آیا کشورهای دارای فناوری بالا مردمی خوشحال‌تر دارند؟

اعداد و ارقام می‌گویند آن‌ها خوشحال‌ترند، اما سوال این است که چرا؟

در بیشتر کشورهای توسعه یافته، حتی علاقه‌مندترین فرد به فناوری بعضی وقت‌ها این سوال برایش پیش می‌آید که آیا همیشه آنلاین بودن و به روز بودن باعث می‌شود وجودش در دنیای واقعی نادیده گرفته شود؟ اما به طور کلی برای بیشتر دنیا رابطه‌ی بین فناوری و خوشبختی، رابطه‌ای مثبت است.

این‌ها شعارهای تخیلی فناوری نیست، نتایج تحقیقات و نظرسنجی‌هایی است که برای اندازه‌گیری میزان شادی و خوشبختی ملت‌ها بر اساس میزان پیشرفت فناوری کشورها گرفته شده است. از نظر آماری، اعداد نشان می‌دهند که لزوما فناوری موجب خوشبختی مردم نمی‌شود ( ضریب۰.۷۲+ در بازه‌ی ۱- تا ۱+) بلکه عوامل دیگری نیز در این باره سهیم هستند. این موضوع که کشورهای توسعه یافته مردم ثروتمندتری دارند نیز قابل توجه است. اما از رابطه‌ی قوی بین این‌ها نمی‌توان صرف نظر کرد.

chart

اگر می‌دانید خوشبختی برای شما چیست پس باید به خود افتخار کنید

نمودار تصویری بالا کشورهای مختلف را بر اساس سطح شادی و خوشبختی و میزان فناوری نشان می‌دهد.

  • اعداد و اندازه‌گیری‌های مربوط به میزان خوشبختی بر اساس یک سوال شخصی ساده ثبت شده‌اند. به هرکس گفته شد: یک نردبان ساده را بکشید و ده پله را برای آن تصور کنید و هرکدام را از یک تا ده عدد شماره گذاری کنید. بالاترین پله (۱۰) نشان دهنده‌ی بیشترین میزان رضایت شما از زندگی و پایین‌ترین پله (۱) نشان‌دهنده‌ی کمترین رضایت شما از زندگیست. در حال حاضر شخصا حس می‌کنید بر روی کدام پله ایستاده‌اید؟ (منبع: Gallup World Poll / Happy Planet Index)
  •  آمار و ارقام مربوط به فناوری بر اساس معیارهای خاصی به دست آمدند؛ مثل: دسترسی به فناوری ( میزان مشترکین موبایل، درصد خانه‌هایی که به اینترنت دسترسی دارند و غیره)، میزان و شدت استفاده از فناوری و مهارت‌ها ( که شامل سطح تحصیلات هم می‌شود). ( منبع: ICT Development Index)

نحوه‌ی استفاده‌ی یک کشور از فناوری تاثیر زیادی در سطح شادی و رضایت مردمش دارد. کشورهای شمال اروپا در این نمودار هم در زمینه‌ی خوشبختی و هم فناوری در بالاترین درجه قرار دارند. آمارهای سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که بیش از ۸۷٪ مردمی که در این منطقه زندگی می‌کنند به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند. همچنین این کشورها در زمینه‌ی فناوری LTE بی‌سیم سردمدارند و تقریبا نیمی از ساختمان‌های مسکونی سوئد تحت پوشش 4G هستند. در کل کشورهایی که در رده‌ی بالای فناوری هستند تمایل دارند که اختیارات نظارتی را داشته باشند که اطلاعات بدون غرض را فراهم کند، از علایق مصرف کنندگان حمایت کند و بازاری رقابتی و آزاد را ایجاد کند. اعتماد زیاد و سطح بالای کیفیت اداری کشور از جمله عواملی است که باعث شده این کشورها به خوشبخت‌ترین کشورهای دنیا تبدیل شوند.

شتاب بالای دیجیتالی شدن هم راستا با بالارفتن میزان خوشبختی و رضایت است. بسیاری از کشورهای امریکای لاتین سطح شادی و رضایت بالایی دارند اما از نظر فناوری در سطح پایینی قرار دارند. با این حال اگر به اطلاعات چند سال اخیر این کشورها در مورد این موضوع نگاهی بیاندازیم متوجه می‌شویم هم سطح شادی و خوشبختی و هم سطح فناوری در کشورهایی مثل ونزوئلا و برزیل به طور همزمان بالا می‌رود. در بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ امریکای لاتین رشد محسوسی را در زمینه‌ی دسترسی و استفاده از فناوری به خود دید که بیشتر آن به دلیل رشد سریع استفاده از موبایل در این کشورها است. با این حال این کشورها راه زیادی را در زمینه‌ی فناوری در پیش دارند.

مشکلات حاد اقتصادی یا سیاسی تاثیر به سزایی بر میزان شادی و خوشبختی مردم دارد. کشورهایی که از نظر فناوری بسیار پیشرفته هستند ولی سطح شادی و خوشبختی مردمشان کم است (مثل بحرین، مجارستان و پرتغال) در چند سال اخیر از ناآرمی‌های سیاسی یا مشکلات ناشی از رکود اقتصادی رنج می برند.

مفهوم شادی بسیار پیچیده است و به احتمال زیاد غیر ممکن است که بتوانیم  دقیق آن را بیان کنیم؛ این یک تجربه‌‌ی ذهنی است که در فرهنگ‌های مختلف دنیا متفاوت است. برای مثال کشورهای مدرن و پیشرفته‌ای مثل ژاپن از نظر آمار و ارقام در رده‌های متوسط شادی و خوشبختی قرار دارند. اما مطالعات نشان می دهد که ژاپنی‌ها کمتر از کانادایی‌ها (برای مثال) علاقه به ابراز شدید شادی دارند که باعث می‌شود درجه و رتبه‌ی آن‌ها در مقایسه با دیگر کشورها پایین بیاید.

در کل به نظر می‌آید که دو عامل در میزان شادی مردم کشورها تاثیر می‌گذارد: بهبود دسترسی مردم به فناوری و بهبود زیرساخت‌های مربوط به فناوری، پرورش اعتماد، شفافیت، آزادی.

بهتر است به فناوری چیزی فراتر از نرم افزارها و سخت افزارها نگاه کنیم. یک دستگاه موبایل به خودیِ خود موجب خوشحالی یک فرد نمی‌شود؛ راهی که باعث می‌شود فرد با دیگران ارتباط برقرار کند، اجتماعی باشد، بیاموزد، خلاق باشد و دیگر توانایی‌های انسانی را پرورش دهد باعث افزایش میزان رضایت و خوشحالی وی می‌شود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *