نسخه دوم HTTP از راه رسید
نوشته شده توسط

نسخه دوم HTTP از راه رسید

در حال حاضر HTTP یکی از اساسی ترین و البته پایه ای ترین استانداردهای اینترنت محسوب می شود و حالا پس از ۱۶ سال قرار است که این استاندارد به نسخه ی جدید خود یعنی HTTP/2 ارتقا پیدا می کند که گام بزرگی در راستای استانداردسازی است.

مارک ناتینگهام مدیر کارگروه IETF HTTP در وبلاگش آورده که کار نهایی سازی استاندارد جدید سه روز پیش تمام شده، و حال لازم است بازبینی های اندکی در موردش صورت بگیرد تا بتوان آن را به عنوان یک استاندارد قطعی منتشر و در مرورگرها و سرویس های وب مورد بهره برداری قرار داد.

HTTP/2 اولین به روز رسانی پروتکل HTTP از سال ۱۹۹۹ تا کنون محسوب می شود و در این بروزرسانی امکانات قابل توجهی را به وب می افزاید. بر اساس این استاندارد امکان بارگذاری سریعتر صفحات، پایداری بیشتر ارتباط اینترنت و ارائه cache قوی تر روی سرورها ارائه خواهد شد.

استاندارد مورد بحث قرار است به یکی از دردسرهای بزرگ توسعه دهندگان وب پایان دهد. تا کنون توصیه می شد که درون صفحات خود تعداد زیادی درخواست صفحات وب (HTTP) قرار ندهند زیرا ممکن است بارگذاری صفحه را با اشکال مواجه کند، این امر سبب می شود آنها از تکنیک های مختلفی برای کاهش درخواست های وب استفاده کنند. اما با قابلیت تسهیم سازی در نظر گرفته شده در HTTP/2 پاسخ درخواست های موجود در یک صفحه به صورت همزمان دریافت می شود و دیگر نگران اختلال یا کندی صفحه نباید بود.

بروزرسانی جدید HTTP حجم ارتباطات کمتری را نیاز دارد و بر همین احساس احتمالاً مقدار ترافیک و فشار موجود بر روی سرورهای خدمات دهنده نیز کاهش پیدا کند. در کنار همه این امکانات، قابلیت های جدید رمزنگاری و پشتیبانی بهتر از API ها نیز از دیگر امکانات پروتکل جدید است.

گوگل هم چند روز پیش اعلام کرده که قصد دارد در مرورگر گوگل کروم به صورت کامل از HTTP/2 استفاده کند و به نظر می رسد اولین تجربه HTTP/2 را می توان با کروم داشت.

0 ۲ 21320 21 فوریه, 2015 اخبار, جهان فوریه 21, 2015

2 نظر

  1. فرهاد

    گوگل تو کروم هنوز http2 رو به صورت رسمی فعال نکرده ولی فایرفاکس همین هفته پیش از حالت ازمایشی خارجش کرد و الان کاملا فعال هست

    نمیدونم چرا خبرا بر عکس پخش میشه

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو