباسشویی که خرید می‌کنید بهتر است که مصرف انرژی کمتر و کارآیی بیشتری داشته باشد. به این ترتیب در حین خرید حتما به برچسب انرژی که بر روی لوازم الکتریکی نصب می‌شود توجه کنید. لازم به ذکر است که مصرف بهینه انرژی تنها شامل ماشین‌های لباسشویی تراز اول بازار نیست و بیشتر ماشین‌ لباسشویی‌های موجود در بازار داری این برچسب هستند فقط بعضی از آنها ممکن است مصرف بیشتری داشته باشند.

چرخه شستشوی ضد باکتری

Anti bacterial washing machine

اگر خیلی وسواسی هستید یا شغل شما به نوعی است که لباس‌های شما بیش از حد در معرض عفونت و باکتری قرار می‌گیرد بد نیست بدانید در حال حاضر ماشین‌های لباسشویی تراز اولی در بازار موجود است که از ساز و کار پیشرفته حرارت داخلی برای گرم کردن آب در درجه حرارت مناسب برای کشتن باکتری‌ها بهره‌مند هستند، به این ترتیب درجه حرارت آب از ابتدای فرآیند جستجو تا انتهای آن در یک میزان ثابت که باعث کشتن باکتری‌ها می‌شود قرار می‌گیرد. با این حساب پیشنهاد می‌کنیم برای شستن لباس کودکان دلبند خود از این فناوری استفاده کنید، چرا که ممکن است در مدرسه لباس آنها در معرض انواع باکتری قرار بگیرد؛ اما شستن لباس با ویژگی ضد باکتری باعث می‌شود تا ۹۹.۹ درصد از باکتری‌ها در این فرآیند شستشو کشته شوند.

کاهش سر و صدا در حین فرآیند شستشوی لباس

در حال حاضر شاهد ماشین‌های لباسشویی پیشرفته‌ای در بازار هستیم که به سنسورهایی برای تنظیم حجم لباس‌ها برای شستشو در سرعت‌های بالا مجهز هستند، از طرف دیگر تمهیداتی نیز صورت گرفته تا در کنار شستشوی هر چه تمیزتر لباس‌ها، صدای کمتری نیز ایجاد شود.  جالب اینجاست که بعضی از تولید کنندگان ماشین لباسشویی مدعی هستند که محصولات جدید این شرکت‌ها به هیچ‌وجه در حین شستشو صدایی تولید نمی‌کنند. به این ترتیب اگر فضای کمی برای ماشین لباسشویی در اختیار دارید و ماشین لباسشویی شما در کنار اتاق خواب یا پذیرایی قرار دارد، پیشنهاد می‌کنیم ویژگی سر و صدای کم را حتما مد نظر داشته باشید.

در اینجا به پایان راهنمای خرید ماشین لباسشویی رسیدیم، اگر مورد دیگری هم در خرید ماشین لباسشویی به ذهن شما می‌رسد که به آن اشاره نشد پیشنهاد می‌کنیم آنرا با ما و سایرین در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

1 ۱ 164230 12 می, 2016 بررسی, لوازم خانگی می 12, 2016

یک نظر

  1. دنبالک: تلفن همراه قابل شستشو با آب داغ در بازار - فرد مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو