معمولا کسانی که شرکت خصوصی تاسیس می کنند دو گزینه پیش رو دارند: می توانند از سرمایه ی شخصی خودشان استفاده کنند و یا از سرمایه گذاران دیگر کمک بخواهند. در طول 6 سال گذشته پلتفرم هایی مثل KickStarter، Indie GoGo، Peerbackers و Fundable شرایطی بوجود آوردند که استارتاپ ها و دولوپر ها با کمک سرمایه گذاری جمعی بتوانند با ریسک کمتر به بازار رقابت قدم بگذارند.

تعداد زیادی از استارتاپ ها از این شرایط بهره بردند و با قدرت تمام پیشرفت کردند. استفاده از سرمایه گذاری جمعی می تواند مزایای زیادی به دنبال داشته باشد با این وجود گاهی چالش های زیادی با خود به همراه می آورد و این چالش ها فقط به بخش توسعه ی محصول محدود نمی شود بلکه برای پیشرفت شخصی تک تک اعضای گروه مشکلاتی بوجود می آورد و متاسفانه این مسئله در روند کار کاملا عادی است. تفاوت سرمایه گذاری با سرمایه گذاری جمعی این است که سرمایه گذاری از جانب یک فرد صورت می گیرد ولی در مورد دوم این سرمایه، اندک اندک از گروهی از افراد جمع آوری می شود. خواص و نحوه انجام این کار می‌توانید در این مطلب مشاهده کنید.

اگر شما هم قرار است یک کمپین برای جذب سرمایه گذاری عمومی را مدیریت کنید، مسائلی هستند که باید قبل از استفاده از سرمایه گذاری جمعی از آن اطلاع داشته باشید.

راهنمایی در خصوص مجهولات

ما هم کمپین سرمایه گذاری جمعی داشتیم. در شرکت ما کسی در مورد بازاریابی اطلاعی نداشت ولی در پایان همه ی ما در خصوص انواع تکنیک های بازاریابی خبره شده بودیم و در مورد چرخه ی انتشار محصول تجربه کسب کردیم. دلیل اینکه تصمیم گرفتیم از سرمایه گذاری جمعی استفاده کنیم این بود که قصد داشتیم ببینیم چه کسانی نسبت به محصول ما علاقه نشان می دهند یا به عبارتی با چه میزان تقاضا روبرو خواهیم شد.

به جای اینکه محصولی تولید کنیم و امیدوار باشیم که این محصول مورد پسند مشتری واقع می شود، فیدبک ها را شنیدیم و نسخه های جدیدی از محصول ساختیم تا بتوانیم انتظارات آن ها را برآورده کنیم.

همینطور متوجه شدیم عملکرد پلتفرم هایی مثل IndieGoGo به چه صورت است. سایت های سرمایه گذاری جمعی مثل نوعی سبد خرید هستند که بابت بالا بردن ترافیک سایت، از شما پول می گیرند. آن ها برای اینکه درآمد خود را به حداکثر برسانند کمپین هایی که موفق هستند را شناسایی می کنند و به وبسایت مربوطه هدایت می کنند تا تعداد آن ها را بالا ببرند.

ما هم سعی کردیم از همین روش احتمال موفقیتمان را بالا ببریم. ابتدا یک لیست از ایمیل ها تهیه کردیم تا مقدار اعانه ها را به سرعت بالا ببریم. وبسایت متوجه شد و پروژه ی ما را روی صفحه ی اول به نمایش گذاشت. در آخرین کمپین توانستیم 30000 دلار جمع آوری کنیم و آن سرمایه را برای تولید محصول جدیدمان استفاده کردیم. در آخر مبلغ جمع آوری شده به 91000 دلار رسید یعنی حدودا سه برابر سرمایه ای که در نظر داشتیم. جالب است بدانید این مبلغ با مشارکت 1700 نفر جمع آوری شد.

بدست آوردن اعتبار اجتماعی

اعتبار اجتماعی یعنی بتوانیم اطمینان داشته باشیم که برای این محصول تقاضا وجود دارد. با توجه به بررسی که روی استارتاپ ها انجام شد می توانیم نتیجه بگیریم مهم ترین علت شکست استارتاپ ها ساخت محصولی ست که در بازار هیچ تقاضایی برای آن وجود ندارد. اگر بخواهید محصول خودتان را شبیه به محصولاتی که از قبل تولید شده طراحی کنید احتمال موفقیتتان را پایین می آورید ولی حداقل می دانید که این کالا، در بازار مورد نیاز است.

یک کمپین موفق به شما ثابت می کند که محصولی قابل قبول دارید. در آخرین کمپینی که برگزار کردیم متوجه شدیم که 17000 نفر با سرمایه ای به اندازه ی 90000 دلار، محصول ما را تایید کرده اند. همین تایید از جانب مردم به ما کمک کرده که هنگام مذاکره با سرمایه گذاران، ثابت قدم پیش برویم.

VC در سه ماهه ی دوم سال 2015، 17 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد که خود نوعی رکورد به حساب می آید. با این وجود ماهانه 543000 کسب و کار جدید در ایالات متحده راه اندازی می شوند و رقابت سخت تر از همیشه شده است. به بیان دیگر، اگر می خواهید شناخته شده باشید بهتر است از سرمایه گذاری جمعی استفاده کنید.

تیمتان را توسعه دهید

تا زمانی که محصولتان را منتشر کنید احتمالا ساعات زیادی از روز را در یک اتاق تاریک مشغول کار کردن بر روی محصولتان سپری کرده اید ولی با سرمایه گذاری جمعی دیگر وضعیت مثل سابق نخواهد بود. می توانید تیمتان را تا هزاران نفر توسعه دهید.

ما در مورد تمام جنبه های محصول خصوصا حول طراحی و عملکرد آن فیدبک دریافت کرده ایم. تیم سرمایه گذاری جمعی شما می تواند بصورت کاملا رایگان هزاران نظر در مورد محصول جمع آوری کند و زمان صرف شده روی تحقیق و طراحی محصول را کمتر کند. می توانید امکاناتی که اصلا قابل استفاده نیستند را از محصولتان حذف کنید.

اگر استراتژی داشته باشید حتی می توانید از سرمایه گذاران و مشتری ها بخواهید که به شکل های دیگر هم به شما کمک کنند. مثلا برای شما تبلیغ کنند یا حامی شما باشند. به عنوان مثال می توانید در ازای چنین تقاضایی منافعی در اختیار آن ها قرار دهید. در صورتیکه شما هم از آن ها حمایت کنید یک تیم کامل از حامیان خود تشکیل می دهید که بصورت خودجوش سوال های یکدیگر را جواب می دهند. جواب هایی که از جانب افراد عادی در وبسایت ها نوشته می شوند در مقایسه با شما تاثیر گذاری بیشتری دارند.

تجربه ی نهایی استفاده از سرمایه گذاری جمعی

سرمایه گذاری جمعی مزایای بسیاری دارد با این حال در مسیر شما تله هایی هم قرار می گیرد. شما می توانید در درون این حساب برنامه ی ناتمام خود را کامل کنید و حتی اجازه دارید چند بار اشتباه کنید. حتی در بهترین شرایط هم ممکن است همه چیز بی نقص نباشد. اگر در Kickstarter و IndieGoGo هم رکورد زدید باز هم نباید مطمئن باشید که در طولانی مدت موفق خواهید بود. خیلی از شرکت ها به خاطر اینکه به اندازه ی کافی معروف نشدند و یا روابط عمومی ضعیفی داشتند شکست خوردند. پس سرمایه گذاری موفق نشانه ای از موفقیت طولانی مدت شرکت شما نیست.

با این اوصاف از نظر من مزایای سرمایه گذاری جمعی خیلی بیشتر از نکات منفی آن است. اگر می خواهید در کمپین ها موفق شوید این نکات را رعایت کنید.

تهیه ی لیستی از ایمیل های افراد قابل اعتماد ضروری است

اگر می خواهید بر پایه ی سرمایه گذاری جمعی محصولتان را منتشر کنید، استفاده از یک لیست ایمیل در 24 تا 48 ساعت اول کمپین نقش کلیدی بازی می کند بطوریکه می تواند شما را به 30% از سرمایه ی مورد نظر برساند. در چنین شرایطی می توانید به صفحه ی اول سایت سرمایه گذاری جمعی بروید. به عنوان مثال اگر سرمایه ی مورد نظر شما 30000 دلار است باید در طی 24 تا 48 ساعت اول به 10000 دلار آن برسید. با این مبلغ باید 8000 ایمیل داشته باشید که هر کدام از آن ها بطور متوسط 25 دلار پرداخت کنند.

مطبوعات مهم ترین نقش را بر عهده دارد

وبسایت های سرمایه گذاری جمعی جالب هستند چون در حالت عادی ترافیک زیادی روانه ی کمپین شما می کنند. با این وجود اگر می خواهید کسب و کار موفقی داشته باشید نباید فقط به آن بسنده کنید. اگر همه ی موارد را به درستی رعایت کنید می توانید توجه مطبوعات را هم بدست بیاورید.

کمپین سرمایه گذاری جمعی موفق یعنی موفقیت یک درصدی

احتمالا ماه هاست که خودتان را برای روز جمع آوری سرمایه آماده می کنید ولی اگر به شرکتتان متعهد هستید و قصد دارید آن را توسعه دهید بهتر است بدانید که این مرحله تا آخر عمرتان ادامه پیدا خواهد کرد.

اگر بتوانید به سرمایه ی مورد نظر برسید یا نه، هیچ وقت دست خالی از این کمپین بیرون نمی روید و ارزش سرمایه گذاری جمعی به پولی که جمع آوری می شود نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *