فیسبوک و آزمایش روانشناسی بر روی کاربران
نوشته شده توسط

فیسبوک و آزمایش روانشناسی بر روی کاربران

به نظر فیسبوک بیش از آنکه یک شبکه اجتماعی باشد، یک آزمایشگاه علمی آنلاین است! در یک مقاله تحقیقی توضیح داده شده است که کمپانی فیسبوک در خلال یک هفته و در سال ۲۰۱۲ آزمایش هایی روانشناشی را بر روی نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر از کاربران خود پیاده کرده است. در این آزمایش «اثرات انتقال احساسات انلاین»  شاخص و هدف بوده است. در این فرایند فیسبوک،  نیوز فید نزدیک به ۶۸۹۰۰۳ نفر از کاربران فیسبوک که به زبان انگلیسی مسلط بودند (اهل کشورهای انگلیسی زبان بودند) را تغییر داده و اقدام به جمع آوری اطلاعات از نتایج بدست امده کرده است. فیسبوک می گوید هدف از این کار این بوده که مشاهده شود نیوز فید تا چه حد می تواند بر روی احساسات افراد در ارسال پست در فیسبوک تاثیر بگذارد. در واقع برای دسته ای که پست های مثبت دریافت می کند یک نوع آزمایش و برای کسانی که پست هایی منفی تری دریافت می کنند تست جداگانه ای در پیش گرفته شده بود.

فیسبوک در این تحقیق خود به این نتیجه رسید که احساست بطور مسری در بین کاربران و دوستان پخش می شود. فیسبوک می گوید کسانی که پست های مثبتی دریافت کرده بود تا چند روز بعد نیز رفتار بیشتر مثبت و کمتر منفی از خود نشان دادند (بر اساس پست هایی که ارسال کردند) و البته کسانی که خبرهای منفی در نیوز فید خود دریافت کرده بودند رفتار منفی تر بروز داده اند. این موضوع در زندگی شخصی ما نیز صادق است یعنی دیدن و داشتن یک دوست ناراحت می تواند شما را تبدیل به فردی ناراحت کند.

هر چقدر که شرکت از این کار خود دفاع کند و این آزمایش و نتایج آن را یکی از بزرگترین مقیاس ها و تست های تا امروز بداند اما به نظر کاربران به این خوشبینی به موضوع نگاه نمی کنند. فیسبوک معتقد قوانین خود را زیر سوال نبرده است و به حریم خصوص افراد و کاربران ورود نکرده است – هنگام ثبت نام کاربران چنین شرایطی را پذیرفته اند – اما بسیاری معتقدند عدم اخطار دهی فیسبوک به کاربران که مورد ازمایش قرار گرفته اند نگران کننده است و به نوعی سواستفاده از از محبوبیت و موقعیت این شبکه اجتماعی است.

آدام کرامر از محقیق داده فیسبوک و شریک در این آزمایش به بی بی سی گفته است  که از نظر ما این قابل تامل و مهم بود که پست ها و نظرات مثبت تا چه حد می تواند سبب تغییر در رفتار افراد شود و بالعکس. او به این موضوع اشاره می کند که این موضوع یکی از نگرانی های فیسبوک بوده است. او همچنین افزود: “اصلا متوجه نمی شم چرا برخی مردم در این باره نگران شده اند!”  اما در خاتمه او از اینکه این اقدام او و دیگر مسئولان مرتبط ، سبب ایجاد نگرانی و اضطراب در کاربران شده است ابراز تاسف کرد.

0 ۰ 17530 02 جولای, 2014 اخبار, جهان جولای 2, 2014

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو