خیلی از والدین نمی دانند که چه زمانی تلفن همراه را برای فرزندان خود تهیه کنند، در واقع سن مناسب برای استفاده از این وسیله ارتباطی مشخص نیست. بر اساس تحقیق یک وب سایت مقایسه گر در بریتانیا، کودکان بطور متوسط از یازده سالگی صاحب اولین تلفن همراه خود می شوند و براساس برخی تحقیقات حتی بسیار زودتر. والدین معتقدند استفاده از این ابزار به احساس امنیت و ارتباط مداوم با فرزندانشان کمک می کند.

یک دختربچه می گوید:

احساس امنیت بیشتری می کنم چون می توانم به مادرم زنگ بزنم.

و یک مادر می گوید:

معمولا وقتی بچه ها جلوی چشم ما نیستند،به هر دلیلی، بشدت نگران می شویم. قبلا مدت زمان این نگرانی شدید و دلهره دو دقیقه بود. حالا به پنج ثانیه رسیده است. چون سریع تلفن همراه را برمی داریم و به آنها زنگ می زنیم.

اما آنچه که جای سوال دارد، سن مناسب برای داشتن تلفن همراه است، بنابه گفته یکی از مسئولان این وب سایت «حتی کودکان پنج ساله را در زمین های بازی و پارک ها می بینیم که آخرین مدل تلفن همراه یا تلفن هوشمند همراه دارند. تلفنهایی که با یک اشاره به انواع وب سایتها و اپلیکیشن ها دسترسی دارند.»

اگر محدودیتی وجود نداشته باشد، کودکان به راحتی و با یک اشاره به وب سایت های نامناسب و مضر برای کودکان مرتبط می شوند. این موضوع تام ساندرلند را بر آن داشت تا موبایلی مخصوص کودکان طراحی کند. او می گوید:

این دو نوع تلفن توانایی زنگ زدن دارند ولی صفحه نمایش یا صفحه کلیدی وجود ندارد، برای مثال نمی توانید به اینترنت وصل شوید یا پیامک بفرستید بنابراین مشکلاتی مانند دسترسی به سایت های نامناسب و مبادله پیامک های مضر به حال کودکان بکلی منتفی است، چرا که با این تلفن فقط می توان زنگ زد.

این تحقیق تنها نمونه ای از بحث در جریان در باره سن مناسب کودکان برای در اختیار داشتن تلفن همراه است.

One thought on “سن مناسب برای داشتن تلفن همراه

  1. ابوالقاسم مقیمی گفت:

    از راهنمایی تون تشکر میکنم ولی تمام همسن وسالهای دختر 15ساله من گوشی دارن تا کی مقاومت کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *