هر چه بیشتر به پایان سال 2014 نزدیک تر شویم بازار شایعات در خصوص آی‌فون 6 داغ تر می شود. قابل ذکر است که بسیاری از شرکت های همکار و ثالث با سازندگان گوشی های هوشمند همکاری می کنند، در عرضه و شکل گیری و انتشار این شایعات نقش اصلی دارند اما باید دید با عرضه این گوشی شاهد چه اندازه و تغییراتی نسبت به نسخه های قبلی خواهیم بود و کدامیک از شایعات پیش روی آیفون جنبه واقعیت پیدا می کند. کلا هیچکدام از این شایعات تایید و رد نمی شوند اما به نظر داشتن اندازه متفاوت نسبت به مدل قبلی آیفون و همچنین عرضه در ماه سپتامبر (شهریور و مهر) یکی از قالب های اصلی شایعات است که باید انتظار آن را هم داشت.

اساس بسیاری از این شایعات مدل های مختلف اسمارت فون هایی است که در طول سال عرضه شدند، مثلا خاصیت ضد آب و ضد ضربه بودن و سنسور ضربان قلب گلکسی اس5 و یا زیبایی منحصر بفرد HTC One الومینومی و تصور ساده رقابتی شدن فروش اسمارت فون  ها بین اپل و سازندگان اندرویدی این ایده ها را برای بسیاری ذهن های خلاق اماده می کند. برخی دیگر از شایعات، با توجه به آمارهای فروش اسمارت فون شکل می گیرد مثلا از انجا که عرضه و فروش فبلت ها بالا رفته و تقاضا برای انها زیاد شده است برخی را به این فکر انداخته که شاید اپل، حساب این آمار را نیز داشته باشد و قصد کند تا گوشی با اندازه بزرگتر تا 5.5 اینچ بسازد.

برخی از شایعات مهم به ترتیب تاریخ از ابتدای سال 2014 به قرار زیر است:

14 ژانویه 2014 : آیفون با دو سایز مختلف و رزلوشن متفاوت عرضه می شود:

این اولین خبرمهمی بود که در سال 2014 در خصوص آیفون منتشر شد. DisplaySearch با انتشار این خبر، پیش بینی کرد که اپل در اندازه صفحه نمایش 4 اینچی آیفون 5 خود تغییراتی ایجاد خواهد کرد و اقدام به ساخت مدل های مختلف از اندازه های متفاوت خواهد کرد. یکی از مدل های این گوشی جدید به گفته این سایت، 5.5 اینچی خواهد بود و دارای رزلوشن 1920 در 1080 پیکسل است که دارای کیفیت LTPS (پلی سیلیکون دمای پایین) است که همان تکنولوژیست که در آیفون5 نیز بکار گرفته شد. دیگر مدل آیفون 6 به قول و گفته این سایت 4.7 اینچی با رزلوشن 1600 در 900 خواهد بود. این مقدار از رزلوشن به این معناست که اپل در حال نزدیک شدن به رزلوشن گلکسی اس4 شرکت ساموسنگ است.

همین سایت در خبر دیگر متذکرمی شود که برای اولین بار اپل از تکنولوژی امولد (همان تکنولوژی که سامسونگ در صفحات نمایش خود بکار می گیرد) برای اسمارت واچ iWatch استفاده خواهد کرد.

Firefox_Screenshot_2014-07-17T09-47-02.469Z

20 ژانویه 2014: آیفون در 2 اندازه مختلف و در ماه ژوئن عرضه می شود:

خوب این شایعه ای بود که عدم صحت تاریخ بر همه ما محرض شده چار که ژوئن گذشت و خبری نیز از آیفون نشد. وب سایت چینی QQ Tech گزارش داده بود که آیفون در دو مدل عرضه می شود که یکی از مدل ها در WwDC و در ماه ژوئن معرفی می شود. این سایت گزارش کرده بود که مدل 4.7 اینچی با رزلوشن 1136 در 640 مدلی خواهد بود که WwDC عرضه خواهد شد. این سایت مدعی شده بود که مدتی پس از این مدل، اپل مدا 5.7 اینچی خود را عرضه خواهد کرد.

22 ژانویه 2014 : آیفون 6 تنها در اندازه 5 اینچی عرضه می شود:

بازار شایعات اندازه آیفون در ماه ژانویه داغ داغ بود. آنلیزور Cowen and Company  ادعا کرده بود که آیفون 6 در اندازه 4.8 اینچی عرضه خواهد شد. او همچنین متذکر شده بود که آیفون جدید با WiFi با سرعت بالاتر (802.11ac Wi-Fi ) معرفی خواهد شد. او معتقد است که آپدیت جدید آیفون 6 همراه با ارائه iBeacon, Touch ID, و Passbook خواهد بود. او معتقد است که آیفون 6 آینده ای تازه برای پرداخت تحت موبایل را رقم خواهد زد.

23 ژانویه 2014: آیفون در تابستان عرضه می شود:

این خبر شاید موثق تر از دیگر خبرها باشد چرا که توسط Wall Street Journal منتشر شد. این روزنامه نیز بر عرضه دو آیفون در سال جاری تاکید دارد. این روزنامه در خبر خود می نویسد که اپل آیفون را در دو اندازه 4.7 اینچی و 5 اینچی عرضه خواهد کرد. علاوه بر این ها این روزنامه متذکر می شود که اپل برنامه ساخت بنه پلاستیکی که در آیفون5c بکار گرفته بود را کنار گذاشته و هر دو ورژن گوشی را فلزی خواهد ساخت.

این روزنامه معتقد است همانطور که آیفون 5 در تابستان عرضه گردید، گوشی آیفون 6 نیز در ماه های تابستان پا به عرصه فروش خواهد گذاشت.

11 فوریه 2014: سونی و اپل و مذاکره در مورد دوربین جدید آیفون:

یک منبع ژاپنی اعلام کرده بود که سونی برخی قطعات و اجزا اضافی را برای دوربین آیفون 6 خواهد ساخت. سونی پیشتر نیز سنسورهای CMOS را برای دوربین پشتی آیفون ساخته بود. این خبر همچنین حاکی از این بود که اپل قصد دارد سنسورهای CMOS را در دوربین جلویی نیز بکار گیرد.

11 فوریه 2014: لبه های آیفون6 کم خواهند شد: 

طراحی آیفون 6 در این شایعه مورد هدف قرار گرفته است. بر اساس این شایعه جدید صفحه نمایش بزرگتر با کوچکتر کردن لبه های کناری آیفون همراه خواهد بود. همچنین در این شایعه از بکار گرفته شدن اسکنر اثر انگشت (به مانند آیفون 5) صحبت شده است.

Firefox_Screenshot_2014-07-17T19-22-51.640Z

12 فوریه 2014: اندازه 4.7 و 5.5 اینچی برای آیفون و انتشار عکس هایی از گوشی:

قبل از این تاریخ نیز سایعاتی مبنی بر ارائه گوشی آیفون 6 با دو اندازه متفاوت داده شده بود. در این شایعه نیز بر عرضه آیفون 4.7 اینچی و 5.5 اینچی  تاکید شده بود. در این شایعه آمده بود که آیفون 6 در ماه سپتمبر معرفی خواهد شد. همچنین در این تاریخ برخی عکس ها از این گوشی منتشر شد که حاکی از صفحه نمایش بزرگتر از آیفون 6 بود. البته نمی توان گفت این عکس ها واقعی بودند یا نه؟ (آیفون 6 در دو اندازه 4.7 و 5.5 اینچی با حداقل لبه کناری در مقایسه با آیفون5)

Firefox_Screenshot_2014-07-17T19-26-01.274Z

17 فوریه 2014: سنسور آب و هوا:

در این شایعات از ارائه سنسور تشخیصی آب و هوایی اختصاصی بر روی آیفون 6 خبر دادند. قبل از آن سامسونگ بر روی Galaxy S4 این ویژگی را پیدا کرده بود و بعید نیست که اپل وارد این بازی شود. البته همکنون نیز از طریق Siri به راحتی می توان وضعیت آب و هوا را پرسید اما یک سیستم صوتی فارغ از یک سیستم فیزیکی دم دست است!

18 مارچ 2014: عرضه آیفون از 3 ماهه دوم سال 2014:

در این ماه یکی از شرکت های همکار اپل با ایجاد فضای جدید و استخدام کارگران بیشتر اقدام به  تولید محصولاتی برای آیفون جدید کرد. این خبر به این شایعه که  اپل در یکی از ماههای تابستان آیفون جدید را معرفی خواهد کرد دامن زد.

27 مارچ 2014: عرضه در دو اندازه:

در این تاریخ بود که منبعی ژاپنی تاکید کرد آیفون در 2 اندازه متفاوت عرضه خواهد شد. در این شایعه نیز ماه سپتمبر، ماه عرضه گوشی معرفی شد.

28 مارچ 2014: صفحه نمایش 5.5 اینچی WQHD

در این روز خبر از عرضه آیفون 6 با صفحه نمایش 5.5 اینچی WQHD  در ماه آپریل داده شده بود. چیزی که هرگز رخ نداد.

31 مارچ و 9 آپریل 2014: دو اندازه برای آیفون 6

در این دو روز متفاوت بار دیگر اندازه آیفون 6 شاخص بود. بر اساس این گزارشات آیفون 6 در دو اندازه 4.7 اینچی و 5.5 اینچی عرضه می شود. در 9 آپریل اعلام شد که گوشی 4.7 اینچی در ماه جولای عرضه می شود امری که هرگز رخ نداد!  این خبر حاکی از عرضه گوشی 5.5 اینچی در ماه سپتمبر بود.

15 آپریل 2014: انتشار عکس هایی از آیفون:

در این روز عکس هایی از آیفون 6 منتشر شد اینکه عکس ها واقعی هستند یا نه قابل تشخیص نیست اما در این عکس ها از اندازه متفاوت صفحه نمایش در آیفون جدید پرده برداشته شده بود.

24 آپریل 2014: صفحه نمایش منحنی:

برخی سایعات به موضوعی متفاوت پرداخته اند. مثلا در این شایعه صحبت از صفحه نمایش منحنی برای این گوشی شده بود. البته در این گزارشات تصریح شده که انحنای ان به مانند G Flex نخواهد بود

29 آپریل 2014: استفاده از تثبیت کننده الکترونیکی عکس:

دوربین ایفون ممکن است با سیستم تثبیت عکس، عکس های بهتری بگیرد. از اثرات ناشی از این سیستم می توان به تاری کمتر در صورت لرزش ذست و نور بهتر در عکس برداری های مناطق تاریک اشاره کرد.

8 می 2014: صفحه نمایش منحنی

توییتی که توسط  Sonny Dickson به اشتراک گذاشته شد ر بردارنده عکس هایی بود که نمایانگر صفحه نمایش منحنی آیفون 6 بود. این طراحی منحنی برای هر دو قسمت جلو و عقب برقرار است.

Firefox_Screenshot_2014-07-17T19-40-10.704Z

9می 2014: آیفون6 در ماه اگست معرفی می گردد:

در این شایعه اعلام شده که آیفون برای پاییز و در ماه آگست رونمایی می گردد فصلی که از قول منبع، فصا هدیه دادن محسوب می شود. در شایعات قبلتر اعلام شده بود که در ماه سپتامبر (تابستان) این گوشی عرضه خواهد شد.

10 می 2014: صفحه نمایش 5.5 اینچی:

برخی منبع های چینی مدعی هستند آیفون 6 با صفحه نمایش 5.5 اینچی و در قالب یک فبلت عرضه می شود. گویی داشتن صفحه نمایش 5.5 اینچی برای آیفون 6 اجتناب ناپذیر است!؟

12 می 2014: عکس هایی از Foxconn که نمایانگر بدنه بزرگتر است:

عکسهای منتشر شده توسط Foxconn  حاکی از مدلی با صفحه نمایش 5.5 اینچی است.

28 می 2014 : صفحه نمایش sapphire

خیلی ها معتقدند که استفاده از صفحه نمایش مقاوم و نشکن sapphire  به معنای بزگتر شدن گوشی خواهد بود.

2 ژوئن 2014: اپل و معرفی iOS8

در کنگره WWDC خبری از معرفی آیفون جدید نبود اما اپل بیکار هم نبود بلکه  این شرکت آخرین ورژن سیستم عامل خود را معرفی نمود.

11 ژوئن 2014: انتشار عکس های جدید

در این روز Jimmy Lin خواننده و طراح تایوانی در صفحه خود در Weibo اقدام به نمایش آیفون6 در کنار آیفون5 اس کرد. که نمایانگر صفحه نمایش بزرگتر 4.7 اینچی آیفون6 بود. او همچنین پا را فراتر گذاشته و برخی خصوصیات این گوشی را تشریح می کند: صفحه نمایش 4.7 اینچی، انتقال کلید پاور از بالا به سمت راست، حتی از خوب در دست جای گرفتن آن می گوید! اکثر چیزهایی که لین درباره آنها صحبت می کند شایعاتی است که در طول سال حول آیفون جدید می چرخید که اکثر بر بزرگتر شدن گوشی تاکید داشتن اقدامی که برای رقابت ایفون با بازار گوشی های بزرگ اندرویدی و ویندوزی محتمل به نظر می رسد اجرایی شود.

Firefox_Screenshot_2014-07-17T05-51-12.946Z

اما بهتر است لین را کمی جدید تر بگیرید چرا که او در ارائه عکس های محصولات اپل ید بیضایی دارد، او سابقا عکس هایی را از آیفون5 و آیپد مینی منتشر کرده است. قضاوت در مورد جعلی بودن عکس ها و … را به شما واگذار می کنیم! (عکس زیر مربوط به روزهای اول ماه سپتامبر بود که لین البته در انها جزئیات بیشتری را منعکس می کند)

Firefox_Screenshot_2014-07-17T05-52-17.741Z

17 ژوئن 2014: سفارشات اپل به شرکت های ژاپنی برای ساخت اجزای ایفون 6

بر اساس گزارش روزنامه اقتصادی Nikkei در ژاپن، اپل برای ساخت قطعات و کامپوننت های گوشی سرآمد خود سفارشاتی را به شرکت های تولید و تامین کننده ژاپنی داده است.

خبر دیگر در این روز انتشار فیلم از صفحه نمایش بزرگ آیفون جدید بوده است:

TechSmartt با آپلود ویدئویی در شبکه یوتیوب مدعی شده است که آیفون 6 به مانند گوشی هایی چون نوت 3 و همینطور G3 بدنبال عرضه فبلت است. این گروه مدعی شده آیفون 6 در اندازه 5.5 اینچی نیز عرضه خواهد شد. شایعه ای که پیشتر نیز به گوش می رسید. در این ویدئو به مساله استفاده یک دسته از این گوشی اشاره می شود و تصریح می کند بدون وجود قلم کار با آن برای بسیاری از افراد که از یک دست برای کار با گوشی استفاده می کنند سخت است. بهتر است بدانید ابعاد نوت 3 برابر بلندی 151.2 , 79.2 عرض و ضخامت 8.3 میلی متری است. به گفته برخی گروه های دیگر این گوشی دقیقا با همان طراحی مدل های قبلی و به مانند 5اس ساخته و طراحی می شود و فقط کمی به انحنای بالا و پایین آن اضافه میشود ( منطقه گودی گوشه ها بیشتر می شود).  شما می توانید این ویدئو را از این لینک مشاهده نمایید.

30 ژوئن 2014: انتشار عکس های جدید از کاور صفحه نمایش گوشی آیفون 6

سایت 9to5mac عکس هایی از کاور های صفحه نمایش سفید و مشکی منتسب به آیفون 6 را که در سایت خود منتشر کرد.این تصاویر نماینگر صفحه نمایش 4.7 اینچی آیفون 6 است. این سایت همچنین عکس هایی از کاورهای 5.5 اینچی نیز منتشر کرده بود. علاوه بر اینها این خبرگزاری از لبه فلزی، دوربین بهبود یافته و پردازنده پرقدرت A8 صحبت می کند.

top

7 جولای 2014: باتری بهتر و استفاده از صفحه نمایش sapphire

اگر در روزهای عقب تر شایعات مبنی بر ساخته شدن آیفون 6 در دو طرح 4.7 و 5.5 اینچی را دنبال کرده باشید، متوجه آن شدید که این متواترترین شایعه درباره آیفون است. سایت اپل اینسایدر  نیز با قبول این شایعات از بهتر شدن باتری آیفون 6 نسبت به مدا های سری 4 و 5 سخن به میان آورده است. بر اساس گزارش تفصیلی این سایت، آیفون 6 تا 15 درصد قدرت باتری بیشتری نسیت به آیفون 5 خواهد داشت. قدرت باتری یکی از دغدغه های کاربران اسمارت فون هاست و مصرف پایین سیستم iOS باعث شده که آیفون ترجیحا باتری های کوچکتری را در محصولات آیفون خود بکار گیرد. اما صفحه نمایش 4.7 اینچی و 5.5 اینچی چیزی نیست که اپل آن را دست کم بگیرد لذا در شایعات متفاوت باتری 1800 میلی آمپری برای نسخه 4.7 اینچی و باتری 2500 میلی آمپری برای آیفون 5.5 اینچی نسخه پیچی شده است! اگر این اخبار درست باشد باز هم آیفون یک سر و گردن از گوشی های آیفون عقب تر است مثلا گوشب گلکسی اس 5 با صفحه نمایش 5 اینچی 2800 میلی امپر قدرت باتری را یدک می کشد البته ساختار مصرف باتری در اندروید و آیفون متفاوت است اما با پا به عرصه گذاشتن اندروید ال، پیش بینی می شود مصرف باتری در گوشی های اندرویدی تا حد زیادی بهینه گردد.

خبر دیگری که برای این روز بر روی صفحه خبرگزاری ها رفت موضوع استفاده از صفحه نمایش ضد ضربه sapphire توسط اپل بود. البته این اخبار محدود به استفاده از sapphire فقط برای نسخه 4.7 اینچی بود و خبری از آیفون 5.5 اینچی نبود. کانال سانی دیکسون با ارائه ویدئویی در یوتیوب به نمایش این چگونگی مقاومت این کاور شیشه ای صفحه نمایش کرد. سایت Brownlee  این خبر را منعکس کرده و تاکید کرده که این شایعه نیست و بخشی از وجود آیفون 6 خواهد بود.

10 جولای 2014: استفاده از تکنولوژی haptics

haptics در واقع در مواجه با یک رویداد مجازی، عکس العمل فیزیکی را به شما منتقل می کند. این نوع تکنولوژی معمولا در ابزار الکترونیکی بصورت ویبره (وایبریشن) یا همان لرزه منتقل می شود. مثلا اگر در یک بازی ماشین سواری تصادف نمایید یا در حین موتور سواری زمین خورید این اتفاق مجازی بصورت ویبره در صفحه لمسی گوشی نمود پیدا می کند. اما از محور دیگری می توان این شایعه را دید. سال گذشته بود که سامسونگ با امضای قراردادی چند ساله با Immersion تکنولوژی هابتیک را به گوشی های خود وارد کرد و همکنون برخی محصولات این شرکت این تکنولوژی را به کار می برند. اپل در مورد این شایعه و دیگر شایعه هیچ اظهار نظری نکرده است.

13 جولای 2014: اپل آیفون 6 با صفحه 5.5 اینچی برای سال 2015 عرضه خواهد شد

بر اساس این خبر تولید فبلت 5.5 اینچی با مشکلات فنی روبرو شده و تحویلو توزیع آن ممکن است تا سال 2015 به طول بینجامد. آنالیزور بازار Ming-Chi Kuo در گزارشی توضیح می دهد که اپل حتی در تولید گوشی 4.7 اینچی خود به مشکلاتی برخورد کرده است که در نمونه 5.7 اینچی این نواقص حاد تر است و همین رویداد ممکن است عرضه این گوشی را به تعویق بیندازد و اپل تصمیم به عرضه آن در اواخر سال 2014 یا 2015 کند. به گفته او این مشکلات در موضوع لمس صفحه نمایش و بدنه فلزی گوشی است. یکی از مشکلاتی که اپل با آن درگیر است این است که پنل ضد ضربه sapphire  در مدل 5.5 اینچی بخوبی از پس ضربه ها بر نیامده و همین به معضلی برای اپل تبدیل شده است. بلومبرگ نیز پیشتر از مشکلات باتری و صفحه نمایش 5.5 اینچی آیفون 6 خبر داده بود.(ویدئو)

15 جولای 2014: رفع مشکل باتری ورژن 5.5 اینچی

در این گزارش (مجله اقتصادی تایوانی Economic Daily) آمده است که اپل با همکاری شرکت Simplo که خود را سرآمد باتری سازان دنیا می داند توانسته مشکل باتری نسخه 5.5 اینچی را حل کند. ظاهرا Simplo تنها شرکتی است که توانسته این مشکل را رفع کند. آنچه که به عنوان مشکل ذکر می شود این است که اپل به دنبال ساخت باتری باریک و کوچک اما با ظرفیت بالا بوده که دیگر کمپانی های باتری سازی از ساخت آن عاجز مانده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *