در ۲۶ دی ماه گوگل با معرفی یک لنز هوشمند به کمک بیماران دیابتی آمد. آخرین بمب خبری گوگل لنز هوشمندی است که میتواند میزان قند خون را از روی اشک هر فرد اندازه‌گیری کند.

گوگل در حال وارد شدن به یک بازار جدید است.این بار گوگل سراغ کمک به بیماران دیابتی رفته و روشی هوشمندانه برای کنترل قند خون ارائه داده است. گوگل می‌خواهد با درآوردن اشک بیماران و به کمک لنزی هوشمند که از یک سنسور اندازه‌گیری قند خون بهره می برد سلامت آنها را تضمین کند.

احتمالاً اسم بیماری دیابت را شنیده اید؛ بیماری‌ای که این روزها از هر 19 نفر یک نفر را درگیر خودش کرده است. مبتلایان به این بیماری همواره تلاش میکنند سطح قند خون خود را کنترل کنند و اگر از کنترل خارج شود ممکن است عوارضی جبران ناپذیری مثل آسیب به چشم، کلیه و قلب به همراه داشته باشد. اما کنترل کردن سطح قند خون کار آسانی نیست و وقت زیادی از بیماران می‌گیرد. سطح قند خون با فعالیت های عادی مثل ورزش کردن، غذا خوردن و حتی عرق کردن تغییر می‌کند. بعضی از دیابتی‌ها با قرار دادن سنسور تشخیص قند خون در زیر پوست قند خون خود را کنترل میکنند٬ عده‌ای هم از تست قند خون استفاده می‌کنند که برای انجام این کار باید قطره‌ای خون روی این دستگاه بچکانند که انجام دادن این تست برای بیمار کاری دردناک است.

سالیان زیادی دانشمندان مایعات مختلف بدن (مثل اشک) را بررسی کرده‌اند به امید اینکه راهی ساده‌تر پیدا کنند تا مردم بتوانند قند خون خود را اندازه‌گیری کنند. اما بررسی کردن اشک کار بسیار سختی بود. تا اینکه در شرکت گوگل به این فکر افتادند که اگر بتوانند قطعات الکترونیکی بسیار ریزی بسازند، مثل چیپ ها و سنسورهایی به کوچکی ذرات نور و آنتن‌هایی به نازکی یک تار مو، می‌توانند روشی برای اندازه‌گیری قند خون از روی اشک طراحی کنند٬ پس پروژه خود را آغاز کردند.

google-smart-contact-lens

در پروژه جدید گوگل سعی بر این است لنز هایی را بسازند که قادرند از روی اشک فرد میزان قند خون را اندازه‌گیری کنند. به گفته گوگل یک چیپ بی‌سیم و یک سنسور تشخیص قند خون میان دو لایه نرم از مواد سازنده لنز قرار گرفته‌اند. نمونه های اولیه این لنزهای هوشمند می‌توانند یک بار در ثانیه قند خون را اندازه‌گیری کنند؛ همچنین گوگل سعی دارد LED در این لنز ها تعبیه کند تا در صورتی که میزان قند خون فرد بالا رفت از طریق آن او را مطلع سازد. گوگل امیدوار است بیماران دیابتی به کمک این لنز بتوانند بیماری خود را مدیریت و کنترل کنند.

گوگل می‌گوید در حال مذاکره با FDA است، اما هنوز کارهای زیادی مانده تا این تکنولوژی به یک سیستم قابل استفاده برای مردم تبدیل شود. همچنین گوگل به دنبال شرکایی است که در عرضه محصولاتی نظیر این لنز به بازار تخصص دارند، این شرکا از تکنولوژی و لنز هوشمند گوگل جهت گسترش برنامه‌های کاربردی و اندازه‌گیری های در دسترس‌تر برای بیماران و پزشکان استفاده خواهند کرد. گوگل که همیشه پروژه‌هایی سوداگرانه و عجیب و غریب را در دست دارد درست زمانی که فدراسیون جهانی دیابت (PDF) اعلام کرد جهان توان مقابله با دیابت را ندارد وارد شد و تیر خلاص را زد.

بعضی ها میگویند گوگل پا جای پای رقیبش مایکروسافت گذاشته٬ به نظر می‌رسد لنزی که گوگل از آن رونمایی کرده است کپی بزرگی از مایکروسافت ولی نه به طور مستقیم است. اما این را می‌توان دلیل دیگری برای تحسین گوگل دانست، شرکتی که این استعداد را دارد که چنین پژوهش‌هایی را به جهان واقعی بیاورد، کاری که هرگز از مایکروسافت نخواهید دید.

تک‌کرانچ درباره تکراری بودن این کار می‌گوید:

کمپانی های دیگری نیز روی لنزهای هوشمند کار کرده‌اند، از جمله بخش تحقیقاتی مایکروسافت با همکاری بابک پرویز -شخصی که اکنون برای گوگل کار میکند-  که در سال 2011 نسخه مشابه لنز گوگل رونمایی شد. بابک پرویز استاد سابق دانشگاه واشنگتن و همکار بخش تحقیقاتی مایکروسافت اولین نفری بود که روی لنزهای هوشمند کار کرد و امروز در کنار گوگل روی عینک گوگل و لنز هوشمند کار می‌کند.

هرچند با این تفاسیر لنز گوگل جدید نیست؛ اما باز هم قابل توجه است،بیشتر به این دلیل که از طرف گوگل ارائه می‌شود.

ویدئو آسوشیتدپرس را درباره این لنز هوشمند ببینید یا از این لینک دریافت کنید:

[jwplayer mediaid=”3373″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *