9 اپلیکیشن موثر در کاهش وزن

گوشی های هوشمند و تبلت ها مقدار قابل ملاحظه ای از اطلاعات را از طریق ارتباط سیگنال تلفن همراه و وای فای به کل جهان می فرستند. بسیاری از کارآفرینان که در حوزه ی سلامتی فعالیت می کنند از این قدرت استفاده می کنند تا به مردم برای سال تر زندگی کردن کمک کنند. با توجه به بررسی ها تعداد اپلیکیشن هایی که برای سلامتی طراحی شده اند به 40000 عدد می رسد.

سوالی که پیش می آید این است که آیا واقعا این اپلیکیشن ها تاثیر دارند؟ تحقیقی در این زمینه منتشر شده و یکی از اپلیکیشن های مربوط به کاهش وزن جواب این سوال را پیدا کرده: نه خیلی!

محققان دانشگاه کالیفرنیا که در لس آنجلش واقع شده روی یک اپلیکیشن مجانی به نام MyFitnessPal بررسی علمی انجام دادند. این تحقیق بر این اساس پایه ریزی شده که افراد تا چه حد عادت های قدیمی را تغییر می دهند. شرکت سازنده ادعا می کند که این برنامه بیش از 50 میلیون کاربر عضو دارد.

MyFitnessPal یک ژورنال غذایی متصل به اینترنت و یک مربی کاهش وزن است. هر کاربر می تواند به اطلاعات مربوط به 4 میلیون غذای مختلف دسترسی پیدا کند و سپس غذاهایی را که در طی روز مصرف کرده در برنامه اضافه کند. اپلیکیشن تعداد کالری مصرفی را شمارش می کند و آن را با تعداد کالری که به عنوان هدف تعیین شده مقایسه می کند. برنامه این عدد را از طریق وزن حال حاضر کاربر، وزن ایده آل برای کاربر و مقدار کاهش وزن دلخواه تعیین می کند.

محققان بصورت اتفاقی 200 زن میان سال که اضافه وزن داشتند را به دو گروه تقسیم بندی کرد:

 • یک گروه از MyFitnessPAl به عنوان کمکی برای کاهش وزن استفاده کرد
 • گروه دیگر در مورد مشکلات اضافه وزن با یک پزشک مشاوره کردند و از این اپلیکیشن استفاده نکردند.

روند کاهش وزن زنان حدود سه تا شش ماه ادامه پیدا کرد. چون باید بررسی به اندازه ای کافی ادامه پیدا می کرد تا تغییری در وضعیت بدنی زنان رویت می شد. گروهی که از اپلیکیشن استفاده کرده بودند حدود 3 کیلوگرم وزن کم کرده بودند ولی وضعیت گروهی که از اپلیکیشن استفاده نکرده بودند هم دقیقا به همین صورت بود. نتیجه گرفتیم که در این آزمایش ارائه ی یک اپلیکیشن کاهش وزن برای کسانی که قصد دارند وزنشان را کاهش دهند از مشاوره با پزشک برتر نیست. یکی از دلایل این موضوع می تواند کاهش دفعات استفاده از اپلیکیشن باشد بطوریکه در ماه اول هر هفته 5 نوبت از اپلیکیشن استفاده می شد و در ماه دوم این تعداد به یک بار در هفته رسیده بود.

طراحی اپلیکیشن های سلامتی مفید

دکتر کمال جتوانی مدیر تحقیقات و نوآوری در بخش سلامتی واقع در مرکز سلامتی Partners و استادیار بخش پوست و زیبایی مدرسه ی پزشکی هاروارد، می گوید ارائه ی یک اپلیکیشن تنها به کاربران برای ثبت کردن اطلاعات نمی تواند به نتایج مثبتی منجر شود. تعداد زیادی از سازندگان اپلیکیشن های سلامتی هنوز به درستی نمی دانند چه ویژگی هایی (مربی گری، برقراری ارتباطات اجتماعی، مالی و ..) باید در برنامه قرار بگیرد تا انگیزه ی کافی برای رسیدن به تغییرات بزرگ ایجاد شود.

جتوانی می گوید:

اپلیکیشن هایی هستند که می توانند یکی از این سه مورد را انجام دهند. ولی هنوز هیچ اپلیکیشنی ندیده ام که بتواند به خوبی کارهای متنوعی انجام دهد.

برای کمک به تغییر این وضعیت، جتوانی و همکارانش در مرکز سلامتی در حال طراحی اپلیکیشن هوشمندتری هستند که Text 2 Move نام دارد و به بیماران دیابتی کمک م کند که عادت های سالم ترین انتخاب کنند. این سیستم پیام رسان تلفنی فعالیت ها و محل زندگی کاربر را ثبت می کند و به اون پیام های شخصی و بازخورد هایی ارسال می کند که باعث ایجاد انگیزه می شوند. تحقیق Preliminary احتمال می دهد که این کار میزان پیاده روی روزانه را تا 1.6 کیلومتر افزایش می دهد و کنترل بیمار روی قند خون را بیشتر می کند.

نسخه ی بعدی این اپلیکیشن شامل حالت های محرک بسیاری خواهد بود. (مربی گری، ارتباط اجتماعی و تبدیل کردن این روند به بازی) این برنامه رفتار کاربر را برای مدت زمان کوتاهی تجزیه و تحلیل می کند و سپس تصمیم می گیرد که این کاربر بهتر است چه رفتاری داشته باشد.

جتوانی می گوید:

ما می خواهیم شما اپلیکیشنی داشته باشید که در طی دو هفته بر اساس اطلاعات شما، چه سبک از انگیزه بخشی برای شما مناسب است و گزینه های بسیاری در اختیار شما قرار می دهد.

این سبک از درمان از روش های پر استرس و گران قیمت که بهترین گزینه را انتخاب می کنند و در نسخه ای به شما تحویل می دهند با احتمال موفقیت بیشتری روبرو است.

اپلیکیشن سلامتی برای شما

با توجه به تاثیر ضعیف اپلیکیشن ها در تحقیقی که انجام شد، MyFitnessPal می تواند برای افرادی که می خواهند سبک زندگی و وزن خودشان را مدیریت کنند اپلیکیشن خوبی باشد. ولی نیازمند دو مورد از جانب کاربر است:

 • داشتن انگیزه برای بوجود آمدن تغییر
 • استفاده ی کافی از اپلیکیشن تا تاثیر دلخواه صورت بگیرد

دکتر جتوانی می گوید: کسانی که در کلینیک ها مشغول به کار هستند باید از وجود این ابزار ها آگاه باشند و با استفاده از آن ها بیماران را حمایت کنند. چون این قبیل اپلیکیشن ها شروع خوبی برای افزایش آگاهی و تغییراتی در سبک زندگی هستند. لازمه ی اجرا شدن آن ها داشتن دانش است. بیماران با انگیزه به نتایج خوبی دست پیدا می کنند حال آنکه دیگر بیماران ممکن است از استفاده از آن ها دست بکشند ولی آگاهی بهتری به سبک زندگی خودشان پیدا می کنند.

اگر به اپلیکیشن های سلامتی علاقمند هستید ،روی وبسایتی به نام wellocracy اطلاعات خوبی در این زمینه قرار گرفته است. ابزار ها و اطلاعات کافی برای پیدا کردن اپلیکیشن ها و راهنمای تناسب اندام شخصی با توجه به نیاز های فردی هم وجود دارد.

بهترین اپلیکیشن ها برای کاهش وزن

اگر پایین آوردن وزنتان یکی از کارهایی ست که مدت زیادی به آن فکر می کنید و یا فقط تصمیم دارید که سالم تر غذا بخورید لیستی از بهترین اپلیکیشن ها برای شما انتخاب شده است:

MyFitnessPal

phplisjmv (1)

این اپلیکیشن مجانی است و کالری غذاهای شما را شمارش می کند و حاوی 4 میلیون غذای مختلف است. وقتی برنامه را نصب می کنید ابتدا باید یک سری اطلاعات در مورد خودتان وارد کنید از جمله: تاریخ تولد، قد و وزن، وزن ایده آل برای شما و اینکه قصد دارید در هر هفته چند کیلو وزن کم کنید.

سپس اپلیکیشن برای شما یک برنامه تنظیم می کند و تعیین می کند که باید چقدر کالری مصرف کنید. این عدد بالای صفحه ی یادداشت ها یعنی جایی که باید غذاهایی که استفاده کرده اید، فعالیت های بدنی و مصرف آب را اضافه کنید نمایش داده می شود. همانطور که به اضافه کردن این اطلاعات می پردازید کالری غذاها از کالری کل روزانه ی شما کم می کند و انجام حرکات ورزشی به کالری کل اضافه می کند.

MyFitnessPal برای کسانی که مایل نیستند بصورت ماهانه برای اپلیکیشن هایی مانند Weight Watchers و Slimming World هزینه کنند برنامه ی خوبی به شمار می رود. همچنین برای کسانی که در رژیم غذایی به سر می برند و باید تعداد کالری غذاها را بشمارند هم کاربردی است. قابل استفاده روی سیستم عامل های iOS، Android و Windows Phone.

gt_googleplaygt_bazaargt_appstore

Diet Assistant – Weight Loss

phpyzokyo

اپلیکیشن مجانی دیگری که با توجه به رژیم غذایی خاصی که دارید غذاهای متفاوتی به شما پیشنهاد می دهد. به عنوان مثال رژیم گیاهخواری، ماهی خواری، یا رژیم پر پروتئین. مانند اپلیکیشن MyFitnessPal باید اطلاعاتی در مورد خودتان وارد کنید از جمله وزن دلخواهتان سپس اپلیکیشن Diet Assistant شما را برای رسیدن به هدف راهنمایی می کند.

بر اساس رژیم غذایی منتخب شما لیست خریدی در اختیار شما قرار می گیرد همچنین خواص مواد غذایی، یادآوری کننده برای وارد کردن غذاهایی که مصرف کردید و آخرین باری که خودتان را وزن کردید، محاسبه کننده ی BMI و نمودار وزن برای اینکه بتوانید روندی که طی کردید را ببینید. قابل استفاده روی سیستم عامل های iOS و Android.

gt_googleplaygt_bazaargt_appstore

Diet Point – Weight Loss

phpau8y3oاین اپلیکیشن شامل 130 برنامه ی رژیمی است تا برای کاهش وزن هیچ جای شک و شبهه ای باقی نگذارد. مانند برنامه ی Diet Assistant برای هر برنامه لیست خرید در نظر گرفته شده و برنامه به شما زمان صرف وعده های غذایی را یادآوری می کند. این اپلیکیشن برای بهبود برنامه ی کاهش وزن شامل 500 توصیه ی مختلف است همچنین به شما می گوید که در پایان هر برنامه می توانید تا چه اندازه وزن کم کنید. پس می توانید با هدفی که در ذهن دارید مناسب ترین رژیم غذایی را انتخاب کنید.

محاسبه کننده ی BMI در برنامه جا داده شده تا ببینید وزن شما با توجه به قدتان در وضعیت مناسبی قرار گرفته یا خیر. همچنین قسمتی برای ثبت وزن در نظر گرفته شده. قابل استفاده روی سیستم عامل های iOS و Android.

gt_googleplaygt_bazaargt_appstore

MyDietCoach

phpbzn2zo

این اپلیکیشن در نسخه ی رایگان شامل امکانات مختلفی است شامل یادآوری، عکس های انگیزشی و راهنمایی هایی برای افزایش پشتکار. در نسخه ی پیشرفته دو ویژگی دیگر هم اضافه شده از جمله دکمه ی حمله به غذا و نمودار وزن.

به علاوه بخش یادداشت، شمارشگر کالری و محاسبه کننده ی BMI هم قرار گرفته ولی این اپلیکیشن عمدتا روی قسمت های انگیزشی و محرکی خود تمرکز می کند همچنین موقعیتی بوجود آورده تا آواتار نمایش داده شده در برنامه را عینا شبیه خودتان کنید.

می توانید برای نوشیدن آب و آماده کردن سبزیجات بخش یادآوری را فعال کنید یا چالش مورد نظر را با اشاره ی یک دکمه انتخاب کنید، سپس اپلیکیشن توصیه ها و عکس های انگیزه بخش مرتبط در اختیار شما قرار می دهد. قابل استفاده روی سیستم عامل هاب iOS و Android.

gt_googleplaygt_bazaargt_appstore

Nutrino

phpxh482o

این اپلیکیشن به جای اینکه تنها لیستی از غذاهایی که مصرف می کنید را نگه دارد به این سوال همیشگی “باید چه غذایی انتخاب کنیم؟” بر اساس خصوصیات پزشکی، اهدافی که دارید و اولویت های شما در آشپزی پاسخ می دهد.

می توانید با استفاده از این اپلیکیشن وعده غذایی بعدیتان را برنامه ریزی کنید و یا می توانید غذایی که در لیست غذاهای اپلیکیشن وجود ندارد را انتخاب کنید و نوترینو آن را برای شما بررسی می کند. یک مربی سلامتی شما را راهنمایی می کند همچنین می توانید با استفاده از این اپلیکیشن از جدید ترین تحقیقات مربوط به موادغذایی مطلع باشید. نوترینو خلاصه ای از غذاهایی که مصرف کرده اید را همراه با تغییرات وزن شما به Health App انتقال می دهد. قابل استفاده روی سیستم عامل iOS.

gt_appstore

The Complete 5:2 Diet

phpbqibov

رژیم 5 به دو به شما پیشنهاد می کند که پنج روز در هفته هر غذایی که مایل هستید میل کنید (برای زنان تا 2000 کالری و برای مردان تا 2500 کالری) و در دو روز دیگر هفته کالری کمتری مصرف کنید (برای زنان 500 کالری و برای مردان 600 کالری). اپلیکیشن های زیادی بر اساس تکنیک این رژیم غذایی طراحی شده اند ولی این اپلیکیشن یک برنامه ی غذایی 4 هفته ای در اختیار شما قرار می دهد همچنین یک برنامه ی ورزشی ترتیب می دهد و تمام کالری های مصرفی و کالری های سوزانده شده از طریق فعالیت های ورزشی را ثبت می کند.

اپلیکیشن حاوی بیش از 140 دستور غذایی است و برای روزهایی که باید کالری کمی مصرف کنید می توانید بین 6 غذا یک گزینه را انتخاب کنید. همچنین برنامه های ورزشی با ویدئو همراه هستند تا مطمئن شوید که تمام حرکات را به درستی انجام می دهید. این اپلیکیشن شامل شمارنده ی کالری، BMI، BMR است ولی به شما اجازه نمی دهد حرکات ورزشی جدید به آن اضافه کنید. قابل استفاده روی سیستم عامل های iOS و Android.

gt_googleplaygt_appstore

Fast Paleo

phpvweckv

ّFast Paleo اپلیکیشن مناسبی برای افرادی ست که قصد دارند رژیم پالئو را دنبال کنند. می توانید بین 4500 غذای قدیمی پالئو و بدون گلوتن انتخاب کنید. 25 بخش برای انتخاب وجود دارند و می توانید بین پالئو اصیل که بدون لبنیات است و دستور های غذایی دیگر که حاوی لبنیات هستند یکی را انتخاب کنید. همینطور می توانید بر اساس مواد اولیه ای که در یخچال و کابینت در حال حاضر دارید جستجو کنید و به نتیجه برسید.

اگر مطمئن نیستید که دنبال چه غذایی هستید یک دکمه ی مخصوص قرار داده شده. پالئو به شما اجازه می دهد که دستور های غذایی را به سه دسته ی: مورد علاقه، می خواهم امتحان کنم و قبلا این غذا را درست کرده ام تقسیم کنید تا به خاطر داشته باشید که کدامیک از دستور های غذایی را پسندید و قصد دارید آن ها را آماده کنید. قابل استفاده روی سیستم عامل های iOS و Android.

gt_googleplaygt_appstore

Weight Watchers

php3hsw5o

این اپلیکیشن مدت هاست که در دسترس قرار گرفته و به جای شمردن کالری ها بصورت عادی با استفاده از سیستمی به نام PointsPlus به کاهش وزن شما کمک می کند. این اپلیکیشن رایگان است ولی برای استفاده از آن به دستورالعملی نیاز دارید که برای دریافت آن باید ماهانه 29.85 یورو هزینه پرداخت کنید. وقتی ثبت نام کردید، می توانید غذاهایی که مصرف کرده اید، فعالیت های بدنی و وزنتان را از طریق وبسایت آن ثبت کنید. در این وبسایت می توانید 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته با مربی گفتگو کنید.

اگر برای صرف شام به رستورانی رفته اید و می خواهید بدانید بهترین غذاهای منو کدام ها هستند، هزاران رستوران و دستور غذایی در آن قرار گرفته است. قابل استفاده روی سیستم عامل های iOS و Android.

gt_googleplaygt_appstore

HealthyOut

phpxizxpt

برای کسانی که در آمریکا زندگی می کنند این اپلیکیشن موقعیتی فراهم می کند که از رستوران های محلی غذاهای سالم سفارش داده شود. غذاها با فیلتر های مختلفی مثل کالری، کربوهیدرات، چربی و پروتئین تقسیم بندی می شوند تا گزینه های نهایی محدود شوند. این اپلیکیشن برای کسانی که به گلوتن یا لاکتوز حساسیت دارند و یا کسانی که از رژیم غذایی خاصی مانند پالئو یا آتکینز پیروی می کنند گزینه ی مناسبی است. می توانید رستوران هایی را پیدا کنید که غذایی مطابق نیاز شما تهیه می کنند.

می توانید غذاها را با توجه به روش پخت، مواد اولیه و نوع غذا تقسیم بندی کنید همچنین اطلاعات دقیق مربوط به مواد اولیه مثل میزان کالری محاسبه می شود.

gt_googleplaygt_appstore

3 دیدگاه

 1. به نظر من سانتا کلاوس یا بابانوئل هم به این نرم‌افزارها احتیاج داره!
  یلدا برای ما هست و کریسمس برای اونا!
  میترا یا مهدی موعود برای ما عیسی پسر مسیح برای اونا!
  یا علی

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *