سهم بازار تلفن‌های هوشمند در سه ماهه اول ۲۰۱۴
نوشته شده توسط

سهم بازار تلفن‌های هوشمند در سه ماهه اول ۲۰۱۴

تسلط اپل به عنوان برترین گوشی هوشمند به نظر با رسیدن به ۴۱ درصد استفاده به اوج خود رسیده است، با این حال سامسونگ در رشد سریعتر بوده و سهم بیشتری نسبت به رقیب خود یعنی اپل داشته و درصد استفاده از محصولات سامسونگ به ۲۷ درصد رسیده است. در لیست پنج گوشی هوشمند مورد استفاده بعد از دو مورد فوق، ال جی ، موتورولا و HTC قرار دارند.

در جنگ پلتفرم ها، گوگل با سیستم عامل اندروید خود همچنان در صدر قرار دارد و بعد از آن در رتبه دوم iOS قرار دارد. البته پلتفرم گوگل در سال گذشته چندین بار سهم خود در بازار و استفاده کاربران را از دست داد و سال ۲۰۱۴ را نیز با از دست دادن سهم خود نسبت به iOS ، پلتفرم معروف اپل آغاز کرد. اما در حال حاضر در حال پیشی گرفتن در رشد خود است، در دیگر رتبه ها پلت فرم مایکروسافت موسوم به ویندوز فون ، بلک بری ، و سیمبین قرار دارند. آخرین اطلاعات گرفته شده از comScore، که به طور منظم اقدام به بررسی بیش از ۳۰۰۰۰ مشترک موبایل در ایالات متحده کرده است. در این تحقیقات بازاری بیش از  ۱۶۳.۲ میلیون آمریکایی دارنده گوشی هوشمند هستند، که حاکی از ۶۸.۲ درصد نفوذ در بازار تلفن همراه و ۷ درصد استفاده بیشتر از نوامبر سال گذشته تا نوامبر سال جاری است. (بقیه جمعیت آمریکا یا بدون گوشی هستند مانند خردسالان و… و یا اینکه از گوشی های ساده استفاده می کنند)

بررسی زیر مربوط به سهم بازار ،  ۳ ماهه آخر سال ۲۰۱۳ و سه ماهه اول ۲۰۱۴ است:

comscore_smartphone_oems_february_2014

همانطور که می بینید اپل توانسته ۰.۱ درصد از مشترکین تلفن همراه را به خود جذب کند ( از ۴۱.۲ به ۴۱.۳ درصد رسیده است) این در حالی است که سامسونگ توانسته است ۱ درصد رشد داشته باشد، رشد سامسونگ از ۲۶ درصد قبلی به ۲۷ درصد رسیده است. LG نیز رشد خوبی داشته است با ۰.۳ درصد رشد نسبت به قبل درصد خود را به ۶.۸ رساند. موتورولا با ۰.۴ پس رفت رقم نفوذ فروش خود را تا ۶.۳ کاهش داده است و در مرحله بعدی نیز HTC با ضعف چشمگیر ۱ درصد در نهایت درصد فروش خود را تا ۵.۴ تقلیل داده است. این سه شرکت آخر در طول دوره بررسی چندین بار جای خود را برای کسب مقام سومی تغییر داده اند. سامسونگ اپل را نه در ماههای سال ۲۰۱۳ بلکه در اکثر ماههای سال ۲۰۱۴ پشت سر گذاشته است، نیز این شرکت کره جنوبی توانست این شرکت اول امریکایی را در ۲ ماه اخیر تاکنون شکست دهد. با وجود عرضه گلکسی S5 به نظر نمی رسد محصولات اپل شامل آیفون ۵S و  ۵c بتوانند سامسونگ را فعلاً به عقب براند و روند رشد آن را پایین بیاورد. با این حال اگر اپل آیفون ۶ را عرضه کند شرایط بسیار متفاوت خواهد شد. روند ناکامی HTC در بالا بردن درصد کل فروش خود در آمریکا همچنان ادامه دارد و چشم امید این شرکت به محصول جدید خود موسوم به One M8 است. موتورولای تازه به فروش گذاشته شده نیز به نظر نمی رسد طرح و استراتژی خاصی برای افزایش فروش خود داشته باشد. با این حال به نظر LG توانسته است فروش خود را بهبود ببخشد و خود را در جایگاه سوم تثبیت نماید. هر چند که ما اطلاعاتی در مورد تعداد فروش گوشی نکسوس ۵ نداریم.

در بحث سیستم عامل ها، گوگل بر چیرگی خود بر بازار ادامه می دهد، با این حال در ماههای انتهایی ۲۰۱۳ و ماه اول ۲۰۱۴ شاهد افت فروش و سهم این سیستم عامل بودیم که در نهایت بهبودی در ماههای جاری (دوم تا چهارم سال ۲۰۱۴ ) رخ داده است:

comscore_smartphone_os_february_2014

رشد اندروید سیتم عامل گوگل نزدیک به ۰.۲ درصد بود که میزان استفاده از آن را از ۵۱.۹ سابق به ۵۲.۱ درصد رساند. این رشد برای اپل و سیستم عامل آن یعنی iOS فقط ۰.۱ بود و سهم استفاده از آن را در آمریکا از ۴۱.۲ درصد به ۴۱.۳ درصد رساند. اگرچه این اختلاف جزئی است اما انچه در امارها دیده می شود این است که اندروید نتوانسته است در خیلی از ماهها از اپل جلو بزند.

بلک بری با ۰.۶ کاهش  ۳.۵ درصدی، میزان فروش خود را کاهش دیده یافته، چرا که رقم ۳.۱ درصدی این شرکت به میزان ۲.۹ درصد رکود کرده است.  مایکروسافت با ۰.۳ درصد میزان امتیاز و فروش ۳.۴ درصد را کسب کرده و سیمبین شاهد میزان استفاده ۰.۲ درصدی سابق بوده که ان را در نقطه ای ثابت حفظ کرده است. ویندوز فون عزم خود را جذم کرده است که مقاوم سوم را کسب کند، و توانسته است از سیستم عامل بلک بری در چند ماه سال ۲۰۱۴ پیشی بگیرد. در نهایت سیستم عامل اندروید – iOS در بازار ایالات متحده سهم ۹۳.۴ درصد کل بازار را مال خود کرده اند که می توان ان را تقریباً کل سیستم عامل های مورد استفاده در امریکا دانست.

0 ۰ 20100 08 آوریل, 2014 اخبار, جهان آوریل 8, 2014

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو