گوگل در سال گذشته عملکرد نسبتاً خوبی داشت؛ معرفی محصولات جدید و بهسازی و به روز رسانی محصولات پیشین، نرخ صعودی سود این شرکت در هر سه ماهه‌ی سال و حفظ برتری خود در رقابت‌ با سیستم عامل‌های تلفن همراه. و حالا وارد سال ۲۰۱۴ شده‌ایم و توجه ما به سمت قدم‌های بعدی گوگل در سال آتی می‌شود. چیزی که در اینجا می‌خواهیم به آن بپردازیم پیش بینی‌هایی در مورد تجارت گوگل در ۱۲ ماه پیش رو است.

احتمال بسیار زیاد: گوگل گلس بیشتر

گوگل گلس

گوگل در معرفی عینک خود (که کامپیوتری جذاب است) خیلی به جزئیات اشاره نکرده و هنوز زوایای پنهان زیادی دارد. در ساخت این محصول بازنگری قابل توجهی در سخت افزار شده است که می‌توان به استفاده‌ی فقط یک گوش اشاره کرد، و به همان نسبت پیشرفت‌هایی هم در نرم افزار حاصل گشته که پشتیانی از Google Play Music و قابلیت عکس برداری با پلک زدن قسمتی از آن است.

در حال حاضر گوگل توری در سراسر امریکا برگزار کرده است تا شهروندان این کشور بتوانند این عینک را امتحان کنند. با این حال در اواخر ۲۰۱۳ با انجام یک سری کارها عینک گوگل بیشتر به دسترسی عموم نزدیک شد. اریک اشمیت در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در سال ۲۰۱۴ این عینک در دسترس عموم قرار خواهد گرفت که بیشتر به واقعیت نزدیک‌تر است.

مطمئنا گوگل در سال ۲۰۱۴ با ارائه و معرفی گوگل گلس و به روز رسانی نرم افزارها بیشتر جلب توجه خواهد کرد. باید منتظر کنفرانس IO گوگل که احتمالا در ماه مه یا ژون برگزار می‌شود، ماند تا شاید اطلاعات بیشتری را در این مورد کسب کنیم.

شاید: راه اندازی Nexus TV

بسیاری از شرکت‌ها اتاق نشمین خانه‌ها را در بازار جهانی هدف قرار داده‌اند. سونی و مایکروسافت کنسول‌های بازی را در ۲۰۱۳ معرفی کردند در حالی که گوگل دانگل ۳۵ دلاری برای استریم ویدئو بر روی تلویزیون به نام کروم‌کست را معرفی کرد.

گوگل درست از زمانی که Google TV را در اکتبر ۲۰۱۰ معرفی کرد، در تلاش بوده است تا پلت فرم تلویزیون هوشمند خود را عرضه کند. اطلاعات رسیده حاکی از آن است که دستگاه جدید گوگل که از سیستم عامل اندروید پشتیبانی می‌کند در حال حاضر در حال توسعه است و ممکن است در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۴ وارد بازار شود.

فعلا این دستگاه را در طبقه بندی شاید‌ها قرار دادیم. دستگاهی شبیه به Apple TV و یا Roku که در طبقه‌ی استریم‌ها قرار می‌گیرد، منطقی به نظر می‌رسد؛ اما با وجود کروم‌کست و Google TV راه دشواری را در بازار پیش رو دارد.

شاید: ساعت هوشمند گوگل

سال گذشته بحث ساعت‌های هوشمند داغ بود. در حالی که Pebble, Samsung Galaxy Gear و Sony SmartWatch2 کمی از توجه اذهان عمومی را به خود جلب کردند، اما شایعاتی پیرامون اپل و مایکروسافت و گوگل وجود داشت که بیشتر قابل توجه بود.

براساس گزارش وال استریت ژورنال این مچ بند دیجیتالی از سیستم عامل اندروید پشتیبانی می‌کند و از طریق بلوتوث با تلفن‌های هوشمند ارتباط برقرار می‌کند. در حالی که گزارش‌ها حاکی از آن است که گوگل در حال کار کردن بر روی این محصول است اما این شرکت معرفی عمومی و یا عرضه‌ی آن را تایید نکرده است.

هنوز باید منتظر موفقیت‌های ساعت‌های هوشمند باشیم، اما هنوز باید شک داشت که آیا گوگل همچنین محصولی را عرضه می‌کند یا نه. مسیری که اپل آن را آغاز کرد و تاکید زیادی هم بر آن دارد، در حالی که گوگل سرگرم عینک معروف خود است و به لحظه‌ی عرضه‌ی عمومی آن نزدیک است؛ عرضه‌ای که سعی دارد آن را با هیجان و پیش بینی‌های مردم همراه کند.

احتمال بسیار زیاد: دستگاه‌های جدید نکسوس

نکسوس جدید

هر موقع که گوگل نکسوس جدیدی را عرضه می‌کند، تبدیل به پرچم داری برای پلت فرم اندروید می‌شود. شاید آن‌ها رکورد سریع‌ترین فروش برای گوشی‌های هوشمند و یا تبلت‌ها را نداشته باشند ( گوگل هیچ‌گاه اصراری در این امر نداشته است)، اما همیشه در زمینه‌ی نشان داده عملکرد سیستم عامل بهترین بودند.

با اینکه هیچ ضمانتی وجود ندارد که گوگل نکسوس جدیدی را در سال ۲۰۱۴ معرفی کند، اما احتمال زیادی برای این کار وجود دارد. این شرکت تقریبا از سال ۲۰۱۰ هر ۱۲ ماه یک بار گوشی هوشمند جدیدی را معرفی می‌کند و دلیلی هم وجود ندارد که بخواهد این روند را ادامه ندهد. نکسوس ۵ اکتبر سال گذشته معرفی شد و رقابتی را در زمینه‌ی سخت افزار با قیمت مناسب خود به راه انداخت؛ مطمئنا باید منتظر همین رقابت با موفقیت بیشتری باشیم.

گوگل همچنین در زمینه‌ی تبلت‌ها هم خودی نشان داده و با نکسوس ۱۰ که تبلتی ۱۰ اینچی است و سامسونگ آن را ساخته، وارد بازار شده است. البته عرضه‌ی نسخه‌ی جدید این دستگاه بیش از حد طول کشیده است اما شایعاتی وجود دارد که به احتمال زیاد در سال ۲۰۱۴ این تبلت رو نمایی می‌شود ( البته هیچ کدام از این اطلاعات معتبر نیستند).

احتمال بسیار زیاد: به روز رسانی‌های جدید برای اندروید

اندروید ۸۱ درصد از سیستم عامل گوشی‌های هوشمند را در سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۳ از آن خود کرد و موقعیت خود را به عنوان محبوب‌ترین سیستم عامل موبایل در دنیا مستحکم کرد. بخشی از این رشد مربوط به دو نسخه‌ی اصلی ۴.۳ و ۴.۴ اندروید می‌شود که طراحی و عرضه‌ی آن در سال گذشته رخ داد.

انتظار می‌رود که تغییرات و اصلاحات بعدی اندروید در سال ۲۰۱۴ هم ادامه داشته باشد، اما پیش بینی این که گوگل چگونه پلت فرم خود را توسعه می‌دهد و آن را بهسازی می‌کند، کار دشواری است. بهترین نسخه‌ی اندروید ۴.۴ است که طراحی بهتر و تمیزتر و کاربردی تر نرم افزار‌های آن نقطه‌ی قوتش است؛ نرم افزارهایی مثل Google Now، یکپارچکی پیام‌ها برای هنگ‌اوت و اپلیکیشنی برای جست و جو و تماس با شرکت‌های محلی.

انتظار می‌رود هر آنچه که گوگل تصمیم بگیرد که در نسخه‌ی بعدی اندروید به کار گیرد، تاکید بیشتری بر هوشمندی و اطلاعات متنی آن داشته باشد. در میان همه‌ی سرویس‌ها Google Now و Google+ بدونی هیچ زحمتی اطلاعات و اخبار را در اختیار شما می‌گذارند (‌ البته انتظار می‌رود که گوگل بر روی تجربه‌ی کاربریِ این نرم افزارها بیشتر تغییرات انجام دهد).

احتمال بسیار زیاد: ارائه دهنده‌ی دیتا به کروم‌کست

ChromeCast

زمانی که گوگل برای اولین بار کروم‌کست را عرضه کرد، فقط اپلیکیشین‌های محدودی وجود داشت که بتوان از دانگل‌های تلویزیون‌های نه چندان گران استریم شوند. اما حالا این برنامه‌ها بیشتر شده‌اند مثل: Pandora، HBO Go، Vevo، Songza.

AirPlay همیشه به عنوان یکی از خصوصیات بارز Apple TV ها بوده است و با کروم‌کست گوگل هم همچین عملکرد مشابهی را ارائه می‌کند که می‌توان آن را یک ویژگی مستقل برای این دستگاه نه چندان گران دانست.

برخلاف دیگر سخت افزارهای گوگل، به این زودی‌ها انتظار نمی‌رود که این دستگاه کنار گذاشته یا فراموش شود.

خوشبختانه این شرکت کروم‌کست را در سال 2014 به بازار معرفی خواهد کرد و توسعه دهندگان اندروید و iOS را متقاعد خواهد کرد که برنامه‌های به روز رسانی جدید مربوط به آن را بنویسند.

احتمال بسیار زیاد: گوگل پلاس کامل‌تر

بر اساس گفته‌های مدیر عامل گوگل لری پیج، گوگل پلاس به عنوان «ستون اصلی» هر آنچه که گوگل بر روی وب عرضه می کند، توسعه یافته است. اتحاد و یکپارچگی یوتیوب و گوگل پلی در سال گذشته، تنها شروعی برای این کار بود. احتمالا در سال ۲۰۱۴ بیشتر محصولات و سرویس‌های برتر با گوگل پلاس گره خواهند خورد.

گوگل برای رسیدن به این هدف کمی زیرکانه عمل کرده است؛ گوگل از حساب کاربری شما برای رمز عبور گوگل پلاس استفاده می‌کند و از پروفایل شما را به تمام سرویس‌هایش متصل می‌کند. بدون شک این شرکت در حال ارتقای این پلت فرم به یک شبکه‌ی اجتماعی مستقل است، و به نظر نمی‌رسد فعالیت در این شبکه را به کاربران اجبار کند. درست است که فعالیت شما در وب ممکن است به عنوان فعالیت شما بر روی گوگل پلاس محسوب شود، اما انتظار نمی‌رود که فراتر از این‌ها پیش رود.

احتمال زیاد: کروم بوک‌های جدید، Chrome OS بهتر

کروم بوک

مایکروسافت جدیدا در یک سری ویدئوی تبلیغاتی، حرکت ضد گوگلیِ Scroogled را به پلت فرم Chrome OS آغاز کرد.

در امریکا و انگلیس کروم بوک‌ها در لیست پرفروش‌ترین نوت بوک‌های آمازون قرار دارند. در ۱۲ ماه گذشته لپ تاپ‌های مختلفی از برندهای HP و Lenovo و Acer وارد بازار شده‌اند که از Chrome OS پشتیبانی می‌کنند. گوگل همچنین از Chromebook Pixel گران و پر زرق و برق خود پرده برداری کرد و توشیبا در اوایل سال 2014 کروم بوک جدید را معرفی خواهد کرد.

فروش لپ تاپ‌‌ها و کامپیوتر‌ها سیر نزولی داشته است، اما به وضوح گوگل یک فرصت مناسب را برای تقویت محصول خود با Chrome OS می‌بیند. قیمت این محصولات کاربران را بسیار وسوسه می‌کند اما این شرکت باید بتواند کاربران را قانع کند که این پلت فرم جایگزین مناسبی برای ویندوز، مک و لینوکس است. بعلاوه از گوگل انتظار می‌رود که به روزرسانی‌های مهم و قابل توجهی را برای Chrome OS ارائه دهد. با توجه به این که تولید کننده‌های مختلف کامپیوتر از کروم بوک‌ها استفاده می‌کنند، آیا کروم بوک پیکسل می‌تواند یک موفقیت محسوب شود؟

احتمالا: جستجوی پیشرفه‌تر

محوریت اصلی تجارت گوگل هنوز هم بر اساس جستجو است. این موتور جستجو هنوز هم جزء محبوب‌ترین‌هاست که بیشترین بازدید را پس از تابلوهای تبلیغاتی آنلاین دارند.

با این حال پیش بینی می‌شود برای اینکه در اوج بمانند، ویژگی‌های بهتر و پیشرفته‌تری را برای داشتن گوگلی دردسترس‌تر و بصری‌تر اعمال کنند. با فهمیدن اطلاعاتی که در سرویس‌های مختلف گوگل مثل جیمیل، تقویم گوگل، گوگل درایو و گوگل پلاس ذخیره کرده‌اید، این شرکت قادر خواهد بود نتایج بهتری را بر اساس آنچه که شما نیاز دارید، ارائه دهد. پس اگر مقاله‌ای را در Google Docs می‌نویسید در قدم بعد ممکن است جستجوی گوگل نتایج مربوط به کتاب و مقاله و تحقیق که با موضوع شما هم‌خوانی دارد، ارائه دهد.

حتما: دسترسی بیشتر به گوگل فایبر

کمتر کسی می‌داند که گوگل ارائه دهنده سرویس اینترنت هم هست، اما با گسترش گوگل فایبر یک عنوان دیگر به روزمه‌ی گوگل اضافه می‌شود.

گوگل فایبر اینترنت پرسرعت خود را گسترش خواهد داد که در حال حاضر در کانزاس سیتی و پروو استفاده می‌شود و طبق برنامه‌های این شرکت تا اواسط سال ۲۰۱۴ تگزاس را هم شامل می‌شود.

البته نباید تعجب کنیم اگر در سال آینده گوگل بازارهای جدیدی برای گوگل فایبر اعلام کند. اما بیشتر برنامه‌های گوگل در حال حاضر، گسترش دادن بازارهای گوگل فایبر در چند ایالت امریکاست. با تمام این‌ها گسترش دسترسی به اینترنت بدین معناست که کاربران بیشتری از سرویس‌های این شرکت استفاده و در نتیجه تجارت آن‌ها رشد خواهد کرد.

حتما: شگفتی‌های بیشتر

گوگل عادت دارد که کارهای غیر منتظره انجام دهد؛ ماشین‌هایی که خودشان رانندگی می‌کنند، بالن‌هایی که دسترسی به اینترنت برای کشورهای در حال توسعه را فراهم می‌کنند و شرکت‌های جدید برای مقابله با پیری و بیماری‌های مرتبط به آن. آیا کسی انتظار آن را داشت که Boston Dynamics شروع به کار کند؟

مطمئن باشید که گوگل در سال ۲۰۱۴ ما را غافلگیر خواهد کرد. چطور و چگونگی آن مشخص نیست اما قطعا این شرکت برای رسیدن به اهدافش دست به کارهای جالبی خواهد زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *