شکستگی های استخوانی که توسط محصولات پرینتر سه بعدی بسته می شوند سریع تر ترمیم می شوند!

یک محصول جدید از پرینترهای سه بعدی ، هم پوست بدن با هوا در تماس است هم با پالس های امواج فراصوت ترمیم شکستگی ها سریع تر انجام می شود همچنین شکل و شمایل جالبی دارد. از نظر کلی می توانیم بگوییم این فرآیند بیشتر شبیه آواز خواندن برای استخوان هاست.

طراح Deniz Karasahin از امواج فراصوت رقیق _LIPUS_ برای تولید دوباره ی استخوان ها استفاده کرده. پالس های امواج صوتی با فرکانس بالا موجب افزایش اختلاط یون کلسیم در غضروف و استخوان می شود بعلاوه بیان ژن سلول هایی که مربوط به ترمیم هستند را سرعت می دهد ، در نهایت عضو آسیب دیده زودتر درمان می شود.

با این حال با وجود موفقیت ها در شرایط آزمایشگاهی و نتایج امیدوار کننده از مطالعات بالینی ، استفاده از این امواج فراصوت گسترش زیادی پیدا نکرده. عمدتا به خاطر اینکه بهبودی های مشاهده شده در افراد مختلف متفاوت بودند یا در برخی موارد بهبودی به قدری مختصر بود که اصلا چشم گیر نبودند.

وقتی استفاده از LIPUS شامل جلسات معاینه در کلینیک های پزشکی بود Deniz روزانه یک ژنراتور قابل حمل امواج فرا صوت به این قالب های شکسته بندی اضافه میکرد. تنها برای بیست دقیقه از جلسات روزانه این ژنراتور ها فرآیند ترمیم را تا 38% کاهش می دهند و در شکستگی های متعدد تا 80% نرخ بهبودی را افزایش می دهند.

استفاده از ژنراتورها روی قالب های شکسته بندی معمولی گچی یا از جنس فایبرگلاس ممکن است خطرناک هم باشد چون prob ها باید کاملا در تماس با سطح پوست نصب شوند پس باید در سطح قالب شکستگی یا سوراخ وجود داشته باشد تا دسترسی انجام شود. “قالب قشر بیرونی استخوان” این مشکل را حل کرده. محصول تولید شده توسط Jake Evill ویژگی های مثبت بسیاری دارد. علاوه بر وزن سبکش ، ورود هوا به داخل قالب بسیار آسان است و فرد آسیب دیده می تواند به راحتی سطح پوست را بخاراند. از ویژگی های بد قالب های معمولی بوی بد آن هاست. در این قالب های سه بعدی این مشکل هم وجود ندارد. Deniz پی برد که موقعیت های مختلفی برای نصب LIPUS ها وجود دارد و محصولش را یک مرحله پیشرفته تر کرد.

هم در طرح اصلی Jake و هم در محصول Deniz ، دستگاه اشعه ی ایکس جاهایی از استخوان که نیاز به بسته شدن دارند را بصورت یک نقشه در اختیار پرینتر سه بعدی می گذارد و قالب مورد نظر طراحی و پرینت می شود. قالب در دو بخش تولید می شود و در کنار هم قرار می گیرد. سوراخ ها در اطراف قسمت صدمه دیده ریز تر هستند تا استخوان ها بهتر محافظت شوند اما به اندازه کافی بزرگ هستند تا ژنراتور ها وارد شوند.

Deniz به این نتیجه رسید که رنگ سفید ، سیاه جدید نیست و رنگ محصولش را تغییر داد به هرحال تولید این قالب ها در رنگ های متنوع کار دشواری به نظر نمی رسد. هنوز قیمتی مشخص نشده ولی با افزایش استفاده از پرینتر های سه بعدی قطعا این قیمت ها هم به شدت کاهش پیدا می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *