خرید هارد دیسک مناسب گاهاً خیلی کار پر دردسری محسوب می شود. شاید شما به عنوان یک کاربر خانگی، چندان به این موضوع اهمیت نداده و صرفاً با توجه به محصولات موجود در بازار، اقدام به تهیه هارد دیسک نمایید. اما این رویه برای همه صادق نیست. صاحبان کسب و کار و اکثر کسانی که اطلاعات با ارزشی را نگه داری می کنند، در خرید هارد سخت گیری های مد نظر خود را دارند اما ممکن است چندان هم به جزئیات خرید واقف نباشند و کارِ خرید را به کسی که گمان می کنند، فرد واردی است واگذار کنند.

در این نوشته قصد داریم تا هر آن چیزی را که باید درباره هارد دیسک ها دانست را معرفی کنیم تا شما بتوانید به هر آنچه که درباره هارد دیسک ها وجود دارد، تسلط پیدا کنید و نیازی به کسی در راهنمایی در خرید هارد پیدا نکنید، چنانچه تمایل دارید دانشِ خود نسب به هارد دیسک ها را بالا ببرید، پیشنهاد می کنم، ادامه مطلب را مطالعه نمایید:

همه چیز درباره هارد دیسک ها

عملکرد

عملکرد هارد دیسک ها، با توجه به سرعت انتقال داخلی آنها و یا سرعت انتقال اطلاعات به دیگر دستگاهها، تعریف می شود. در حال حاضر، سرعتِ داخلی هاردها  بر اساس استاندارد سریال ATA تعریف می شود که در واقع تعیین کننده میزان سرعت داخلی درایو در میزبان خود (مثل کامپیوترهای معمولی و یا سرورها) محسوب می شود. سه نسل SATA (مخفف Serial ATA) وجود دارد که آخرین ورژن آن، SATA 3 می باشد که سرعت داخلیِ تا 770 مگابایت (MB) در هر ثانیه (یا همان 6 گیگابیت) را محقق می کند که به معنای جابجایی داخلیِ محتویات یک CD در عرض یک ثانیه است. البته بدیهی است که به دلیل محدویت هایی غیر قابل پیش بینی، سرعتِ هارد کمتر از اینها خواهد بود.

پیش از ساتا 3ف نسل های ساتا 1 و ساتا 2 ارائه شده اند که دارای سرعت های 1.5 گیگابیت و 3 گیگابیت هستند. همانطور که مشخص است ساتا 2 تا نصف سرعت ساتا 3 توان ندارد که این اهمیت را نمود می دهد، که خرید هاردِ با تکنولوژی ساتا 3 باید در اولیت خرید باشد. البته قابل ذکر است که هارد های بازار نیز با این تکنولوژی سرعت ارائه می شوند و جای نگرانی در مورد مدل های قدیمی وجود ندارد چرا که بیش ازا ین در چرخه تولید قرار ندارند. ممکن است هارد های داخلی را به شکل های دیگری همچون هارد اکسترنال و یا هارد شبکه ای به کار بگیرند که تقریباً همان سرعت 6 گیگابیتِ داخلی را تامین می کنند. البته راه حل هایی برای تجمیع سرعت های هر هارد به خصوص در یک مجموعه چند هاردی وجود دارد که سبب افزایش سرعت جابه جایی داخلی هارد ها می شود. اینکار با کمک مفهومی به نام RAID امکان پذیر است که در بخش مربوطه به آن می پردازیم.

ظرفیت

ظرفیت هارد دیسک ها غالباً با گیگابایت اندازه گیری می شود و بهتر است بدانید هر یک گیگابایت نقریبا معادل 500 عکس آیفون می باشد. در حال حاضر بالاترین ظرفیت هارد 3.5 اینچی دسکتاپ در هارد های داخلی برابر 6000 گیگابایت (یا 6 ترابایت) است. در لپ تاپ ها و همینطور هارد دیسک های SSD نیز تاکنون به صورت تجاری ظرفیتی فراتر از 2 ترابایت ساخته نشده است. انتخاب هارد دیسک مناسب از لحاظ ظرفیت، متناسب است به میزان نیاز شما. بدیهی است هر چه که هارد با ظرفیت بالاتری بخرید در نهایت هزینه کمتری بابت هر یک گیگابایت ظرفیت پرداخت می کنید. مثلاً اگر قیمت یک هارد دیسک 1000 گیگابتی وسترن دیجیتال 210 هزار تومان باشد، همان مدلو مارک با ظرفیت 2 ترابایت قیمتی 310 هزار تومانی دارد که به وضوح مشخص می کند اگرچه ظرفیت دوبرابر شده اما قیمت تا 50 درصد افزایش یافته و دو برابر نشده.

امنیت

دوامِ هارد دیسکی که می خرید، ضامنِ اصلی حفظ اطلاعات به حساب می آید. به طور عمومی اکثر هارد دیسک های اکسترنال و SSD در برابر لرزش، ارتعاش، گرما و رطوبت، مقاوم طراحی می شوند اما برای هارد های داخلی این موارد چندان حائز اهمیت نیست چرا که اغلب کامپیوترهای رومیزی جا به جا نمی شوند. برای لپ تاپ ها نیز عموماً پیشنهاد استفاده از هارد دیسک های SSD و یا هارد های داخلی ضد شوک می باشد که در حین حمل لپ تاپ، هارد در مقابل شوک های وارده مقاوم باشد. البته محصولاتی با لایه های مقاومتی، که هارد را در برابر آسیب و یا شوک مقاوم می کند، وجود دارد: از نمونه های برجسته این محصولات با لایه های محافظتی می توان  LaCie Rugged Thunderbolt و یا G-Tech G-Drive ev ATC را نام برد که برای محیط های پرتنش و پر تحرک، که امکان آسیب هارد وجود دارد، به کار می آیند. البته فراموش نکنید هیچ درایوی قابلیتِ کارِ تا ابد را ندارد پس بهتر است همواره از اطلاعات بک آپ داشته باشید و خیلی به سازندگان هارد اعتماد نکنید. مثلاً برخی هارد دیسک های ساخت ADATA که در برابر ضربه و حتی آب مقاوم ساخته شده اند دارای یک نقطه ضعف بزرگ در اسلات USB هستد و به محض افتادن ممکن است دچار آسیب شوند و این آسیب به معنای عدم توانایی ارتباط هارد با کامپیوتر می باشد.

هارد دیسک

رید (RAID)

 یکی از راه های افزایش ظرفیتِ داده ای، بهره گیری از روش های اتصالی رید (RIAD) است که مخفف «آرایه پشتیبان (اضافه) دیسک های مستقل» یا در زبان انگلیسی (Redundant Array of Independent Disks) است. این فناوری برای اتصال و تقسیم اطلاعات بین دو یا بیشتر از دو عدد از هارد های داخلی بکار گرفته می شود. این تکنولوژی علاوه بر تقسیم اطلاعات می تواند در زمینه افزایش سرعت نیز موثر باشد. یکی از نکات قابل ذکر در خصوص ریدِ استاندارد، این است که هارد دیسک های بکار گرفته شده باید داری ظرفیت یکسانی باشند. انواع ستاپ های متداول رید به قرار زیر است:

 • RAID 1

این حالت را Mirroring (بازتابی) نیز می نامند که حداقل به دو هارد داخلی نیاز دارد. علت نامیدن آن با عنوان بازتابی نیز این است که اطلاعات به طور مشابه در هر دو هارد دیسک ذخیره می شوند و آنچه که اتفاق می افتد ذخیره اطلاعات به صورت دوبار و یا آینه وار است. بر اساس رید 1 خیالتان راحت خواهد بود که اگر مثلاً یکی از هارد ها بسوزد، باز هم هاردِ دوم، اطلاعات را در خود حفظ کرده است. یکی از ضعف های اصلی رید 1 این است که مهم نیست که شما چند هارد را بکار بگیرید، در هر حالت تنها و تنها، از ظرفیت یکی از آنها بهره خواهید برد و بقیه هاردها اطلاعات را به صورت تکراری دریافت می کنند. روش اتصالی رید 1 برای شرکت ها و موسسات با اطلاعات مهم بسیار کارآمد و حتی ضروری به نظر می رسد.

 • RAID 0

به مانند رید 1، این نوع رید نیز حداقل به دو هارد داخلی (اینترنال) نیاز دارد. بر خلاف رید 1 در رید 0 شاهد ترکیب کامل ظرفیت هارد ها هستیم که حداکثر پهنای باندِ ترانسفر را عاید ما می کند. مشکل این روش این است که در صورت اشکال در یک از درایوها و سوختن آن، تمام اطلاعات شما به بادِ فنا خواهد رفت! پس اتصال رید 0 به معنای ظرفیت و پهنای باند حداکثری است اما ریسکِ بزرگِ از دست رفتن تمام اطلاعات، بر آن سایه می اندازد. به طور عمومی رید 0 برای دو هارد دیسک بکار می آید و در کنار آن نیز می بایست حتماً فضای بک آپ را نیز در نظر بگیرید. از میان تمام انواع رید موجود رید 0 تنها روش اتصالی است که امنیت اطلاعات را تامین نمی کند.

برای اتصال بهتر و ایمن تر اگر چهار درایو داخلی را با روش رید 10 به هم متصل کنید بهترین نتیجه را خواهید گرفت. این رید به معنای استفاده همزمان از 0 و 1 می باشد که تواماً  امنیت، سرعت و ظرفیت بالا را تامین می کند.

 • RAID 5

این نوع اتصال نیاز به حداقل سه هارد دیسک داخلی دارد و اطلاعات در تمام هارد درایوها پخش می شود. بر اساس این اتصال، از بین رفتن یک هارد، به معنای از دست رفتن تمامِ اطلاعات نیست و تنها اتفاقی که می افتد اینست که ظرفیت اولیه به سبب سوختن یکی از هاردها کاهش می یابد لذا برای حل این مشکل  کافی است شما هارد جدید را جایگزین، هاردِ سوخته کنید تا ظرفیت اولیه مجددا تامین شود. از لحاظ عملکرد و امنیت، رید 5، یکی از بهترین روشهای اتصال هاردها ببه حساب می آید.

برای بهره گیری از این ریدها الزامی به ستاپ توسط خودتان نیست و می توانید این نوع اتصالات را با هارد های مورد نیاز را از بازار تهیه کنید.

سه مدل اصلی هارد دیسک ها

هارد داخلی

اگرچه اینترفیس و رابط ساتا موردی اشتراکی برای همه هارد های داخلی به حساب می آید اما آنها از نظر عملکرد می توانند بسیار متفاوت باشند. به طور معمول هارد داخلی سرعتی کمتر از هاردهای SSD دارد اما SSD ها به شدت گران قیمت هستند. اصولاً اگر به دنبال سرعت بخشیدن به دستگاه و کامپیوتر خود هستید بهتر است به فکر خرید هارد SSD باشید و حداقل سیستم عامل خود را روی آن نصب کنید تا سرعت اجرا و بالا آمدن سیستم و برنامه ها افزایش یابد. همواره می توان در کنار SSD از هارد داخلی مضاعف و یا هارد خارجی بهره گرفت. برای مثال اکثر لپ تاپ های امروزی با دو هارد دیسک تولید می شوند که شامل یک هارد SSD با ظرفیت 128 و یا 256 گیگابایت و یک هارد ساتای لپ تاپی 1 گیگابایتی است و معمولاً سیستم عامل روی هارد SSD نصب می شود تا توان و سرعت سیستم عامل و دستگاه افزایش یابد.

hdd_internal

هارد خارجی (اکسترنال)

هارد اکسترنال اساساً گنجاندن یک یا چند هارد داخلی در داخل یک پکیج (محفظه) است که با کمک کابل و یا اخیراً وای فای به کامپیوتر و یا موبایل متصل می شود. اصولاً پنج نوع اتصال هارد خارجی به رایانه وجود دارد که شامل: USB، Thunderbolt، فایروایر، وای فای و eSATA می باشد. برخی از هاردهای خارجی امروزه از اتصال USB 3.0 و Thunderbolt و یا هر دوی آنها بهره می گیرند. USB 3.0 سرعتی معادل با 5 گیگابیت را فراهم می کند که البته با سیستم هایی که فقط به USB 2.0 مجهز هستند، به خوبی سازگار هستند. Thunderbolt سرعت انتقالی تا 10 گیگابیت و برای Thunderbolt  2.0 تا 20 گیگابیت را فراهم می آرود و در کنار ان می توان تا 6 درایو Thunderbolt  را بدون اینکه پهنای باند تقلیل پیدا کند، همزمان با هم استفاده کرد. امکان برقراری رید در Thunderbolt نیر وجود دارد و می تواند ظرفیت های مشابه را بصورت رید به هم متصل کند. البته باید در نظر داشته باشید که اکثر سیستم های کامپیوتری از پورت USB پشتیبانی می کنند به خصوص سیستم های تحت سیستم عامل ویندوز.

از نظر مقرون صرفه بودن، هارد های USB از بهترین ها محسوب می شوند و به همین دلیل توانسته اند استقبال مخاطبان را به خود جذب کنند و این عاملی شده تا USB استانداری خدشه ناپذیر در تولید هارد دیسک های اکسترنال به حساب بیاید. اصولاً هاردهای با پورت Thunderbolt برای سیستم های مک معمول هستند. برخی شرکت ها سغی می کنند تا هر دو پورت USB و Thunderbolt را همزمان روی هارد دیسک های خود پیاده سازی کنند.

external-hard-drive

ذخیره سازهای تحت شبکه (NAS)

NAS سرور، نام مستعاری است که برای این نوع از ذخیره ساز بر گزیده اند. این نوع هاردها بسیار شبیه به هاردهای اکسترنال هستند که به جای ارتباط مستقیم به کامپیوتر، از طریق کابل و یا وای فای به شبکه متصل می شود و فضای خود را در اختیار تمام شبکه و سیستم های متصل به آن می گذارد. سروهای NAS اصولاً برای جا به جایی اطلاعات عظیم بین سرورها و کامپیوترها طرح ریزی شده اند که می تواند شامل استریم بازی و ویدئو و یا فضایی برای پشتیبان گیری و … باشد. اتصال به این سروها نیز برای ادارات و سازمانها از طریق شبکه (کابل شبکه) انجام می گیرد اما برای استفاده همگانی، می توان از طریق اینترنت نیز به این شبکه های سروری متصل گردید. سرعت انتقال اطلاعات در شبکه NSA چیزی برابر 130 مگابایت در هر ثانیه می باشد که منطقا کمتر از سرعت داخلی هاردها می باشد. یکی از قابلیتهای مهم NAS سرورها، اتصال 24 ساعته و 7 روز شبانه روز آنها به شبکه است که باعث می شود بتوان تمام وقت از آنها استفاده کرد.

big_nas_proتفاوت های SCSI, ATA, SAS, SATA و SSD در چیست؟

رابط های اتصالی موازی، برای سالها یکی از سیستم های معمول و پر استفاده در ساختار سیستم های ذخیره ساز بود. نیاز به افزایش پهنای باند و انعطاف پذیری بیشتر سبب خلقِ استاندارهایِ جدیدی شد که ناکارامدی های شبکه های اتصالی موازی در ATA و SCSI را بیش از پیش نمودار ساخت. این روش انتقالی موازی بیت ها تقریباً در تمام رایانه های شخصی جداقل در یک مورد بکار گرفته شده اما ظاهراً این روش مطلوبِ یک سیستم ذخیره ساز نیست:

SCSI چیست؟ استانداری است که در مکینتاش اپل، PC ها و بسیاری از سیستم های یونیکس برای اتصال وسایل جانبی مورد استفاده قرار گرفت. تقریباً تمام کامپیوترهای مکینتاش اپل به جز مک و آی مک های اخیر، برای اتصال با پرینتر و هارد دیسک از پورت SCSI استفاده می کردند. حجم انتقال داده با این پورت تا حداکثر 80 مگابایت در ثانیه است (معادل 10 مگابایت). علاوه بر این امکان اتصال چند دستگاه به طور همزمان به یک پورت SCSI وجود دارد.

ATA چیست؟ آن را تحت نام IDE نیز می شناسند و همه ما نیز کم و بیش با آن آشنا هستیم چرا که نوع اتصالی معمول هارد تا قبل از ساتا ها محسوب می شد. ATA از رابط 8/16 بیتی پشتیبانی می کرد که برای نسخه ATA-2 سرعتی معادل 8.3 مگابایت و برای ATA-6 تا 100 مگابایت را ساپورت می کرد.

SATA چیست؟ مخفف Serial ATA است که تکاملی از سیستم موازی ATA به حساب می آید. کابلی است با چهار سیم که اتصال نقطه به نقطه را بین دستگاهها ایجاد می کند. نرخ سرعت این نوع اتصال تا 150 مگابایت در ثانیه است. با ارتقای سال به سال حرکت به سمت تولید اتصالات SAS پیش رفت که سرعتی تا 350 مگابایت را فراهم می آورد.

SAS چیست؟ مخفف Serial Attached SCSI که نسخه تکامل یافته ای از SCSI به حساب می آید که در آن سیستم موازی به سیستم نقطه به نقطه سریالی که در ارتباط مستقیم با هارد می باشد، تغییر کرده است. هارد های مدل SAS می توانند تعداد اتصال بیشتری را نسبت به SCSI ساپورت کنند و سرعتی تا 3 گیگابیت را پشتیبانی می کنند. یکی از قابلیت های مهم SAS اینست که می تواند با هر دو سیستم و دستگاههای SATA و  SCSI ارتباط برقرار کند.

SSD چیست؟ بر خلاف موارد فوق SSD یک نوع پورت اتصالی نیست بلکه خود هارد دیسک به حسا می آید و solid state disk مخفف آن می باشد که به فارسی دیسک حالت جامد معنی شده که مفهوم آن عدم وجود هرگونه بخش مکانیکی و متحرک در آن، برای خواندن و نوشتن اطلاعات است. این نوع از هاردها بدلیل اینکه دارای CPU اختصاصی خود هستند و می توانند با سرعت بیشتری ذخیره سازی را انجام دهند. این نوع هارد را می توان اصولا به یک فلش مموری تشبیه نمود.

417861-ssd-vs-hdd-what-s-the-difference-update

تفاوت SSD و HDD: هاردهای HDD در واقع همان هاردهای معولی با سیستم مکانیکی هستند که طی روالی از طریق پورتهای اتصالی فوق دستخوش تغییر در سرعت شدند. مزیت اصلی انها، ارزان بودن است. این نوع هاردها اکثر از اتصال SATA بهره می گرند هر چند که دیتاسنترها معمولاً از نوع اتصال SAS استفاده می کنند. سرعت انتقال اطلاعات در SSD ها بالاتر از 250 مگابایت و برای HDD های ساتا حداکثر تا 120 مگابایت می باشد. (در مقاله های بعدی برترین هاردهای  SSD بازار و سرعت انتقال انها را معرفی خواهیم نمود.)

درصد خرابی هارهای SSD و HDD چندان متفاوت از هم نیست و اگر از هارد SSD بخوبی نگهداری شود حتی می تواند بیشتر از HDD عمر کند. از دیگر مزیت SSD ها، بی صدا بودن و مقاومت آنها در برابر جریانات مغناطیسی می توان اشاره کرد. یکی از ویژگی های مثبت هارد هایHDD ظرفیت بالا و ارزان آنهاست بطوریکه می توان هاردهای تا 6 ترابایت را با قیمتی مناسب تهیه کرد اما هاردهای SSD در حال حاضر تنها تا حجم یک ترابایت در دسترس می باشند.

امیدواریم تا به خوبی با انواع هارد دیسک ها آشنا شده باشید، در مقالات آتی سعی میکنیم تا بهترین های بازار هارد را معرفی کنیم.

6 thoughts on “چگونه هارد دیسک مناسب بخریم؟

 1. bahar گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون .عالی بود

 2. سلام
  وقت بخیر
  اطلاعات بسیار خوبی در سایت قرار داده اید.
  آرزومند موفقیت شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *