کنترل از راه دور لوازم خانگی با WiFi Plug

WIFI Plug

با کشف و اختراع جدید گوگل که هم اکنون کامل شده است شما شاهد خانه‌های باهوش‌تر در خلال 5 سال آینده خواهید بود تا آن موقع البته شما باید با همان ابزارهای ساده و قدیمی مانند کنترل از راه دورها و … سر کنید! حقیقتاً کارآموز و شاگرد سابق لئون دویل راه درازی را از زمان نمایش در برنامه کارآفرین بی بی سی کارآفرین که در سال 2011 پخش شد طی کرده است. هم اکنون او مدیر عامل شرکتی است که WiFi Plug را ارائه داده است، شرکتی که ابزاری اختصاصی را عرضه کرده است که به شما اجازه کنترل خانه تان را با اَپ‌های موبایل می‌دهد.

البته مفهوم این کار چیز جدیدی نیست، ولیکن پیش‌تر برای این بازار وسیله‌ای با نام Wemo Switch را تهیه کرده است اما آنچه که دویل پیاده سازی کرده تکرار روش قبلی بوده که با ایجاد تعهدات و ویژگی‌های جدید همراه بوده است که با تکنولوژی و پیشرفت آن همگام بوده است. WIFi Plug عملاً سال گذشته آماده شده بود ولی ساخته قبلی در نصب بسیار پیچیده بود و متخصصان پشت صحنه به کار و فعالیت وبه‌روز رسانی آن پرداختند تا آن را چیزی ساده‌تر سازند و ما نیز توانستیم یک باز آن‌ها را جهت بررسی بدست آوریم.

وقتی Wifi Plug  را از جعبه خارج می‌کنیم دستور العمل کوچکی را در آن می‌یابیم که چندان راهنمای مفیدی نیست. حال این ابزار که ساخته شده در انگلستان است برای بازار این کشور تنظیم گردیده است اما جالب است بدایند فروش و عرضه آن جهانی است و به تمام دنیا حمل می‌شود. برای مشتریان انگلیسی این دستگاه به قیمت 40 پوند که نزدیک 67 دلار آمریکا و 49 یورو است فروخته می‌شود و واضح است که این دستگاه برای کسی که مثلاً در ایتالیا زندگی می کند مفید نخواهد بود که البته با پرداخت 7 پوند یا 12 دلار بیشتر می توان آن را به صورت بومی تحویل گرفت و یا حتی می توانید آن را از eBay خریداری نمایید. انتخاب با شماست.

WIFI Plug

علاوه بر موارد فوق شما باید اپ های اندروید و iOS را روی گوشی خود نصب کنید. پس باید آنها را دانلود کنید که به شما اجازه تنظیم و مدیریت WIFi Plug را می‌دهد. دقت کنید اَپ را از یکی از این لینک های داده شده دانلود کنید چرا که در اقدامی نامانوس و عجیب WiFi Plug هیچ اَپی برای دانلود در وب‌سایت خود قرار نداده است پس شما به اصطلاح باید به طور دستی و جستجوی شخصی آن‌ها را بیابید این به خودی خود فاجعه نیست چرا که 2 اَپ قدیمی در گوگل پلی و اَپ استور موجود است که البته با گوشی های هوشمند جدید به هیچ وجه کار نمی‌کنند.

اما کمی به تحلیل پروسه نصب اَپ بپردازیم ، اولاَ نصب و فرآیند آن تنها کمی در سیستم عامل‌های اَندروید و iOS متفاوت است. در هر دوی آن‌ها شما لازم است دکمه وسط دستگاه WiFi Plug  را برای مدت 10 ثانیه نگه دارید تا زمانی که چراغ چشمک زن آبی رنگ روی دستگاه شروع به چشمک زدن کند که این به معنای انتشار سیگنال وای فای است که سبب اتصال به شبکه می‌شود:

حال اگر شما از محصولات اپل استفاده می کنید کافی است در ابتدا به اَپ وارد شوید سپس باید به قسمت تنظیمات گوشی خود بروید و به شبکه وای فای با نام PTS-Wifi متصل شوید و به اَپ بازگردید که لازم است نام کاربری و رمز عبور روتر خود را وارد نمایید و با رفتن به قسمت کانفیگ اَپ یک نام دلخواه را برای آن انتخاب کنید مثلاٌ «Parsish»، البته این نام را در آینده می‌توان به راحتی تغییر داد. در اَندروید فون‌ها این فرآیند به همین شکل است منهای آن بخش ورود به شبکه PTS-Wifi  که در سری گوشی‌ها و تبلت‌های اَندروید این اتصال به صورت خودکار همگام سازی می‌شود که در ادامه باید همان مراحل یوزر و پسورد روتر و تعیین نام در کانفیگ را دنبال کنید.

نکته مهم:  در گوشی‌های اَندروید مطمئن شوید که 3G/4G را هنگامی که برای اولین بار از WIFI Plug استفاده می‌کنیدغیر فعال سازید. اگر این کار را نکنید ممکن است اَپ از ارتباط با سیگنال های وای فای جلوگیری بعمل آورد اتفاقی که البته برای خود من نیز افتاد که بهتر است بدانید این موضوع فقط برای اولین باید شما را نگران کند و چیز دائمی و آزار دهنده نیست.

WIFI Plug

اما در مورد دستور عمل ، من یک بسته دستور عمل دریافت کردم که به اندازه کافی به جزیئات نپرداخته بود و برای به کار انداختن این سیستم واقعاً به زحمت افتادم و همواره پیام خطا و قطع ارتباط را دریافت کردم اما بالاخره در نصب و مدیریت آن موفق شدم. در سوی دیگر اگر چه شما فقط می توانید یک WiFi Plug را به گوشی خود متصل کنید شما می‌توانید با همان اعتبار قبلی به طور همزمان به 10 گوشی متصل شوید بدون این که لازم باشد چیز اضافه‌ای نصب کنید و یا اینکه با نام کاربری و رمز عبور جدیدی را  وارد تنظیمات دستگاه و اَپ کنید.

حالا با اتصال وسایل خانه ( کتری ، بخاری و..) به WiFi Plug شما می توانید آن‌ها را از راه دور روشن و خاموش کنید به کمک اینترنت 3G و یا 4G و یا از طریق وای فای. شما همچنین می توانید از تایمرهای چند گانه استفاده نمایید که مثلا بخاری در ساعاتی از روز خاموش و یا روشن شود و این عمل را مثلاً برای صبح نیز تکرار کنید و حتی می‌توانید آن را برای هر هفته برنامه ریزی نماید. البته و صد البته اگر شما فقط یک WiFi Plug داشته باشید تنها و تنها فقط یک وسیله خانه را می‌توانید کنترل کنید پس لازم است برای مدیریت هر وسیله خانه دستگاهی مجزا خریداری نمایید که البته به نظر بسیار گران پای شما در خواهد آمد ولی به هر حال اگر می‌خواهید خانه و زندگیتان را از دور کنترل کنید به نظر ایده بدی نمی‌رسد.

نتیجه آخر

همان طور که قبلاً ذکر شد اگرچه تنظیم تئوری راه اندازی پلاگین بسیار ساده به نظر می‌رسد و دستور العمل و راهنمای آن نیز چندان به درد نمی‌خورد امیدواریم در آینده کتابچه راهنمای واضح‌تر و کاربر پسندتری عرضه شود. موارد مثبت دیگری در مورد این پلاگین وجود دارد که ارزش خرید و راه اندازی دارد برای مثال عرض این پلاگین فقط 6 سانتی متر است که بدان معناست که در دو پریز کنار هم این دستگاه مانع استفاده شما از پریز دیگر نمی‌شود. در WeMo Switch ولکین خیلی ضخیم‌تر و دستیابی به پریز همسایه خود را به سختی ممکن می سازد. علاوه بر این این دستگاه و تکنولوزی امکان مدیریت و کنترل WiFi Plug را با چندین دستگاه موبایل و تبلت می‌دهد( با یک نام کاربری و رمز عبور مشترک) که به شما امکان کنترل بیشتر به پلاگین را می‌دهد که با iPad خود و با کمک وای فای آن را در سر کار مدیریت کنید و در خانه به کمک 3G و گوشی اَندروید خود این کار را انجام دهید.

بنیانگذار شرکت، دویل می گوید آن‌ها در افق کاری خود به دنبال اعمال برخی تحولات جدید هستند که مثلاً به کاربران اجازه دهد با کمک تکنولوژی جئو فنسینگ ( تعیین مرزها با کمک GPS و امواج رادیویی)  در میان پلاگینهای موجود سویچ کنند (جا به جا شوند). این دستگاه قطعه ای بسیار مفید در خانه شماست اگرچه بمانند هر دندان درآوردنی نصب و راه اندازی آن با مشکلات و دردهایی همراه است اما ارزش استفاده را دارد.

توسط سجاد بدیعی

Tested

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *