فیسبوک از هفته جاری قابلیت Nearby Firends را بعنوان آپشن جدیدی به اپ اصلی خود برای اندروید و iOS اضافه کرد. این قابلیت در آمریکا بکار گرفته می شود و پیش بینی میشود به دیگر کشورها نیز بسط داده شود.  این ویژگی به شما امکان مشاهده نزدیک ترین دوستانتان را به شما می دهد، برای استفاده از این قابلیت شما و دیگر افراد استفاده کننده ابتدا باید آن را فعال نمایید.

قبل از بکارگیری آن، باید به این نکته توجه نمود که در کدام قسمت اپ فیسبوک امکان دسترسی به Nearby Firend وجود دارد. برای دسترسی به این قابلیت باید بر روی گزینه More در اپ بروید. این گزینه در گوشه سمت راست-پایین قرار دارد. پس از آن باید گزینه Nearby Firends را که در بالای nearby Places قرار دارد را انتخاب نمایید. اگر از قبل این حالت را فعال کرده باشید می توانید از طریق Firends menu که با حرکت به راست در اپ نمایش داده می شود، به آن دسترسی می یابید. همچنین ممکن است News Feed لیست Nearby Firends را به شما نشان دهد.

قابل استفاده برای هر دو طرف:

هنگامی که ما با اندرا واکاری مدیر محصولات فیسبوک صحبت کردیم، او روی این نکته پافشاری کرد که فعال کردن این ویژگی کاملا امری اختیاری است. نه تنها این قابلیت بصورت پیش فرض خاموش است بلکه اگر آن را روشن نمایید باز هم این قابلیت برای شما وجود دارد که کدامیک از افراد و یا گروهها نیز می توانند موقعیت شما را نسبت به خود داشته باشند. (این لیست شامل دوستان، دوستان نزدیک و یا فرد خاص در میان دوستان شماست، قابلیت نمایش عمومی و دوستانِ دوستان در این اپ موجود نیست).

شما و دوستتان هر دو چنانچه این ویژگی را روشن نمایید و موقعیت خود را بین یکدیگر به اشتراک بگذارید می توانید میزان نزدیکی به یکدیگر ار داشته باشید. ما از واژه نزدیکی ویا مجاورت استفاده نمودیم چرا که واکاری از این واژه به تاکید استفاده نمود و خاطرنشان کرد که این قابلیت اقدام به نمایش اینکه شما کجا هستید نمی کند اما بررسی می کند که آیا ما نزدیک یکدیگر هستیم یا نه. همچنین نرم افزار اقدام به لیست نمودن دوستان شما بر اساس نزدیکی می کند. ( به شرط انکه آنها این گزینه را در اپ خود فعال کرده باشند)

زمانی که برخی موقعیت دوستان واکاری را چک نمودیم واقعاً کارایی اپ را فقط در حد بیان مجاورت دانستیم و اپ به هیچ عنوان در این بخش اطلاعات موقعیت شما را نمی دهد. البته تمام موارد فوق مربوط به بخش Nearby Friends بود اما دو بخش جالب دیگر به این اپ اضافه شده است.

Traveling : این قابلیت به شما نشان می دهد که چه کسانی در حال جابجایی هستند

Elsewhere : به شما نشان می دهد که دوستان شما در چه سطحی از جهان پراکنده هستند، و در بخش های مختلف جهان قرار دارند. در این قابلیت برخی اطلاعات جزئی به مانند کشور و شهر نیز به شما داده می شود. از طرفی اگر این افراد به شما نزدیک تر باشند امکان دادن اطلاعات دقیق تر وجود دارد.

 nearby_friends1

اعلانات و به اشتراک گذاری دقیق موقعیت:

این ویژگی دو لایه اضافی دیگر دارد که قابل ذکر است: اعلانات و به اشتراک گذاری دقیق موقعیت، همانطور که ممکن است انتظارش را داشته باشید، اساساً به شما اجازه داده می دهد که بدایند که دوستان شما در کدام موقعیت، نزدیک شما هستند و حتی موقعیت دقیق او را به شما می گوید.  Nearby Friends قابلیت ارسال اعلان را زمانی که که دوستتان به شما نزدیک است را دارد. واکاری استدلال هایی را برای این قابلیت متذکر شدف شما از دوستانی ک ههمواره در نزدیکی شما هستند اعلان دریافت نمی کنید. در واقع اگر شما مدت زمان معین و ثابتی را در یک مکان خاص سپری کنید  (مثلا محل کار ، یا در خانه و یا حتی یک شهر و یا اینکه در مترو باشید از طرف افرادی که بطور ثابت مجاور شما هستند اعلانی دریافت نمی کنید).

شما می توانید میلیونها! مثال و مورد از مفید بودن قابلیت nearby را برای خود بازگو کنید ( دیدن یک فیلم اشتراکی با دوستان، دعوت دوستان مجاور برای ملاقات یکدیگر ، یا حتی اسکی کردن در یک منطقه ای که دوستانتان در انجا یافت می شوند و…) اما در ادامه واکاری نیز داستانی جالب برای ما تعریف کرد که ابزار اعلان این اپ را بطور ویژه ای برای ما جالب کرد.

دو کارمند فیسبوک با دو پرواز جدای فرود امده در یک فرودگاه از طریق اعلان این اپ یکدیگر را پیدا کردند و برای ملاقات یکدیگر در فرودگاه پیام گذاشتند و پس از ان با کرایه یک تاکسی اشتراکی در هزینه های خود صرفه جویی کردند!

قابلیت دیگری که وجود دارد این است که شما می توانید زمان دسترسی افراد به یافتن خود را نیز تنیم نمایید مثلا زمانی که واکاری نسخه دمو را به من نشان داد ساعت 10/30 زمان رخ دادن یک رویداد موقعیتی بود اما با آپشن موجود واکاری زمان به اشتراک گذاری موقعیت خود را برای ساعت 12 تنظیم نمود.

 من از او پرسیدم آیا امکان آن وجود دارد که محل دقیق خود را بطور همزمان با چند نفر به اشتراک گذاشت، مثلا با انتخاب چند دوست بطور همزمان و یا انتخاب یک گروه از دوستان. پاسخی که دریافت کردیم خیر بود! به طو خاص شما می توانید موقعیت خود را با یک شخص خاص در جریان بگذارید و می توانید زمان بندی خاصی نیز به ان بدهید. فیسبوک عامدانه این ویژگی را اینگونه تنظیم کرده است که فقط قابلیت اشتراک گذاری با یک نفر را داشته باشید. بعد از اینکه شما محل دقیق خود را به اشتراک گذاشتید، دوست شما نیز این قابلیت را می یابد تا مکان دقیق شما را روی نقشه با کمک گوگل مپ یا اپل مپ پیدا کند. او ههمچنین می تواند موقعیت خودش را با شما به اشتراک بگذارد. متاسفانه این نقشه قابلیت راهوری ( مسیرنمایی) به سمت دوستتان را به شما نمی دهد. البته واکاری به ما گفت قطعاً این قابلیت نیز ساخته و طراحی و در نظر گرفته شده است اما تیم تحت رهبری او صلاحیت ورود به این وادی را ندارد. دلیلش شاید ساده باشد: نقشه اپل و گوگل اجازه ورود دیگر پ ها را برای تعیین موقعیت به طور ثایت نمی دهد. از طرفی موبایل کاربران نیز متحرک است و نیاز به آپدیت موقعیت به طور ثابت است. پس فیسبوک تصمیم گرفت که بهتر است کاربران را به سمت دوستانشان که در حال حرکت هستند و ممکن است مدت زیادی نیز در یک مکان باقی نمانند سوق ندهد.

nearby-friends-press-3

حریم شخصی، حریم شخصی، حریم شخصی

شما می توانید هر لحظه که بخواهید  Nearby Friends را خاموش نماییدبه محض اینکه حالت به اشتراک گذاری موقعیت خود را تغییر دهید سریعاً شما از قسمت Nearby Friends دیگر کاربران اپ فیسبوک ناپدید می شوید. مگر اینکه قبل از خاموش کردن این حالت در گوشی تان، آنها موقعیت شما را به خاطره خود! و یا اپ ذخیره داشته باشند در کل انها از موقعیت بعدی شما باخبر نخواهند شد.

قابل ذکر است که ویزگی اعلانات مذکور به طور هوشمندانه ای شما را با خبر می سازد. شما همچنین می توانید انتخاب کنید که ذخیره موقعیت و به اشتراک گذاری موقعیت را خاموش نمایید و حتی می توانید این اطلاعات را پاک نمایید. واکاری توضیح می دهد که هدف اصلی، نشان دادن این است که کدام دوستان، نزدیک شما هستند و می تواند کمک کند تا انها را ملاقات نمایید. او افزود که این ویژگی شما را قادر می سازد تا راحتر با دوستان خود در زندگی واقعی وقت بگذرانید. البته این پروسه مثل آب خوردن نیست اما بسیار عالی و کارآمد است.

او در ادامه افزود:

ما تصمیم داریم تا این ویژگی را به یک تجربه بهینه تبدیل نماییم. اگر شما این قابلیت را خاموش نمایید اپ فیسبوک به همچنان به مانند گذشته کارخود را ادامه می دهد.

قابل فهم است فیسبوک در زندگی کوتاه خود به اندازه کافی دارای مشکلات مرتبط با حریم شخصی بوده است وبه اشتراک گذاری موقعیت به طور واضح جایی برای استباه کردن نیست و فیسبوک نمی تواند در این زمینه ریسک نماید. شخصاً من از قبل منتظر چیزی شبیه این بودم که توسط فیسبوک عرضه گردد. مشخص است که دقیقاً فیسبوک به چه دلیل اینکار را انجام داده است: کمک به ما برای ارتباط با دوستانمان.

یا کمک این اپ دیگر GPS گوشی من به طور مشخص دیگر کارامد نبوده و نیازی به آن در این اپ نیست. فیسبوک مدت زیادی است که بر روی این ویژگی کار می کند. باعث تعجب نخواهد بود اگر بشنوید که روی ویژگی جدید از حدود  سال پیش کار می شده است. آنها به طور صریح اعلام نکرده اند که ما نیز تایید کنیم که این یک نسخه ازمایشی است. شرکت اعلام کرده است که این ویژگی به اهستگی عمومی می شود (کاربران در این حالت راحتر خواهند بود تا موقعیت خود را به دیگران اعلام کنند) همچنین این اپ قابلیت به اشتراک گذاری را تا زمانی که دقیقا قرار است این قابلیت در خارج از آمریکا نیز بسط داده شود در دیگر مکانهای دنبا بلوک می کند. فیسبوک در کل به دنبال آن است تا اینکه دقیقاً این ابزار ار بطور صحیح و با کاراریی و حریم شخصی متداول عرضه کند وجای هیچ سوالی برای منتقدان خود باقی نگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *