این روزها بازار اپلیکیشن‌های پیام رسان داغ است و هر روز شاهد عنوانی جدید هستیم که قصد دارد راه صد ساله را یک‌ شبه طی کند و در میان لیست بلند‌ بالای اپلیکیشن‌های پیام رسان خودی نشان دهد، شرکت معظم بیت‌تورنت نیز برای اینکه از قافله عقب نماند اپلیکیشنی را تحت عنوان Bleep راهی کارزار کرده که از قرار معلوم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. اپلیکیشن‌های پیام رسان، امکانات مختلفی دارند و هر کدام به نوعی سعی دارند گوی سبقت را از رقبا بربایند تا متاع شماره یک این بازار مکاره به حساب آیند.

در این بین، اپلیکیشن Bleep برای موفقیت راه متفاوتی را پیش گرفته است، این اپلکیشن بر خلاف هنگ‌اوت، AIM و یا اسکایپ که اپلیکیشن‌های تراز اول بازار به حساب می‌آیند سعی دارد تا با تکیه بر حفظ حریم شخصی کاربران و اطلاعات مِتادیتا امنیت بیشتری را برای کاربران به ارمغان آورد.

جاهی لی (Jaehee Lee)، یکی از مدیران ارشد بیت‌تورنت، در بلاگ این شرکت ذکر کرد آنها در صدد هستند فناوری جدیدی را در عرصه اپلیکیشن‌های پیام رسان معرفی کنند. در این فناوری دیگر نیازی به سرور نیست و کاربران به جای اینکه پیغام‌ها را به سرور ارسال کنند تا پیغام از طریق سرور به سمت کاربر هدایت شود، فرآیند ارسال و دریافت پیام به صورت Peer to Peer انجام می‌شود، به این ترتیب اپلیکیشن پیام رسان Bleep برای ارتباط با سایر کاربرها به قدرت محاسباتی کامپیوترهای اعضای شبکه اتکا می‌کند و دیگر نیازی به سرور اختصاصی ندارد. با این حساب بیت‌تورنت به هیچ وجه امکان رصد کردن پیام‌های کاربران و خواندن آنها را نخواهد داشت.

bleep-screens

این شیوه باعث می‌شود افراد ثالث دسترسی به پیام‌ها نداشته باشند و امکان استراق سمع به صفر برسد. ناگفته نماند که بیت‌تورنت مدعی ایست اپلیکیشن Bleep هنوز در مراحل ابتدایی به سر می‌برد، در حال حاضر تنها کاربرانی می‌توانند به این سرویس دسترسی داشته باشند که دعوت‌نامه دریافت کرده باشند. نسخه فعلی Bleep تنها برای پلتفرم ویندوز ۷ و ویندوز ۸ منتشر شده است و پس از نصب کاربر نمی‌تواند به پیام‌های خود از سایر کامپیوترها دسترسی داشته باشد، امکان دسترسی آفلاین به پیغام‌ها نیز در حال حاضر ممکن نیست. جای خوشحالی است که در نسخه آزمایشی کاربران قادر هستند با سایر کاربران آنلاین در شبکه تماس صوتی برقرار کنند.

متاسفانه این اپلیکیشن برای رقابت با ابزارهای پیام رسان قدرتمند موجود در بازار هنوز راه درازی را پیش رو دارد؛ اما اگر شما هم از آن دسته از کاربرانی هستید که توجه ویژه‌ای به حفظ امنیت شخصی دارید، پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به اپلیکیشن Bleep بیاندازید.

gt_googleplaygt_bazaar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *