من تمام روز مشغول کار با کامپیوتر هستم. نه این خیلی درست به نظر نمی رسد. من هر ساعت از بیداریم را در مقابل یک وسیله ی دیجیتالی می گذرانم. تا ساعت 4 بعد از ظهر چشم های من کاملا خشک هستند مثل دو گلوله ی خون و برای یک استراحت کوتاه تمنا می کنند اما این شانس نصیبشان نمی شود چون من هنوز 4 ساعت از کارم مانده است. وقتی خیلی اوضاع بد می شود واقعا می توانم صدای پلک زدنم را بشنوم. اکثر ما تمام اوقات کاری و بیکاریمان را در برابر یک کامپیوتر می گذرانیم. محافظت از چشم ها در برابر نور این دستگاه های دیجیتالی مشکل نیست فقط به کمی اطلاعات و تنظیمات جزیی نیاز دارید.

چه مدتی از روز را در برابر صفحه کامپیوتر میگذرانید؟ 

چهار ساعت؟ هفت ساعت؟ یا حتی بیشتر از ده ساعت؟ بیشتر ما روزانه حدود 6 الی 9 ساعت در برابر یک وسیله دیجیتالی وقت صرف می کنیم. 28% بقیه ی مردم روزانه بیشتر از ده ساعت در برابر یک دستگاه کامپیوتری هستند. چشم های شما در دو ساعت اول می تواند کم کم خسته شود وبه اینکه چند سال دارید یا قدرت بینایی شما چقدر است. این میزان خیره شدن به مانیتور بسیار مضر است.

هر بار که پلک می زنید چشم خودبه خود تمیز و مرطوب می شود. کامپیوتر تعداد پلک زدن های شما را به یک پنجم حالت عادی می رساند. یا حتی وقتی در حال کار با سیستم هستید ممکن است پلک زدن های شما ناقص شود در اینصورت پلک چشم کاملا سطح قرنیه را نمی پوشاند که منجر به خستگی فشار و سردرد می شود.

کاهش پیدا کردن تعداد پلک زدن ها به سندرم بینایی در برابر کامپیوتر مرتب است. ممکن است به نظرتان غیر واقعی برسد اما همچین نقصی واقعا وجود دارد.علایم آن به این صورت هستند :

سردرد

تاری دید

خشکی چشم ها

درد شانه و گردن

دو بینی

حساسیت به نور

کسی را با این ویژگی ها می شناسید؟

نور روی هرچیزی مثل هورمون ها و ضربان قلب تاثیر می گذارد. وقتی بیش از اندازه در برابر نور هستیم یا به اندازه کافی از نور مفید بهره نمی بریم این اتفاقات بیولوژیکی و رفتاری تحت تاثیر قرار می گیرند. قبل از همه به این موضوع بپردازیم که وقتی نور به چشم می خورد چه اتفاقی می افتد؟

بیشتر نور از قرنیه و عدسی و لکه ی زرد چشم عبور می کند.

Screen-Shot-2014-04-03-at-5.38.23-PM-1024x516-520x262

قرنیه و عدسی چشم وظیفه ی جذب بیشتر امواج فرابنفش که به چشم وارد می شود را دارد. لکه ی زرد چشم نورهای آبی با انرژی بالا را جذب می کند. قرنیه عدسی و لکه ی زرد امواج الکترومگنتیک تا 460 نانومتر را جذب می کنند و قابلیت جذب هرنوری بالاتر از آن مثل نور مانیتور را ندارد. از 460 نانومتر تا 1400 نانومتر مستقیما وارد قرنیه می شود و باعث ایجاد خسارت در چشم می شود.

نور آبی مخرب

نور آبی یا نور با انرژی بالای قابل رویت وقتی در حال خوابیدن هستید به همان اندازه که در زمان کار مضر است برای شما زیان بار است. تمام وسایل الکترونیکی شما این نور را ساطع می کنند.

light-spectrum-1024x966-520x490

نور آبی قادر است از چیزی عبور کند که retinohypothalamic tract یا گذرگاه نام دارد. این گذر گاه برای منظم کردن ریتم شبانه روزی یک عده از فرآیند های بیولوژیکی و رفتاری فعالیت می کند.

Screen-Shot-2014-04-03-at-5.39.52-PM-1024x770-520x391

به خاطر حساسیت چشم ها به نور آبی ، معتقدند این نور بیشتر از بقیه ی نور ها فرآیند های بدنی را تحت تاثیر قرار می دهد. تحقیقات اخیر نشان داده صدمات نور آبی بیشتر محدود به بخش rhodopsin است یعنی جایی که برای تشخیص رنگ ها استفاده می شود شکلی شبیه به سیم تلفن پیچ خورده دارد.

Screen-Shot-2014-04-03-at-5.39.58-PM-1024x692-520x351

این جای داستان جالب و ترسناک می شود

این rhodopsin ها معمولا به رنگ بنفش قرمز دیده می شود اما وقتی نور به آن ها اصابت می کند رنگ پریده و سفید می شوند. rhodopsin ها در برابر نور تجزیه می شوند و سفید شدن آن ها به خاطر تبدیل شدنشان به یک ترکیب دیگر است. فقط زمانی که از مقابل نور مستقیم دور می شوید دوباره پروتیین های بنفش قرمز احیا می شوند. این سیکل طبیعی ست و این اتفاقات باید برای داشتن حس بینایی کامل انجام شوند.

نور آبی  rhodopsin هارا خیلی سریع از حالت سفید در می آورند در این حالت اجازه می دهد نور بیشتری به شبکیه ی چشم وارد شود و به سلول های حساس چشم آسیب می رسد. حالا کوه ضرر های وارد شده به چشم ها را کنار بگذارید چون با افزایش سن این رویداد ها عادی هستند اما ضرر استفاده از کامپیوتر می تواند آن را چند برابر کند.

حالا که افسرده شدید این هفت راه برای محافظت از حس بینایی را بخوانید:

شدت نور ها را کمتر کنید

شما میخواهید صفحه مانیتورتان روش ترین چیز در اتاق باشد یا تنها چیز روشن در اتاق باشد یعنی لامپ های بالای سرتان را خاموش کنید. اطمینان حاصل کنید از روی میزتان نور غیر مستقیم به چشمتان تابیده شود. به هرحال باید در اتاق جاهایی هم روشن باشد.

تابش های خیره کننده را کاهش دهید

تابش خیره کننده یا glare معمولا به این معناست که یک نقطه از مانیتور روشن تر از بقیه ی جاهاست و در این شرایط چشم ها نمی تواند با این شدت از روشنی کنار بیاید. باید از مانیتورهایی استفاده کنید که این امکان را دارند تا به چشم های شما آسیب نرسانند یا اگر با مانیتور خودتان راحت هستید جایی آن را قرار دهید که از پنجره دور بماند.

تابش نور آبی را به حداقل برسانید

باید قطعا دو سه ساعت قبل از خواب خودتان را از معرض نور آبی در امان نگه دارید. که می تواند به ساختار چشم آسیب جدی وارد کند. در طول روز هم می توانید از برنامه flux استفاده کنید که قابلیت این را دارد که نور مانیتور را با نور فضا تطبیق دهد.

Screen-Shot-2014-04-03-at-5.40.11-PM-520x606

قانون 20-20-20 را دنبال کنید

هر 20 دقیقه از مانیتور چشم بردارید و به یک شی در فاصله 20 فوتی به مدت حداقل 20 ثانیه خیره شوید.

محیط کارتان را مهربان با چشمانتان آماده کنید

بیشتر ما سیستم میزی اشتباهی داریم که من به خاطر آن احساس گناه می کنم. بیشتر دوست دارم در حال استفاده از کامپیوتر قوز کنم اما این حالت نشستن مناسب نیست.

Screen-Shot-2014-04-03-at-5.40.19-PM-1024x732-520x371

ویتامین آ مصرف کنید

شبکیه ی چشم در حضور ویتامین آ پردازش می شود و برای شبکیه ضروری ست که وقتی نور دریافت می کند ، rhodopsin عملیاتش را انجام دهد. برای یک فرد عادی روزانه 700 تا 900 میکروگرم لازم است. سیب زمینی هویج سیزیجات برگدار همگی ویتامین آی بسیاری دارند.

به ناله ی چشم هایتان گوش کنید

اگر چشم هایتان خسته شده اند دلیلش خسته کنندگی کارتان نیس بلکه شما خسته اید. سعی نکنید خستگی چشم هایتان را نادیده بگیرید چون مثل بقیه ی نقص ها با نادیده گرفتنش بهبود نمی یابد. اگر در چشم ها فشار حس می کنید یا سردرد دارید بهتر است کمی استراحت کنید. برای ده بار به آرامی پلک بزنید تا چشم هایتان مرطوب شوند یا می توانید الگو هایی را با چشم دنبال کنید یا دست هایتان را گود کنید و روی چشم ها قرار دهید. این کار برای آن ها تنوع ایجاد می کند و باعث آسودگی چشم ها می شود.

پیشنهادات کوچک برای چشم ها

مرتب چشم هایتان را چک کنید تا آمار سلامتیتان را کاملا در دست داشته باشید. هرگونه تغییر در توانایی بینایی تان را یادداشت کنید. همچنین می توانید از عینک های کامپیوتری استفاده کنید ولی چک کردن قدرت بینایی به شما ثابت می کند آیا به همچین وسیله ای نیاز دارید یا خیر.باید زمانی را که در فضای باز هستید از عینک آفتابی استفاده کنید.

آیا این تذکرات بیش از اندازه هستند؟ به نظرم هرکاری که می تواند به بینایی کمک کند را باید حداقل یکبار امتحان کرد.

همه ما میخواهیم سخت کار کنیم اما نباید سلامتی را در پی آن از دست داد. متنی که خواندید هم فرصت کار کردن به شما می دهد هم از چشم هایتان محافظت می کند!

9 thoughts on “هفت روش مختلف برای محافظت از چشم ها

 1. احمد گفت:

  دستتون درد نکنه مفید بود

 2. ":":محمد":" گفت:

  عالی و مفید بود.

 3. A.T گفت:

  عععععععععععاااااااااااااااااااااالللللللللللللللللللییییییییییییییییی

 4. پژمان گفت:

  خیلی خوب بود دستد درد نکنه داداش خیلی خوب بود?

 5. پژمان گفت:

  عالی خیلی خوب بود?

 6. رادين گفت:

  خوب و مفید بود اما به من کمکی نکرد

 7. Sam گفت:

  Dasteton dard nakone , movazebe cheshmaton bashin, man khodam ke hosele nadaram ba khodam eynak invar onvar konam
  Salamat bashin hamegiiiiiiii

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *